DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Sağlık Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 20.01.2014 10:10

Hangi hastalık hangi bölüme girer


Hastalanmamız durumunda hastaneye gitmek durumunda kalabiliriz. Ancak tıp biliminde hastalıklar o denli çeşitli ve hastanaler günümüzde o denli karmaş


Hangi hastalık hangi bölüme girer

HASTALIK NEDİR?

Hastalık veya rahatsızlık, beden veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir. Bazen terim yaralanma, sakatlık, sendrom, semptom ve normal yapı ve fonksiyonun anormal çeşitlerini kapsayacak biçimde, geniş bir anlamda, kullanılır. Fakat farklı bağlamlarda bu kavramlar farklı kategorilere girerler ve hastalık kavramı bunların yerine kullanılamaz.

TDK tanımına göre "hastalık"; "Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı"dır.

Hastalıkları inceleyen bilim dalı patolojidir. Hastalıkların sistematik sınıflandırmasını konu edinen bilim dalı ise nozolojidir. İnsan hastalıkları ve bunların tedavisiyle ilgilenen daha geniş bir alanı kapsayan bilim dalı ise tıptır. Birçok benzer (hatta bazı aynı) durum ve süreçler hayvanları da etkilemektedir; hayvanları etkileyen hastalıkları inceleyen bilim dalı veteriner hekimliğidir. Hayvanlar ve insanlar dışında, her organizma gibi, bitkiler de çeşitli süreç ve durumlardan etkilenip zarar görebilirler; enfeksiyon, besin yetersizliği veya zararlı mutasyonlar gibi. Bitkileri etkileyen hastalıkları inceleyen bilim dalı bitki patolojisidir.

Hastalığın İletimi - Bulaşıcılığı ve Epidemiyoloji

Bazı hastalıklar, bulaşıcıdır ve çeşitli mekanizmalar sayesinde iletilebilir, - bulaşabilirler; örneğin grip, öksürüklerden çıkan küçük damlacıklar, böcek veya diğer vektörlerin ısırıkları veya hastalığı taşıyan kirli su veya yiyecekler gibi.

Diğer hastalıklarsa, kanser ve kalp hastalığı gibi, mikroorganizmaların herhangi bir rolü olsa dahi bir enfeksiyon nedeniyle oluşmadıklarından, bulaşıcı değillerdir.

Epidemiyoloji

Epidemiyoloji, hastalıkların yayılışını ve salgın hastalıkları inceleyen, hastalıkların yayılmasını etkileyen çeşitli faktörleri saptayan tıp dalıdır. Ayrıca, epidemiyologlar hastalıkların yayılmasını kontrol altına alacak ve önleyecek metodlar geliştirmeye çalışırlar. Epidemiyolojik çalışmalar sonucu hastalıklar yayılımlarına göre endemik, epidemik veya pandemik olarak tanımlanabilir.

Endemik, bir nüfus (popülasyon) içinde her zaman var olan bir hastalığı tanımlar. Epidemik hızla, aniden ve beklenmedik bir şekilde yayılan ve birçok insanı etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Fakat terim, daha önceden tahmin edilebilecek artışları kapsamaz; örneğin kışları grip vakalarının artışı epidemik olarak tanımlanmaz. Pandemik ise çok büyük alanlarda, bir kıta veya tüm dünya gibi, büyük sayıda insanı etkileyen hastalıkları tanımlar. Kızamık, verem, suçiçeği, tetanoz, sıtma, tifo, tifüs bunlardan bazılarıdır.


Biyolojide, hastalık sözcüğü bir organizmanın işleyişine, görevine zarar veren her türlü anormal durumu tanımlamak için kullanılır.

Bugün hastalık sözcüğü mecazi olarak, herhangi bir şeyin düzensiz, işlevsiz veya sıkıntılı durumlarını belirtmek için kullanılır; "toplumun hastalığı" gibi. Ayrıca, Türkçe’de yine mecazi şekilde, hastalık sözcüğü "aşırı düşkünlük ve tutku" anlamında da kullanılır; "Temizlik hastalığı." gibi.Hangi hastalık hangi bölüme girer


Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Ağızda kuruluk, Göğüs ağrısı ve buna bağlı sol kolda ağrı, İdrara sık çıkma, Karında ağrı, Mide ağrısı, Sindirim sistemi, Gastrit, İshal ve kabızlık, Terleme, Tansiyon, baş ağrısı ve baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması, burun kanaması, kalp ağrıları, Hemofili, Kist, Lösemi, Guatr, Şeker gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara dahiliye bölümü bakar.

Kulak Burun Boğaz (KBB) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Boğazınızda ağrı, Burun akıntısı ve burundan kan gelmesi, Nezle, saman nezlesi, sinüzit, İşitme kaybında, Kulaktan kan geldiği takdirde, kulak iltihabında, kulak akıntısında, Burun eğriliği, Burunda olan şekil bozukluğu, Horlama, Tükürük Bezi Hastalıkları, Uçuk, Kulak ağrısı ve beraberinde görülen baş dönmesi, kulakta çınlama, Baş dönmesi, Çene eklem hastalıkları, Aft gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kulak burun boğaz bölümü kbb bakar.

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Grip, Sarılık, Göz beyazlarının sararması, idrar renginde görülen koyulaşma, iştahsızlık ve bulantı, Halsizlik Yorgunluk, Karın ağrısı ve buna bağlı İshal, Kabakulak, Köpek kedi vb. hayvanlar tarafından ışırık yada tırmalanma halleri, Ayağa ya da vücudun herhangi bir yerine paslı metal batması, Öksürük, balgam, Taşıyıcı sarılık, Ateşterleme (Brucella), Kene sokması, Ayaklarda / bacaklarda kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara enfeksiyon hastalıkları bölümü bakar.

Genel Cerrahi (Hariciye) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Apandisit, Memede ağrı, Karın bölgesinde görülen şişlikle birlikte buna eşlik eden ağrı, Kangren, Basur, Hemoroid, İnce bağırsak, Kalın bağırsak, Karaciğer, Mide, Tiroid bezinin az çalışması, Hipertiroidi, Vücutda et beni veya yağ bezesi, Şiddetli karın ağrısı, Büyük dışkı ile gelen kan, Bir ishal bir kabız olma hali, Göbek bölgesinde ağrı ve şişlik, Fıtık, Safra kesesi gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara genel cerrahi bölümü bakar.

Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Hafıza kaybı, Unutkanlık, Kol ve bacaklarda uyuşma hissi, Ellerde titreme, Parmak uçlarında uyuşukluk, Vücutta her iki yanda uyuşukluk hissi, Baş ağrısı, Felç, Baş dönmesi, Baş dönmesi, Kasılma, Bunama, Çift görme, Yüz ağrısı, Dengesizlik, İstemsiz hareketler, Vücutta seyrime gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara nöroloji bölümü bakar.

Dermatoloji (Deri Hastalıkları) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Sıksık tekrar eden ağız içi yaraları, Akne, Bel soğukluğu, Deri kanseri, Egzama, Allerjik deri hastalıkları, Mantar, Nasır, Saç dökülmesi, Ciltte renk değişikliği, Siğil, Sivilce, Uçuk, Kaşıntı, İyileşmeyen yada iyileşmesi güç olan deri yaraları, Cilt lekesi, Benlerçillerdoğum lekeleri, Tırnak bozuklukları, Ayak, koltuk altı terlemeleri, Kıl dönmesi, aşırı kıllanma, Sedef hastalığı, Zona gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara dermatoloji deri hastalıkları bölümü bakar.

Ortopedi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Vucudun eklem yerlerindeki ağrılar, Özellikle nemli havalarda oluşan eklem ağrıları, Ayak bileği burkulmaları, Bacak Bel Boyun Fıtık Kalça ağrıları, Kemik Kırıklar, çıkılar, Omurga Omuz Romatizma, Siyatik, Topuk dikeni, Bütün eklem ağrıları, Bağ kopmaları, Lif kopmaları, Kas ağrıları, Düşmelere bağlı kol ve bacak ağrıları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara ortopedi bölümü bakar.

Üroloji (Bevliye) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
İdrar yaparken yanma hissi, İdrar yolunda akıntı, Sık idrara çıkma, İdrar yapamama ve tıkanma, Böbrek taşı, bel ağrısıyla birlikte bulantı, Erken boşalma, Frengi, İktidarsızlık, Kısırlık, Mesane, Penis Hastalıkları, Prostat, Testislerde ağrı, Gece sık sık idrara kalkma, Kanlı idrar yapma (Kanlı işeme), Torbalarda şişme, Testislerde sertlik ve şişme, Sünnet derisinde şişlik ve kızarıklık gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara üroloji bölümü bakar.

Kalp Damar Cerrahi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Göğüs ağrısı ve buna bağlı sol kolda ağrı, Kalp, Damar ve damar sertliği, Çarpıntı, Bacak damarlarında siyahlaşma, Ayaklarda morarma, Bacaklarda ağrı, Tüberküloz, Öksürüğe bağlı ağızdan kan gelmesi, Yoğun kıvamlı bağlam çıkarma, Düşme sonucunda yada göğse alınan darbenin neden olduğu göğüs ağrısı, Göğüs içerisinde sıvı toplanması, Akciğer Kanseri, Göğüs duvarı şekil bozuklukları, Göğüs içi maligniteler, Akciğer apsesi, Diafragma rahatsızlıkları, Göğüs duvarı tümörleri, Soluk borusu rahatsızlıkları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kalp damar cerrahi bölümü bakar.

Göz Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Uzağı görmede güçlük, Yakını görme güçlüğü, Görme netliği bozukluğu, Arpacık göz rahatsızlığı ve buna bağlı gelişen baş dönmesi, Gözde kızarıklık yanma hissi, Gözde kuruluk, Baş ağrısı ( görme bozukluğuna bağlı), Ani görme kaybı, Gözde ani sinek uçuşmaları veya ışık çakmaları, Gözde çapaklanma, Göz ağrısı, batma, Astigmat gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara göz hastalıkları bölümü bakar.

Kardiyoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Göğüste yeri belli olmayan sıkışma duygusu, Sol kola ve çeneye doğru yayılan ağrı, Hareket ederken artan, dinlenirken azalan fakat geçmeyen ve yarım saatten daha uzun süren ağrı, Ağrıyla ve ona eşlik eden soğuk soğuk terleme ve midede bulantı, Nefes darlığı gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kardiyoloji bölümü bakar.

Endokrinoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Tiroid bezinin az çalışması, Hipertiroidi gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara endokrinoloji bölümü bakar.

Gastroenteroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, İrritabıl barsak sendromu, Göğüs ortasında oluşan yanma hissi, Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi), Safra kesesi ağrısı, Midede yanma hissi, Midede ekşime hissi, Aşırı geyirme, Aşırı gaz çıkarma, Mide hastalıkları, Bağırsak hastalıkları, Karaciğer hastalıkları, Safra kesesi ve yolları hastalıkları, Pankreas hastalıkları, Sarılıklar, Hepatitler gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara gastroenteroloji bölümü bakar.

Fizik Tedavi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Ağrılı eklem sorunları, Bel ve boyun ağrıları, el ve ayakta uyuşma, Kol dirsek el ve bilek ağrıları (sinir sıkışmaları tenisçi dirseği karpal tünel sendromu…), Ayak ayak bileği ağrıları (hallux valgus düz tabanlık…), Eklemlerde ve dizde kireçlenme, Disk hernileri (bel-boyun fıtıkları), Osteoporoz (kemik erimesi/zayıflığı), Fibromiyalji; kas hastalıkları ve kas ağrıları, Romatizmal hastalıklar, Diğer romatizmal hastalıklar (yumuşak doku romatizması; tendinit eklem ve kas zorlanmaları…), Felçli hastalar gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara fizik tedavi bölümü bakar.

Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Gece sık sık idrara kalkma, El ayaklarda ve gözlerde şişme, İdrar yapmada bozukluklar, Ağrılı idrar, Uykuda idrarı tutamama, Böbrek iltihapları, Böbrek yetmezliği(Akut veya kronik), İdrar yolu enfeksiyonları, Hipertansiyon (Böbrek kaynaklı) gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara nefroloji bölümü bakar. www.saglikvegebelik.com

Psikiyatri Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Depresyon, Gereksiz korkular, Sosyalleşme bozukluğu, Kekemelik, Davranış bozukluğu, Uyku bozukluğu, Uykusuzluk, Huzursuzluk, Tedirginlik, Anksiyete Bozukluğu(Kaygı bozukluğu.), Sosyal fobiözgül fobi, Kişilik bozuklukları, Alkol, madde kullanımı/bağımlılığı, Öğrenme güçlüğü, Dikkat eksikliği, Hiperaktivite, Panik atak, Şizofreni, İnsominio (Uyku bozukluğu), Davranış bozuklukları, Mani depresyon, Şizoeffektif bozukluk, Psikiyatrik hastalıklarda tedaviler, Davranış bozukluğu, karşı gelme bozukluğu, Mental Retardasyon (Zeka geriliği) gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara psikiyatri bölümü bakar.

Plastik Cerrahi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Deri kanserleri, İyileşmeyen yaralar, Deri yanıkları, Doğumsal hasarlar, Yanık izleri, Yarık dudak, Yarık damak, Meme büyütme, Meme küçültme, Göz kapağı düşüklüğü, Göz kapağı hasarları, Et benleri;renkli benler, Kulak şekil / bozuklukları, Deri aşıları, Yağ alma, Yağ verme, Burun şekil bozuklukları, Deri gençleştirme (Kimyasal yöntem), Deri kırışıklıklarına uygulanan botoks gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara plastik cerrahi bölümü bakar.

Çocuk Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Çocuk, Akdeniz Anemisi – Talasemi, Alerji, Apandisit, Astım, Ateş, Boğmaca, Bronşit, Çocuk felci, Egzama, Ergenlik, Havale (Nöbet), İdrar kaçırma, Kabakulak, Kızamık, Lösemi, Nezle, Öksürük, Zatürree, Pnömoni gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara çocuk hastalıkları bölümü bakar.Bu hastalıklar ve rahatsızlıklar ile ilgilenen uzmanların adlarını merak edenler ise şu listeye bakabilir.

GASTROENTEROLOG: Mide ve Bağırsak uzmanı

DERMOTOLOG: Cilt uzmanı

ENDOKRİNOLOG: Hormon bezleri uzmanı

JİNEKOLOG: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı

KARDİYOLOG: Kalp uzmanı

DAHİLİYECİ:
İç hastalıkları uzmanı

HEMATOLOG: Kan uzmanı

NEFROLOG: Böbrek uzmanı

ORTOPETİST:
Adele kas ve lif rahatsızlıkları uzmanı

ÜROLOG:
İdrar yolları hastalıkları uzmanı

ONKOLOG: Kanser uzmanı

GERİATRİST: Yaşlılık tıbbı uzmanı

PSİKİYATR: Ruh hastalıkları uzmanı

RADYOLOG: Görüntüleme teknikleri uzmanı

NÖROLOG: Beyin ve sinir hastalıkları uzmanı

PEDİATRİS: Çocuk hastalıkları uzmanı

FİZYOTERAPİST: Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı

ROMALOG: Romatizma uzmanı

İMÜNOLOG: Bağışıklık uzmanı

OFTALMONOLOG: Göz hastalıkları uzmanı

(saglikvegebelik )
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Abdullah Baslak
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Sağlık KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR