DOLAR
 
2.225
EURO
 
2.865
ALTIN
 
87.594
BIST100
 
77.775


Sağlık

Yorumlar     Haber Tarihi : 23.01.2014 14:45

Pomelo meyvesinin Faydaları Nelerdir


Pomelo Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır ! Pomelo Meyvesinin faydaları Pomelo aynı zamanda turunçgiller içinde en büyük meyvelere sahip olan t


Pomelo meyvesi

Pomelo

Şadok (İngilizcesi:shaddock) Çin greyfurdu diyede bilinen pomelo (latince:Citrus Maxima) sedef otugiller ailesinin alt oymaklarından Turunçgillere bağlı citrus cinsinin bir türü olan ağaca ve meyvesine verilen addır.

Pomelo aynı zamanda turunçgiller içinde en büyük meyvelere sahip olan türdür. Meyvelerinin çapı 15-25 cm’i bulabileceği gibi ; ağırlıkları 2 kilograma kadar çıkabilir. ’Jeruk Bali,’lusho fruit, ya da jabong, pompelmous ya da Tamil lehçesinde pampa limāsu,(பம்பளி மாசு)[3] = pompous limonu] bilinen diğer adlarıdır.

Etnimoloji,Kültürleri,Kullanımı

Kimi zaman Ağaç kavunu olarak da bilinen Citrus medica ile karıştırılsa da bu iki tür birbirinden ayrıdır.Zira Citrus Medica şekil olarak Pomelo’dan daha küçüktür ve ekşi,acımsı bir tada sahiptir; bu sebeple de pek yenilmeyip daha çok hamur işleri v.s’ye karıştırılıp kullanılmaktadır. Oysa ki, Pomelo tad olarak tatlı greyfurt meyvesine benzer.[4]Zaten greyfurt portakal ile pomelo’nun doğal bir melezidir.


Bununla birlikte pomelo, sadece greyfurt değil bilinen portakalında atalarından biridir. Zira Citrus × sinensis olarak bilinen portakalın pomelo ile mandalina (Citrus reticulata)’nın melezi olduğu sanılmaktadır.[5]Bunun yanında Pomelo, Frua türü mandalina ile hibrit halde (Citrus reticulata x Citrus maxima) olarak adlandırılan "kokteyl greyfurdu" da denen Mandelo’yu ;Citrus tangerina adlı bir türle çaprazlandığında ise Citrus × tangelo’yu oluşturmaktadır.

Pomelo diğer turunçgillerin aksine asiditesi en az olan turunçgillerden biridir. Kalın bir kabuğa sahiptir. Bu kabuğun altında yenilebilir,tatlı düşük asitli portakal şeklinde meyve dilimleri bulunmaktadır.Bu dilimleri ayıran beyaz lifli zar şeklinde kısım (dilim zarları) bulunmaktadır. Bu lifli kısım kolayca ayrılır.Bu dilim zarlarıda ayrılıp genelde bu dilimler taze olarak yenmektedir. Buna karşın dilimleri birbirinden ayıran beyaz lifli segmentler ise acı tadı nedeniyle pek yenmez.


Pomelonun kabuğu ise hamur işlerinde çikolatalarda veyahut marmelat yapımında,yemeklerde soslarda kullanılmaktadır. Güney Asya’da ve Amerika’da özellikle Kaliforniya’da sıkça yetiştirilen ve satılıp yenilen bir türdür. Greyfurtda göre daha lezzetli olduğu söylenmektedir. Ancak Türkiye’nin de olduğu bazı ülkelerde meyvenin kabuğundan ayıklanmasındaki zahmet(tüketim zorluğu) nedeniyle pek fazla yenmemektedir, yetiştirilmemektedir. Güney Asya’da yetişen Pomelo türlerinde de bazı farklılıklar bulunmaktadır.


Vietnam’da 2 tür pomelo popülerken,Filipinler’de kırmızı ve daha sulu bir pomelo varyetesi daha çok tüketilmekte ve içeceklerde kullanılmaktadır.Pomelodan ayrıca burada dip sos yapımında yararlanılır. Tayland pomelosu da tatlı bir tada sahip olup taze olarak tüketilmektedir,salata ve soslarda kullanılmaktadır. Buna karşın Malezya,Endonezya’da talı ve ekşi tada sahip 2 pomelo türü bulunmaktadır.Meyve özü beyaz tatlı varyetesi yenirken,meyve özü pembe renkli ekşi varyete yenmekten çok sunak,tapınak süslemelerinde kullanılmaktadır.


Bangladeş’te ise Malezya varyetelerinin tam tersine meyve özü pembe renkli varyete tatlı iken,beyaz varyete ekşi tada sahiptir. Japonya’da yenmesi dışında ayrıca böcekleri kovma,vücudu arındırma gibi yararları olduğuna inanılır;Çinde de pomelo yaygın olarak yenmektedir;Hindistan’ın Assam eyaleti gibi yerlerinde ise tuz ve biber ile öğle yemeklerinde yenmektedir.Kırsal kesimlerde çocukların futbol topu gibi meyveleri ile oynadıkları görülmektedir. Manipur eyaletinde ise C vitamini kaynağı olarak görülmektedir.
Meşhur Ticari Varyeteleri

Reinking

Orta mevsim çeşididir. (Aralık – Ocak ayında meyve verir) Bilinen en eski çeşittir. Meyve eti beyazdır ve iri çeşittir. Beyaz etli çeşitler içinde en fazla üretilendir.

Chandler
En çok ABD’de yetiştirilen renkli çeşittir . Çok büyük ağaçları vardır. Verim ortanın üzerindedir. Semitropik ve tropik iklimlere uygundur. Subtropiklerde verim azalmaktadır. Orta mevsim çeşididir (Aralık – Ocak)

African shaddock
Meyve kabuğu ortalama 8 mm kalınlığında ve sarı renktedir. Meyve kütlesi ortalama 226 g, çapı 76 mm’dir. Meyve başına ortalama 15 adet çekirdeği bulunan bir çeşittir.

Red shaddock
Meyve kabuğu sarı renkte, pürüzsüz yapıdadır. Meyve şekli yuvarlak, hafif basık görünümdedir. Meyve eti şekerli, daha az ekşi, çok çekirdekli bir çeşittir.

Pomelo meyvesinin Faydaları

Ağaç kavunu bitkisinin yaprağı baş ağrısına iyi geliyor

Ağaç kavunu safrayı yok eder, safradan kaynaklanan kusmayı önler.

Kabızlığı giderir, mide ve ciğerlerin hararetini keser, mide ve kalbi kuvvetlendirir, kalp çarpıntısını giderir, sıtmaya iyi gelir.

Çekirdekleri ezilip aç karnına su ile içilirse bağırsak kurtlarını düşürür. Çekirdeğinin kabuğu dövülüp akrep sokan yere konursa şifalı gelir.

Çekirdeklerinin külü diş diplerine ve ödemlere sürülürse faydalı gelir.

Kabuğu çiğnenirse ağız kokusunu giderir. Kabuğunun suyu ile yaralar pansuman yapılırsa şifalı gelir.turkeyarena.com Yılan sokmada suyunu içmek iyi gelir. Kabuğu hazmı kolaylaştırır.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Abdullah Baslak
  • Bugünün Gazete Manşetleri 22 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Ünlü şarkıcı borçları karşılığı 10 yıllık
  • Epilasyon kavgası karakolda bitti
  • Doğuş ateş püskürdü!
  • İspanyol gazeteciden flaş Arda yorumu
  • Bedelli Askerlik şartları belli oldu!
  • Ünlü oyuncu kumara tövbe etti
  • Alex Telles’in yerine o geliyor! Bitmeyen sevda...
  • Filmden etkilendi kendine 3. göğüs ekletti
  • Bugünün Gazete Manşetleri 20 Eylül Gazete Önsayfaları
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR