DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 17.12.2013 14:36

2013-2014 KYK Başbakanlık Bursu sonuçları Açıklandı Öğren!!!


KYKburs sonuçları ne zaman açıklanacak KYK Başbakanlık Bursu. KYK bursu hangi tarihte açıklancak KYK sonuçları ne zaman açıklancak KYK Burs sonuçları hakkında tüm gelişmeleri Habergaze.com sitesinden öğrenebilirsiniz.


kyk burs sonuçları

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak KYK Başbakanlık Bursu. KYK bursu hangi tarihte açıklancak KYK sonuçları ne zaman açıklancak KYK Burs sonuçları hakkında tüm gelişmeleri Habergaze.com sitesinden öğrenebilirsiniz.Recep Tayyip Erdoğan KYK bursu hakkında şu açıklamalarda bulundu:Biz göreve geldiğimizde, Türkiye'de sadece 450 bin öğrenci burs veya kredi alabiliyordu. Kredi miktarı neydi? 45 liracık. Bu üç aydan üç aya öğrencilerimize ödeniyordu. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde burs ve kredi alan öğrenci sayısı ne oldu biliyor musunuz? 1 milyon 340 bin. Bakın göreve geldiğimizde 451 bin. Biz ise işte gördüğünüz gibi artık milyonu devirdik ve aylık ne alıyorlar? 280 lira. Kredi Yurtlar Kurumları'nda kalanlara, 200 lira beslenme yardımı veriyoruz. Master öğrencilerine 560, doktora öğrencilerine 840 lira veri. Bugün buradan Antalya'dan 1 Ocak 2014 itibarıyla gençlerimize vereceğimiz burs ve kredi miktarını açıklıyorum:

1 Ocak 2014 itibarıyla Türkiye genelinde 1 milyon 452 bin 363 öğrencimize burs ya da kredi vereceğiz. Rakamı açıklıyorum; lisans öğrencileri için aylık 280 lira olan yüksek öğrenim kredi ve burs miktarını 1 Ocak 2014'ten itibaren 300 liraya yükseltiyoruz. Yüksek lisans öğrencilerinin aylık 560 lira olan burs veya kredi miktarını 600 liraya yükseltiyoruz. Doktora öğrencilerinin aylık 840 lira olan burs ve kredi miktarını 900 liraya yükseltiyoruz. 2002'ye göre öğrencilerin kredi ve burs miktarını böylece yüzde 567 oranında artırmış oluyoruz. Yurtkur yurtlarında yani kredi yurtlarında kalan öğrencilerimize şu anda aylık 201 lira yemek katkısı ödüyoruz. 1 Ocak'tan itibaren bu yemek katkısını da 220 liraya yükseltiyoruz. Yani lisans öğrencisi böylece 520 lira almış oluyor. Böylece üniversite öğrencilerimize verdiğimiz kredi ve burs noktasında adeta ne kadar yükseltiğimiz ortada. Burs ve kredi miktarının ne kadar arttığı ortada."  şeklinde açıklamalarda bulundu

KYK sonuçları. KYK Burs sonuçları. Kredi sonuçları.2013 KYK burs sonuçları. KYK Başbakanlık burs sonuçları. KYK burs sonuçları hepsi burada. KYK burs ve kredi sonuçlarını Habergaze.com sitesinden öğrenebilirsiniz. 2013 KYK Başbakanlık Burs sonuçları.KYK burs sonuçlarının tüm ayrıntıları Habergaze.com sitesinden takip edebilirsiniz

Öğrencilerin dört gözle beklediği Üniversiteye yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından KYK Burs ve Kredi tercihlerini öğrenciler verdi. Öğrencileri Üniversite yerleştirmenin ardından Burs ve Kredi sonuçlarını açıklanmasını dört göz ile bekliyor. 


Öğrencilerin üniversiteye hak kazanmasının ardından Burs ve Kredi Başvurusunda bulundular. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Başvuru sonuçlarını büyük bir heyecan ile bekliyorlar. 


KYK burs ve kredi sonuçlarından sonra ilk burs ne zaman verilecek? KYK burs kredi başvuru sonuçları, KYK sonuçları… 2013-2014 KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman belli olacak? Burs ve kredi sonuçları heyecanla bekleniyor. KYK burs ve kredi sonuçlarından sonra ilk burs ne zaman verilecek?

KYK BURS VE KREDİ SONUÇLARI BURADAN AÇIKLANACAK

Üniversitelere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencileri yeni bir sonuç açıklama heyecanı sardı. Bu yıl üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilerinin bir çoğunun başvuruda bulunduğu Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Başvuru sonuçları büyük bir heyecanla bekleniyor.

KYK Yurt Sonuçları 2013 Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

Üniversite kayıtlarının başlamasının ardından gençler kazandıkları yüksek öğretim programlarına kayıtlarını yaptırmaya başladılar. Kayıt yaptırıp üniversiteli olan çiçeği burnunda üniversiteliler ise şimdi yeni hayat şartlarına uyum sağlamaya çalışıyor. Herhangi bir kurumdan burs talebinde bulunan öğrenciler, burs sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda merak içinde. Peki Kredi ve Yurtlar Kurumu burs sonuçlarını ne zaman açıklayacak? KYK Burs Sonuçları ÖSYM tarafından herhangi bir yüksek öğretim programına kaydolan adaylardan öğrenim kredisi ya da burs başvurusunda bulunanlar için sonuçlar kasım ayı sonu ya da aralık ayının ilk haftasında açıklanacaktır. Aralık ayında açıklanan sonuçlara göre öğrenim kredisi ya da bursa alma hakkı kazanan öğrencilere ilk ödemeleri 7 Ocak 2014 tarihinde yapılacaktır. Öğrencilerin kredisinin kesilmesini gerektirecek herhangi bir durum olmaması halinde bu ödemeler öğrenci hesaplarına her ayın 7′sinde yatırılacaktır. KYK burs sonuçlarını açıkladığında konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sitemizde yer alacaktır.Kredi ve Yurtlar Kurumu geçtiğimiz aydan itibaren başvuruları kabul etti. KYK burs ve kredi sonuçları aralık ayında açıklanması bekleniliyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar burs alabilecek. 


Burs kazanan öğrenciler ilk burslarını 7 Ocak 2014 tarihinde hemen alabilecek


BURS SONUÇLARINI SORGULAMA EKRANI.


Başbakanlık bursu nedir?

Başbakanlık bursu resmi adıyla 'Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu' Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracalığı ile Açıköğretim Fakültesi dahil tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören üniversitelilerin yararlanabildiği ve 2009 itibariyle burs alma şansınızın en yüksek olduğu burs imkanıdır.

Başvuru tarihleri ne zamandır?

2013-2014 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı sonucunda yurt içinde ilk defa herhangi bir yüksek öğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenler, 29 Temmuz 29 Eylül tarihleri arasında  kurumun ”www.kyk.gov.tr” adresinden burs, yurt ve kredi başvuru yapabilecekler.  KYK başvuruların bitmesinin ardında  burs ve kredi hakkı kazanan adayları yine resmi internet sayfasından duyuracak. 

Ayrıca 2012-2013 yılında ilk defa master (şubatta girenler dahil), doktora, özel yetenek ve dikey geçiş yapan öğrencilerin barınma, burs ve kredi başvuruları 17 Eylül ile 7 Ekim arasında alınacaktır.

Kimler başbakanlık bursu alabilir?

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu'na,tüm lisans,yüksek lisans ve açıköğretim öğrencileri başvurabilir.Başbakanlık bursu , öğrenim kredisinden farklı olarak geri ödemesi olmayan bir burstur.Başbakanlık bursuna , önlisans,lisans , açıköğretim ( sadece öncelikli şehit, gazi, anne ve baba ölü..) öğrencileri başvurabilir.2 yıllık okullardan mezun olup,4 yıllık okulların 3. sınıfına ara vermeden devam eden öğrenciler,Yüksek Lisans  öğrencileri , Vakıf Üniversitesi öğrencileri, LYS sonucunda ilk 100'e giren öğrencilere , milli sporcular,ikinci öğretimde eğitim alan öğrenciler, Başbbakanlık bursuna başvuru yapabilirler.

Bunun yanı sıra;

1-Ön lisans öğrencileri

2-Lisans öğrencileri

3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)

4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)

5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)

6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri

7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler

8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,

9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

Burstan yararlanabilir.

Başbakanlık bursunu kimler alamaz?

Başbakanlık Bursu şartllarına göre bazı durumlarda adaylar burs alamazlar. Daha önce burs yada kredi alan öğrenciler, giriş yılından itibaren yıl kaybı olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler,Polis Akademisi ve Askeri okul öğrencileri, Yüksek Lisans'ın hazırlık sınıfında bulunan öğrenciler,aylık asgari ücret düzeyinde gelire sahip olan öğrenciler ( yetim maaşı ve nafaka dışında) yalan beyanda bulunan öğrenciler ve burs almaya yeterli bulunmayan adaylar Başbakanlık bursundan yararlanamaz.

Bursunuz hangi durumlarda kesilir?

Başbakanlık bursu her ayın 7' sinde hesaplara yatar. Bursu almaya hak kazandığınızda alttan 3'ten fazla dersiniz olmadığı sürece bursunuz eğitim süreniz boyunca yatar.

İstenilen Belgeler

Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumun www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

üniversiteli kızÖncelik Belgeleri

- Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

- Şehit veya gazi çocuğu belgesi

 (Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),

- Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

- Anne ve/veya babası Yurtkur'da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

- 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun "Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Küçük bir hatırlatma!

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

2013 burslarına % 8 zam yapıldı

KYK'dan yapılan açıklama şöyle;

"2013 burs ve kredilere yüzde 8 artış yapıyoruz. 1 Ocak 2013′ten itibaren üniversite öğrencilerine aylık 280 lira ödeme yapıyoruz. Aylık beslenme yardımını da 200 liraya çıkarıyoruz. Böylece öğrencilerimizin eline aylık 480 lira geçmesini sağlıyoruz.

Yüksek lisans öğrencilerin burs ve kredi miktarını da 560 liraya yükseltiyoruz. Doktora öğrencisinin burs ve kredi oranını ise 840 liraya çıkarıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.”

Kimler başbakanlık bursu alamaz?

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan ögrenciler, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler

 •  Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
 •  Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 •  Yabancı uyruklu öğrenciler,
 •  Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 •  Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
 •  Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 •  Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 •  Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,Öğrenim Kredisi nedir?

Yüksek öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.


Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.


Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencileri(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası her ikiside ölü vb.),
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler(intibak veya hazırlık sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
• Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,
• Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrenciler,
• İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,

öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Not: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenciye hem burs hem de öğrenim kredisi verilmez.


Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak olan öğrenciler

• Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler,
• Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve master-doktora hariç)
• Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
• Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
• Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
• Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler,
• Kurumdan daha önce burs yada öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
• Yabancı uyruklu öğrenciler,
• Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,


öğrenim kredisinden yararlanamazlar.

Not: Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; değişikliğin meydana geldiği öğretim yılında Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına girenlerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.


kyk katkı kredisi başvurusu,kyk devlet bursu,devlet bursu başvurusu nasıl yapılır,kyk katkı kredisi nasıl alınır,kyk katkı kredisi kimler alabilir,kyk öğrenim kredisi başvuru şartları,kyk burs,2013-2014 kyk bursları hakkında bilgiler verdik..daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz


KYK Bursu ve KYK Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Üniversiteye yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için KYK Bursu ile KYK Öğrenim Kredisi arasındaki farkı araştırdık?
İnternetten yaptığımız derlemeye göre
Eğer başvuru formunda BURS ve KREDİLERi işaretlediyseniz;
•Öncelikle bursa ihtiyacınız olup olmadığına bakılır. Eğer uygun görülürseniz kredi başvurunuzdan önce burs başvurunuz onaylanır dolayısıyla kredi başvurunuz düşer, burs başvurunuz onaylanmış sayılır.
•Burs çıkmaz ise %99 ihtimal ile katkı ve öğrenim kredisi çıkar.


Burs ve Kredi arasındaki farklar nelerdir?
1.Burs başbakanlık tarafından verilir ve geri ödemesi yoktur FAKAT kredinin geri ödemesi vardır.
2.Bursunuzun devamı için çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir. Disiplin ve not şartı. (ayrıntılar için üniversitenize veya kyk’ya ulaşabilirsiniz.)
3.Kredi alırsanız geri ödemesi vardır ve beyaz eşyaya endexli faiz oranlarına göre anaparaya faiz eklenerek sizlerden tahsil edilir.
4.Kredi ödemesi ilk sigorta başlangıcında başlar veya öğrencilikten 2 yıl sonra. Bu süreyi uzattırabilir, taksitlendirme yapabilir ve çeşitli yollar deneyebilirsiniz.
5.Bursunuz başarısızlık nedeniyle düşerse artık burs değil kredi almış olursunuz. Yani bursunuz krediye dönüşür.


krediye başvurduğu halde kredi çıkarsa almak istemiyenler, ne yapmalı?

Başvurdunuz diye illaki almak zorunda değilsiniz. Bunun için anlatılan işlemleri yapmanız veya kyk’ya bir dilekçe ile almak istemediğinizi beyan edebilirsiniz.
BURS VEYA KREDİ ÇIKANLARIN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER ve GEREKLİ EVRAKLAR>/h1>
•Öncelikli olanların öncelikli olduğuna dair belgeleri aşağıdaki açıklamaya uygun olarak hazırlamaları gereklidir.

Öncelik Belgeleri
- Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,
- Şehit veya gazi çocuğu belgesi
- Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak)
- Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,
- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamlama belgesi,
- Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),
- 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA veya Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA (ADRES KONUSUNDA EMİN DEĞİLİZ, LÜTFEN KYK’YI ARAYIN) ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.
•Daha sonra bulunduğunuz ilde herhangi bir notere giderek işlemler yaptıracaksınız. Bu işlemler şunlar; Adınıza düzenlenecek olan senetin imzalanması ve noterce tanzim ve tasdiklenmesi. Bunun için kimliğiniz yanında olmalıdır. İmza atacaksınız ve notere belirli bir para vereceksiniz. Miktarı bilmiyorum ama 30 TL veya 60 TL gibi bir şeydi sanırım. NOT: 18 yaşından küçükler ailesinden biri ile gitmelidir. 18 yaşından büyükler ise bu işlemleri kendi yapabilirler.
•Daha sonra noterden aldığınız belgeleri bulunduğunuz ilin KYK müdürlüğüne götürmeli ve teslim etmelisiniz.


Bundan sonra başka yapacağınız işlem kalmıyor. Bu da kısa bir bilgi;

Tarafına burs veya öğrenim kredisi ödemesi yapılacak öğrenciler; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.


Burs veya öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencilere her yılın Ocak ayından başlamak üzere her ayın 7 sinde aylık olarak yapılacaktır.

Alıntı: kyk.gov.tr


SIKÇA SORULAN SORULAR :

•Öğrenim kredisi, katkı kredisi veya burs birbirini nasıl etkiler, bunlardan birine sahip ise öğrenci diğerlerine hak kazanamaz mı? Örneğin öğrenim kredisi alan bir öğrenci gelecek sene burs alabilmek için öğrenim kredisini durdurmalı mıdır?

Burs, öğrenim ve/veya katkı kredisine müracaat eden öğrenci ancak şu şekilde kredi alabilmektedir.

BURS + KATKI kredisi alabilir.

ÖĞRENİM+ KATKI kredisi alabilir.

Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisini birlikte kazanamaz. Burs alan öğrenim alamaz. Öğrenim alan burs alamaz.

Öğrenim kredisi alan öğrenci bir sonraki yıl burs başvurusunda bulunamaz Burs Kredisi Yönetmeliği Madde 9 ( a ) bendi “Kurumdan öğrenim veya burs kredisi almış öğrenciler”

Bu nedenle; öğrenim kredisi alır iken burs almak için öğrenim kredisinden vazgeçmeyiniz zira her hangi bir krediden vazgeçilmesi halinde tekrar ödeme yapılmamaktadır.
•Erasmus programına katılmak KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisini etkiler mi, kazanılmış haklar kaybedilir mi?

Etkilemez yurt dışında olsalar dahi burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi ödemeleri devam eder.
•KYK bursu almaya hak kazanan bir öğrenci bursunu hangi tarihlerde almalı, belirli tarihlerde almaz ise bu burs onun için bankada birikir mi, veya burs hakkını kaybeder mi?

Gerek burs kredisi gerekse öğrenim kredisi her ayın 7 sinde ödeme yapılmaktadır. Öğrenciler gerek burs gerekse öğrenim kredisini bir yıl içerisinde tahsil etmemeleri halinde burs yada öğrenim kredileri geri çekilmektedir. Kredilerin geri çekilmesi bu haklarının kayıp olduğu anlamına gelmemektedir. Geri çekilen paraları Yurtkur a başvurmaları halinde geri çekilen paralar topluca ödenir. (öğrenci aktif öğrenci ise borç ödeme zamanı gelmemiş ise )
•Başvuru evraklarında hata yaptığını fark eden bir öğrenci daha sonra bu hatayı nasıl düzeltebilir, kime başvurabilir?

Başvuru yapan öğrenciler mutlaka başvuru çıktısı alması gerekmektedir. Başvuru çıktısı kontrolü esnasında bir hata görmüş ise başvuru güncellemeye açık olduğundan tekrar girip düzeltme yapabilir. Ancak ÖSYM ce alınan başvurularda güncelleme yetkisi yoktur. ÖSYM den başvuru yaptığı zaman bir hata yapmış ise başvuru tarihinden sonraki bir ay içinde hatayı Yurtkur a bir dilekçe ile bildirmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

Başvuru süresi bitti hata yaptığınızı anladınız yada sosyo ekonomik durumunuzda bir değişiklik meydana geldi bu durumunuzu da bir dilekçe ile Yurtkur a bildirmeniz halinde veya belgelerle ispatlamanız halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.
•KYK soruları ile ilgili danışabilecekleri hangi illerde müdürlükler veya ofisler vardır? Adresleri nelerdir?

Yurtkur ile; ilgili her hangi probleminizi

Telefon ile; 0 (312) 363 87 70 dahili 6 ı tuşlayarak;

Dilekçe ile; YURTKUR Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No : 61 06590-Cebeci-Ankara

Elektronik Posta ile; http://www.kyk.gov.tr/Yurtkur/krediMailGiris.do linke tıklayarak yapabilirsiniz.
•Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursunu kendi iptal ettiren bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz, kendi isteği ile dahi olsa tekrar başlatılamaz. Ancak; lisans dönemini tamamlayıp Master eğitimine başlayan öğrenci burs için yeniden başvurabilir. Aynı şekilde Master döneminde burs almış ise doktora dönemine geçtiğinde de tekrar burs başvurusunda bulunabilir.
•Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursu kurum tarafından kesilen bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz.
•Af ile tekrar eğitime dönen öğrenciler KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Aftan dönen öğrenci ayrılış tarihi ile yeniden dönüş tarihi arasında bir öğretim yılı boşluk yok ise evet başvurabilir
•Daha önce bursa hak kazanan fakat eğitimi bırakan daha sonra af ile eğitme geri dönenler bursları devam eder mi, etmez ise yeniden başvurabilirler mi?

Eğer bir öğretim yılından fazla ara vermiş ise kesinlikle hiçbir kredi alamaz
•Açıköğretimde okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

AÖF İngilizce öğretmenliği bölümünde 1. Ve 2. Sınıflarda örgün öğretim gören ile bunun dışında öncelikli olan (şehit çocuğu, yetiştirme yurdunda barınan vb gibi ) öğrencilere verilmektedir.
•Burs kazananlar nasıl belirleniyor? Kura yöntemi kullanılıyor mu? Maddi durumu daha iyi olduğu arkadaşları tarafından bilinen öğrenciler için kura sorusu sorulmuştur?

Değerlendirilme öncelikle burs için yapılmaktadır. Burs müracaatında bulunan öğrencilerin beyanları Yurt kur’ca araştırılmakta ve beyanları değerlendirilmeye alınmaktadır. Değerlendirilme soncunda öğrenci burs kazanmaya yeterli görülmesi halinde burs tahsisi yapılmaktadır. Burs alamayan öğrencilere öğrenim kredisi tahsisi yapılmaktadır. Kura yöntemi bulunmamaktadır.
•Vakıf okullarında okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler Yurtkur dan ancak burs yada öğrenim kredisi alabilmektedirler. Katkı kredisi alamazlar. Zira katkı kredisi eğitim harcı olduğundan zaten vakıf üniversitesinde okuyan öğrenci eğitim harcını kendisi ödemektedir. Bu yüzden katkı kredisine müracaat etseler dahi katkı kredisi tahsisi yapılmaz bu duruma ikinci öğretim öğrencileri de dahildir.
•Özel okullarda okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi başvurabilir mi?

Katkı hariç diğer kredilere başvurabilirler.
•KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi alanların bursu hangi sebeplerden dolayı kesilir?

Öğretim kurumunu terk etmesi halinde (burs, öğrenim ve/veya katık kredisi kesilir) bir yıl ara vermeden tekrar döner yada başka bir öğretim kurumunu kazanır ise bu durumunu ispatlaması halinde tekrar ödeme yapılabilir.

Öğretim kurumunda başarısız olması halinde (burs kredisi kesilir kesilen burs öğrenim kredisine dönüştürülür) burs alan öğrenci bir sonraki öğretim yılında başarılı olsa dahi bursu tekrar verilmez.

Kayıt dondurması halinde kayıt dondurma sureleri içinde tüm kredileri kesilir. Tekrar başlatılması öğrencinin kayıt dondurma süresinin sona erdiğini gösterir öğrenci belgesi göndermesi halinde başlatılır.

Anarşi ve terör olaylarına karışan öğrencilerin (burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi kesilir.) mahkeme kararı ile suçsuz olduğunu ispatlaması halinde mahkeme kararını bir dilekçe ekinde göndermesi halinde kredileri tekrar kesildiği tarihten itibaren başlatılmaktadır. Vb gibi

www.kyk.gov.tr adresine girerek YURTKUR alanına tıklayarak kanun ve yönetmelikler kısmında “KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI YÖNETMELİKLERİ” kredi kesilme sebeplerine bakabilirsiniz.
•KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi kesilince öğrenciye hangi yolla bildirilir? Kesildiğinden emin olamayan öğrenciler bunu kime danışmalıdır?

Kredisi kesilen öğrenciler müracaat esnasında Yurtkur a beyan ettiği adrese posta yolu ile bildirim yapılmaktadır.
•Azerbaycan gibi ülkelerde okuyan öğrenciler KYK’ ya başvurabilir mi?

Yurtkur memleket içerisinde eğitim gören yükseköğrenim öğrencilere burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi vermektedir. Yurt dışında eğitim yapanlara vermemektedir. Buna Kuzey Kıbrıs Kampusunda okuyan Orta Doğu Teknik Üniversite öğrencileri de dahildir.
•Öğrenim ve katkı kredisi çıktığı halde KYK bursu çıkması ihtimalini engellememek için evraklarını teslim etmeyenlerin KYK bursu nasıl etkilenir?

?bilmiyoz :D
•Bir üniversitede okurken var olan b KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi hakkı daha sonra üniversite sınavına girerek yeni bir üniversiteye kayıt yaptırınca burs hakkı kaybolur mu, bursun yeni üniversitede devam etme şansı var mıdır, ve ne kadar süre için devam eder?

Başka bir öğretim kurumuna geçen öğrenci eğer burs alıyor bursunun devam edebilmesi için eski öğretim kurumunda başarılı olduğunu ispatlaması halinde bursu devam etmektedir.

Eski öğretim kurumunda başarısız ise bursu devam etmemektedir. Burs hakkını kayıp eder.
•Bir öğrencinin katkı veya öğrenim kredisi işlemleri için noterde imzalanması gereken evraklarda belirtilen parasal miktar her öğrenci için farklı mıdır? Farklı ise öğrenciye verilecek kredi de farklı mıdır veya daha sonraki geri ödeme farklı mı olacaktır?

Farklılık bölümler arasındaki katkı paylarının miktarından kaynaklanmaktadır. Ödenin öğrenim veya burs kredisinde farklılık yaratmaz ama katı ödemesi farklı olduğu için tabii ki geri ödemede farklılık ortaya çıkar.
•Notere imzalatılacak senet hakkındaki ve geri ödemeler hakkındaki sorularını öğrenciler kime danışmalıdır?

Yurtkur a bu konuda danışmaya gerek yoktur. Zira senedin üzerindeki maddeleri okumak öğrenci açısında bir numaralı bilgi olacaktır. Çünkü tüm gerekli bilgiler orda yazılı ve yukarıdaki soruların cevapları da %90 cevaplarını kredi taahhüt senedinde bulacaktır. .
•Bir üniversitede okurken burs alan öğrenci başka bir üniversiteye geçtiğinde burs hakkının ne olacağı konusunu kime danışmalıdır?

Yukarıda yazılı adreslere danışabilir.

Başka bir üniversiteye veya bölüm değişikliği ile yatay geçiş yapan öğrenci yeni öğretim kurumundan alacağı öğrenci belgesini dilekçe ekinde göndermesi halinde burs nakli gerçekleşecektir.

Başka bir üniversiteye veya bölüme geçen ara sınıf öğrencisi bir önceki okuldan başarılı olduğuna dair öğrenci belgesi ve yeni okulundan alacağı öğrenci belgesini bir dilekçe ekinde göndermesi halinde durumu incelenip öğrenciye bilgi verilecektir.
•İki yıllık okulda burs alan daha sonra 4 yıllığa geçenlerin burs durumu nedir?

Eğer öğrenci dikey geçiş değil ise iki yükseköğretim kurumunu bitiren öğrenci tekrar sınava girip başka bir dört yıllık yada iki yıllık okul kazanması halinde, bir yükseköğretim kurumundan mezun olduğu zaman kredi alamaz.
•İkinci öğretim öğrencilerinin KYK burs, öğrenim veya katkı kredisi hakkı var mıdır?

İkinci öğretim öğrencisi burs ve/veya öğrenim kredisi alabilirler. Ancak katkı kredisi alamazlar.
•KYK sonuçları için istenen kullanıcı adı ve şifre nedir? Bunlar olmayınca öğrenci nasıl bir yol izlemelidir?

Kredi sonuçları şifresiz olarak yayımlanmaktadır. Ancak üniversitelerin kimlerin kredi aldığının listesini topluca alabilmesi için web üzerinden bir alan açılmıştır. Bu alanı ancak ilgili üniversiteler liste almak amacı ile kullanmaktadırlar. Öğrenciler ile hiçbir alakası yoktur.
•Öğretmen lisesi, veya polis akademisi mezunları için özel durum mevcut mudur?

Öğretmen lisesi mezunları tercih esnasında öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercih arasında seçip kazanır ise Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel müdürlüğünce MEB bursu alanında değerlendirme yapmaktadırlar. Seçilen bu öğrencilerin listesi ilgili kuruluş tarafından Yurtkur a gönderilir ve bu öğrencilere burs tahsisi yapılır. İlgili öğrencinin katkı isteği de var ise MEB bursu ve katkı kredisi alma hakkı doğar.
•Şehit ve gazi çocukları için özel durum mevcut mudur?

Şehit ve gazi çocukları öncelikli öğrenci olduğu için bu durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.
•Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar için KYK başvurularında özel işlemler veya ödemeler var mıdır?

Terör sebebiyle köyleri boşaltılan öğrenciler durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.

NOT: KYK’nın genel müdürlük adresi değişti lütfen kesin bilgi için kyk’yı arayın. Burada yazanlar kısmen kyk.gov.tr’den alıntıdır. EN DOĞRU BİLGİ İÇİN kyk.gov.tr’ye bakmayı ihmal etmeyin.

TÜM SORU VE YANITLARINIZ İÇİN YORUM BÖLÜMÜNÜ KULLANABİLİRSİNİZ. SAYGILARIMIZLA…

Not: 2012 KYK Kredi-Burs NOTER İŞLEMLERİ İÇİN İSTENEN ÜCRET 51,5 TL olduğunu öğrendik.

Kyk nedir?

KYK, Başbakanlık’a bağlı bir kurum olup “Kredi Yurtlar Kurumu” ismini temsil etmektedir. Üniversite öğrencilerine burs, kredi veren hatta barınma imkanı tanıyan bir kurumdur.

Kyk Burs Miktarı

KYK Bursu Lisans öğrencileri için en son 2011 yılı başında yapılan zamla birlikte Lisans öğrencileri için 240 TL olmuştur.

Bundan önce her yıl 20 TL zam yapılan KYK bursuna 2011 yılında 40 TL zam yapılmış ve 200 TL’den 240 TL’ye çıkarılmıştır.

Yüksek Lisans KYK bursu ise Lisans ücretinin 2 katı kadar, yani 480 TL’dir.

Doktora KYK bursu ise Lisans ücretinin 3 katı kadar, yani 720 TL’dir.

2012 yılı başında KYK bursuna 20 TL’lik bir zam yapılarak Lisans öğrencileri için 260 TL, Yüksek Lisans öğrencileri için 520 TL, Doktora öğrencileri için ise 780 TL olması tahmin edilmektedir.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Feyyaz Tunçdemir
 • İnsanlık ölmüş dedirten olay
 • iPhone 6 ön siparişlerini iptal etti
 • Böyle isim mi olur demeyin!
 • Galatasaray Devler Ligi’ne özel tasarlanan formasını tanıttı
 • Dehşete düşüren iddia!
 • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
 • Günün kahreden fotoğrafı!
 • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
 • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
 • İbrahim Tatlıses’i çıldırtan iddia!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


Ziyaretçi - 266 gün 12 saat önce
rica ediyorum bursa kabul edin
0
0%
0
Ziyaretçi - 274 gün 6 saat önce
bana öğrenim kredisi çıktı fakat ben bunu başbakanlık bursuna çevirmek istiyorum bunun için ne yapmam gerek ???
0
0%
0
Ziyaretçi - 294 gün 5 saat önce
kullanıcı adı ve şifre istiyor bilmiyorum nasıl öğrenicem sonucu?
25
80%
9
Ziyaretçi - 295 gün 17 saat önce
KYK BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI DİYOR AMA BİR BİLGİ ALAMIYORUZ NEDEN?
39
80%
14
Ziyaretçi - 298 gün 6 saat önce
köy busanmasıdan nasıl yaralanabılırm ben de belge var ne zaman gondereyım
16
40%
16
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR