DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 21.07.2013 09:01

2013 DGS Sınav Giriş Yerleri Belli oldu! DGS Giriş Yerleri Öğren (ais.osym.gov.tr)


ÖSYM 2013 DGS başvuru kılavuzu ve DGS başvuru tarihleri 2013 ÖSYM’den yapılan duyuruya göre DGS’ye başvuruları 27 Mayıs 2013’te başladı. DGS Başvuruları Nasıl Yapılacak ?


Dikey Geçiş Sınavı

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre; Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri, 27 Mayıs2013 tarihinde başlayacak, 5 Haziran 2013 tarihinde sona erecektir.


Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun  olanlar  ve  aynı  koşullarda yurt dışından  mezun olup denkliği kabul edilenler de sınava başvurabilirler. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunludur. 

DGS Sınav  giriş yerleri açıklandı. 2013 DGS Sınav Giriş Belgesi Edinme! 21 Temmuz’da yapılacak DGS Sınavı için gözler ÖSYM’nin Web Sitesi’nde.. 2013-DGS, 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. 


2013 DGS Sınav Giriş Yerleri İçin Tıkla


DUYURU
(11 Temmuz 2013)

2013 Dikey Geçiş Sınavı (2013-DGS): Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

2013-DGS, 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.


Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 11 Temmuz 2013 tarihinde saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.  Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.


Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.


Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.


Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.


2 yıllık önlisans mezunlarının 4 yıllık lisans mezunu olabilmeleri yolunda önemli bir sıçrama tahtası olan DGS sınavı yaklaştı. Sınava hazırlanan öğrenciler, özellikle de idealist olanlar DGS 2013 sınavına büyük bir önem atfediyor. 4 yıllık lisans mezunu olmak, günden güne değeri düşen bir seviye olmakla birlikte, artık yüksek lisans ve doktora yapanlar, mesleki yaşamda daha çok önplana çıkıyor. 

DGS 2013 sınavı ne zaman? DGS 2013 sınav giriş yerleri belli oldu mu? DGS Sınav giriş yerleri ÖSYM’nin resmi sitesinden sınavdan 1 hafta önce açıklanacak. Sınav tarihi 21 Temmuz 2013 olduğuna göre, DGS 2013 sınav giriş yerleri de 15 Temmuz 2013 pazartesi günü ÖSYM tarafından açıklanacak.

 

  ÖSYM tarafından gerçekleşen Dikey Geçiş Sınavı(DGS) giriş belgeleri sınavdan 1 hafta önce temin edilecek.   21 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek olan DGS’de 80 matematik, 80 türkçe sorusu sorulacak. Sınav tam 180 dakika sürecek.  

 

  Açıköğretim Meslek Yüksek Okulu  ve Örgün Öğretim Meslek Yüksek Okulunu mezunu adaylar öğrenimlerini 4 yıla tamamlamak için sınavda çaba sarf edecek.  Adaylar sınav giriş yerleri belli olunca ÖSYM’nin sitesinden DGS giriş belgelerini temin edebilecekler. 

 

 2013 DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

DGS sonuçları sınavdan ortalama 1 ay sonra açıklanıyor.  2012 DGS sonuçları sınavdan 1 ay sonra açıklandı ve adaylar sınav sonucuna göre tercihlerini Eylül ayının başında gerçekleştirdi. 

 

  DGS KONTENJANLARI ARTTIRILDI MI?

 

 YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay, belirli bir başarıyı yakalayan Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencilerinin lisans öğrenimine geçişlerinde DGS’yi kullandıklarını söyledi. YÖK’ün 2007’de DGS’ye 3 defa girebilme sınırını kaldırdığını, böylece başvuranların sayısının 50 binden kademeli 130 bine ulaştığını belirtti. 

 

Günay, tercihlerin başvuruda alınması şartının kaldırılması ve tercih sayısının 8’den 30’a çıkarılmasının adaylara birçok açıdan kolaylık sağladığını söyledi. Adaylara ek yerleştirme imkanı da sunduklarını anımsatan Günay, "DGS sayesinde 2 yıllık okul kazanan binlerce aday için yeni bir fırsat sağlanıyor. Bu sayede adaylar hayallerine kavuşuyor. 

 

 

DGS ön lisans öğrencilerini motive eden bir araç. Üniversiteye girişte bir şekilde yeterli puan alamayıp ön lisansa girmiş öğrencilere, başarılı oldukları takdirde böyle bir imkan sunuluyor ve bir telafi mekanizması rolü de görüyor" dedi. Bu nedenle her yıl adaylara kolaylık sağlamak için yeni düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Günay, sistemin çalışanı teşvik eden, ödüllendiren ve her zaman herkes için yolların açık olduğu gösteren bir yapısı olduğuna işaret etti. 

 

Hangi MYO programlarının hangi lisans programlarına geçebileceğinin YÖK tarafından belirlendiğini anlatan Günay, "Geçen yıl DGS için 30 bin 349 kontenjan ayırdık. Bu yıl ise kontenjan sayısını yaklaşık 4 bin artırarak 34 bin 665’e çıkardık. Bu kontenjanların, 21 bin 545’i devlet, 7 bin 802’si vakıf üniversitesi, 5 bin 318’i ise Kıbrıs’taki vakıf üniversitelerine ait" diye konuştu. 

 

DGS ile bir lisans programına yerleşen adayların lisans öğrenimine hazırlık programı koşullarını 2010’da düzenlendiklerini anlatan Günay, şöyle devam etti: "Öğrencilerin DGS’yi kullanmaları mesleki eğitim için önemli bir motivasyon unsuru oldu. 2011’de üniversiteden akademik başarısızlıktan dolayı atılmanın kaldırılması ile YÖK, DGS ile yerleşen öğrencinin hangi sınıftan başlayacağını kararını üniversitelere bıraktı.

 

Aynı zamanda DGS ile yerleşen öğrencilerin bir sonraki yıl tekrar sınava girmeleri halinde, ön lisans başarı puanının (ÖBP) yüzde 25 kesilmesi kararı alındı. Böylece hem öğrenciler artık daha dikkatli tercih yapıyor hem de kazandıktan sonra sistemden ayrılmıyor. Geçen yılda ÖBP hesaplanmasını, bireysel başarıyı esas alacak şekilde yeniden düzenlendik."

 

4 Ağustos 2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” uyarınca ÖSYM tarafından 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için, meslek yüksekokullarındaki sınava başvurmuş olan son sınıf öğrencilerinin akademik not ortalamalarını elektronik ortamda toplama işlemleri 01-12 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

Adaylar bilgilerini http://ais.osym.gov.tr  adresinden veya 15 Temmuz 2013 tarihinden itibaren kendi okullarının  astığı listelerden kontrol edebilirler. Bilgilerinde düzeltme gereken adaylar için ek güncelleme tarihleri 17-18 Temmuz 2013’dür.  Adaylar düzeltme işlemlerini bağlı bulundukları okullardan yapacaklardır.

 

Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri ve AÖF Merkez Bürosu, işlemlerini http://dgsnot.osym.gov.tr  adresinden yapacaklardır. Program kullanma kılavuzu sitede mevcuttur.

 

Kullanıcı bilgileri veya program ile ilgili sormak istediğiniz sorular için bize ulaşabileceğiniz numara  444 67 96  (Çağrı Merkezi)’dir.


2013 Yılında DGS Kontenları Artırıldı


Geçen yıl DGS için 30 bin 349 kontenjan ayrılmıştı.. Bu yıl ise kontenjan sayısı yaklaşık 4 bin artırarak 34 bin 665'e çıkarıldı. Bu kontenjanların, 21 bin 545'i devlet, 7 bin 802'si vakıf üniversitesi, 5 bin 318'i ise Kıbrıs'taki vakıf üniversitelerine ait…

  • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Günün kahreden fotoğrafı!
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
  • İbrahim Tatlıses’i çıldırtan iddia!
  • Arapların gözü Beren Saat’te
  • Derdi anlaşıldı!
  • Tecavüzden yargılanacak
  • Bugünün Gazete Manşetleri 15 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Kerem Bursin hayranlarını şoke etti!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


Ziyaretçi - 436 gün 8 saat önce
benm genel ort 3,26 / 88,1 . öbp kaç gelir. sistem degıstı dıyorlar :(
11
60%
6
Ziyaretçi - 438 gün 7 saat önce
avare avare dolaşırsanız dgs kaydı yaptıramazsınız tabi arkadaşlar takip etmeyip sorumluluk almıyorsanız şimdi...devamı..
7
60%
4
Ziyaretçi - 449 gün 15 saat önce
ya ne kadar kisa bir basvuru tarihi böyle.Bende okul telasiyla kacirdim.Hem sinavlarimiz bile bitmemisti ,halen basvuru imkani...devamı..
5
20%
11
Ziyaretçi - 466 gün 20 saat önce
lütfennn dgs başvurusu uzatılsınn... bir çok arkadaşım gibi ben de magdurum..
17
60%
8
Ziyaretçi - 466 gün 10 saat önce
Başvuru aralığı kısa olduğu için yaşam mücadelesiydi okul du unuttuk.Lütfen bu süre uzatırsın 2 yıllık emek boşa...devamı..
7
40%
7
Ziyaretçi - 467 gün 18 saat önce
"bende başvuruyu kaçırdm sabqahtan ber4i araştırıyorm sonuç olumsuz UZATILMADI UZATILMAYACAK DA maaleseffff gelecek...devamı..
6
40%
6
Ziyaretçi - 467 gün 18 saat önce
arkadaşlar dgs başvuruları uzarmı bilen arkadaşlar lütfen cevaplasın
15
80%
5
Ziyaretçi - 467 gün 20 saat önce
lütfen uzasın dgs başvuruları
6
40%
5
Ziyaretçi - 467 gün 21 saat önce
dgs başvuruları uzasın lütfenn var mı böyle ihtimal
13
60%
7
Ziyaretçi - 468 gün 15 saat önce
dgs başvuruları uzatılıcak mı bilgisi olan lütfen paylaşsın..
18
80%
6
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR