DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Eğitim Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 01.01.2014 20:29

Formasyon Sonuçları ne zaman açıklanacak? Açıklanma tarihi netle


ÖSYM 2013-2014 Pedagojik formasyon sonuçlarının ne zaman açıklanacagı ile ilgili bir duyuru yaptı.


Formasyon Sonuçları ne zaman açıklanacak? Açıklanma tarihi netle

habergazete: ÖSYM 2013-2014 Pedagojik formasyon sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili bir duyuru yaptı.İşte detaylar...

DUYURU: Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Hakkında

25.12.2013 tarihinde Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklama ile pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına başvuran adaylara ilişkin tercih alma sürecinin tamamlandığı ve tercihlerle ilgili değerlendirme sürecinin devam ettiği açıklanmıştır.

İlgili açıklamada, yerleştirme işleminin Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 16 Ocak 2014 tarihinde yapılacak ilk toplantısında görüşülerek sonuçlandırılacağı belirtilmiştir.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2013 Pedagojik formasyon sonuçları için bütün gözler OSYM ’ den gelecek haberi bekliyor. OSYM Başkanlığı uzun süredir pedagojik formasyon sonuçları açıklanıp açıklanmadığı bekleniyor. Pedagojik formasyon sonuçlarının açıklanacağına dair konular sosyal platformlarda bazı günlerden bahsedilmektedir fakat bunun resmi bir gerçeği bulunmamaktadır.

2013 pedagojik formasyon sonuçları eğer bugün açıklanırsa öğleden sonra osym ’ den şu saatte açıklanacak diye duyuru gelecektir.

2013 Pedagojik formasyon sonuçları ne zaman açıklanacağı dair bir açıklama bulunmamaktadır. OSYM Başkanlığı herhangi bir sonuç açıklayacağı zaman önceden bir tarih belirlememektedir. Sadece aynı gün açıklanacağı zaman sadece saatini önceden duyurmaktadır.

2013 Pedagojik formasyon sonuçları için OSYM ’ den bir duyuru yok.

Yök’ten Pedagojik Formasyon’a ’Ales’ Şartı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), pedagojik formasyon sertifika programlarına 2013-2014 yılından itibaren ALES şartı getirdi.

Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarının da kullanılacağı belirtildi.

Bununla ilgili yapılan kısa bir açıklama; "ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, ’Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur’ şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

ALES ŞARTI, SOSYAL MEDYAYI SALLADI

YÖK’ün Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için ALES şartı getirmesi, sosyal medyada ise eleştirilere neden oldu. Yapılan yorumlarda, ’ALES’in 2 ay sonra yapılacağı ve bu kadar kısa sürede hazırlanmanın mümkün olmadığı’ eleştirisi dile getirildi. Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için ’ALES şartının gelecek seneden itibaren geçerli olması gerektiğini’ dile getiren katılımcıların, konuyla ilgili YÖK’ü mail yağmuruna tuttuğu ve sosyal medyada örgütlenerek uygulamanın ertelenmesine çalıştıkları belirtildi.

’TOPLAM KONTEJAN 20 BİN’

Bu arada YÖK, Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısının 20 bin olarak belirledi. Başvuruların, ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacağı kaydedilirken, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edileceği açıklandı.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLER PEDAGOJİK FORMASYON İSTİYOR

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencileri, okullardaki Kur’an-ı Kerim, siyer ve temel dini bilgiler derslerine beden eğitimi öğretmenlerinin girdiğini belirterek, ellerinden alınan pedagojik formasyon hakkının geri verilmesini istedi.

Bursa Kent Meydanı’nda toplanan İlahiyat Fakültesi öğrencileri adına açıklama yapan Musa Ahmet Kaya, pedagojik formasyon hakkını aramak üzere bir araya geldiklerini dile getirdi. İlahiyat fakültelerinin kuruluşundan beri müfredatta yer alan eğitim ve pedagojik formasyon derslerinin 28 Şubat tarihinde tepeden inme bir yaklaşımla kaldırıldığını ifade eden Kaya, YÖK’ün üniversitelerin eğitim programına müdahale etmeye devam ettiğini kaydetti.

Kaya, şöyle konuştu: “İlahiyat fakülteleri sadece diyanete hoca yetiştirmeyip milli eğitim bakanlığına da öğretmen yetiştirmektedir. Dolayısıyla pedagojik formasyon verilmesi zorunludur. İlahiyat fakültesi öğrencileri öğretmenlik haklarından mahrum edilmiştir. Oysa yeni eğitim sistemine bakıldığında geçen yıl uygulamaya konulan seçmeli Kur’an-ı Kerim, siyer ve temel dini bilgiler dersleri verilmeye başlanmış fakat bu dersler okullarımızda ya boş geçmekte yada ehil olmayanlar tarafından ek ders ücreti karşılığında verilmektedir. Örneğin beden eğitimi öğretmeninin siyer dersine, matematik öğretmeninin Kur’an derslerine girdiğini görmekteyiz. Bunu temin edemeyen milli eğitim müdürlükleri ve okul idaresi, bu dersleri seçen öğrencileri ve ailelerini hayal kırıklığına uğratmaktadır. Ayrıca pedagojik formasyon alamayan ilahiyat öğrencilerinin de mağduriyetinin devam etmesine sebebiyet vermektedir.

“Darbelerle hesaplaşılan bir dönemde en ağır darbeyi yiyen ilahiyat fakültelerinin hakkı neden aranmamaktadır” diye soran Kaya, şöyle devam etti: “Üç günde ilahiyat müfredatını değiştirebilme gücüne sahipken, ilahiyat öğrencileri istiyor, hocaları istiyor, halk destek veriyor, siyasetçiler yanımızda olduğunu söylüyor iken, 20 bin öğretmen açığı ortada olduğuna göre bu sorunun çözümlenmemesinin altında yatan sebepler nelerdir.? Buradan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri olarak siyasetçilere, yüksek öğrenim kuruluna ve bu konuyla ilgili tüm kurumlara sesleniyoruz; ilahiyat öğrencilerinin yıllarca mahrum edildikleri pedagojik formasyon haklarının bir an önce geri verilmesini ve bu haksızlığın bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Ümit ÖZBEY
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 292 gün 14 saat önce
pedagolojik formasyon almak isteyen herkese iyi günler. arkadaşlar bazı üniversiteler yüzlük sistemleri üzerinde oynama...devamı..
0
0%
1
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Eğitim KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR