DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Ekonomi Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 09.06.2013 10:04

2013 Yılı Asgari Ücretleri Ne Kadar oldu?


Asgari ücret zammı netleşti mi? Asgari ücretlerde zam bekleyenlerin gözü kulağı Asgari Ücret Tespit komisyonundaydı.


Asgari Ücret

HABERGAZETE - TBMM’deki partilerin ’kırmızı çizgileri’nden kaynaklı çıkıp çıkmayacağı, çıksa da nasıl çıkacağı belirsizlik taşıyan ’yeni anayasa’ya ilişkin çalışmalar bugün de devam etti. "Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı", "Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı", "Vatandaşlık’, "Seçme, Seçilme ve Siyasi faaliyette Bulunma Hakkı" maddelerini görüşen Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, çalışma hayatını özellikle de işçileri yakından ilgilendiren bir konuda uzlaştı.


’Yeni anayasa’ya
"asgari ücretten vergi alınmayacak" hükmünün eklenmesi kararlaştırıldı.Buna göre, çeşitli adlar altında vergi olarak asgari ücretten yapılan 205 liralık kesinti artık yapılmayacak. Komisyon’da, çalışan kadın ve erkekler için eşit işe eşit ücret ilkesinin esas alınması ile işverene, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğu da uzlaşılan konular arasında yer aldı.


İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) Başkanı Hüseyin Ataol, İstanbul Divan Otel’de bir grup basın mensubu ile bir araya gelerek İGED’in faaliyetleri konusunda bilgi verdi.


2002 yılında Şişli merkezli kurulan 700 genç üyeye sahip İGED 12-13 milyar TL’yi ciroya sahip bir dernek üyeleri sayesinde toplam 70-100 bin kişiye istihdam sağlıyor. İGED üyelerinin yüzde 30’u inşaat, yüzde 30’u IT, yüzde 25’i tekstil geri kalanı da hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor. MARİFED, TUSKON gibi çatı kuruluşların altında faaliyet gösteren derneğin yaş ortalaması 38 ve dernek üyelerinin yüzde 40’ı ihracat yapıyor. İstanbul’un bütününe hitap eden  İGED dışında genç işadamları derneği yok


Asgari ücret minimum 2 bin lira olmalı


İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) Başkanı Hüseyin Ataol, dünyanın değiştiğini, yeni sektörler ve iş alanları ortaya çıktığını, Türkiye’ye gelen para iyi değerlendirildiği sürece büyük grupların satılmasının Türkiye açısından faydalı olduğunu söyledi.


Gelir dağılımı ve sosyal adalet kavramlarını da önemsediklerini aktaran Ataol gelirin tabana yayılmasının önemine işaret ederek,  "Gelirdeki artışın tabana yayılması gerekiyor. Zenginler daha zengin olmaya devam ediyorlar ama milli gelirdeki artışı tabana iletemediğiniz sürece ileride toplumsal sorunlar doğurabilir. Bugün asgari ücret minimum 2 bin lira olmalı. İşsizlik var ama kalifiye eleman bulmakta da zorlanıyorsunuz. " dedi.


"Afrika bölgesine ufak sermayelerle giderseniz batmaya mahkumsunuz"


İGED’in faaliyetleri konusunda basın mensuplarını bilgilendiren Ataol, Türkiye’de pazarın daraldığına, karlılık oranlarının azaldığına işaret eden İGED Başkanı Hüseyin Ataol, Afrika gibi cazip pazarlarda yeni yatırımların peşinde olduklarını söyledi.


İGED Başkanı Hüseyin Ataol, Afrika gibi pazarlarda yatırım yapmanın kolay olmadığını belirterek, "Afrika bölgesine ufak sermayelerle giderseniz batmaya mahkumsunuz" uyarısını yaptı.


Afrika ülkelerini sık sık ziyaret ederek, işadamlarının bölgede ticari ilişkilerde bulunduğunu anlatan İGED Başkanı Ataol Türkiye’de pazarın daraldığına, karlılık oranlarının azaldığına işaret etti. Ataol, dernek olarak işadamlarının işbirliği ve konsorsiyum yaparak büyük projelere girmelerine öncülük ettiklerini de anlattı.


Hüseyin Ataol, Afrika’da yatırım yapacaklar için şu uyarıyı yaptı: "Afrika’nın ne olduğunu bilmeden oralara gidenler küçük sermayelerle iş yapamıyorlar. 200 bin dolarla iş yapacağını sananlar paralarını batırıp geldiler. Afrika ülkelerine ufak sermayelerle giderseniz batmaya mahkumsunuz. Oraya minimum 2 milyon dolar sermayeyle giderseniz başarılı ticaret yapabilirsiniz. Bunun için de güç birliği ve konsorsiyum oluşturmanız gerek. Bizim gibi işadamı örgütleri bu konsorsiyumların oluşturulmasına vesile oluyor. Gana’nın ticaret şehri Akra’da bir ofis kirası bile 20-30 bin dolar. Afrika diye geçmeyin, maliyetler çok yüksek. Kar marjları dünyanın diğer bölgelerine göre hayli iyi ama bu karlı ticareti yaparken sermayenizin de güçlü olması gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda orta ölçekli firmalar az sermayelerle iş yapabileceklerini düşündüler ve paralarını oralarda batırıp geldiler. Bundan ders çıkarmak gerekir"


İGED üyelerin bir araya gelerek sinerji oluşturduğunu ve yurt içinde ve dışında çok sayıda projelere imza attığını anlatan Ataol, "Tekstilci üyelerimiz Gana’da, inşaatçı üyelerimiz de Kağıthane’de konsorsiyum oluşturarak işler yapıyorlar. Türkmenistan’a orak iş yapan üyelerimiz var. İGED bu anlamda işadamlarının ortak iş yapabilmelerini daima destekledi, yolunu açtı. Örneğin bazı işadamlarımız da bir araya gelerek Manisa’da 1800 dönüm arazi aldı. Orada kiraz yetiştirerek ihracat yapacaklar, üzüm ve ilaç yapımında kullanılan kapari bitkisi yetiştirilecekler. Bu tip projelere bireysel sermayelerle girmek riskli ancak birlikteliklerle riski dağıtabiliyorsunuz" dedi


Rüzgarı iyi değerlendirmemiz lazım


Ataol dünya ekonomilerini de yakında takip ettiklerini ve ekonomik sıkıntı içinde olan belli Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi kendi ekonomik açılımları için fırsat olarak gördüğünü aktardı. Türkiye’de karlı gördükleri ne varsa yabancı şirketler tarafından alındıklarına dikkat çeken Ataol,  "Türkiye’de yatırım yapınca zarar etmeyeceklerini biliyorlar. Rüzgarı iyi değerlendirmemiz lazım. Türkiye para kazanma yönünden verimli bir ülke" şeklinde konuştu.


"Döviz kuru sepeti 2.15’lere geldiğinde MB’nın müdahale etmesi bekleniyor’


Hareketli günler yaşayan dolar kurundaki gelişmeleri de değerlendiren Ataol, "Bugün Türkiye’de çok büyük tekstilciler çok düşük maliyetlerle, sırf işler dönsün diye çalışıyor. Değerli TL onlar için dezavantajdı. Bizim ihracatçılar şu anda doların yükselmesinden memnunlar" dedi.


1-2 ay öncesinde dolarda böyle bir yükseliş olacağını öngördüklerini, ona göre hesapları yaptıklarını söyleyen Ataol, bugün itibariyle döviz kuru sepetinin 2.12’lerde olduğunu, 2.15’lere geldiğinde Merkez Bankası’nın kura müdahale etmesinin beklendiğini kaydetti...


"Bu iş bitti gözü ile bakıyoruz"


Türkiye ile Amerika arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın da görüşüldüğü başbakan ve beraberindeki işadamları heyetinin ABD gezisinden umutlu olduklarını da aktaran Ataol, "Üzerinde sözleşilen ABD ile serbest ticaret anlaşmasından ümitliyiz. Bu iş bitti gözü ile bakıyoruz. Çünkü ABD ile ticari potansiyelimiz komik seviyede bunun her iki ülkeye de yakışan düzeye çıkarılması gerekiyor.

Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
  • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
  • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
  • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
  • Bu sefer de kulağını kesti!
  • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
  • Sneijder’den Hagi itirafı!
  • Şok yarışma!
  • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
  • Elimizde sevişme görüntülerin var!
  • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

  Ekonomi KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR