DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Güncel Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 04.06.2014 17:30

İnternetten Trafik cezası öğrenme esorgulama sayfası online trafi


Trafik cezaları sorgulama nasıl yapılır?İnternetten trafik cezası nasıl öğrenilir. İşte trafik cezasını öğrenmenin yolu..TC Kimlik No ile Trafik


trafik cezası öğrenme

Bu haberde Trafik Cezası SorgulaTrafik Cezam Var MıTrafik Cezası Sorgula tıkla, Trafik Cezası Sorgula öğren, Trafik Cezam bulunuyor muTrafik Cezası Sorgula incele, Trafik Cezası Sorgula tıkla öğren, TC No ile Trafik Cezası SorgulaTrafik Cezası Sorgulama linki haberimizin devamında yer almaktadır.  


Trafik ve idari para cezası olup da ödemeyenler için tanınan süre 31 Ekim'de sona eriyor.

Kasım 2011 öncesinde kesilen trafik ve idari para cezalarını indirimli ve taksitli ödemek isteyen tüketiciler için başvuru süresi 31 Ekim’de sona erecek.

Trafik cezalarında indirim ve 3 taksit imkanından yararlanmak isteyenler için 31 Ekim son gün olarak belirlenmişti. Bu fırsatan yararlanmak isteyenlerin Borç Bilgilendirme Servisi'nden borcunu sorgulatması gerekiyor.


TRAFİK CEZASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Emniyet Müdürlüğü'nün kesmiş olduğu trafik para cezaları Kasım 2011 tarihine kadar ceza tutanaklarının birer nüshası plaka numaralarına göre ilgili illere gönderiliyor ve oradaki vergi dairesince sisteme girilerek cezalar araç devrederken, muayeneye giderken ya da ehliyet geri alınırken mükellefin karşısına çıkıyordu.
 

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın internet sitesinde haber olarak duyurulan bilgiye göre, ceza yemiş olanların tüketicilerin 31 Ekim 2013'de sona erecekcek indirim ve taksit imkanını kaçırmamaları için Borç Bilgilendirme Servisi'nden borcunu sorgulatması gerekiyor.

Borç Bilgilendirme servisine ulaşmak isteyenler aşağıdaki linke girerek borçlarını görebilir;


BORÇ BİLGİLENDİRME SERVİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kasım 2011 öncesi dönemlere ait TPC'ler ekim ayının başı itibariyle sisteme girildi. Bu kapsamda yaklaşık 1 milyon TPC'nin elle sisteme girişi yapıldı. Bu girişlerin bir kısmı mükellef tarafından ödendiği için sorun oluşturmazken, bir diğer kısmı da mükellefler tarafından ekim 2013 öncesinde sistem üzerinden doğrudan ya da borcu yoktur kağıdı alınmak üzere sorgulanmasına rağmen hiçbir borç gözükmediği halde ekim başı itibariyle sisteme yeni girilmiş eski trafik para cezalarından ötürü artık borçlu gözüküyor.

Mükelleflerin trafik para cezaları için aftan yararlanabilmeleri ve 3 taksitte ödeyebilmeleri için en son müracaat 31 Ekim Perşembe günü. 2011 öncesi cezaları için indirim ve taksit imkanından yararlanmak isteyen mükelleflerin, trafik ve idari para cezası olup olmadıklarını internet vergi dairesi üzerindeki "BORÇ BİLGİLENDİRME SERVİSİ" üzerinden, Apple store veya android market üzerinden indireceği borç bilgilendirme servisi uygulamasından ya da 34 plakalı araçlar için yeni hizmete giren " (216) 613 2000" numaralı Nakil Vasıtaları Erişim Noktası'nı arayarak öğrenebilecek.

Mükellefler ister internet vergi dairesi üzerinden, isterse TPC'ler için kendilerine en yakın nakil tahsilat şubelerinden birine idari para cezaları için de en yakın veraset dairesine giderek kendileri için hazırlanmış başvuru formunu vermek suretiyle 2011 öncesinde kesilen trafik ve idari para cezaları için indirimli ceza ve taksit imkanından yararlanabiliyor.Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmayan ya da trafik görevlisi talep ettiğinde belgesini göstermeyenler 172 lirayla cezalandırılacak.


Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte sürülen araçların emniyetle geçişini beklemeyen ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirenlerin cezası 172 lira olacak. Trafik polislerinin işaretlerine uymayanlar da 172 lira ceza ödeyecek.

Uyuşturucu ve alkolün cezası ağır

0,50 poromilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanan sürücüler, birinci defada 727 lira, ikinci defada 911 lira, 3 ve 3’ten fazlasında ise bin 462 lira ceza ödeyecek. Trafik polisleri, 5 yıl içinde alkollü araç kullananların ehliyetine birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl, 3 ve 3’ten fazlasında 5 yıl süreyle el koyacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 3 bin 741 lira ceza yazılacak. Bu kişilerin ehliyetine de 5 yıl el konulacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığını ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla kollukça teknik cihazların kullanılmasını kabul etmeyen sürücüler 2 bin 78 lira ceza ödeyecek. Bu sürücülerin de ehliyetlerine 2 yıl el konulacak.

Emniyet kemeri ve kask takmamanın cezası 80 liraya çıkarılacak.

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımlarından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan aracı kullananlara da 80 lira ceza verilecek. 

Görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar ve eşya bulunan, tehlike yaratacak veya çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ya da gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira ceza ödeyecek.

HIZ SINIRI

Hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında aşan sürücülere 172 lira, yüzde 30’dan fazla aşan sürücülere ise 356 lira ceza yazılacak. 1 yıl içinde hız sınırını 5 defa ihlal ettiği belirlenen sürücünün ehliyeti 1 yıl geri alınacak.

Hızın tespitine yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüleri ikaz eden cihazları araçlarında bulunduranlara bin 462 liradan 2 bin 203 liraya kadar ceza verilecek.

Araçların hızlarını, kavşak, dönemeç, tepe üstleri, yaya geçitleri, hemzemin geçitler, tünel, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmayan sürücülere 80 lira ceza verilecek. 

Dönüş kurallarına riayet etmeyen sürücüler 80, geçme ve geçilme kurallarına uymayan ya da yasak yerde geçen sürücüler ise 172 lira ceza ödeyecek. Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayan sürücüler ile önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip yakından takip eden sürücülere de 80 lira ceza verilecek. Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermeyenler de 80 lira ödeyecek.

Duraklamanın yasaklandığı yerler ile görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerler ve dönemeçte duraklayanlara, kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantı yollarına yerleşim birimleri içinde 5 metre, yerleşim birimleri dışında ise 100 metre mesafede duraklayanlara 80 lira ceza verilecek.

Park yasağı

Park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçiş yolları önünde veya üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden 5 metre mesafede park eden sürücülere 80 lira ceza uygulanacak.

Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park eden sürücüler de 80 lira ceza verecek. Yaya yoluna park edenler 80, engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerini kullananlara da 160 lira ceza yazılacak.

Araçlarda şartlara uygun ışık donanımı bulundurmayanlara 356 lira, geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli ve yağışlı havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması durumunda sürücülere 172 lira ceza yazılacak. Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmanın cezası ise 80 lira olacak.

Cep telefonu kullanana 80 lira ceza 

Taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 64, karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapan sürücülere ise 164 lira ceza yazılacak.

Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulunduran, bu cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanan sürücüler ile araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca süren, araçlardan bir şey atan veya döken, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücülerin cezası da 80 lira olacak.

KAZA YERİNDEN KAÇAN SÜRÜCÜ

Yaralamalı veya ölümlü kazalarda olay yerinden kaçanlara 356 lira, kazayı yetkililere bildirmeyenlere ise 172 lira ceza verilecek. Kazazedelere yardım etmeden olay yerinden uzaklaşanlara da 172 lira ceza verilecek.

Araçlara izin almadan reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak takılması ya da yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması durumunda sürücülere ve araç işletenlerine 80 lira ceza uygulanacak.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksilerde ise taksimetre bulundurmayan ya da kullanmayan sürücüler 356 lira, takoğraf veya taksimetreyi bozuk imal eden ya da bozan, bu durumdaki cihazları kullanan kişilere de 5 bin 519 lira ceza verilecek. Aracın muayene süresini geçirenler ise 80 lira ödeyecek.

Yayalara uygulanacak cezalar

Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen yayalara 80 lira ceza verilecek.

Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmeyen yayalar da aynı cezayı ödeyecek. 

Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme

Motorlu Taşıtlar Sıkça Sorulan Sorular

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız.

Anlaşmalı bankaların kredi kartı ile 02:00-22:00 saatleri arasında borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
 
Plaka*
Özel Plaka**
T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası*** / 
Tescil Tarihi****

*Lütfen PLAKANIZI bitişik giriniz.(06JJJ06 gibi) 

**Özel Plaka; şirket ismi, kişi ismi vb. yazılı olan plakalardır.(06 ŞAHİNLER A.Ş. 009 gibi) 

***Gerçek Kişiler T.C. Kimlik Numarasını (Yabancılar varsa Yabancı Kimlik Numarasını) sol tarafa, Tüzel Kişiler ve Yabancı Kimlik Numarası olmayan yabancılar da Vergi Kimlik Numarasını sağ tarafa yazmalıdır. 

****Vergi Dairesi kayıtlarında tescil tarihi, ikinci el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya araç ruhsatı üzerindeki tarihtir. Yeni araçlar için ise aracın trafiğe çıkış tarihidir.

 
Kredi Kartı ile geçmiş yıllar da dahil bu sayfadan sorguladığınız tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz.


MOTORLU TAŞITLAR SIKÇA SORULAN SORULAR

1) İstenilen bilgileri giriyorum. "Araç Bulunamadı" mesajı geliyor. Ne yapmalıyım?

 1. Plakanızı bitişik olarak yazmalısınız.
 2. Plaka özel mi sorusuna plakanızda isim veya şirket ismi yazıyorsa (örneğin 06 ŞAHİNLER 06 gibi plaka ise) “evet” cevabını vermelisiniz. Normal plaka ise “hayır” olarak cevaplamalısınız.
 3. Gerçek Kişiler T.C. Kimlik Numarasını (Yabancılar varsa Yabancı Kimlik Numarasını) sol tarafa, Tüzel Kişiler ve Yabancı Kimlik Numarası olmayan yabancılar da Vergi Kimlik Numarasını sağ tarafa yazmalıdır.
 4. Tescil tarihi girişini doğru yapmalısınız. Vergi Dairesi kayıtlarına göre tescil tarihi, ikinci el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya araç ruhsatı üzerinde yazılı olan tarihtir. Yeni araçlar için ise aracın trafiğe çıkış tarihidir.
2) Bütün bilgiler doğru fakat hala sorgulama yapılamıyorsa;

Plakaya ait yeni tescil bilgisi henüz vergi dairesince girilmemiştir. Plakanın bağlı olduğu vergi dairesine giderek noter satış sözleşmesine istinaden tescil yaptırınız.

3) Kredi kartından ödeme yapmak istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim?

 1. Kredi kartı anlaşmalı bankalardan birisine ait olmalıdır.
 2. Kredi kartı bilgileri doğru girilmelidir.
 3. Kredi kartınız, internet üzerinden alışverişe açık olmalıdır.
 4. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasından kredi kartıyla yapılan tahsilatlarda, sadece tek çekim yapılabilmektedir. Kredi kartına birden fazla taksit uygulaması ise, bazı bankaların kendi promosyonlarıdır.
 5. Kredi kartınızın güvenlik kodu (CVVX) kartın arkasındaki bandın üzerindeki rakam gurubunun son 3 hanesidir.
 6. İnternet sunuculardaki yoğunluğun artması nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığının ya da Kredi Kartıyla ödeme yapılmak istenilen Bankanın Internet sayfasında bağlantı ile ilgili sorun varsa biraz sonra tekrar denenmelidir.
4) Birden fazla (mükerrer) ödeme yaptım ne yapmalıyım?

Aynı borcun kredi kartıyla birden fazla ödenmesi durumunda sistem ikinci ödemenin kabul edilmediğini bankaya otomatik olarak bildiriyor. Finansallaşma gerçekleştirilmiyor. Ancak izleyen iş günü bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya internet bankacılığından kredi kartınızın dönem içi işlemlerini kontrol ederek, yaptığınız ikinci ödemenin hesabınıza iade edilip edilmediğini kontrol ediniz. İade edilmediğine eminseniz aşağıdaki adımları izleyiniz.

Kredi kartıyla internet sayfamızdan mükerrer ödeme yaptıysanız, aracın bağlı olduğu vergi dairesine giderek iade / mahsup dilekçesi vermelisiniz. Mükerrer ödemeye ait tüm ödeme belgeleri, iade / mahsup dilekçesi ve ödeme yapılan araç sahibinin kimlik belgesini vergi dairesine ibraz etmelisiniz. Bu şekilde yapılan iade başvurusu sonucunda, mükerrer ödemeler en erken 20 gün sonra hesabınıza iade edilir.

5) Kredi kartıyla/bankadan ödeme yaptım ama hesabımda ödeme görünmüyor?

Kesinlikle hiçbir ödeme kaybolmaz. Bununla birlikte,
 • Kredi kartıyla internetten ödeme yaptığınızda, “Vergi Tahsil edildi” ibaresi bulunan ekran geldiyse vergi dairesindeki hesabınıza işlememiş bile olsa ödeme gerçekleşmiş olduğu için mükerrer ödeme yapmayınız. www.gib.gov.tr adresinden 2 saat sonra tekrar sorgulayınız.
 • Banka veznelerinden yaptığınız ödeme ise en geç 3 işgünü içinde hesabınıza işlenecektir.
6) Kredi kartı kaç taksit yapıyor?

İnternet sayfamızdaki tahsilatlar ekranında yaptığınız ödeme, sadece tek çekim yapılmış olarak görünür, ancak bankalar taksit uygulamasını kendi promosyonları olarak yaptığı için interaktif hesaplarında taksitli olarak gösterebilirler.

7) İnternetten ödeme yapmak istiyorum ama bağlanamıyorum. Sayfa çok uzun süredir açmıyor. Ne yapmalıyım?

İnternet sunuculardaki yoğunluğun artması nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığının ya da Kredi Kartıyla ödeme yapılmak istenilen Bankanın Internet sayfasında bağlantı ile ilgili sorun olabileceği için tamamen kapatıp biraz sonra tekrar deneyebilirsiniz. MTV ödemelerinizi lütfen son güne bırakmayınız.

8) Motorlu taşıtlar vergisi veya para cezalarım, hem borç hem de tahsilatlar kısmında görülüyor. Ne yapmalıyım?

Plakanın bağlı olduğu vergi dairesine telefonla başvurabilirsiniz.

9) İnternetten ödeme yapmak istediğimde hata mesajı geldi. Ne yapmalıyım?

Ödemeniz başarılı olmadı demektir. Bu durumda sorunu sadece banka ile çözebilirsiniz.

10) Motorlu taşıtlarla ilgili sorularım için maille nereye başvurmalıyım?

Motorlu taşıtlarla ilgili sorularınız için mtvvd@gelirler.gov.tr adresine e-posta ile başvurabilirsiniz. Ancak, başvurunuzda mutlaka Plaka no, TC Kimlik No veya Vergi Kimlik Numaranızı yazınız. Eğer Kredi kartı ile MTV tahsilatı konusunda bir sorun ise, o kredi kartının ön yüzündeki 16 haneli kart numarasının 1234 56XX XXXX 1234 (ilk 6 hane ve son 4 hane olacak şekilde) da belirtmelisiniz.

11) Ödemelerimi hangi bankalardan yapabilirim?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezalarınızı
 • Tüm Vergi Dairelerinin veznelerine,
 • Aşağıda listesi bulunan Bankaların veznelerine,

  1. T.C. ZİRAAT BANKASI
  2. TÜRKİYE İŞ BANKASI
  3. TÜRKİYE GARANTİ BANKASI
  4. AKBANK
  5. YAPI KREDİ BANKASI
  6. TÜRKİYE HALK BANKASI
  7. TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI
  8. FİNANSBANK
  9. FORTİSBANK
  10. DENİZBANK
  11. TÜRK EKONOMİ BANKASI
  12. ING BANK A.Ş.
  13. HSBC BANK
  14. ŞEKERBANK
  15. ANADOLUBANK
  16. TEKFENBANK
  17. TEKSTİLBANK
  18. ASYA KATILIM BANKASI
  19. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
  20. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI

 • İnternet Bankacılığı hizmetinden faydalanarak internet hesabınızdan,
 • Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden, aşağıda listesi bulunan bankaların kredi kartından, 


Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Abdullah Ünlü
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 300 gün 12 saat önce
Trafik cezamı öğrenmek istiyo
3
80%
1
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Güncel KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR