DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Güncel Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 31.01.2014 22:07

(Akp) Ak Parti ilçe belediye başkan adayları belirlendi ( İstanbul


AK Parti; Genel Başkan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başkanlığında Seçim İşleri Aday Tespit Üst Kurulu’nun yaptığı çalışmalar neticesinde bazı b


(Akp) Ak Parti ilçe belediye başkan adayları belirlendi ( İstanbul

SON DAKİKA HABERİ 21 OCAK SAAT 13:00 İTİBARİYLE AK Parti;Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa illerine bağlı ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı.


AÇIKLANAN ADAY LİSTESİ İÇİN TIKAYINAK PARTİ GAZİANTEP İLÇE ADAYLARI

Araban: Mehmet Özdemir
Islahiye: Kemal Vural
Karkamış: Nuh Kocaarslan
Nizip: Hacı Fevzi Akdoğan


LİSTENİN TAMAMI BİRAZDAN..

AÇIKLANAN ADAY LİSTESİ İÇİN TIKAYIN
te yandan Ankara’da gerçekleşecek aday tanıtım toplantısına AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 17 ilçe başkanı ve Bursa milletvekilleri davet edilirken, belirlenen ilçe belediye başkan adayları çağrılmadı. AK Parti Bursa ilçe belediye başkan adayları tanıtım toplantısı görkemli bir törenle 26 Ocak 2014 Pazar günü saat 14.00’te Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç’ın katılımıyla yapılacak. AK Parti’de heyecanlı bekleyiş sona eriyor. Aralarında Bursa’nında bulunduğu 13 ilin ilçe Belediye Başkan adayları bugün saat 12.00’de Ankara’da Genel Merkez tarafından açıklanıyor. Yerel seçime yaklaşık 70 gün kala AK Parti Seçim İşleri Üst Kurulu’nun aday belirleme çalışmaları tamamladı. Buna göre aralarında Bursa’nın da bulunduğu 13 ilin ilçe belediye başkan adayları bugün saat 12.00’de Parti Genel Merkezi’nde açıklanacak. AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, dün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Genel Merkez’deki diğer yetkililerle, yeni İl Yönetim Kurulu’nun oluşturulmasına yönelik de istişarede bulunarak Seçim İşleri Üst Kurulu ile görüştü. Nefeslerin tutulduğu bu son düzlükte yaşanan gelişmeler ve adayların açıklanmasının ardından kentteki yansımaları AS TV ekranlarından an bean canlı olarak aktarılacak.ARINÇ TANITACAK Genel Merkez’deki temaslarının ardından isimlerin belirlendiğini ifade eden Torun, İl Teşkilatında da aday tanıtım toplantısı için hazırlıkların başladığını belirtti. AK Parti İlçe Belediye Başkan adaylarının tanıtım toplantısı 26 Ocak Pazar günü saat 14.00’te Merinos’ta AKKM’de yapılacak. Aday tanıtım programı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla gerçekleşecek.

2014 Ak Parti İstanbul ilçe belediye başkan adayları belirlendi. 2014 yerel seçimlerinde İstanbul Gaziosmanpaşa belediyesi başkan adayı kim? AKP İstanbul ilçe belediye başkan adayları tam listesi. Ak Parti Gaziosmanpaşa belediye başkan adayı 2014 Ak Parti İstanbul ilçe belediye başkan adayları belirlendi. İşte Gaziosmanpaşa Belediye başkan adayı. 

AKP Gaziosmanpaşa Belediye başkan adayı Hasan Tahsin Usta kimdir?


Harita Yüksek Mühendisi Hasan Tahsin Usta, 1959 Trabzon doğumlu olup 22 yıldır Gaziosmanpaşa İlçesinde ikamet etmektedir.

- 1985 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun oldu.

- Kentsel Dönüşüm üzerine Yüksek Lisans eğitimi aldı.

- İstanbul Metro Projelerinde proje mühendisi olarak görev yaptı.

- Ulaşım, Trafik, Kentsel Dönüşüm, GİS, İmar ve Planlama ile yurt içi-yurt dışı teknolojik gelişmelerin ülkemize entegrasyon 

çalışmalarının yapılmakta olduğu özel şirkette yönetim kurulu başkanıdır.

- Gaziosmanpaşa Refah Partisi ve Fazilet Partisinde İlçe Başkanlığı görevlerini yaptı.

- 1994 yılında Yerel Yönetimler Eğitimi aldı.

- 1994 – 1999 yılları Gaziosmanpaşa Belediye Meclis Üyeliği ve İmar Komisyon Başkanlığı yaptı.

- 1999 – 2003 yılları İstanbul İl Genel Meclisi Bayındırlık Kom. Başkanlığı ve AK Parti Grup Bşk. Yrd. Görevlerini yaptı.

Görev yapmakta olduğu Sivil Toplum Örgütleri

Türk Kızılayı Derneği
Kentsel Dönüşüm İnovasyon Merkezi Derneği
Piri Reis Harita Derneği
İstanbul Esnaf Sanatkarlar Derneği
İstanbul Dostluk Derneği
Hasan Tahsin USTA evli ve dört çocuk babasıdır.

Yenimahalle Belediye Başkan Adaylığına Adem Ceylan’ın, Etimesgut Belediye başkan adaylığına Rıza Gezer’in, Çankaya Belediye başkan adaylığına Seffan Kılınç’ın olacağı öğrenildi. Halen belediye başkanı olan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin bu seçimlerde de AK Parti’den belediye başkan adayı olacağı öğrenildi.
Keçiören Belediye başkan adayı ise hala belirsizliğini koruyor. Başkan adayının belirlenmesi için geçtiğimiz cuma günü Denge Araştırma şirketi tarafından son bir anket yapılmıştı.
İşte Ankara’da Ak Partinin ilçe belediye başkan adayları:
Altındağ: Veysel Tirkayi
Akyurt: Gültekin Ayantaş
Bala: İbrahim Gürbüz
Beypazarı: Tuncer Kaplan
Çankaya: Seffan Kılınç
Çamlıdere: Hazım Caner Can
Çubuk: Tuncay Acehan
Elmadağ: Gazi Şahin
Etimesgut: Rıza Gezer
Evren: Abdülkadir Demirci
Gölbaşı Fatih Duray
Güdül: Havva Yıldırım
Haymana: Hacı Aysu
Kazan: Lokman Ertürk
Kızılcahamam: Muhittin Güney
Mamak: Mesut Akgül
Polatlı: Yakup Çelik
Pursaklar: Seçluk Çetin
Sincan: Mustafa Tuna
Şereflikoçhisar: Ferda Polat

Yenimahalle: Adem Ceylan
Henüz adayı kesinleşmeyen 4 ilçe:
Keçiören: ?
Ayaş: ?
Kalecik ?
Nallıhan ?

Mehmet Hançerli kimdir?

Mehmet Hançerli, 1960 yılında Konya’nın Altınekin ilçesinde doğdu. İlk , orta ve lise tahsilini Konya’da tamamladı. 1982 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü’nden mezun oldu.

1982-1984 yılları arasında Tümosan inşaatında şantiye şefliği, 1985-1989 yılları arasında ise Hadim Belediyesi’nde Fen İşleri Amirliği yaptı.

1989-2000 yılları arasında 11 yıl boyunca Karatay Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü görevinde bulunan Hançerli, 2000-2003 tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanı olarak çalıştı.

Ak Parti’den Karatay Belediyesi Başkan Adayı olmak için bu görevinden istifa eden Mehmet Hançerli, 28 Mart 2004 Yerel Seçimlerinde % 64.7’lik oy oranıyla Karatay Belediye Başkanlığına seçildi. 29 mart 2009 yerel seçimlerinde % 68.16’lık oy oranı ile aynı göreve 2. kez getirilen Hançerli, 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Ak Parti’den 3. kez Karatay Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi.

Hançerli evli ve 3 çocuk babasıdır.

Uğur İbrahim Altay kimdir?

Uğur İbrahim Altay, 1974 yılında Konya’da doğdu. İlköğretimini Selçuk İlkokulu (1985) ve Mevlana Ortaokulu’nda (1988), liseyi Konya Gazi Lisesi’nde (1991) tamamladı.

1997 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Uğur İbrahim Altay bir yıl boyunca Proje Mühendisi olarak görev yaptı. 1999 yılında 263. dönem yedek subay olarak Şırnak‘ta vatani görevini tamamladı. Altay, ortak girişimlerle farklı İnşaat şirketleri kurarak, bir çok nitelikli projeyi hayata geçirdi.

2004-2008 yılları arasında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2008 yılındaki TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi seçimlerini kazandı.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Selçuklu Belediye Başkanı seçilen Altay, Ak Parti tarafından 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde yeniden Selçuklu Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.

Evli ve üç çocuk babasıdır.
Fatma Toru kimdir?

Fatma Toru 1972 yılında Konya’da doğdu.

Lise öğrenimini Konya Atatürk Lisesinde tamamlayan Toru,1994 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Harita ve Kadastro Mühendisliğinden mezun oldu.

2013 yılında Aksaray Üniversitesin’de yüksek lisansını tamamlayan Toru, evli ve 2 çocuk sahibidir.

Toru iyi derecede İngilizce bilmekte.

AK Parti adayları belli oldukça bu sayfada olmaya devam edecektir..

AK Parti Aydın ilçe belediye başkan adaylarıyla ilgili haberlerin yayınlanmasınınardından AK Parti Genel Merkezi tarafından bugün AK Parti Germencik İlçe Teşkilatına gönderilen faks ile AK Parti Germencik Belediye Başkan Adayının Fuat Öndeş değil Gıda Tarım ve Hayvancılık eski ilçe müdürü Mustafa Bircan olduğu ortaya çıktı. 

AK Parti Germencik Belediye Başkan Adayı Mustafa Bircan ile bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Germencik İlçe Başkanı İsmail Eyinovası, yanlış anlaşılmadan dolayı il açıklanan listede Fuan Yöndeş’in ismine yer verildiğini söyledi. Eyinovası, kendilerine bugün ulaşan faksla adaylarının Gıda Tarım ve Hayvancılık eski ilçe müdürü Mustafa Bircan olduğunun kesinleştiğini belirtti. 

Bu arada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti’nin oy oranına ilişkin, ’Hâlâ yüzde 50’lerdeyiz’ dedi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu İstanbul ve Ankara’da AK Parti’nin uzak ara önde olduğunu, İzmir’de ise baş başa bir yarış yaşandığını ifade etti. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, TGRT Haber’deki "Türkiye’den Dünya’dan" adlı programa konuk oldu. Birilerinin Türkiye’nin uzunsoluklu istikrarını istemediklerini savunan Soylu, geçmişten örnekler vererek, "Yaklaşık 90 yıldır süregelen oligarşik sermaye, uluslararası bağlantıları ile buülkenin istikrarına karşı çıkıyor. Tarihin her noktasında bunu yaşadık. 1950 ile 1960 arasında Türkiye’de ciddi bir istikrar söz konusuydu... Bir darbe ile bunları bertaraf ettiler. Türkiye’nin ilerlemesini o gün durdurdular. 1965-1971 arasında da bir kalkınma görünüyor; ama bir müdahale ile, Türkiye’nin hem demokrasini hem de ilerlemesini engellediler. Turgut Özal’ı da diktatörlükle itham ettiler, padişah resimleriyle, kaftan resimleriyle dünyaya empoze etmeye çalıştılar. Orada da Türkiye’nin istikrarını hedef aldılar, büyümesine müsaade etmediler. 28 Şubat sürecinde de ülke iki yakasını bir araya getirmeye çalışırken, birileri de kamu bankalarını kendi çiftlikleri gibi kullanıyordu ve halka yine ağır bedel ödettiler. 2002’den sonra da Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Sarıkız gibi planları,modern hukuk devleti olma konusundaki iddiasını ve idealini ortadan kaldırmayaçalıştılar.
 Milletin hasletlerine, taleplerine ket vurmaya çalıştılar" değerlendirmesindebulundu.
Ak Parti ilçe başkan adayları gün geçtikçe isimlerde belli olmaya başladı. kesinleşen iller olarak Adana, Antalya, Aydın ve Balıkesir kesin olarak kesinleşmişti. 17 aralık soruşturmasından sonra Ak Parti ilçe başkan adaylarını açıklamakta zaman kaybı yaşanmış olsada, Bununla birlikte Ak Parti ilçe başkan adayları bu hafta içerisinde kesin olarak açıklanmasını bekliyoruz. Ak Parti ilçe başkan adayları olarak muhtemel listesi basına sızmasından sonra bu sürecin daha hızlı gerçekleşmesi için Ak Parti Genel Merkezinde Hummalı bir çalışmave adyaların açıklanması için çalışmalara hız verildiği iddialar arasında. Tümayrıntıları HABERGAZETE.COM’da anında ulaşabilirsiniz.AK PARTİ KAHRAMANMARAŞ İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI
Afşin – Mehmet Fatih Güven-Fazlı Aydoğan-Duran Demir

Dulkadiroğlu – Necati OkayÖNEMLİ NOT: Yayınlanan Liste Kesin Liste Olmayıp Basına sızan listedir. Ak Parti tarafından henüz listenin Resmi Açıklaması yapılmamıştır..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu İstanbul’da saatler süren çalışmanın ardından ilçe belediye başkan adaylarını belirledi. Birçok ilçede mevcut başkanlarla yola devam kararı alındı. Aday olarak belirlenen isimler şöyle: Üsküdar/Hilmi Türkmen, Maltepe/Edibe Sözen, Pendik/Kenan Şahin, Kartal/Temurhan Yıldız, Tuzla/Şadi Yazıcı, Fatih/Mustafa Demir, Çekmeköy/Ahmet Poyraz, Adalar/Coşkun Özden, Kadıköy/Hurşit Yıldırım, Şile/Can Tabakoğlu, Sultanbeyli/Hüseyin Keskin, Ümraniye/Hasan Can, Ataşehir/Nimetullah Topu. Başakşehir/Mevlüt Uysal, Esenler/Tevfik Göksu, Bağcılar/Lokman Çağırıcı, Bahçelievler/Osman Develioğlu, Avcılar/Bayram Şenocak, Arnavutköy/Haşim Baltacı, Sultangazi/Cahit Altunay, Beyoğlu/Ahmet Misbah Demircan, Şişli/Mukadder Başeğmez, Güngören/Şakir Yücel Karaman, Bayrampaşa/Atilla Aydıner, Kağıthane/Fazlı Kılıç, Bakırköy/Mehmet Emin Ertekin, Esenyurt/Necmi Kadıoğlu, Çatalca/Savaş Barutçu, Zeytinburnu/Murat Aydın, Sarıyer/Sedat Özsoy. 

Öte yandan Beykoz, Beylikdüzü, Eyüp ve Büyükçekmece’de yeniden anket çalışması yapılacağı öğrenildi. Bu ilçelerde Beykoz’da İBB Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, Eyüp’te İstanbul İl Genel Meclisi Başkan Vekili Hayrettin Çelik ve Büyükçekmece’de İl Genel Meclisi üyesi Mustafa Hazıroğlu’nun aday gösterileceği iddia ediliyor. 

Bu arada Radikal’deki habere göre Adana’da ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından Ak Parti İl Başkanlığı görevini bırakan Ziyaeddin Yağcı’nın ardından 50 kişilik yönetim kurulu da istifa etti. 16 Ocak’ta Adana’nın 15 ilçe belediye başkan adayının Ak Parti Genel Merkezi’nce açıklanmasından sonra İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, adaylar belirlenirken il teşkilatının görüşlerinin dikkate alınmadığı gerekçesiyle istifa etti. Ziyaeddin Yağcı’nın ayrılmasından sonra bu görevi vekaleten Siyasi ve Hukuk işleri Başkanı Fatma Gül Demet Sarı yürütürken, Ak Parti Genel Merkezi, 22’nci Dönem Manisa Milletvekili İsmail Bilen’i Adana Koordinatörü olarak görevlendirdi. 

5 İSİM ARASINDAN ATAMA BEKLENİYOR 

İsmail Bilen, Ziyaeddin Yağcı’nın ekibiyle toplantı yapıp, topluca istifalarının istendiğini bildirdi. Bunun üzerine 50 kişilik yönetim kurulu istifa dilekçelerini partiye ulaştırdı. Ak Parti kulislerinde il başkanı olarak kimin atanacağı tartışılırken, Fikret Yeni, Faruk Bozkurt, Hasan Aydın, Sıtkı Cengil ve Faruk Aytek’in isimlerinin geçtiği öğrenildi. Tüzük gereği, atanacak yeni il başkanı, kendi yönetim kurulunu oluşturup, 2015 mayıs ayında yapılacak olağan kongreye kadar yetkili olacak. 

KİMLER BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GÖSTERİLDİ? 

Abdullah Torun’un Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ilan edildiği Ak Parti’de, 6 ilçe belediye başkanı yeniden aday gösterilmişti. Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Yumurtalık Belediye Başkanı Turgut Erişmen, Demokrat Parti’den seçilip daha sonra Ak Parti’ye geçen İmamoğlu Belediye Başkanı Kadir Altunköse, yeniden seçilmek için sandık yarışına girmişti. Çukurova’da Cüneyt Karaaslan, Ceyhan’da Alemdar Öztürk, Karataş’ta Sinan Gül, Saimbeyli’de Mustafa Uyanık, Aladağ’da Mustafa Akgedik, Feke’de Cuma İş, Karaisalı’da Yusuf İyi, Pozantı’da Ramazan Demir, Tufanbeyli’de Remzi Ergül diğer belediye başkan adayları olmuştu.

AK Parti logo.png

Adalet ve Kalkınma Partisi


Partinin seçimlerde kullanılan müziklerinden biri; Her şey bu millet için şarkısı Not:Çalıştırmak için üst mavi düğmeye basınız
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti[1] ya da AKP[16][17]) 2001 yılında mevcut genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurucu başkanlığında kurulan Türk siyasî partisidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "AK Parti" olmakla birlikte, baş harflerinden oluşan "AKP" kısaltmasının kullanımı da yaygındır.[1][16][17][18] Amblemi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampuldür.[19]
Erdoğan, partinin siyasi yelpazedeki yerinin muhafazakâr demokratlık olduğunu belirtmiştir.[20] Kurucuları ve önde gelen isimlerinden bir bölümü, eski Fazilet Partisine yakın ya da Fazilet Partisi kadrosundan olup, bu partinin kapatılmasından sonra kurulan ve devam niteliğine sahip olduğu kabul edilen Saadet Partisine katılmayanlardır. Gerek kuruluştaki, gerekse sonraki dönemlerdeki kadroları değişik parti ve siyasi görüşlerden pek çok adı barındırmıştır. Fazilet Partisinin veya ilgili siyasi geleneğin bir uzantısı olarak gösterilmesine şiddetle karşı çıkılmıştır.[21] Ayrıca Anavatan Partisinin devamı olduğu da iddia edilmiştir.[22]
2001’den itibaren katıldığı tüm seçimlerden birinci olarak çıkan partinin adayı Abdullah Gül de Cumhurbaşkanı seçilmiş ve halen bu görevi yürütmektedir. Bu dönemde hakkında açılan kapatma davası da Anayasa Mahkemesi’nce reddedilmiştir.


Tarihçe

Refah Partisinin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla Milli Görüş geleneğinden gelen siyasiler Fazilet Partisi altında tekrar birleşti. Ancak değişmeyen politikalar ve değişmeyen yaşlı lider kadro sebebiyle partinin halk tabanında karşılık bulamadığını düşünen Abdullah Gül liderliğindeki Yenilikçiler, Gelenekçiler ile Fazilet Partisi kongresinde başkanlık yarışına girdi. Kongreyi kıl payı bir farkla kaybeden Yenilikçiler artık partide toplum tabanlı bir siyaset yapılamayacağını düşünmeye başladılar. Bu ortam içinde Fazilet Partisi de Refah Partisi ile aynı akıbete uğrayarak kapatıldı. Hapisten çıkan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarına katılması ile Yenilikçiler hemen yeni bir parti çalışmalarına başladı.
14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan partinin kuruculardan Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, İdris Naim Şahin, Binali Yıldırım ve Bülent Arınç partinin önde gelen isimleridir. Bünyesinde Millî Selamet Partisi-Refah Partisi-Fazilet Partisi (Millî Görüş), Anavatan Partisi (Turgut Özal’a yakın isimler) ve Adalet Partisi-Doğru Yol Partisi (merkez sağ) kökenli isimleri barındırmaktadır.
15 aylık bir parti olarak 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde en yüksek oy oranını alarak (geçerli oyların %34,63’ü) Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti’ni kurdu. Aldığı siyaset yasağı[23] nedeniyle kabine ve TBMM’de yer alamayan genel başkan Erdoğan’ın bu yasağı, Cumhuriyet Halk Partisinin de desteklediği bir anayasa değişikliği ile kaldırıldı. Erdoğan, 8 Mart 2003 tarihinde Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek meclise girdi. Bunun üzerine Gül başkanlığındaki 58. Hükümetin 11 Mart 2003 tarihindeki istifasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den hükûmeti kurma görevini alan Erdoğan, 15 Mart 2003’te 59. Cumhuriyet Hükümeti’ni kurdu.

AK Parti logo.png

Parti, bazı karşıtları tarafından "millî görüş" hareketinin bir parçası olmakla suçlansa da, partinin önde gelen isimleri bu yakıştırmayı şiddetle reddetmektedir. Bunun basın-yayına yansıyan en belirgin örneği, partinin kurucusu Erdoğan’ın bir konuşmasında "Milli görüş gömleğini çıkardık" şeklindeki deyişidir.[24]
Partinin, Türkiye’nin ABD ile müttefiklik ilişkilerini koruma siyaseti ve AB üyeliği yönünde attığı adımlar, milliyetçi ve sol kesimlerce "ulusal çıkarlardan ödün verildiği" iddiasıyla eleştirildi.[25]
2004 yılında yapılan yerel seçimlerde, İl Genel Meclisi seçim sonuçlarına göre %41.67’lik oyla birinci olan parti, belediyeler bazındaki sonuçlara göre ise 1.950 belediye kazandı. 15 büyükşehir belediyesinden 11’ini de kazanarak Ege ve Güneydoğu Anadolu’daki bazı il belediyeleri hariç tüm Türkiye’de başarılı oldu.
2007 yılında yapılan genel seçimlerde, daha öncesinde meydana gelen cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmaları ve 27 Nisan Bildirisi gibi tartışmaların ardından, %46.58’lik bir oy oranı ile Türkiye tarihinde hükûmette bulunan bir parti olarak girmiş olduğu seçimlerde oy oranını arttıran birkaç partiden biri oldu. Türkiye’nin 81 ilinin, Tunceli hariç 80’inden milletvekili çıkardı.
2009 yerel seçimlerinde 15.513.554 seçmenin oyunu aldı. Yüzde 38.8 ile oy oranı düşse de Türkiye genelinde birinci parti konumunu korudu. İstanbul ve Ankara gibi 10 büyükşehir belediyesi ile beraber toplamda da 1442 belediye kazandı.
2011 genel seçimlerinde ise neredeyse %50 oranında ve yaklaşık 21 buçuk milyon oy alarak 326 milletvekili çıkardı.
Tarihi boyunca girmiş olduğu üç genel seçimde de birinci parti olarak ipi birinci göğüsledi. Ayrıca Türkiye tarihinde girdiği üç seçimde de oyunu yükselterek iktidarda kalmayı başaran ilk partidir.


2007 cumhurbaşkanlığı seçimi


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (sol) ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (sağ).AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (sol) ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (sağ).
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (sol) ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (sağ).
2007 yılına girildiğinde, görev süresi dolmak üzere olan Cumhurbaşkanı Sezer’in yerine Erdoğan’ın aday gösterilmesi ihtimali üzerine özellikle büyük şehirlerde (Ankara, İstanbul ve İzmir gibi); ADD, ÇYDD, İstanbul Barosu, DİSK, KESK gibi bazı kurum ve kuruluşlar tarafından "Cumhuriyet Mitingleri" düzenlendi.[26] 2008 yılında Ergenekon Operasyonu dahilinde bu mitinglerin darbeye zemin oluşturmak adına silahlı bir terör örgütü tarafından yapıldığı iddia edildi ve yapılan aramalarda bunu destekleyen belgelere rastlandığı öne sürüldü. ADD başkanı ve emekli Orgeneral Şener Eruygur bu iddialar neticesinde tutuklandı.[26] Tüm gelişmelerden sonra parti tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül gösterildi. Bunun üzerine CHP, cumhurbaşkanlığı seçimi için genel kurulda en az 367 milletvekilinin toplanmış olması gerektiğini iddia edip seçimler sırasında genel kurula gelmeyerek cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot etti. Aslen bu iddia anayasa kaynaklı olmayıp onursal cumhuriyet başsavcısı Sabih Kanadoğlu tarafından ortaya atılmıştı.[27]
CHP, ilk oturumda 367 milletvekili bulunmasına rağmen toplam oy 367’nin altında kalınca cumhurbaşkanlığı seçimi oturumlarının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemenin seçimi iptal etmesi üzerine erken seçime gidilme kararı alındı. Parti, 22 Temmuz Seçimleri’nde de oyların %46,7’sini alarak seçimden oylarını arttırarak çıktı. Böylece Erdoğan, hükûmeti kurma görevini aldı. Parti aynı seçimde 18 bin Avro karşılığında AK Robot isimli bir robot kiralamış ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu yolla seçim propagandası yapan ilk parti olmuştur.[28]
22 Temmuz Seçimleri’ne göre TBMM’ye giren üçüncü parti konumundaki Milliyetçi Hareket Partisi, CHP’nin aksine Cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot etmek amacıyla genel kurula gelmeme fikrini benimsemedi ve bunun sonucu olarak tekrar aday gösterilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı oldu.

Kapatma davası

Ana madde: Adalet ve Kalkınma Partisinin temelli kapatılma davası
14 Mart 2008 tarihinde Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, "Adalet ve Kalkınma Partisinin laikliğe aykırı eylemlerin odağı durumuna geldiği" savıyla, Anayasa Mahkemesi’nde "Adalet ve Kalkınma Partisinin temelli kapatılma davasını açtı.[29] Başsavcı, Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’ın da aralarında olduğu 71 kişinin, siyasetten 5 yıl uzaklaştırılmasını istedi. 30 Temmuz 2008’de açıklanan kararla, 10 üyenin 6’sının kapatılması yönünde, 4’ünün hazine yardımının kesilmesi yönünde ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın ret oylarıyla kapatılmadı. Hazine gelirinin yarısının kesilmesi kararı alındı.
Nkurtulmus ankara rixos hotel kurulus.jpg

HAS Parti ile bütünleşmesi


12 Temmuz 2012’de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’a partilerinin bütünleşmesini teklif etmiştir.[30] İki partinin yetkili organlarınca alınan karara göre bir bütünleşme süreci başlamıştır.[31][32] Sürecin sonunda, delegelerine genel kurul çağrısında bulunan HAS Parti, 19 Eylül 2012 günü gerçekleştirdiği olağanüstü kongrede, geçerli 177 oyun 165’i gereğince ’bütünleşme sebebiyle fesih’ kararı alarak kapanmıştır.[33]
HAS Parti’nin feshedilmesinin ardından, Numan Kurtulmuş, birçok partiliyle birlikte 22 Eylül 2012 günü düzenlenen törende AK Parti’ye katılmıştır.[

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Abdullah Ünlü
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 273 gün 8 saat önce
sefik turkmeni aday göstermisse niz gelir akcaabatta siz oy kullanirsiniz.ben den oy yok
0
0%
1
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Güncel KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR