DOLAR
 
2.132
EURO
 
2.854
ALTIN
 
88.158
BIST100
 
84.218
Cumhurbaşkanlığı Seçimi


Ekonomi

Yorumlar     Haber Tarihi : 04.04.2014 11:01

5000 Bin Zabıt Katibi Alımı Ne Zaman Başlayacak?İşte Cevabı

Son günlerde katip adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de 5000 Zabıt Katibi alımının ne zaman yapılacağı. İşte Bu soruya sizin için açıklık getiriyoruz.


zabıt katip alımı

HABERGAZETE - Bir çok zabıt katibi adayının en çok ilgilendiği ve merak ettiği konuların başında Adalet Bakanlığına alınacak 5000 zabıt katibi için sınav ilanının ne zaman verileceği sorusu geliyor. Öncelikle 5000 zabıt katipliği konusu ne zaman ortaya çıktı neye göre 5000 zabıt katibi alınacak bilmeyenler için hatırlatalım. 


Zabıt Katibi alımları ile ilgili bugünler de alım ilanı verilmesi bekleniliyor alım ilanı verildiğinde hemen tüm ayrıntıları habergazete.com sitesinden öğrenebilirsiniz.


Adalet Bakanlığı tarafından alınacak 5000 bin  zabıt katibi hakkında çok önemli gelişmeler yaşanılıyor. 5000 bin zabıt katibinin ne zaman alınacağı çok merak konusu oldu ama 2014 yılı içerisinde bu alımların gerçekleşeceği söyleniliyor bu söylenti kesin değildir resmi bir açıklama yapılmadı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile bazı bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı 07/03/2013 tarihinde  Türkiye Büyük Millet Meclisine sunularak kanunlaştı.  Tasarı genel olarak Hukuk, Vergi Mahkemeleri ve Bölge Adliye Mahkemelerinin işleyişlerine ilişkin  bazı değişiklikleri ve Adalet Bakanlığına 5000 zabıt katibi kadrosu ihdasına ilişkin değişiklikler içeriyordu. Söz konusu tasarı kanunlaştı ancak personel alımına başlanılması için kanunlaşması yeterli değil. Komisyonlardaki çalışmalarında bitmesi gerekiyor.


Haberin DevamıTasarı Adalet Komisyonundan 1 Nisan 2013 tarihinde raporu tamamlanarak çıktı. İcra dairelerine 5000 zabıt katibi alımına ilişkin kanun şuanda TBMM Plan Bütçe Komisyonunda ve hala raporu hazırlanmadı ve bu komisyondan çıkmadı. Yani buradan anlayacağımız personel alımı için tasarının kanunlaşması yeterli olmuyor. Kanunlaşma sonrasındaki resmi prosedürlerin de tamamlanması gerek.


Eğer kanunlaşma sonrasındaki komisyonlardaki işlemler tamamlansa idi bir kaç ay içerisinde ilanın çıkabileceğini söyleyebilirdik ancak bunu söylemek için çok erken. Ve şunu da belirtelim ki ilan çıktığı zaman 5000 icra katibi alımı olarak çıkmayabilir. 5000 icra katibi alımı 2 3 seferde yapılabilir. Alınan personellerin eğitimleri, yerleştirilmeleri vs bir çok konu hesap edilerek ilan çıkarılıyor.


Zabıt Katibi Alımı İcra Katibi Alımından Önce Olabilir! 


İcra katibi alımına ilişkin kanunun durumunu yukarıda açıkladık. Büyük ihtimalle her yıl standart olarak yapılan Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi alımları İcra Katibi alımlarından önce yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda da gördüğümüz üzere her yıl İcra Müdürlüğü sınavı sonrasında Adalet Bakanlığında çalışmakta olan bir çok zabıt katibi icra müdürlüğü sınavlarına katılarak icra müdürü veya icra müdür yardımcısı olmakta ve Adalet Bakanlığında zabıt katipliği kadroları boşalmakta. 


Yine her yıl ölüm, tayin, kurum değiştirme, görevde yükselme nedenleri ile bir çok kadro boşalmaktadır. Bunlar sonucunda ise Adalet Bakanlığı tarafından ihtiyaca göre personel alımı ilanı verilmektedir. Bu yıl İcra Müdürlüğü sınavı 22 Eylül 2013 tarihinde yapılacak. Normal zabıt katipliği sınavı da icra müdürlüğü sınavı sonrasında 2013 yılı Kasım Aralık aylarında ilan edilecektir. Geçtiğimiz 4 5 yılda da aynen bu tarihlerde bu şekilde verilmişti ilan. Zabıt katibi olmayı düşünenlerin şimdiden sıkı bir şekilde klavye ve mülakat sınavlarına hazırlanması faydalarına olacaktır.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Feyyaz Tunçdemir

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Tecavüz etmeye kalktılar, bayılınca...
  • Efsane futbolcu Gazze’de hayatını kaybetti!
  • İşte Murat Göğebakan’ın son fotoğrafı
  • O Ses Türkiye Seçmleri (O Ses Türkiye Başvuru)
  • Tatlıses; Kefenimi giydim gidiyorum
  • Dünyanın ’1’ numarası Gazze için Müslüman oluyor!
  • Güzel Köylü dizisinde şok değişiklik
  • Müge Anlı’ya büyük şok
  • Galatasaray’da şok ayrılık!
  • Huysuz Virjin’den kötü haber
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


Ziyaretçi - 102 gün 15 saat önce
Hic kimse hic bişey bilmiyor bizim milletimiz atıp tutmayı torpil yapmayı cok sever
8
100%
0
Ziyaretçi - 104 gün 7 saat önce
Kayıt olup sonra girmeyen arkadaşlar kimsenin hakkına girmeyin lütfen
5
80%
1
Ziyaretçi - 111 gün 11 saat önce
Açıklanacak ama biz de çatlayıp öleceğiz... bir an önce net tarih ne zaman verecekler diye her Allahın günü takip...devamı..
5
100%
0
Ziyaretçi - 168 gün 3 saat önce
zabıt katipliği sınavında kpss sınavı sıralama uygulaması olacak mı daha önceki senelerde olmamıştı ama icra...devamı..
3
80%
1
Ziyaretçi - 209 gün 3 saat önce
arkadaşlar adliye zabıt katipliği için herhangi bir ilan verilmedi her yıl aralık ayın sonunda yayınlanıyordu bu sene...devamı..
9
80%
3
Ziyaretçi - 211 gün 1 saat önce
Arkadaşlar 72 aldım şansım nedir*
9
80%
3
Ziyaretçi - 93 gün 4 saat önce
72 almanın bir önemi yok önemli olan mülakat.yani torpilin varsa 70 te alsan 90 da yazsan mülakatta geçersin.ama benim...devamı..
3
80%
1
Ziyaretçi - 211 gün 10 saat önce
yakında açıklanır
1
40%
1
Ziyaretçi - 217 gün 23 saat önce
Sinav ne zaman ? Nasil baswuracaqiz
6
60%
3
Ziyaretçi - 217 gün 23 saat önce
Sinav ne zaman ?
4
100%
0
Ziyaretçi - 221 gün 3 saat önce
arkadaşlar başvurular ne zaman
9
100%
0
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10


EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR