DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Siyaset Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 16.03.2013 23:45

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Mersin’de


Mersin Lojistik Buluşması’ Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.


Ahmet Davutoğlu

Mersin Lojistik Buluşması’ Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin ve Konya Şubeleri işbirliğinde Radisson Blue Otel’de düzenlenen etkinliğe, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi Murat Koca, illerin milletvekilleri, ticaret ve sanayi odası başkanları kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, düzenlenen ’Konya-Karaman- Mersin Lojistik Buluşması’nı ’tarihi bir buluşma’ olarak nitelendirdi. Türkiye’nin ekonomik kapasitesini dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokmayı hedeflediklerini anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la 3 vilayetin merkezi-yerel otorite temsilcilerini, iş adamlarını bir araya getirerek büyük vizyon doğrultusunda ortak istişare etmeyi düşündük. Gecikmeli oldu ama güzel oldu. Genel stratejik vizyonda anlaşmalıyız. Projelerle ilgili berrak bir izlenim olmazsa, 2023 hedeflerine ulaşmakta zorluklar çekeriz. 2023 hedefi, aslında genel bir hedefin uygulama alt üniteleri. Genel hedef, Türkiye’nin ekonomik kapasitesini dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokacak şekilde büyük vizyon içeriyor. Bunun gerçekleşmesi için aşağı doğru planlama yapılması üzerinde çalışmalar ihtiva ediyor."

İki konuya vurgu yapmak istediğini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bunlardan ilki, hedeflere ulaşmak için elimizde Türkiye’nin en önemli kaynakları ne var, zaaf noktalarımız ne, önemli kaynakları, zaafları kapatacak şekilde nasıl harekete geçiririz- Temelde 3 kaynağımız var. Büyük strateji geliştirmek için tarihimiz var. Millet bütünlüğü içinde hareket edebilme kabiliyetimiz var. Son 10 yılda bir ülke bu kadar çabuk toparlandıysa asırlardır gelen birlikte hareket edebilme gücüyle yapmıştır. Böyle tarihi bir arka plan olmasa, bunları başaramazdık, çabucak kriz durumuna girebilirdik. İkinci vurgulamak istediğim şey ise lojistik burada doğrudan etkili. Çünkü öyle bir coğrafyadayız ki nereden bakılırsa bakılsın, merkezi bir noktadayız. Haritayı gözümüzde canlandırınca, Atlantik merkezli haritalara bakınca, İngiltere yukarıda. Ama Pasifik’e gidince Japonya merkezdedir, İngiltere kenardadır. Öte yandan hangi haritayı alırsanız alın, hangi merkezli alırsanız alın, Türkiye mutlaka yolların kesiştiği merkezi bir yerde duruyor."

’ÇEVRE ÜLKELERLE ENTEGRE HALE GELMELİYİZ’

Türkiye’nin açıklarına bakıldığında enerji eksikliğinin bulunduğunu açıklayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O zaman ekonomimizin cari açığına da neden o. Bu faturayı ortadan kaldırmak için bizi bir enerji üssü haline getirecek politikalar takip edeceğiz. Büyük hedeflere ulaşmak için coğrafyamızı nasıl kullanacağız? Dünyayı coğrafyamıza, coğrafyamızı dünyaya açacağız. İlk 10 ülke denilince matematiksel olarak bakınca diğer 9 ülkeyle rekabet halindesiniz. Birilerini geçeceksiniz. Göreceli onlardan iyi performans sergilemek lazım ki onları geçesiniz. Geçilecek ya da geri kalacak ülkelere bakınca, çoğu kıta ölçekli ülkeler. Yani Türkiye’nin 10-20 misli ülkeler. Mesela Amerika ve Rusya birer kıtadır. Kanada öyle. O zaman yapmamız gereken Türkiye’nin insan ve coğrafya potansiyelini, kıta ölçeğine çıkarmak. Bunu nasıl yaparız? Girişimci önündeki bariyeri kaldırırız. Vizeleri de bunun için kaldırıyoruz. Şu anda 64 ülkeye vizesiz seyahat ediliyor. Venezuella ve Belarus ile de belli aşamaya geldik. Çevre ülkelerle entegre hale gelmeliyiz. 13 ülkeyle sınır işbirliği mekanizması kurduk. 13 ülkenin devlet ve hükümet başkanları birlikte oturuyor ve ortak kabine toplantıları yapılıyor. Son olarak Yunanistan’la olduğu gibi."

’COĞRAFYAYI AÇMAKTAN KORKARDIK’

Bakan Davutoğlu, eskiden coğrafyamızı açmaktan korkulduğunu belirterek, "İthal ikamesi uygularken, coğrafyayı kapatarak üretimi geliştirmeye çalışırdık. Şimdi gümrük duvarlarını yıkarak, bizim üretimimizi dışarı taşımak durumundayız. Çünkü İtalya, Almanya hattından Çin’e kadar bir hat çekin, tüm geri kalan dünyada en büyük üretim kapasitesi Türkiye’de. Bizim üretim kapasitemizi, ulaşım hatlarıyla gümrük duvarlarını yıkıp, her tarafa açmalıyız. Limanlarla en kısa sürede ürünlerin dünyaya açılması lazım. Bunun için serbest ticaret anlaşmaları imzalıyoruz, 19 ülkeyle imzalandı. Sadece Mersin Limanı çerçevesiyle değerlendirmek değil, tümüyle değerlendirme yapmalı." dedi.

Akdeniz havzasında Türkiye ekonomisinin 3 can alıcı sektörünün yan yana bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Antalya’da turizm, Ceyhan’da enerji, üçüncüsü Mersin’de ticaret. Turizm, serbest ticaret ve enerji, hepsi yan yana dünyaya buradan açılıyor. Bizim bu hedefleri gerçekleştirmek adına, içerideki üretimle limanları birleştireceğiz, limanları da diğer ülkelerin limanlarıyla entegre hale getireceğiz" dedi.

Suriye’de sıkıntı olunca, İskenderiye’den Mersin’e Ro-Ro seferlerinin başladığını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"16’ncı yüzyılda Akdeniz’i büyük ölçüde kontrol altında tutuk. 19’uncu yüzyılda dahi İzmir’den tüm Akdeniz’e gemi seferleri yapılıyordu. Akdeniz Platformu Genel Sekreteri bizdeydi. Ankara’da şunu söyledim, ’Akdeniz’in en uzun sahiline biz sahibiz. Akdeniz’de ulaşım konusunda, enerji konusunda, ne hareket olacaksa bizim haberimiz olacak. Nereden nereye hat başlayacaksa bizim katkımız olacak. Mersin’i birinci liman yapmak durumundayız. Doğu Akdeniz’in en büyük limanı Mersin Limanı ama hedef Mersin’i tüm Akdeniz’in en büyük limanı yapmak."

Toplantıda ayrıca, Konya, Karaman, Mersin arasındaki konvansiyonel demiryolu ve konteynır bazlı yük taşıma ve kombine yolcu taşımacılığı, Konya Lojistik Merkezi, Karaman Lojistik Yük İkmal İstasyonu ve Mersin Lojistik Merkezi projeleri masaya yatırıldı.

Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
  • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
  • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
  • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
  • Bu sefer de kulağını kesti!
  • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
  • Sneijder’den Hagi itirafı!
  • Şok yarışma!
  • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
  • Elimizde sevişme görüntülerin var!
  • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

  Siyaset KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR