DOLAR
 
2.163
EURO
 
2.848
ALTIN
 
89.673
BIST100
 
80.838


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 02.10.2013 07:53

2014 Yılında Çalışan Kişilere Ne Kadar Zam Alacak ? 2014’ün tüm zamları


2014 yılı için memur maaşlarında yapılacak artışın taban aylık miktarına 175 TL ilave şeklinde gerçekleşecek olması nedeniyle, Devlet memurlarına yansıyacak zam oranı, alınmakta olan ücrete göre farklılık gösterecektir.


2014 Yılında Çalışan Kişilere Ne Kadar Zam Alacak ? 2014’ün tüm zamları

HABERGAZETE - Memur maaşları 2014 yılında (öğretmenler hariç) sadece taban aylıktaki 175 TL’nin etkisi kadar artış gösterecek. 2014 yılında enflasyon farkı da söz konusu olmayacak. Farklı vergi dilimine girilmemesi halinde, 15 Ocak maaşı ile 15 Aralık maaşı aynı miktarda olacak. (Kıdem yılı artışı, kademe ilerlemesi veya derece yükselmesi nedeniyle meydana gelecek değişiklikler hariç)  


2013 yılında maaşlara ne kadar zam yapılmıştı?2013 yılında memur maaşlarına %3+%4 olmak üzere toplamda%7,12 oranında zam yapıldı. 2013 yıl sonunu enflasyon oranına göre ilave zam da yapılabilecek.


2014 yılında kim ne kadar zam alacak?


-Öğretmenler:  Taban aylık artışının yanı sıra öğretmenlerin özel hizmet tazminatı oranı da yükseltildi. Bu belirleme sonucunda, öğretmen maaşında 2014 yılında %14,10 seviyesine kadar artış olabilecek.


-Bazı kariyer meslek personeli ve yönetici unvanlı personel:  Aylıkları ücret ve tazminat göstergesine göre belirlenen personelin ücret göstergesine “2.280” rakamı eklendi. Bu yükseliş ve taban aylık artışının etkisi ile 2014 yılına ilişkin zam oranları bu personel için diğer memurlara göre daha düşük seviyelerde kalırken, burada da görüleceği üzere bazı personelin yıllık maaş artışı %1,57 olacak.


-Diğer memurlar: Aylıklarının belirlenmesindeki unsurlardan sadece taban aylıkta artış gerçekleşen memurların 2014 maaşları farklı oranda artacak.


-Diğer kariyer personel: Kurumların kariyer diye nitelendirilen kadrolarında görev yapan ve aylıklarını “ücret ve tazminat göstergelerine” göre almayan personelinin 2014 yılı maaş zammı da, 175 TL’lik taban aylık artışı ile sınırlı kalacak. Bu artışın, 2014 yılında söz konusu kariyer personelin maaşlarını hangi oranda artıracağını görebilmek için memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada şu sonuçlara ulaşılmıştır.


BAZI KARİYER PERSONELİN 2014 YILI AYLIK NET MAAŞLARI

memurunyeri.com-kariyer-2014-maaslari


NOT: Yaptığımız hesaplamalarda;


**Mevcut aylıklarda, 2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli katsayılar kullanılmıştır.


**2014 yılına ilişkin aylıklarda, 2013 yılında halen geçerli olan katsayılar "taban aylık" brüt tutarına 175 TL ilave edilerek kullanılmıştır.


**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, “bekar ve çocuksuz”personele göre değerlendirme yapılmıştır.


**"Gelir Vergisi" oranı %15 uygulanmıştır.


**Kurumların özel düzenlemeleri gereği maaşın bir unsuru şeklinde ödenen “fazla çalışma ücreti”, hesaplamaya dahil edilmemiş, döner sermayeden yararlananlar için ise ek ödeme oranında döner sermaye maaşa dahil edilmiştir.


**“Sendika aidatı” ve “toplu sözleşme ikramiyesi” ödemesi dikkate alınmamıştır.


**İşe yeni giren; İl Eğitim Denetmen Yardımcısı, Defterdarlık Uzman Yardımcısı, İl Planlama Uzman Yardımcısı, Ürün Denetmen Yardımcısı, Gelir Uzman Yardımcısı, İl İstihdam Uzman Yardımcısı, Vergi İstihbarat Uzman Yardımcısı, Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı (Taşra), Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı ile Gümrük Ve Ticaret Denetmen Yardımcısının sosyal güvenlik kesintileri 01.10.2008 tarihinden sonra işe girenlere göre hesaplanmıştır.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Feyyaz Tunçdemir

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Bugünün Gazete Manşetleri 02 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Düğünden sonra ilk kez konuştu
  • İstanbul’da ilginç olay!
  • Cansu Deren’nin aylık kazancı dudak uçuklattı
  • 20 yıl sonra Tarkan’la poz verdi!
  • Banyoyu temizlerken...
  • Radamel Falcao Premier Lig’de!
  • İşte Beren Saat’in yeni mesleği
  • Servetini IŞİD’e bağışladı
  • Galatasaray’da Eboue çıldırttı!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10


EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR