Son Dakika!
DOLAR
 
2.000
EURO
 
3.000
ALTIN
 
109.000
BIST100
 
74.204
Tüm dengeleri alt üst edecek ’Suriye’ iddiası


Ekonomi Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi :

İnternetten araç hasar durumu öğrenme sorgulama sayfası


İnternet üzerinden araç, plaka ve hasar kaydı sorgulama işlemleri. Aracınız ile ilgili yapabileceğiniz her türlü sorgulama işlemi için haberimizi inceleyebilirsiniz.


İnternetten araç hasar durumu öğrenme sorgulama sayfası

Araç bilgisini artık internetten kolayca öğrenebiliyorsunuz. Gelişen internet teknolojiyle birlikte yaşamın pek çok alanında olduğu gibi resmi işlemlerde de internet nimetlerinden yararlanılabiliyor. Özellikle araç bilgisi alma konusunda vatandaşların yaşadıkları yoğun bürokrasi sıkıntısı ve uzun vakit kayıpları dolayısı ile Emniyet Genel Müdürlüğü, e-devlet ve sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından online hizmetler sunuluyor. Özellikle de ikinci el alım-satım işlemlerinde yaşanan sorunların önüne geçilebilmesi ve bu işlemlerde vatandaşların daha bilinçli hareket edebilmeleri amacı ile internette araç sorgulama dönemi başladı.

ARAÇ SORGULAMA

PLAKA SORGULAMA

HASAR KAYDI SORGULAMA


Araç hakkında detaylı bilgi edinebilme imkanı sunan araç sorgulama hizmeti genel olarak ikinci el araç alım-satım işlemlerinde tercih ediliyor. Alacağınız ikinci el araç hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız, alacağınız aracın daha uygun olmasını sağlar. İkinci el araç-alım satım işlemlerinde araç sorgulama işlemini e-Devlet sistemi üzerinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü online hizmeti ile yapabilirsiniz. 2008 yılında dijital ortamda bulunan tüm resmi devlet hizmetleri tek bir platformda toplaması amacı ile geliştirilen E-Devlet sistemi üzerinden plaka sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet sistemine mobil imza ile giriş, T.C. kimlik kartı ile giriş, e-Devlet şifresi ile giriş veya elektronik imza ile giriş seçeneklerinden herhangi birisiyle giriş yaparak, araç sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor.


E-Devlet sisteminin e-hizmetler sayfasındaki Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama uygulaması ile araç hakkında detaylı bilgiler alınabiliyor. Bu sorgulama ile sorgulanan araç hakkında çalıntı durumu, hak mahrumiyeti durumu, ruhsat durumu, model yılı, renk bilgisi ve tescil birimi hakkında detaylı bilgi alabilmek mümkün. Dijital ortamda gerçekleştirilebilen bu sorgulama işlemi ile birlikte ikinci el araç alım-satım işlemleri daha güvenli şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu neden ile de ikinci el araç-alım satım işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir sorgulama hizmetidir.

E-Devlet sistemi üzerindeki bu sorgulama sayfasında sorgulanacak aracın plaka bilgileri girilerek plaka sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor. İkinci el alım-satım işlemlerinde sıklıkla kullanılan bu sorgulama işlemi sayesinde artık alınacak aracın her detayı hakkında bilgi edinebiliyor olması da araç alacakların yoğun olarak kullanmakta olduğu bir sistem olmasına yol açıyor.

İkinci el araç alım-satım işlemlerinde sıklıkla karşılaşılan hasarlı araç durumuna karşı da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SGBM)internet sayfasında araç hasar kaydı sorgulama hizmeti bulunuyor. Aracın hasarlı olup olmadığı, daha önce hasar dolayısıyla onarım görüp görmediği ve gördüğü hasarın tüm detayları hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek mümkün. SGBM internet adresinde bulunan online işlemler menüsünden ‘Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme’ ekranından sorgulamayı yapabiliyorsunuz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sayfası üzerinde bu sorgulama ‘Plaka ve Sigortalı T.C.Kimlik No ile Sorgulama’ veya ‘Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama’ ya da ‘Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama’ ile yapılabiliyor.
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
  • Mahsun Kırmızıgül’le ilgili son haberler Mahsun’dan yeni gelişmeler var
  • Burak Özçivit’ten ’imam nikahı’ açıklaması
  • Kerem Bürsin evlilik yolunda ilk adım! annesiyle tanıştırdı
  • Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu’yu istiyor
  • Mahsun Kırmızıgül’ün düğün tarihi ve yeri belli oldu
  • Ünlüler Takımı Survivor 2016’ya nasıl hazırlandı?
  • Gönüllüler Takımı Survivor 2016’ya nasıl hazırlandı?
  • Seda Bakan’dan özel açıklamalar
  • Ceyda Düvenci hamile mi? İddialara yanıt verdi
  • Berrak Tüzünataç’tan, Alman aktörle yatak sahnesi açıklaması!

Ekonomi KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERGÜNCEL FOTO GALERİLER
1 / 10
GÜNCEL VİDEOLAR
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR