DOLAR
 
2.163
EURO
 
2.848
ALTIN
 
89.673
BIST100
 
80.838


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 16.01.2014 22:01

SBS (Seviye Belirleme) Danıştay’ın SBS Kararı MEB Bakanlığından Nasıl cevap geldi?

SBS İptal mi edilecek? SBS Sınavına Danıştay’dan durdurma kararı çıktı. Seviye Belirleme Sınavı SBS Sınavına Danıştay Engeli geldi. SBS Sınavı iptal olacak mı ? 1 milyon 112 bin 604 bin öğrencinin durumu ne olacak?


SBS (Seviye Belirleme) Danıştay’ın SBS Kararı MEB Bakanlığından Nasıl cevap geldi?

HABERGAZETE.COM SBS İptal mi edilecek? SBS Sınavına Danıştay’dan durdurma kararı çıktı. Seviye Belirleme Sınavı SBS Sınavına Danıştay Engeli geldi. SBS Sınavı iptal olacak mı ? 1 milyon 112 bin 604 bin öğrencinin durumu ne olacak?


Danıştay, SBS seviye belirleme sınavı adındaki sınavın yerleştirmesinin yürütmesini durdurdu."1 milyon 112 bin 604 öğrenci için dava hakkındaki  işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve olanaksız zararların oluşabileceği tartışmasızdır. Bu nedenle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde yasa ihlali gerçekleşeceği için SBS’deki yerleştirmelerin yürütmesinin durdurulmasına karar verdik"SBS ile ilgili Danıştay’dan konuyla ilgili 1 milyon 112 bin talebeyi yakından ilgilendiren bir karar verdi.Danıştay(seviye belirleme sınavı) SBS’deki yerleştirmelerin yürütmesini durdurma kararı verdi.Yabancı diller sınavına katılan 710 öğrencinin cevap anahtarının yanlış okunduğu tespit edilmiş ve bundan dolayı da  CHP’li Ayayadın Danıştay’a bu anahtarların yanlış olması gerekçesiyle SBS’nin yerleştirilmelerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle bir başvuru yapmıştı.SBS nin Danıştay,  ile ilgili kararı CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın’ın başvurusu üzerine aldı ve kararda şu ifadelere yer verildi.Bu başvuru sadece 710 öğrenciyi değil, sıralamanın tamamını etkilediğinden 1 milyon 112 bin öğrencinin sıralamasısının tekrardan yapılması gibi bir sonuç olarak değerlendirilebilir.
SBS NEDİR? KAPSAMI

8. sınıf öğrencilerinin, o yılın öğretim programlarında belirtilen kazanımları elde etme seviyesinin ölçüleceği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders bitiminden sonra düzenlenen merkezi sistem sınavlarıdır.

SBS´de hangi derslerden soru sorulacaktır?

Sınavlarda; görsel sanatlar, teknoloji ve tasarım, müzik, beden eğitimi, rehberlik/sosyal etkinlikler dersleri dışındaki zorunlu derslerden, öğrencinin devam ettiği sınıfın konularına ait sorular sorulacaktır.

Sınavda sorulacak sorular 5 ana başlık altında toplanmıştır:

1-Türkçe, 2-Matematik, 3-Fen ve Teknoloji, 4-Sosyal Bilgiler, 5-Yabancı Dil

Soru sayısı ve buna bağlı olarak da sınav süresi,  öğrencinin yaş durumu dikkate alınarak belirlenmiştir.

8. SINIF SORU DAĞILIMLARI

DERSLER

8. SINIF

   TÜRKÇE

23

   MATEMATİK

20

   FEN VE TEKNOLOJİ

20

   SOSYAL BİLGİLER *

20

   YABANCI DİL

17

   TOPLAM

100 SORU

   SÜRE

120 DAKİKA

 

* Sosyal bilgiler sorularının içinde din kültürü ve ahlak bilgisi soruları da yer alacaktır. Ancak bu dersten muaf olan öğrencilerle bunları cevaplamak istemeyen
öğrenciler için alternatif sosyal bilgiler soruları yer alacaktır.


Soru sayılarının dağılımı neye göre belirleniyor?

Soruların dağılımı ve test bölümlerinin oluşturulması, dersin haftalık ders programı içerisindeki ağırlığına orantılı olarak yaklaşık değerlerin tamamlanması esas alınarak belirlenmiştir.

 

Sınavın soru içeriği nasıl olacak?

Soru içeriklerinin öğretim programları odaklı, okulda sunulan eğitim ve öğretime dayalı olarak hazırlanması esas alınacaktır.

 

8. sınıflar için hazırlanan sınavda 7. sınıfın konularından da soru gelecek mi?

Hayır. Sorular öğrencinin devam ettiği sınıfın konularıyla sınırlı kalınarak hazırlanacaktır. Sınavlarda, sınıfa ait olarak o yıl için milli eğitim bakanlığının belirlediği kazanımlar dışına çıkılmayacaktır.

 

SBS zorunlu bir sınav mıdır? Sınava girmeyen öğrenci için nasıl bir uygulama yapılıyor?

Hayır, zorunlu bir sınav değildir. Sınava girmeyen öğrenci, o yıl yapılan sınavda en düşük puan ne ise o puanı alır. Fakat, öğrenci iyi bir anadolu lisesine ya da iyi bir özel liseye devam etmek istiyorsa bu puan yerleştirme işleminde yeterli olmayacağından sınava girmesi gerekmektedir.

 
SBS´de derslerin ağırlıklı katsayıları nedir?

TESTLERİN AĞIRLIK KATSAYILARI

SINIF

TÜRKÇE

MATEMATİK

FEN VE TEKN.

SOSYAL BİLG.

YABANCI DİL

8. Sınıf

4

4

3

3

 1


Matematik ve Türkçe derslerinin ağırlık katsayısı eşit, bu iki dersin sınavda kazandıracağı puanın eşit olduğu anlamına mı geliyor?

Hayır, testlerin ağırlık katsayıları bir dersten yapılan sorunun değerini belirlemede tek etken değildir. Her dersin yapılma oranı, standart sapması gibi veriler de puanlamaya etki edeceğinden katsayılarda farklılıklar oluşur. Testlerin ağırlık katsayıları sabit kalmasına rağmen her yıl derslere ait soruların katsayı değerlerinin değişmesinin sebebide budur.

Özel yabancı okullara SBS puanı ile mi girilir?
Evet, özel yabancı okullara girişte 8. sınıf puanı değil, 8. sınıf SBS puanı esas alınır. Başvurular SBS puanı açıklandıktan sonra, ilgili okullara belirlenen tarihlerde ve koşullarda bireysel olarak yapılır.


Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Adnan Çelik

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Düğünden sonra ilk kez konuştu
  • İstanbul’da ilginç olay!
  • Cansu Deren’nin aylık kazancı dudak uçuklattı
  • 20 yıl sonra Tarkan’la poz verdi!
  • Banyoyu temizlerken...
  • Radamel Falcao Premier Lig’de!
  • İşte Beren Saat’in yeni mesleği
  • Servetini IŞİD’e bağışladı
  • Galatasaray’da Eboue çıldırttı!
  • Dünya gözünü onlara dikti
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10


EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR