DOLAR
 
2.136
EURO
 
2.956
ALTIN
 
89.284
BIST100
 
72.399


Türkiye

Yorumlar     Haber Tarihi : 03.04.2013 14:39

Merkez Bankası Başkanı Başçı Mardin’de Güven Verdi - Mardin Haberleri

MARDİN’de düzenlenen ’Para Politikaları’ konulu konferansta konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun önümüzdeki ay düşeceğini belirterek, güven-para ilişkisine dikkat çekti.


Mardin Haberleri

HABERGAZETE - Başçı, "Ekonomide bütün yük para politikalarının üzerinde. İstediğiniz kadar para basın. İşadamı geleceğe güvenle bakmıyorsa yatırım yapmıyor, tüketici de harcamıyor. Aslında ekonomiye güven enjekte etmek lazım, para enjekte etmek yetmiyor. Önümüzdeki ay enflasyonun düştüğünü göreceksiniz" dedi.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen ve ildeki işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği, konferansta konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Yavaş büyüme ortamının sürdüğünü ve bazı ülkelerde hala çok olumlu sinyaller gelmediğini anlatan Başçı, "Türkiye için doğru ekonomik politika bileşimi, düşük faiz, dengeli büyümedir" dedi.

Dengeli büyümenin iç dengeyi (fiyat istikrarını) ve dış dengeyi (ödemeler dengesini) gözeterek, büyüme anlamına geldiğine işaret eden Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı şöyle konuştu:

"2012 dengelenme yılıydı, 2013 dengeli büyüme yılı olacak. Yurt içi nihai talep, 2013 yılının ilk çeyreğinde toparlanmaya başladı. Çok güçlü bir büyüme değil ama ilk çeyrekte ’U’ dönüşünün başladığı gözleniyor. 2012 yılına bir ’Dengelenme yılı’ adını veriyoruz. Bunun yan etkisi olarak, büyüme biraz yavaşladı doğru. Çünkü nihai yurt içi talep büyümeye katkı vermedi. Sadece ihracat büyümeye katkı verdiği doğru. Bunun faydasını 2013, 2014 ve 2015 yıllarında göreceğiz" diye konuştu.

"AVRUPA’DA İŞLER İYİYE GİTMİYOR"

Consensus Forecast’in çalışmasına da değinen Merkez Bankası Başkanı Başçı, Kasım ayı verileri ile 2013 büyüme oranı olarak Avrupa’da ’sıfı’ tahmini yapıldığını, daha sonra bu oranın ’-0.1’, geçen Mart ayında ’-0.3’ olarak revize edildiğini anlattı. Başçı, köyle konuştu:

"En derin daralma Yunanistan’da; ’-4.6’ büyüme bekleniyor. Yani küçülme Yunanistan’da. Portekiz’de yüzde 2.8’lik, İspanya’da 1.6, italya’da 1.2 daralma. İtalya’da henüz hükümet kurulamadı, onun getirdiği beklentilerde de büyüme var. Fransa’da da, Almanya’da ’0.2’ bekleniyormuş, şimdi ’sıfır’a düşmüş. Gelişmekte olan ülkelerde Asya Pasifik 6.6 aynı. Türkiye için 4 bekleniyor muydu? Latin Amerika’da 3.7’den 3.4’e düşmüş. Doğu Avrupa’daki gelişmekte olan ülkeler 3.0 dan 2.7’ye inmiş. Avrupa’da işler iyiye gitmiyor. Bunun özeti bu." 

"ALMANYA’DA DENK BÜTÇE GÜVEN GETİRDİ"

Avrupa’da enflasyon hedeflerinin 2 civarında olduğunu ifade eden Merkez Bankası Başkanı Başçı, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 5 ila 6 arasında gözlendiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Emtia fiyatlarında yatay bir seyir var. dalgalanmalar ve iniş çıkışlar oluyor ama enflasyonist baskı oradan gelmiyor görüntüsü var. Ülkeler para politikasında ne yaptı denildiğinde parasal genişleme çünkü maliye politikalarında gidilecek bir yer kalmadı. Mali gevşemeden mali sıkılaştırmaya geçtiler. Para politikasında 2008 sonunda para politikası faşizlerini yüzde 3.5’tan neredeyse sıfıra kadar indirdiler. Daha fazla indirecek yer kalmayınca karşılıksız para bastılar teşviğe devam ettiler. Yük para politikasının üzerinde. İstediğiniz kadar para basın. İşadamı geleceğe güvenle bakmıyorsa yatırım yapmıyor tüketicide harcamıyor. Aslında ekonomiye güven enjekte etmek lazım para enjekte etmek yetmiyor. Gelişmekte olan ülkeler toparlandıkları halde, faizleri artırmadı. Son 1-2 ayda faiz oranşarıonı indirmeye başladı. Şimdi Avrupa kaynaklı bir yavaşlama ile karşı karşıya olduğumuzdan onlarda faiz indirmeye başladı. 2009 yılında aşağı yukarı bütün ülkeler bütçe dengelerini bozdular. Almanya’ya göre Portekiz’de bozulma var. Avrupa’nın güvenli limanı olarak Almanya kalmış durumda. Almanya’da denk bütçe kuralı anayasaya yazıldı. Denk bütçeye doğru ilerliyorlar. Güven yoluyla faiz düşürmeyi başarmış oluyor Almanya."

"KENDİMİZE HAS BİR POLİTİKA İZLEDİK"

Kamu borç yükünde ortalama bir yerde olduklarını anlatan Başçı, maliye politikalarındaki güvenin, mali teşvikten daha değerli olabileceğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

"Güven varsa ekonomik büyümeye katkısı, açıklardan, mali disiplin büyümenin gazıdır, motorudur. Lehman’ın ilk etkisini 10 puan faiz düşüşü ile canlanma ile kısmi destek sağladık. Faizler uzun süre yatay seyretti. ABD’de 2 defa parasal genişlemeye gidildi. İlkinde gelişmekte olan ülkelerin paraları değer kazandı. İkinci parasal genişlemede paranın haddinden fazla değerlenmesini engelledik. Kendimize has politika izledik. Aşağı yönlü esneklik verelim. Faizlerimiz yüzde 1.5’lara kadar düştü. TL’nin üzerindeki aşırı değerlenme baskısını engelledik. Avrupa borç krizinde de finansman kanalından etkisi oldu. Bankalara açılan sendikasyonlarda bir sıkışma görüldü. Bu defa da haddinden fazla değer kaybı oldu ve enflasyonu etkiledi. Faiz koridorunu yukarı genişlettik. Döviz kurunun istikrar kazanmasını sağladık. Yılın son iki çeyreğinde görüldü. Kurlar istikrar kazandı, biz de hızla geçici faiz artırımlarına başladık. Eylül-ekim-kasım piyasanın ihtiyacından fazla para verdik. Ocak-Şubat-Mart’ta işlerde bir toparlanma var diye görünüyor. Şimdi ihtiyaçtan fazla likidite vermedik ama faiz düşürerek parasala teşvik vermeye devam ettik". 

İHRACATÇIYA EXİM DESTEĞİ

Merkez Bankası olarak ihracatçıyı EXİM üzerinden desteklediklerini vurgukayan Başçı, "İhracatçımızın kullandığı reeskont faizi, krediyi, dövize endeksli gibi düşünüyoruz. Kısa vadeli TL. veriyoruz, döviz alıyoruz, 4 aylık finansman sağlıyoruz. Bunun maliyeti son derece düşük. Exim 0.75 faizle bankalardan garanti mektubu veriyoruz. Libor+0.75. döviz rezervlerinde bir artış oluyor. Yaklaşık 15 milyar dolarlık bu yolla rezervlere giriş bekleniyor. Altın dahil brüt rezerv 126 milyar dolar. Yüzde 10 olan cari açık yüzde 6’lara indi ve bir yılda. 2012 onun için bir dengelenme yılı. Etkisi olarak büyüme yavaşiladı" dedi.

BAŞÇI’NIN KONUŞMASI SIRASINDA ELEKTİRİKLER KESİLDİ

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın konuşması sırasında elektirikler kesildi. Kısa  süre sonra tekrar elektiriklerin gelmesi üzerine konuşmasına devam eden Başçı, önümüzdeki ayda enflasyonun düşeceği müjdesini verdi. Türkiye’de Kasım, Aralık ve Ocak aylarında çok kuvvetli bir portföy girişi olduğunu kaydeden Başçı, ŞÖYLE KONUŞTU:

"Bankacılık sektörü açısından baktığınızda iyi dönemlerdeyiz. Krediler artmaya devam ediyor. Tüketici kredileri de artıyor, firma kredilerinde de artış var. Bir miktar cari açıkta artış olacak. Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon yüzde 5 civarında dalgalanıyor. Her ne kadar 2012 enflasyonu son 45 yılın en düşük yıl sonu enflasyonu olmasına karşın, yüzde 5’e yaklaşması lazım. Bugün açıklanan enflasyon ile yıl sonunda bir düşüş bekliyoruz. Çekirdek enflasyon önemli. Enerji ve gıda hariç, çekirdek enflasyon yüzde 5.8. Bunun 5’in altına düşmesi lazım. Son ay bozulma olmuştu ama geçecek. Bugün enflasyon ne olur deseniz, kimse 5 demeyecek ama herkesin 5 dediği noktaya gelebilmeliyiz. Tahmin aralığımızın üst sınırındayız. Önümüzdeki ay enflasyonun düştüğünü göreceğiz."

Yapılan konuşmaların ardından, soru cevap bölümüne geçildi.


  << Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Samsung Galaxy S5’in bilmediğiniz 10 gizli özelliği!
  • Galatasaray’dan son dakika Kasımpaşa maçı açıklaması!
  • Drogba’nın adresi belli oldu!
  • Kardeş yamyamlar dehşet saçtı!
  • Burak Özçivit’e kadın hayranlarından büyük şok!
  • Victor Hugo’nun Hz. Muhammed hakkındaki dizeleri!
  • Vasfiye Teyze; iyi olamak için...
  • Demet Akalın’ın kızı hira’dan selfie pozu
  • Dünya bu fotoğrafı konuşuyor
  • Twitter’dan Nasuh Mahruki Cinayeti
  YORUMLAR
  Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


  BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
  Yerel Haberler
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  • Bu gökdeleni kimin yaptığına inanamazsınız!

  • Hafta sonu hava nasıl olacak?

  • Gösteri Dünyasının Skandal Aşkları

  • Seda Sayan 8. kez evleniyor işte eskittiği kocaları

  • Mağazacıya Göğüslerini Gösterdi

  • Paha biçilemeyen tarih

  • Biri 12 yaşında anne, diğeri 13 yaşında baba oldu!

  • Halit Ergenç’in sakalları Bergüzar Korel’i çıldırttı

  • 2014 Ehliyet sınavında yeni düzenleme

  • Dünya bu olaya kitlendi

  1 / 10


  VİZYONDAKİLER
  Mavi Ring Mavi Ring
  Soğuk Soğuk
  Ammar: Cin Tarikatı Ammar: Cin Tarikatı
  Hazine Avcıları Hazine Avcıları
  Non-Stop Non-Stop
  Düğün Dernek Düğün Dernek
  Meddah Meddah
  Binlerce Kez İyi Geceler Binlerce Kez İyi Geceler
  Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent
  Adalet İçin Adalet İçin
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  SON YORUMLAR