DOLAR
 
2.135
EURO
 
2.947
ALTIN
 
88.941
BIST100
 
73.529


Ekonomi

Yorumlar     Haber Tarihi : 04.10.2013 16:45

2013 - 2014 Eğitim Öğretim Yılı Öğretmen Atamaları ve Boş Kontenjanlar Kılavuzu 2013

Unutulmamalıdır ki kontenjanları belirlemede yetkili merci M.Eğitim Bakanı ve ona yardımcı olup görüş bildiren Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme ile Personel Genel Müdürlüğüdür.Atama ile ilgili açık olan illeri ve kontenjanları belirlemede etkili nokta şudur;


2013 - 2014 Eğitim Öğretim Yılı Öğretmen Atamaları ve Boş Kontenjanlar Kılavuzu 2013

HABERGAZETE - KPPS’nin ilk olarak yapıldığı zamandan itibaren her atama dönemi öncesi heyecanla beklenen kontenjan dağılımları bu sene de merakla bekleniyor.


Hatta bu heyecanlı bekleyiş esnasında gazetecilerin ve siyasilerin facebook ve twitter hesaplarına gelen mesajların yoğunluğu ve atama bekleyen arkadaşların mezun oldukları bölüm için atama sayısındaki taleplerine ve yoğun baskılarına şahit oluyoruz. Sosyal medya da ‘şu bölüm için şu kadar atama istiyoruz’ gibisinden yapılan paylaşımların haklılığını kabul etsek de arka planda yapılan bu lobi faaliyetlerin ne derece de etkili olduğunu sorgulamak gerekir.


Burada gözlerden kaçan en önemli nokta atama bekleyen arkadaşlarımızın yaptıkları faaliyetlerdeki bazı hataların göz ardı edilmesidir. Bölüm bölüm organize olmanın bütünlüğün gücünü kırdığını görememe gibi her bölüm mezunu arkadaşların kendi bölümleri için mücadeleleri sonucunda bazı bölümlerin kontenjanlar açıklandığında yine yeteri sayıyı alamayacaklarını düşünmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı atama bekleyen arkadaşların tüm atama bekleyen arkadaşlar, eylemleri daha etkili kılmak için yapacakları demokratik faaliyetler bölümler için yapılacak faaliyetlerden daha etkili olacağı unutulmamalıdır.

Diğer bir nokta ise gece gündüz istediği atama rakamını siyasilerin ve gazetecilerin sosyal medya hesaplarına mesajlamanın ne kadar etkili olacağı sorusudur?Tabiî ki bunlar talepleri dile getirme de kullanılan meşru haklar ve yöntemler olarak görülebilir. Öyledir de. Lakin hangi siyasetçi veya hangi gazeteciye öğretmen atamaları hakkında düşünceniz nedir? Sorusunu sorduğumuzda yüzlerindeki bıkkınlık ifadesi ve hemen konuyu değiştirme teşebbüsleri bazı yoğun ve gereksiz baskının yetkililerde olumsuz etki bıraktığını göstermektedir. Karşılaştığım yetkili ve siyasetçilerden görüş istediğimde, bu konuda yeterince rahatsız ediliyoruz bari sen yapma gibisinden açıklamalar her ne kadar beni de tatmin etmese de konuyu ilerletememe sebep olmaktadır.


Hak talep ederken bıkkınlık derecesine getirmenin faydasının olmadığını ama zararının da olmayacağını söyleyebiliriz. Emeklerinin karşılığını almak isteyen herkesin başvuracağı yollar karşı tarafa sempatik gelmediği takdir de, o kişilerin istek konusunda etkili bir adım atacağını düşünmediğim gibi, ilgili ilgisiz tüm bakanların, gazetecilerin ve sanatçıların bu talepler için destek olmasını istemenin de âcizane kendimce faydalı olacağını düşünmüyorum. Atama bekleyen arkadaşların gazetelere ilan vermeleri ve radyo etkinliklerinin yanında, televizyonlara gönderecekleri kendi yaptıkları istek videolarını kullanmaları hem siyasetçilerin hem de toplumdaki tüm kesimlerin dikkatini çekecektir. Daha önce atama bekleyen arkadaşların bu etkinlikleri yaparak o dönemde aldıkları destek ve gördükleri sempati göz önüne alınırsa bu durumun önemi anlaşılacaktır.


Unutulmamalıdır ki kontenjanları belirlemede yetkili merci Milli Eğitim Bakanı ve ona yardımcı olup görüş bildiren Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme ile Personel Genel Müdürlüğüdür. Bu kısımda atama ile ilgili açık olan illeri ve kontenjanları belirlemede en etkili nokta İl Milli Eğitimden gelen ihtiyaç duyulan branşların listesidir. Gelen ihtiyaç listeleri ile Maliye Bakanlığının verdiği kadro sayısını karşılaştırıp dağılımı yapan ve istatiksel oranları belirleyen yetkililerin sanatçı ve Bakanlık dışındaki siyasetçilerden gelen talepleri dikkate alacağını ve böyle bir talebinde olacağını düşünmüyorum. Böyle bir şeyin olması ihtiyaç duyulan branşlardan alımın engellenmesi demektir ki bu da adaletli dağılımı gerçekleştirmemeye sebep olacaktır. Kontenjanları belirleyen yetkililerin en önemli adalet terazisi okullarda ihtiyaç duyulan branşlardır.


Daha adaletli olmak için ne yapılabilir?


İlk başta ifade etmeliyim ki eğitim fakültesi mezunların sadece Milli Eğitim Bakanlığında çalışabilirler algısını kırmaya yönelik diğer bakanlıklarında iş olanakları bakımından eğitim fakültesi mezunlarına açılması yerinde bir adımdır. Bunun yanında özellikle mezun sayısının fazla olduğu fakat buna karşın verilen kadro sayısının az olduğu bölümlerden sırası ile yıllara göre yüksek sayıda alım yapılarak atama bekleyen kişilerin geleceklerini planlamaları sağlanabilir. Lakin bu sistemi alım yapılacak branşlardan yaşı gelen öğretmenleri emekliliğe ayırmak ve teşvik ederek gerçekleştirmek mümkündür.


Atama bekleyen arkadaşlarımızın hepsinin gönlünden geçenlerin gerçekleşmesi ve öğretmenliğe bir an önce başlamaları dileğiyle.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Necip Aydın

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

 • Göğüslerinden şikayet edince...
 • Galatasaray’da drogba depremi
 • Banu Alkan’dan şok hareket!
 • İnanılmaz olay!
 • Hande Yener’den Demet Akalın’a salvo!
 • Serenay Sarıkaya ateş püskürdü!
 • İdo’dan eski sevgilisine ağır gönderme
 • Kıvanç’tan sevgilisine büyük sürpriz!
 • Kanlı Ay Tutulması Nedir? (Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman Olacak?)
 • Bugünün Gazete Manşetleri 15 Nisan Salı Gazete Önsayfaları
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 • Halit Ergenç’in sakalları Bergüzar Korel’i çıldırttı

 • 2014 Ehliyet sınavında yeni düzenleme

 • Dünya bu olaya kitlendi

 • Dua eden köpekler tık rekoru kırıyor!

 • Daha önce böyle bir yer görmediniz

 • Meryem Uzerli’den kızı Lara ile yeni kareler

 • Sokakta ’tasmalı adam’ bilmecesi

 • Tüm zamanların rekoru!

 • Evlerinde Dev Yılan Besleyen Aile

 • Sahra ile Berna tekme tokat kavga etti!

1 / 10


VİZYONDAKİLER
Mavi Ring Mavi Ring
Soğuk Soğuk
Ammar: Cin Tarikatı Ammar: Cin Tarikatı
Hazine Avcıları Hazine Avcıları
Non-Stop Non-Stop
Düğün Dernek Düğün Dernek
Meddah Meddah
Binlerce Kez İyi Geceler Binlerce Kez İyi Geceler
Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent
Adalet İçin Adalet İçin
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR