DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Siyaset

Yorumlar     Haber Tarihi : 25.12.2013 22:54

CHP Büyükşehirler Belediye Başkanı Adayları kimler?


Cumhuriyet Halk Partisi, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında 12 büyükşehir belediyesi adayını belirledi.


CHP Büyükşehirler Belediye Başkanı Adayları kimler?

CHP’NİN İZMİR ADAYI KOCAOĞLU OLDU

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında 12 büyükşehir belediyesi adayı belirlendi. İzmir’de, mevcut başkan Aziz Kocaoğlu ile devam kararı verildi. MYK’nın kararının Parti Meclisi’nde onaylanması gerekiyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, MYK’nın kararını, ’Karşıyaka 6’ncı Hamsi Şenliği’nde değerlendirdi. Kocaoğlu, "Şimdi aldığımız bilgiye göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığımız MYK’da görüşülmüş, PM’de görüşülüp ilan edilecek. Ama şu anda PM’de görüşülmediği için onaylandıktan sonra düşüncelerimi paylaşabilirim" dedi.

CHP’nin uzun süreden bu yana açıklanması beklenen İzmir, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkan adayları belli oldu. CHP MYK toplantısında Ankara, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere 12’si büyükşehir, 500’e yakın belediye başkan adayının belirlendiği öğrenildi. CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı beklendiği gibi mevcut başkan Aziz Kocaoğlu oldu. İzmir’in ilçe belediye başkanları ise henüz bir karara bağlanmadı. MYK’da alınan kararın bugün Parti Meclisi’nden de geçmesi bekleniyor.

KOCAOĞLU PM KARARINI BEKLİYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, MYK’nın kararını, Karşıyaka 6’ncı Hamsi Şenliği’nde değerlendirdi. Kocaoğlu, "Şimdi aldığımız bilgiye göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığımız MYK’da görüşülmüş PM’de görüşülüp ilan edilecek. Ama şu anda PM’de görüşülmediği için onaylandıktan sonra düşüncelerimi paylaşabilirim" dedi.

AK PARTİ ADAYI KESİNLEŞİNCE BAŞVURMUŞTU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aday adaylığı için uzun süre başvuruda bulunmamıştı. Geçen 13 Aralık’ta kente gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karşıyaka Arena Spor Salonu’ndaki toplantıda, partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olduğunu açıklamıştı. Başkan Kocaoğlu, bu açıklamanın hemen ardından CHP İzmir İl Başkanlığı’na giderek, aday adaylığı başvurmuştu.

MUĞLA VE AYDIN

Ege Bölgesi’ndeki diğer illerde Muğla, Aydın ve Çanakkale’de mevcut başkanlar aday gösterildi. Muğla’da Osman Gürün, Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Çanakkale’de Ülgür Gökhan ile yola devam edilmesi kararlaştırıldı.

İLÇELER DAHA SONRA

CHP’de İzmir’in ilçe belediye başkan adayları önümüzdeki Ocak ayının ilk haftası yapılacak Parti Meclisi toplantısında gündeme gelecek. Bu toplantıda tüm ilçe adayları belirlenecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en son anket ve kamuoyu yoklamalarını gördükten sonra parti yöneticileriyle birlikte karar vereceği bildirildi.

ÇERÇİOĞLU’NDAN DEĞERLENDİRME

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Adaylığımı iki yıl önce sayın Genel Başkanım Aydın ziyaretinde zaten açıklamıştı. Bu, bugün resmi olarak MYK kararıyla netlik kazandı. Parti Meclisi kararını bekleyeceğiz. Genel Başkanımız açıkladığından bu yana ben çalışymalarıma zaten devam ediyorum. Aydın halkının bugüne kadar görmediği projelerle seçime hazırlanıyorum. Aydın, altın çağını yaşamaya devam edecek" dedi.

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

CHP’NİN HATAY BÜYÜKŞEHİR ADAYI LÜTFÜ SAVAŞ

2009 Yılındaki yerel seçimlerde Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından AK Parti’den Antakya Belediye Başkan adayı olarak gösterilen ve seçimi rakiplerinin önünde tamamlayan Doç Dr. Lütfü Savaş, bugün toplanan CHP, MYK ve PM kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı.


2009 yerel seçimlerinde AK Parti’den Antakya Belediye Başkanı olan ve 30 Mart yerel seçimleri öncesi partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i göstermesinin ardından istifa ederek CHP’ye geçen Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’nin adayı oldu.

Ramazan ÇELİK / ANTAKYA(Hatay), (DHA)

DENİZLİ’DE CHP’DE 17 İLÇE TAMAM

DENİZLİ’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin 17 ilçede belediye başkan adayları belirlendi. Bugün yapılan Parti Meclisi toplantısında ikisi merkez ilçe, 11 ilçe belediye başkan adayı belirlendi. Daha öncede dört ilçe adayı açıklanan CHP’de Tavas ve Babadağ ilçeleri ile büyükşehir belediye başkan adayı açıklanmadı.

Ankara’da bugün toplanan Parti Meclisi toplantısı sonunda Denizli’de 13 ilçenin belediye başkan adayları belirlendi. Parti meclisi eğilim yoklaması yapılan 11 ilçede birinci sırada çıkan isimlerin hepsinin adaylığını onayladı. Merkezde kurulan iki büyük ilçeden Pamukkale’de İbrahim Vural Merkezefendi ilçesinde Arif Balkanay aday olarak gösterildi. Parti Meclisi’nin kararına göre CHP yerel seçimlere Honaz’da Mevlüt Kurban, Çardak’ta Ali Altıner, Serinhisar’da belediye başkanı Hüseyin Gemi, Sarayköy’de Rıfat Kapancıoğlu, Buldan’da Mustafa Gürbay, Bozkurt’ta Birsen Çelik, Bekilli’de belediye başkanı Mustafa Başkafa, Baklan’da Ali Beşparmakkaya, Çal’da Ahmet Hakan, Çivril’de belediye başkanı İbrahim Hakkı Aslan, Kale’de Mustafa Çelimli ile girecek. CHP’de daha önce de Acıpayam’da İlhan Özcan’ın, Çameli’de Özdemir Özdemir’in, Güney’de Nusret Eraydın’ın, Beyağaç’ta Ramazan İrioğlu’nun adaylığı açıklanmıştı.

Denizli’de CHP’nin Tavas ve Babadağ ilçe adayları ile Denizli Büyükşehir belediye başkan adayının ismi ise kesinleşmedi.

Osman Nuri Boyacı / DENİZLİ, (DHA)

BALIKESİR’DE SÖZAT

CHP Balıkesir Belediye Başkan adayı olarak Balıkesir Ziraat Odası Başkanı, DYP Eski milletvekili Sami Sözat’ta karar kıldı.

MARMARİS’TE ACAR

CHP’nin, Muğla’nın Marmaris İlçesi adayı olarak belirlediği isim ise mevcut Belediye Başkanı Ali Acar oldu.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Kadir Kurdoğlu
  • Bugünün Gazete Manşetleri 17 Eylül Gazete Önsayfaları
  • İnsanlık ölmüş dedirten olay
  • iPhone 6 ön siparişlerini iptal etti
  • Böyle isim mi olur demeyin!
  • Galatasaray Devler Ligi’ne özel tasarlanan formasını tanıttı
  • Dehşete düşüren iddia!
  • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Günün kahreden fotoğrafı!
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER