DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Eğitim Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 19.01.2014 20:22

(TEOG) 8. Sınıf Ortak Sınav Sonuçları açıklanma sayfası BakanM


Merkezi ortak sınav sonuçları açıklanacak. Bu yıl ilk kez yapılan ve sadece 8. sınıfların girdiği 28-29 Kasım 2013 tarihinde uygulanan merkezi ortak


(TEOG) 8. Sınıf Ortak Sınav Sonuçları açıklanma sayfası BakanM

Merkezi ortak sınav sonuçları açıklanacak. Bu yıl ilk kez yapılan ve sadece 8. sınıfların girdiği 28-29 Kasım 2013 tarihinde uygulanan merkezi ortak sınav sonuçlarının açıklanması netleşti.

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) nin kaldırılmasının ardından bu yıl liseye geçiş için ortaokul 8’inci sınıfların girdiği Merkezi Ortak Sınav Sonuçları en geç pazartesi açıklanacak.

Yetkililer, hafta sonu da az da olsa sınav sonuçlarının açıklanma ihtimali olduğunu belirttiler. Ocak ayı başında açıklanması beklenen sonuçların Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, her öğrencinin kağıdının titizlikle incelenip, okullardaki her tutanağın tek tek okunduğu için sürenin biraz uzadığını açıkladı. Yetkililer, sonuçların SBS gibi bir toplantı ile açıklanmayacağını, her öğrencinin e-okuldaki notlarında görüleceğini belirttiler.


Öte yandan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için davaların açıldığı yönündeki iddilarla ilgili yetkililer, "Hukuk Servisimize ulaşan herhangi bir dava bulunmuyor. Bir sorun yok" dedi. İkinci sınavlar Nisan’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği ilk sınav 28-29 Kasım’da yapılmıştı. öğrenciler 6 dersten iki gün boyunca kendi okullarında sınava girmişti. İkinci dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavları ise 28-29 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek ve sonuçları Haziran 2014’te açıklanacak.


TEOG SINAV SORU VE CEVAPLARI BU SAYFADABirinci dönemin ortak sınavları, 28-29 Kasım’da tüm ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, yurt dışında ise KKTC ve bakanlığa bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20’de başladı. Sınavlar saat 12.00’de tamamlanmış oldu.
 
İKİ SORU İPTAL EDİLDİ
 
Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf ortak sınavlarında 2 sorunun iptal edildiğini bildirdi.
 
Açıklamada, sorulara ilişkin iptal gerekçelerine de yer verlidi. Matematik testi A kitapçığının 12, B kitapçığının ise 7. sorusunun D seçeneğindeki 3. adımda yer alan büyük üçgenin sol alt köşesindeki iki küçük üçgenin, grafik çiziminde sehven fazladan yer almasıyla fraktal oluşumunun bozulduğu ifade edilen açıklamada, bu bozulma ile sorunun kurgusundaki doğru cevap olan (A) seçeneği ile (D) seçeneğinin de ikinci bir doğru cevap oluşturduğu duyuruldu.Açıklamada, bu nedenle sorunun iptalinin uygun görüldüğü belirtildi.
 
Fen ve teknoloji testi A kitapçığı ve B kitapçığı 3. sorusunda ise adı geçen orak hücreli anemi hastalığının, eşeye bağlı kalıtım göstermeyip, vücut kromozomu üzerindeki çekinik genlerle taşınan bir hastalık olduğuna işaret edilerek, "Soru kökünde sehven eşey kromozomunu ifade eden ’X’ yazılması hatalı bilgi oluşumuna neden olmuştur. Bu durum sorunun çözümünü ve doğru cevaba (C seçeneği) ulaşmayı engellememektedir. Ancak öğrencilerin çelişkiye düşebileceği göz önüne alınarak iptali uygun görülmüştür" denildi.
 
TEOG Merkezi Ortak Sınav soruları ve cevap anahtarı yayınlandığından aşağıdaki linkler aktif olacaktır.
 
TEOG Sınav Sonuçları Öğrenme E Okul Giriş
 
MEB  henüz duyuru yapmadı. 8.sınıf ortak sınav sonuçları Ocak 2014 ’de açıklanacak ibaresi bulunmaktadır.
 
Teog e-okul sınav sonuçları öğrenme işlemleri. E okul sistemi üzerinden teog sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz
 
Nabi Avcı ’Sınav kitapçıkları makine ile paketlenecek’
 
Nabi Avcı, dershanelerle ilgili ’İşin getirilmek istendiği siyasi boyutlar sizi üzmesin. Biz meseleye önce eğitimciler olarak bakmak durumundayız.’ dedi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Değerlendirme Toplantısı" Antalya’da Topkapı Palace’da yapıldı. Toplantıda bakanlık bürokratlarına ve il milli eğitim müdürlerine seslenen Bakan Avcı, 28-29 Kasım tarihlerinde düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavlarının başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, "Öğretmenlerimize, il milli eğitim müdürlerimize, bakanlık teşkilatımıza, güvenlik güçlerimize ve yerel yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum" dedi. Sadece belli merkezlerde yapılan bir sınavı, okul düzeyine indirmenin ciddi bir planlama, örgütleme ve takip gerektirdiğini anlatan Avcı, bu uygulamanın birkaç yıl içerisinde liselerde uygulamaya konulacak çalışmanın bir pilot uygulaması gibi de değerlendirilebileceğini söyledi. Bakan Avcı, "Burada bunu başardıysak lisede de başarabiliriz. İnşallah üniversiteye girişleri de rahatlatmış oluruz. En önemlisi çocuklarımızı, bu sınav gerilimlerinden kurtarmış oluruz" diye konuştu.
 
-"Camiada özgüven eksekliği var"
 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki en büyük ihtiyacın "özgüven" olduğunu ifade eden Avcı, şöyle konuştu:
 
"Biz maalesef bakanlık olarak, milli eğitim camiası olarak, olur olmaz nedenle haksız yere eleştirilen, yaptığı iyi şeylerden çok, aksaklıklarıyla gündeme gelen çok büyük camiayız. Her kamu kuruluşunda aksaklık olur. Her kamu kurumunda yanlışlıklar olur. Her kamu kuruluşunda bir takım zaaflar olur. Ama milli eğitim hem toplumun bütün sosyal damarlarına ulaşan bir yapısı olduğu için, yani her aileyi, hemen hemen her vatandaşı doğrudan ilgilendiren bir faaliyet yürüttüğü için hem de doğrusu biraz da ’ne olacak bu memleketin hali’ klişesi gibi ’ne olacak bu eğitim hali’ klişesi ile iyice yüzeyselleşmiş eleştirilerin odağı haline gelmiş... Bu da ister istemez hepimizi olumsuz yönde etkiliyor." Özgüvenin tekrar kazanılması gerektiğini vurgulayan Bakan Avcı, güzel işler yaptıklarını, fakat bunların kamuoyu ile yeterince paylaşılamadığını kaydetti. Avcı, "Bu kadar büyük bir camiayı ilgilendiren kamusal alanda elbette aksaklıklar, yanlışlıklar da olur. İnsanın kendini övmesi hoş bir şey değil, ama arkadaşlarımızın başarılarını da göğsümüzü gere gere herkese anlatalım, yaptığımız güzel işleri de hem birbirimizle, hem de kamuoyu ile paylaşalım" dedi.

-"Sınav kitapçıkları makine ile paketlenecek"
 

TEOG sınavında bazı poşetlerde soru kitapçıklarının eksik çıktığını ve bunun elle paketleme yapılmasından kaynaklandığını belirten Bakan Avcı, "İnşallah nisandaki sınavda ÖSYM’de olduğu gibi kitapçıkların otomatik paketlenmesini sağlayacağız. Böylece inşallah bu tür aksaklıklar daha da azalmış olacak" diye konuştu. Dershanelerin dönüşümü konusunun bugünlerde medyada ve kamuoyunda çokça tartışıldığını da anımsatan Bakan Avcı, şu değerlendirmelerde bulundu: "İşin getirilmek istendiği siyasi boyutlar sizi üzmesin. Biz meseleye önce eğitimciler olarak bakmak durumundayız. Eğitim açısından baktığımız zaman herkes için çok yararlı, çok verimli bir süreç olacağını düşünüyoruz. Buna samimiyetle inanıyoruz. Yeter ki iyi planlayalım ve bu alanda faaliyet gösteren hiç kimseyi mağdur etmeyecek bir altyapı üzerinde duralım. Bunu yaptığımız zaman emin olun 2-3 sene içerisinde bugün bizi çok farklı şekilde eleştirenler de yapılan işten memnun olacak ve bu tür eleştirilerin de çok da haklı olmadığını, o gün kendileri söyleyecektir. O güne kadar biz işi katiyen siyasi retoriğe kurban etmeden, eğitim çerçevesinde ’biz işimizi en iyi nasıl yapabiliriz’ sorusuna cevap bulmak üzere çalışmalarımızı sürdürelim." denildi.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Hamit KARAKUŞ
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 276 gün 20 saat önce
erkek çok yakışıklı
0
0%
0
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Eğitim KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR