DOLAR
 
2.263
EURO
 
2.873
ALTIN
 
88.586
BIST100
 
74.632


Eğitim Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 20.03.2013 15:40

2013 Ales Başvuruları ne zaman sona erecek?


Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi başvuruları, 20 Mart Çarşamba günü sona eriyor..


2013 Ales Başvuruları ne zaman sona erecek?

HABERGAZETE - ALES’e başvuru yapmak isteyen adaylar, 2013-ALES İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Sınav başvuruları Çarşamba gününe kadar yapılacak.

12 Mayıs’ta, 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te yapılacak sınava, lisans programlarının herhangi birinden mezun olabilecek durumda bulunanlar  ya da lisans programından mezun olanlar ve denklik belgesi almış olmak şartıyla yurt dışında lisans eğitiminitamamlamış olanlar başvurabilecek. ALES’e yabancı uyrukluvatandaşlar da girebilecek.

Başvuru için adaylar, 2013 ALES Başvuru Kılavuzu’nda belirtilen bankalara 50 lira yatırıp başvurabilecek.

2011 veya 2012 yılında ALES’e başvuru yapmış adaylar 2013 yılında isterlerse internet üzerinden isterlerse de herhangi bir başvuru merkezinden kayıtlarını yenileyebilirler. 2011 ve 2012’de başvuru yapmamış adaylar, 2013 ALES Başvuru kılavuzunda belirtilen sınav merkezlerinden başvurularını yapacaklar.

Yükseköğretim kurumlarında kamu görevlisi (öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı) kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara atanabilmek ve Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek için ALES’e girmiş ve yeterli puanı almış olmak gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması için, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALESsonuçları göz önündebulundurulacak. Bu sebeple yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların da ALES’e girmeleri gerekiyor. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu ise bulunmuyor.

  • Galatasaray’ın Arsenal maçına olay hakem!
  • Mesut çekindiği G.Saraylı futbolcuları açıkladı
  • Gülben Ergen’den düğün sonrası ilk fotoğraf
  • Galatasaray’ın yıldızı hakkında flaş iddia!
  • Boşanmanın ardından olay sözler
  • Tuba Büyüküstün ve eşiyle ilgili şok iddia
  • IŞİD KObani’den vazgeçmiyor!Yeni bir saldırı dalgası..
  • FLAŞ! Tuba Büyüküstün Onur Saylak çifti boşanıyor iddiası
  • Erdoğan ve Gamze’nın buluşması sonrası....
  • Olay yaratan Messi iddiası
  YORUMLAR
  Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


  Eğitim KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR