DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 26.06.2013 16:20

Teknik Öğretmenlik ve Mühendislik Tamamlama Sınavı 2013 Ne Zaman Hangi Tarihte Yapılacak?


Teknik Öğretmenler İçin MühendislikTamamlama Programları Giriş Sınavı (2013-Mühendislik Tamamlama): Başvuru İşlemleri ve Örnek Sorular


Mühendislik tamamlama programı

HABERGAZETE - 3795 sayılı Kanun’un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 07.08.1992 tarihli ve 21308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan "Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” ve bu doğrultuda alınan Yükseköğretim Genel Kurulu kararı uyarınca, ÖSYM tarafından Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı (2013-Mühendislik Tamamlama) yapılacaktır.


Sınav,
21 Temmuz 2013 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri 10 Haziran 2013 tarihinde başlayacak, 17 Haziran 2013 tarihinde sona erecektir.Sınava, aşağıda belirtilen programlardan mezun olarak “teknik öğretmen” unvanını kazanmış olanlar başvurabileceklerdir. Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.


Sınavda sorulacak sorular hakkında adayları bilgilendirmek amacıyla verilen örnek sorulara aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.


 Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI

Örnek Sorular


Teknik Öğretmenler için Düzenlenecek Mühendislik Tamamlama Programlarına Başvurabilecek Mezuniyet Alanları


BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ

BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ

BİLGİSAYAR VE KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ

DÖKÜM ÖĞRETMENLİĞİ

ELEKTRİK ÖĞRETMENLİĞİ

ELEKTRONİK ÖĞRETMENLİĞİ

ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ

ELEKTRONİK VE HABERLEŞME ÖĞRETMENLİĞİ

ENERJİ ÖĞRETMENLİĞİ

KALIPÇILIK ÖĞRETMENLİĞİ

KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ

MAKİNE ÖĞRETMENLİĞİ

MAKİNE RESMİ VE KONSTRÜKSİYONU ÖĞRETMENLİĞİ

MEKATRONİK ÖĞRETMENLİĞİ

METAL ÖĞRETMENLİĞİ

MOBİLYA VE DEKORASYON ÖĞRETMENLİĞİ

OTOMOTİV ÖĞRETMENLİĞİ

TALAŞLI ÜRETİM ÖĞRETMENLİĞİ

TASARIM VE KONSTRÜKSİYON ÖĞRETMENLİĞİ

TEKSTİL ÖĞRETMENLİĞİ

TEKSTİL TERBİYE ÖĞRETMENLİĞİ

TELEKOMÜNİKASYON ÖĞRETMENLİĞİ

TESİSAT ÖĞRETMENLİĞİ

YAPI ÖĞRETMENLİĞİ

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı

(2013 - Mühendislik Tamamlama): Başvuru İşlemleri ve kılavuzu.

Başvuru Kılavuzu

Aday Başvuru Formu

Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol

Başvuru Merkezleri


28 Şubat sürecinde mühendis olma imkânı ellerinden alınan 72 bin teknik öğretmene hakları iade ediliyor. ÖSYM, söz konusu öğretmenler için 21 Temmuz’da sınav yapacak.


Sınavdan 50 puan alanlar, YÖK’ün iki dönemlik ‘tamamlama eğitimi’ne katılmaya hak kazanacak. Mühendislik için 17 Haziran’a kadar başvuru yapılabilir.. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 28 Şubat sürecinde yaşanan mağduriyetlerden birini daha gideriliyor. Zaman'ın haberine göre; 16 yıl önce mühendis olma imkânı ellerinden alınan 72 bin teknik öğretmen, haklarına kavuşuyor. Fark derslerini alan teknik öğretmenler artık mühendis olabilecek.


Örneğin makine öğretmenliğinden mezun birisi, fark derslerini verip makine mühendisi olabilecek. Mühendis olmak isteyenler, 2 dönemlik tamamlama programına tabi tutulacak. Program için ÖSYM 21 Temmuz’da sınav yapacak. Başvurular başladı, son müracaat ise 17 Haziran’da. 28 Şubat’ta en fazla mağduriyet yaşayan kesimlerin başında meslek liseleri ve teknik öğretmenler geliyor. Bu süreçte katsayı sorunu nedeniyle meslek lisesi öğrencilerinin mühendisliği kazanmaları ihtimalleri ortadan kalktı. Bu öğrenciler, teknik öğretmenlik dışında bir bölüme gidemediler. Örneğin meslek lisesinde tekstil okuyan bir öğrenciye, yalnızca tekstil öğretmenliğine gidebilme şansı tanındı.


Tekstil mühendisliğine gitmesine izin verilmedi. Öğrenciler de mecburen teknik eğitim fakültelerinde okumak zorunda kaldı. Aynı süreçte yine katsayı sorunu nedeniyle meslek liselerine giden öğrenci sayısı ciddi şekilde azaldı. Bu durum, teknik öğretmenlik mezunlarının atanma şansını büyük ölçüde düşürdü. Sorun uzun süredir YÖK’ün masasındaydı. 72 bin öğretmen, alınacak kararı bekliyordu. Şikâyetleri dikkate alan YÖK, önemli bir adım attı. Üniversiteler Arası Kurul, konuyu müzakere ederek olumlu görüş verdi. Daha sonra konuyu değerlendiren YÖK Genel Kurulu, teknik öğretmenler için müjde niteliğinde karar verdi.


Teknik öğretmen unvanını taşıyanlar için mühendislik tamamlama programı açıldı. Program için ÖSYM’nin yapacağı sınavdan en az 50 puan almak gerekiyor. Katsayı Kararı, sanayiyi vurdu 28 Şubat’ta birçok alanda hukuksuzluk yaşanırken sürecin ekonomideki etkileri yıllarca sürdü. İmam hatiplerin önünü kesmek için başlatılan farklı katsayı uygulaması, sanayiye ağır darbe vurdu. Uygulama nedeniyle imam hatiplilerle birlikte diğer meslek liselerinin de önü kesildi. Bu durum, Türk sanayisinin en büyük ihtiyaçlarından olan mesleki eğitimi olumsuz etkiledi. Mesleki eğitim geri bırakıldığı için milyonarca işsize rağmen sanayici aradığı kalifiye elemanı bulamıyor. Bu sorun halen devam ediyor.


Kimler başvurabilecek?


Mühendislik tamamlama eğitimine başvurabilecek teknik öğretmenlik programları şöyle: Bilgisayar, Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar ve Kontrol, Döküm, Elektrik, Elektronik, Elektronik ve Bilgisayar, Elektronik ve Haberleşme, Enerji, Kalıpçılık, Kontrol, Makine, Makine Resim ve Konstrüksiyonu, Mekatronik, Metal, Mobilya ve Dekorasyon, Otomotiv, Talaşlı Üretim, Tasarım ve Konstrüksiyon, Tekstil, Tekstil Terbiye, Telekomünikasyon, Tesisat ve Yapı Öğretmenliği. Diğer teknik öğretmen unvanını alanlar için çalışmalar sürdürülüyor.
  • Bugünün Gazete Manşetleri 17 Eylül Gazete Önsayfaları
  • İnsanlık ölmüş dedirten olay
  • iPhone 6 ön siparişlerini iptal etti
  • Böyle isim mi olur demeyin!
  • Galatasaray Devler Ligi’ne özel tasarlanan formasını tanıttı
  • Dehşete düşüren iddia!
  • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Günün kahreden fotoğrafı!
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
  YORUMLAR
  Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


  Ziyaretçi - 438 gün 21 saat önce
  Arkadaşlar yaklaşık 15 gündür yorumları okuyorum ve düşünceleri anlamaya çalışıyorum. Bence Mühendislerde, Teknik...devamı..
  14
  80%
  3
  Ziyaretçi - 443 gün 12 saat önce
  Kimse haddini aşmasın.piyasa performansı herşeyi belirleyecektir. fason çalışan bir sanayinin mühendisliğe ihtiyacı...devamı..
  11
  80%
  4
  Ziyaretçi - 450 gün 13 saat önce
  gazi üniversitesi elektrik elektronik MÜHENDİSLİĞİ bölümünde okudum 2. denememde kazandım kolay olmadı 4 5 hatta 10...devamı..
  23
  20%
  52
  Ziyaretçi - 431 gün 23 saat önce
  bir fark da benden üniversite sınavında 150 puan fark ,adı matematik olabilir ama zorluk derecesi çok farklı aynı hoca...devamı..
  1
  20%
  4
  Ziyaretçi - 455 gün 10 saat önce
  "Teknik Öğretmen de kimmiş" diyenler. Kim olduğunu bilmeden, transkript incelemeden, odanızın koyunluğunu...devamı..
  51
  80%
  19
  Ziyaretçi - 456 gün önce
  Teknik eğitim fakültesi mezunlarına verilen mühendislik hakkının dışında bırakılan yapı ressamlığı ve tasarımı...devamı..
  22
  80%
  5
  Ziyaretçi - 459 gün 19 saat önce
  YAPI RESSAMLARININ GÜNAHLARI NEYMİŞ ACABA..
  25
  60%
  11
  Ziyaretçi - 459 gün 22 saat önce
  yapı ressamlığı niye yok.neden ayırdınız.varsa nereye başvuracağız.bilen arkadaşlar varsa bu telefona lütfen bir...devamı..
  10
  40%
  10
  Ziyaretçi - 460 gün 10 saat önce
  acınacak bi durum...aynı zamanda da gülünecek.
  32
  60%
  19
  Ziyaretçi - 461 gün 14 saat önce
  YAPI RESSAMLIĞI ÖĞRETMENLERİNİ NİYE AYIRDINIZ ONLAR BU MEMLEKETİN EVLADI DEĞİLMİ NEDEN AYRIM YAPIYORSUNUZ
  21
  60%
  12
  Ziyaretçi - 460 gün 20 saat önce
  Nerde basvuru yapabiluuor yapi ressamligi uydurma
  3
  40%
  3
  Ziyaretçi - 460 gün 20 saat önce
  arkadaşlar yapı ressamlığıda var onlarda mimarlık için başvuru yapıyorlar
  9
  40%
  8
  Ziyaretçi - 462 gün 22 saat önce
  Sorulara baktım da ilkokul seviyesindeler. Hanı 2 4 falan.. Barajda 50 imiş. Eminim hala o soruları yapamayıp mühendis...devamı..
  45
  20%
  71
  Ziyaretçi - 450 gün 22 saat önce
  ilkokul soruları diyen arkadaşlar gitsinler önce kpss yi geçip bir iş sahibi olsunlar. Kpss soruları bunlardan çok mu...devamı..
  28
  80%
  7
  BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR