DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Türkiye Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 18.11.2013 09:38

Baydemir : Kuzey Kürdistana Hoşgeldiniz - Diyarbakır Haberleri


DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret eden Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi başkanı Mesut Barzani, barış projesine


Baydemir : Kuzey Kürdistana Hoşgeldiniz - Diyarbakır Haberleri

HABERGAZETE Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak dün Diyarbakır’a gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, bugün beraberinde ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer ile birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

Barzani’nin ziyareti nedeniyle belediye binası önüne üzerinde Türk ve Kürt bayrakları bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılı "Hoş geldiniz" tabelası konuldu. Barzani’yi belediye binası önünde yöresel kiyafet giyen Osman Baydemir, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve belediyenin tüm şube müdürleri ile karşıladı.

BAYDEMİR: KUZEY KÜRDİSTAN’A HOŞ GELDİNİZ

Baydemir, karşılamada binaya girmeden önce Barzani ile ayakta bir süre sohbet etti. Daha sonra Baydemir, Barzani ve milletvekilleri gazetecilerin alınmadığı ve yaklaşık 1 saat süren .ir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Mesut Barzani ile Osman Baydemir, Türk ve Kürt bayraklarının bulunduğu büyük tabelanın önünde, Şivan Perwer, Ahmet Türk, BDP’li ve Ak Partili yeni ve eski milletvekilleri ile birlikte basının karşısına çıktı. Başkan Baydemir "Evinize Amed’e (Diyarbakır) hoşgeldiniz" diyerek başladığı Kürtçe konuşmasında şunları söyledi:

"Değerli başkan Kuzey Kürdistan’a hoşgeldiniz. Bugün Güney Kürdistan’ın başkanı memleketi olan Amed’dedir. Burada olmanızdan çok memnununuz ki, bugün sizin hizmetinizdeyim. Birlikte ittifakımız için yemek yiyeceğiz. Kardeşlik elimizi birbirimize vereceğiz. Allah’a şükürler olsun ki ittifaka da inanıyorum. İçinde bulunduğumuz asır birlik olarak ve çalışarak mazlum halkların ve mazlum halkların özgürlük yüzyılı olacaktır. Bir çağrım var bütün Türk kardeşlerime, Arap kardeşlerime ve Fars kardeşlerime. Kürtlerin birliği, ittifakı bu kardeşlerimizin de dostluğudur. Kürtler ittifak olursa inşallah Ortadoğu barışa ulaşacaktır. Ortadoğu barışa ulaşırsa Araplar, Türkler ve Farslar da demokrasiye ulaşır. Bugün tarihi bir gündür ve tarihte de yerini bulacaktır. Sayın başkan Barzani ilede paylaştım. Amed, sayın başkanın evidir, aynı şekilde Erbil’de Kamışlı’da ve Mahabat’ta biz bütün Kürtlerin evidir. Bu görüş ve ziyaret Kürtlerin ittifakının temelini oluşturacak bu gezi. Kürt milleti günden güne barışla demokrasiye ve özgürlüğüne ulaşacaktır. Kentinize hoş geldiniz başımızın üzerinde yeriniz var. Dün herkes tarihi bir gün yaşadı. Barışçıl bir gündü dün yaşananlar. 2013 Nevruz’unda başkan Öcalan’da barış projesinin yolunu Türkiye’de açtı. Kim ki bu barış projesinde yerini aldı Öcalan gibi, Erdoğan gibi bende bir Kürt evladı olarak onlara teşekkürlerimi iletiyorum. Ölümsüz Barzani’den Mazlum Doğan’a Sakine Cansız’a kadar Kürdistan şehitleri önünde saygıyla eğiliyorum."

BARZANİ: BARIŞ İÇİN GELDİM 

Kendisini karşılayan Baydemir’e teşekkür eden Mesud Barzani, kendisinin Diyarbakır’a barış projesinin yürümesi için geldiğini söyledi. Barış projesini sonuna kadar desteklediğini tekrarlayan Barzani, şöyle dedi:
"Kardeşim Osman Demir’e çok teşekkür ediyorum. Amed’e gelişimiz kardeşlik ve barış mesajını taşıyor. Barış sürecini desteklemek için de burada bulunuyoruz. Kürdistan halkını, Türk milletinin selamlarını iletmek istiyoruz. Hewler’in selamlarını özellikle Amed halkına iletmek istiyoruz. Şunu söylemek istiyorum ki, biz Kürdistan halkı olarak barışsever bir halkız. Arap, Türk, Fars kardeşlerine barış elimizi uzatıyoruz. Sayın Başbakan Erdoğan’ın atmış olduğu barış sürecini takdirle görüyoruz. Keza sayın Öcalan’ın bu yaklaşımını takdirle karşılıyoruz, barış sürecini başlattıkları için. Bu barış sürecinin arkasındayız tüm gücümüzle. Dileğimiz bu ki Kürdistan halkı sabırlı olsun, sabırlı davransın çünkü barış projesi kolay elde edilen bir proje değildir. Barış ile kazanımlar başka yollarla elde edilmiyor. Çok açık söylemek istiyorum ki, önceliğimiz Kürtlerin birliğidir. Kürtler birlikte olursa hem kendisine daha da hizmet sunabilirler, hem de diğer Arap ve Türk kardeşlerine hizmet sunabilirler. Biz görüyoruz Amed’te başlamış olan yeni bir tarihi süreç başladı. Ve bunun devam etmesini umuyoruz. Yıllarca fedekarlıkla kurban verdiğimiz amaçlarımızı kazanmada barış en iyi yoldur. Benim için Amed aziz ve değerli bir yerdir. İlk kez olarak Amed şehrinde gezmekteyiz. Tüm yüreğimizle Amed’i seviyoruz. Amed bizim evimizdir Osman Bey Hewler de (Erbil) sizin evinizdir"

Baydemir’in verdiği yemeğe katılan Barzani ve Perwer, daha sonra karayoluyla Kuzey Irak’a hareket etti.

BARZANİ- BAYDEMİR GÖRÜŞMESİNDEN NOTLAR

* Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi makamında ağırlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, makam odasının girişinde bulunan 1939 yılında Diyarbakır’ın havadan çekilen fotoğrafı önünde kentle ilgili bilgi verdi. Yaklaşık bir saat süren görüşmeye Barzani ekibi ile birlikte Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Ak Parti Diyarbakır eski Milletvekili Abdurrahman Kurt ile pek çok sivil toplum örgütü temsilcisi ve siyasi parti temsilcisi de belediyeye geldi.

* Görüşmenin ardından Baydemir, Barzani’ye Si û Ronahi (Gölge ve Işık) Sanat Atölyesi’nde yapılan Diyarbakır’ı simgeleyen bir çini tabak ile ’Amed’ adlı kitabı armağan etti. Görüşme sırasında Baydemir’in makam odasında Türk bayrağı ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağının yan yana yer alması dikkat çekti.

* Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile BDP’li milletvekilleri ile birlikte öğlen yemeğinde bir araya gelen Barzani yemek çıkışında da yine büyük bir ilgiyle karşılandı. Belediye Başkanı Osman Baydemir’den sonra Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Barzani ile aracının önünde kucaklaşarak Kürtçe, "Sizi ağırlamaktan onur duyduk" dedi. Gazeteciler görüntü alabilmek çabalarken, Leyla Zana gazetecilere dönerek, "Arkadaşlar bizi neredeyse ezeceksiniz" dedi.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Burak Karaman
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Türkiye KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR