DOLAR
 
2.139
EURO
 
2.955
ALTIN
 
88.720
BIST100
 
73.403


Ekonomi

Yorumlar     Haber Tarihi : 28.08.2013 13:35

30 Bin Koruma Memuru Alınacak.. Alım İşlemleri Ne Zaman Yapılacak - Alım Kriterleri Neler ?

Emniyet’in koruma memuru taslağına BUGÜN ulaştı. İlk etapta 10 bin sonra 20 bin korumamemuru alınacak. Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.


Koruma Memurları

HABERGAZETE - Emniyet Genel Müdürlüğü’nün koruma memuru alımına ilişkin hazırladığı kanun değişikliği tasarısının son şekline BUGÜN ulaştı.


Polis teşkilatına ilk etapta 10 bin, daha sonraki aşamalarda ise 20 bin koruma memuru alınacak. Alımlar 3 yılda tamamlanacak.


Koruma hizmetleri, stadyumlar ve üniversitelerin güvenliği silahlı görev yapacak 30 bin koruma memuruna emanet edilecek. Koruma memurları bin 800 ile 2 bin TL arasında maaşla işbaşı yapacak.


29 BİN POLİS SUÇLA MÜCADELEYE


Emniyet’e ait tesisler, kamu binaları, hassas bölgeler, kişi ve yakın koruma hizmetlerinde görev yapan 29 bin polis suçla mücadeleye kaydırılacak.


En az lise mezunu olma şartı aranan memur adayları için yaş sınırı 26’dan 28’e çıkarıldı. Özel yetenek sınavında başarılı olan koruma memur adayları polis meslek yüksek okulunda 4 ay eğitim alacak. Sahada ise iki ay uygulamalı eğitim verilecek.


Polise yardımcı unsur olacak koruma memurları sözleşmeli değil kadrolu olacak. Emniyet Hizmetleri Sınıfı’ndan atanacak koruma memurlarından başarılı olanlar polis memurluğuna yükseltilecek. Bu oran yüzde 5’i geçemeyecek. Koruma memurları polisler gibi geniş yetkilere sahip olmayacak.Kaynak: KEMAL ELİBOL / BUGÜN


MALİYE KORUMA MEMURLARINI MASRAFLI BULDU


Hükümetin stad ve üniversitelerde devreye almak istediği koruma memuru yıllık maliyeti 500 milyon liraya dayanınca Maliye bürokrasisinden tepki geldi.


Statlarda ve üniversitelerde görev yapacak özel statülü koruma memuru, Ankara’yı da karıştırdı. Maliye Bakanlığı, ilk etapta 10 bin kişi olarak düşünülen yeni koruma ordusunun bir yıllık maliyetinin en az 500 milyon lira olacağını hesapladı. Ayrıca, özel korumaların maaşlarının ne olacağı da yine tartışma konusu oldu.


Emniyet’ten Maliye ziyareti


Başbakan Erdoğan’ın, ABD’de yaptığı, statlardaki özel güvenliklerin kaldırılarak yerine polislerin getirileceğine ilişkin açıklamasının ardından, 10 bin özel koruma polisi alımı için düğmeye basıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden üst düzey bürokratlar, Maliye Bakanlığı’na ziyaret ederek, projenin ayrıntıları hakkında bilgi verdiler. Bu bilgiler doğrultusunda, özel korumaların özlük haklarının ne olacağı tespit edilecek.


Ek zam da istediler


Emniyet yetkilileri, özel koruma polislerinin maaşlarının da, aynı statüde görev yapan diğer polislerle eş değer olmasını önerdi. Buna göre, özel koruma polislerinin maaşlarının 2-2.500 lira arasında olması öngörülüyor. Emniyet yetkilileri, özel korumalarla ilgili yaptıkları ziyarette, mevcut polisler içinde ek iyileştirme talebinde bulundu. Maliye Bakanlığı ise taleplerle ilgili bir çalışma yapılmasını kararlaştırdı.


Maliyet çok yüksek çıktı


Maliye Bakanlığı bürokratlarının yaptığı ön hesaplamaya göre, özel koruma ordusu bütçeye önemli miktarda yük getirecek. Buna göre, prim, vergi ve diğer yüklerle birlikte bir koruma polisinin maaş maliyeti 3 bin 3 bin 500 lira arasında olacak. Ayrıca, aynı polis için yapılacak olan, giyim, gıda, silah, üniforma gibi harcamalarda eklendiğinde kişi başına bir koruma polisinin maliyeti aylık 5 bin liraya çıkıyor. 10 bin koruma polisinin alınacağı var sayıldığında ise projenin toplam bütçeye yıllık yükü en az 500 milyon lirayı bulacak.


YÜZDE 30 POLİS FAZLASI VAR


Maliye bürokratları, 10 bin özel koruma polisinin alınmasına ilişkin açıklamaların ardından, Türkiye’nin mevcut polis sayısını da mercek altına aldı. Yapılan değerlendirmelerde, Türkiye’deki polis sayısı, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında yüzde 30 daha fazla çıktı. Maliye Bakanlığı bürokratları bu nedenle, özel koruma ordusunun kurulmasına sıcak bakmıyor. Ancak, hükümetten bir talimat gelmesi halinde, projenin maliyeti hesaplanarak hükümete sunulacak.


<< Önceki HaberSonraki Haber >>

 • Kadın Öğretmen Erkek Öğrencileri Tecavüz Etti Dünya gündemi çalkalandı...
 • Facebook’a bu notu yazıp...
 • Pınar Altuğ’a şok dava
 • Çay içenler dikkat!
 • Ayda 35 bin dolara kaynakçı arıyor!
 • Seksi savcı sosyal medyayı salladı
 • Defne Samyeli’nin kızına teklif yağıyor
 • Tecavüzcüsünü öldürdü diye...
 • Deniz Seki; Canlı canlı gömsünler beni
 • Bugünün Gazete Manşetleri 22 Nisan Gazete Önsayfaları
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


Ziyaretçi - 112 gün 2 saat önce
Başvurular ne zaman olucak bayanlarda yaş da 26 olsun lütfen ne zaman bir açıklama yapılacak bunkonuyla ilgili herkes...devamı..
1
100%
0
Ziyaretçi - 139 gün 15 saat önce
yaş sınırı 35 olmalı .bayanlardaki boy sınırıda neyin neynesi ortalama 1.65 zor bulurken sınırı 1.68 yapmışlar...devamı..
5
80%
1
Ziyaretçi - 151 gün 17 saat önce
Haberi okudum, bu iş imkanından bende yararlanmak istiyorum. Fakat nereye müracaat edeceğimi bilmiyorum. Bu konuda beni...devamı..
2
40%
2
Ziyaretçi - 153 gün 4 saat önce
gerekli evrakları bilen varmı aceba yardımcı olun lütfen
1
100%
0
Ziyaretçi - 161 gün 5 saat önce
LÜTFEN RİCA EDİYORUM YETKİLİLERDEN YAS SINIRI 35 OLSUN HAKSIZLIK BİZE. BAYANLARIN BOY ŞARTIDA saçma 1.78 im ben neden...devamı..
1
20%
2
Ziyaretçi - 163 gün 19 saat önce
allah aşkına birileriçıkıp açıklama yapsın. Bu baş vurular ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor
1
20%
4
Ziyaretçi - 161 gün 4 saat önce
SAYIN YETKİLİLER YAŞ SINIRI 35 BEŞ YAPIN LÜTFEN ONCA YIL İŞ BEKLEDİK TAŞARONDA ÇALIŞIP BİZE HAKSIZLIK. BAYANLARDA...devamı..
2
60%
1
Ziyaretçi - 226 gün 6 saat önce
ALIMLARDAN KIMSENIN HABERİ YOK???? AÇIKLAMAYA GEREK DUYULSUN ARTIK.....
62
80%
23
Ziyaretçi - 228 gün 21 saat önce
ögg içln ne zaman alımlar var bayanlar alınacakmı? Yaşsınırını mümkünse 35 olmalı herkes boşta gezerken yaşı...devamı..
36
40%
41
Ziyaretçi - 229 gün önce
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar 29 bin koruma memurunun ‘kadrolu’ değil TSK’da uygulanan sözleşmeli
17
40%
23
Ziyaretçi - 231 gün 4 saat önce
ne askerlıgı ya kardes alakası yok bılıp bılmeden cahıl cahıl konusmayın daha taslak bellı degıl yas sınırı 26...devamı..
27
80%
7
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 • Antilobun zekası hayatını kurtardı

 • Karadayı'da İpler Koptu

 • Şaşırtan Osmanlı gerçeği

 • Selfie nedir?

 • Ne Yediklerine İnanamayacaksınız?

 • UEFA kulüpler sıralaması!

 • Erkek seks işçileri günde 20 dolar kazanıyor

 • Eşofmanını indirip...

 • Yönetmen ve sunucu canlı yayında kavga ederse...

 • Bakın yılan zehri kanı ne hale getiriyor

1 / 10


VİZYONDAKİLER
Mavi Ring Mavi Ring
Soğuk Soğuk
Ammar: Cin Tarikatı Ammar: Cin Tarikatı
Hazine Avcıları Hazine Avcıları
Non-Stop Non-Stop
Düğün Dernek Düğün Dernek
Meddah Meddah
Binlerce Kez İyi Geceler Binlerce Kez İyi Geceler
Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent
Adalet İçin Adalet İçin
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR