DOLAR
 
2.168
EURO
 
2.854
ALTIN
 
89.452
BIST100
 
80.754


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 25.07.2013 11:00

Lise Mezunları İçin Bir Daha Kpss Yapılacak mı ?

Şu sıralar adaylardan en fazla bu yönde soru gelmektedir. Bu makalemizde bu konuya açıklık getireceğiz.


Lise Mezunları İçin Bir Daha Kpss Yapılacak mı ?

HABERGAZETE - Çift yıllarda Kpss’ye kimler giriyor?

Kpss; lisans mezunları için her yıl, ön lisans ve lise mezunları için ise 2 yılda bir yapılmaktadır.  Çift yıllarda yapılan kpss ile düz memurluk adı verilen memurluklara gidilebilir ve mülakat olmadan direkt bir kuruma memur olarak atanılabilir. Ön lisans ve lise mezunları için de kpss çift yıllarda olmaktadır.
Lise mezunları hangi kadrolara atanıyor?

Lise mezunları için genelde şoförlük ve hizmetli kadroları açılmaktadır. Bunun dışında açıktan atamada Adalet Bakanlığının açmış olduğu infaz ve koruma memurluğu ile zabıt katipliği kadroları, lise mezunları için ilaç niteliğindeki kadrolar olmuştur. Meslek lisesi mezunları ise genelde teknisyen, teknisyen yardımcısı, kaloriferci gibi kadrolara atanmaktadırlar.


Alım sayısı gittikçe azalıyor

Önceki yıllarda lise mezunu olarak kpss’ye girmek, düşük puanla atanmak ve sınavın kolaylığı açısından daha çok tercih ediliyordu ancak son yıllarda lise mezunlarına verilen kadroların azalması ve genelde üst öğrenimlerden memur alımlarının artması, lise düzeyinde kpss’ye girmenin avantajlı halini azaltmış oldu.


En fazla aday liseden giriyor

2012 yılında Kpss’ye başvuranların sayısına baktığımızda lisans düzeyinde 987.167, ön lisans düzeyinde 743.571, ortaöğretim düzeyinde ise 2.045.964 aday sınava başvurmuştur. Lisans ve ön lisansın toplamından daha çok aday lise düzeyinde başvurmuştur. Verilen kadrolar ise tam tersi şeklinde işlemektedir ve liselere memur alımlarında en az kadro verilmektedir.


2014 yılında lise mezunları için kpss olacak mı?

Gerek başvuran aday sayısının çok olması, gerekse de devletteki kadroların niteliği açısından çift yıllarda lise mezunlarına yönelik kpss devam edecektir. 2014 yılında da hem ön lisans hem de lise düzeyinde kpss yapılacaktır. Aksi yönde bir açıklama yetkili bir ağızdan yapılmadı. Sınavın 2014 Eylülünde yapılması bekleniyor.


Neden lise mezunlarına kpss bir daha olmayacak deniyor?


Bu söylentiler genelde tek yıllarda çıkmaktadır. Tek yıllarda lise mezunlarına kpss yapılmayınca birçok aday bir daha hiç yapılmayacağını sanıyor ve bu dilden dile dolaşarak “şehir efsanesi” halini alıyor.


Lise mezunlarına yönelik Kpss, her zaman yapılmalıdır

Devlet, her türden öğrenim düzeyine hitap edebilmelidir. Lise mezunlarının yapacağı işler ile diğer öğrenim düzeylerinden mezun olanların yaptıkları işler, kadrolar ve maaşlar farklı farklı belirlenmiştir. Kadro kalitesi ve devlet ihtiyaçlarının belli kadrolarda karşılanabilmesi için lise mezunlarına kpss her zaman yapılmalıdır.

KPSS ile ilgili gerek facebook sayfamızdan gerekse sitemiz yorumları aracılığıyla çokça soru geliyor. 2014 KPSS’de lise düzeyi sınav olacak mı ? 2014 yılında lise düzeyi KPSS olmaz , hemen nedenini açıklayalım :Geçtiğimiz günlerde yapılan KPSS tercihlerine bakacak olursanız lise düzeyi memurluk kadrosu oldukça kısıtlıydı. Sonuç olarak, KPSS puanı hemen hemen 95′in altında olan hiçbir ortaöğretim mezunu memur adayı atanamadı. Şu noktaya gelmek istiyorum, kamu kurum ya da kuruluşları onca önlisans ve lisans mezunu aday varken ortaöğretim mezunu bir kişiyi memur olarak almak istemiyor. Bu durumu bir işveren gözüyle de değerlendirebilirsiniz. Siz olsaydınız , işyerinizde bir lise mezunu mu yoksa üniversite mezunu mu çalıştırmak isterdiniz. Görüleceği üzere daha nitelikli eleman istemesinden dolayı ortaöğretim mezunları ikinci planda kalıyor. Diğer bir husus ise, hükümetin bunca üniversite mezunu işsiz gezerken, lise mezunlarını memur yaparak kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan “üniversiteli gençler işsiz” tartışmalarına taraf olmamak. Bu tartışmaların yoğunluğunu biraz da olsa azaltmak.


Hatırlayacağınız üzere 2012 KPSS’den önce de Ortaöğretim düzeyi KPSS yapılacak mı yapılmayacak mı şeklinde sorular soruluyordu. Bu tartışmalar daha o zamandan başlamıştı ancak 2012 KPSS’de lise düzeyi KPSS yapıldı. Bize göre son kez yapıldı. Geçtiğimiz yıl, bir Bakan da 2012 yılında Ortaöğretim mezunlarına yönelik son kez KPSS sınavı yapılacağını zaten belirtmişti.


2014 KPSS’ye lise düzeyinde katılmayı planlayan memur adaylarının beklenti içerisine girip sonradan hayal kırıklığına uğramalarını istemeyiz ancak bir gerçek var ki 2014 KPSS sadece önlisans ve lisans mezunlarına yönelik olarak yapılacak.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Feyyaz Tunçdemir

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Kerem Bürsin’in yeni setinden ilk kare
  • Podolski’nin menajerinin açıklamaları heyecan yarattı
  • Sinem Öztürk; Boşanıyoruz
  • Eşini aldatırken kameralara yakalandı
  • Gülse Birsel’in en acı günü
  • İşte Volkan Demirel’in alacağı ceza
  • İşte Nejat İşler’in en son hali
  • Barcelona Brezilyalı beki kadrosuna kattı!
  • Halit Ergenç’ten sevenlerine müjdeli haber
  • Siyah giyen geldi
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10


EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR