DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Sağlık Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 11.02.2014 12:22

Yaban Mersinin Faydaları


Yaban mersini Faydaları nelerdi? Yaban mersini kan şekerini düzenler mi? Yaban mersini idrar yollarını temizler mi? Yaban mersini görme kaybına faydalı


Yaban Mersinin Faydaları

Yaban mersini Faydaları nelerdi? Yaban mersini kan şekerini düzenler mi? Yaban mersini idrar yollarını temizler mi? Yaban mersini görme kaybına faydalı mı? Yaban mersini beyin sağlığını korur mu? Yaban mersini kalp rahatsızlıklarına iyi gelir mi? Yaban mersini sinir sistemini düzenler mi? Yaban mersini kanserden korur mu? Yaban mersini ne kadar kalori ve vitamin içerir ? Yaban mersini nedir? Yaban mersini türleri nelerdir? İşte tüm ayrıntılarıyla...


YABAN MERSİNİ FAYDALARI


1.Kan şekerini düzenler

Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

2.İdrar yollarını temizler

Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

3.Görme kaybına faydalı

Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

4.Beyin sağlığını korur

A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

5.Kalp hastalıklarından korur.

Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

6.Sindirim sistemini düzenler

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

7.Kanserden korur


Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

8.Doğal antidepresandır

Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

Diğer Önemli Faydaları:

1-Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.

2-Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.

3-Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.

4-Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.

5-Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.

6-Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

7-Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

8-Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

9-Kan şekerini düşürür

10-Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.

11-Kan kolesterolünü düşürür.

12-Pektin içeriği yüksektir.

13-Kalp krizi riskini azaltır.

14-Gece görüş kabiliyetini artırır.

15-HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır.

16-Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır

17-Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.

18-Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.

19-Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.

20-Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır.

21-Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.

22-Damar sertliği oluşumunu engeller.

23-Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir.

24-Sakinleştirici özelliği vardır.

25-Ağız içi yaralarını iyileştirir.

26-İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir

27-Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

1- 145 g ( 1 bardak ) yaban mersini karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve kalori içeriği:


1 Bardak Yaban Mersini Meyvesi  ( 145 gram)
Karbonhidrat21g.
Protein1g.
Yağ0,5g.
C-Vitamini19mg.
A-Vitamini145iu*
Kalori85
*iu uluslar arası birim


2- 100 g yaban mersini su, protein, yağ, karbonhidrat, lif, kalori içeriği


100 gram yenilebilir Yaban Mersini meyvesinin içeriği
Su83 %
Protein0,7 %
Yağ0,5 %
Karbonhidrat15 %
Lif1,5 %
Kalori62

 

 

 

 

 


3- 100 g yaban mersini mineral içeriği


Mineraller (mg/100 gr)
Kalsiyum6,00
Bakır0,06
Demir0,17
Magnezyum5,00
Manganez0,28
Fosfor10,00
Potasyum89,00
Selenyum0,60
Sodyum0,00
Çinko0,11

 

 

 

 

 

 

 Mineral ve vitaminlerce zengin olan yaban mersini sodyum içermezken  potasyum içeriği son derece yüksektir. Ayrıca, sakaroz içeriği %3 iken %48 glikoz ve % 49 fruktoz içermektedir.


4. Yaban mersini vitamin  içeriği


Vitaminler
C- Vitamini13,00
Thiamin0,05
Riboflavin0,05
Niacin0,36
Pantotenik Asit0,09
Vitamin B-60,04
Vitamin A100.00 IU
Vitamin E1.00 mg AET

Yaban Mersini ( Blueberry)  Nedir


Yaban mersini ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olup botanik olarak gerçek üzümler grubunda yer almaktadır. Kültürü yapılan ve ekonomik öneme sahip olan yüksek boylu(Vaccinium corymbosum L) ,alçak boylu (Vaccinium darrowii) ve tavşangözü yabanmersini (Vaccinium ashei Reade) olmak üzere üç farklı türü vardır. Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde binlerce hektarlık alanlarda tarımı yapılmaktadır. Günümüzde ticari olarak yetiştirilen yabanmersini, 1906 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletlerinde başlatılan seleksiyon çalışmalarının ürünüdür. Bu çalışmalarla seçilen yabanmersini tipleri daha sonra kendi aralarında melezlenerek yeni çeşitler elde edilmiştir. Islah çalışmaları ile geliştirilen yeni yabanmersini çeşitleri doğada bulunan formlarına göre çok daha iri, daha sulu ve daha tatlı meyveler verirken hastalık ve zararlılara da daha dayanıklıdırlar. Bu yönleriyle daha geniş alanlara adapte olabilmektedirler.

İklim isteği bakımından Doğu Karadeniz Bölgesindeki illerden Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun ve Sinop’un genelde rakımı yüksek dağ ve yaylalarında yabanı formları bulunmakta ve yöre halkı tarafından taze olarak, reçel veya pekmez yapılarak tüketilmektedir. Yabanmersini,  asitli toprakları tercih eder (pH=4.0-5.5) ve genel bir ifade ile yabani yabanmersinlerinin olduğu yerlerde, defne, çam, kızılağaç veya beyaz sedirin karışık olarak yetiştiği nispeten meyilli alanlarda kültür çeşitleri rahatlıkla yetişebilmektedir. Karadeniz Bölgesi’ndeki toprakların asitli olması ve bu bölgenin yabanmersini anavatanı içinde yer almasından dolayı yabanmersinini bölgedeki ürün çeşitliliğine katmak gerekmektedir. Toprak ve iklim bakımından yabanmersini yetiştiriciliği için mükemmel şartlara sahip olan Karadeniz Bölgesi yabanmersini tarımının ülkeye yayılmasında öncü konumundadır.

Doğu Karadeniz Bölgesi dağlarında yabani olarak yetişen formlarına Rize’de likapa, kaskanaka, çera (mçela), Trabzon’da ligarba, lifos, Artvin’de morsivit veya mahabak (merhauk), Ordu-Giresun’da çalı çileği, Kars-Ardahan’da göğen olarak isimlendirilmekte ve yöre insanı tarafından beğenilerek tüketilmektedir. Çay üzümü, çoban üzümü veya ayı üzümü de denilen bu meyve dünyada blueberry, huckleberry, whortleberry, black whortleberry, bilberry, burren myrtle, mrytille, dyeberry, hurtleberry, whinberry, wineberry adlarıyla tanınmaktadır., Literatürümüze “Yaban mersini” olarak yerleştirilen blueberry, bölgede ürün çeşitliliği bakımından son derece değerli bir meyve türüdür. Asitli toprakları seven yaban mersininin dünyadaki üretimi son derece azdır ve zor şartlarda üretimi yapılmaktadır. Hem karlı hem de sağlık açısından çok yararlı olan yaban mersini yetiştiriciliğinde Karadeniz Bölgesi çok üstün imkanlara sahiptir ve bu ürün gelecekte bölgenin vazgeçilmez tarımsal ürünlerinden biri olacaktır.
Yaban Mersini Botanik Özellikleri

1-Toprak Üstü Organları

Ocak şeklinde bir görünüm arz eden yaban mersini bitkisinde toprak üstü organlarını dip kısımdan çıkan yeni, sukkulent yapıdaki sürgünler, odunlu çalı formundaki sürgünler ile 1 yaşlı sürgünlerden çıkan yeni yeşil yan sürgünler oluşturmaktadır. Sırık (sopa) şeklindeki yaban mersini sürgünleri 10-20 yıl yaşayabilir ancak 5-7 yıl sonra bu sürgünler budanarak çıkarılmalıdır. Yüksek boylu çalı formundaki yaban mersini 120-300 cm boylanabilir. Alçak boylu çalı formundaki yaban mersini 90cm boylanabilirken yarı-yüksek çalı formundaki yaban mersini çeşitleri bu iki grup arasındadır. Tavşangözü yaban mersini  ise daha uzun sürgünlere sahip olup kuvvetli gelişme gösterirler ve 610  cm boy yapabilmektedirler.

2-Kök Sistemi

 Yüksek boylu çalı formundaki yaban mersini kökleri ince , kök kılları olmayan lifli kök yapısına sahiptir. Su ve besin maddelerinin kökler tarafından absorde edilebilmesi için çoğunlukla endotrofik mikronizmalar (VAM) ile birlikte  yaşarlar. Kökler bitkinin tabanından itibaren 180 cm’ye kadar yayılabilir. Ancak nadiren penetre edebilirler. Alçak boylu çalı formundaki yaban mersini köklerinde de kök kılı yoktur. Çok ince ve lif (iplik)gibi olan kökleri vardır. Bu yaban mersini bitkileri toprakaltı rhizomlardan adventif olarak büyürler. Dolaysıyla alçak boylu çalı formundaki yaban mersinileri yayılıcı form gösterirler. Zamanla bitkiler birbirine eklenerek tek bir gövdeymiş gibi büyüme meydana gelebilir.

3-Tomurcuk ve Çiçekler

Yaban mersini meyve gözleri yaz sonları ile sonbahar aylarında oluşmaktadır. Tomurcuk gelişimi sürgün ucundan aşağıya doğru yani bazipetal olarak meydana gelir. Çiçek tomurcuklarının sayısı iklime bağlı olduğu kadar. Sürgün gelişme kuvvetine yani çapına da bağlıdır. Tomurcukların içinde yer alan çiçek demetinin farklılaşması ise aşağıdan yukarı doğru yani akropetal olarak gerçekleşmektedir. Çiçekler, 5 çanak yaprak , 5 taç yaprak , 10 erkek organ ve 1 dişi organ içerir.

4-Meyve Gelişimi

Yaban mersini meyve iriliği, sürgün çapına  ve çekirdek sayısına bağlıdır. Kalın sürgünler daha iri meyve verirken döllenme sonucunda meyvede meydana gelen çekirdek sayısının fazlalığı da iri meyve ile sonuçlanır. Bu arada karşılıklı tozlanma da meyve iriliğini artırıcı yönde etkin rol oynamaktadır. Yaban mersini meyve tutumu için tozlanma gerekmektedir.

5-Tozlanma

Yaban mersininde  tozlanma entomofil yani böceklerle olmaktadır. Çünkü böcekleri çekenhoş kokulu ve nektar içeren çiçeklere sahiptir. Yaban mersini  çiçeklerinin taç yaprakları bitişik olup uç kısmında açıklık vardır. Ters dönmüş çan şeklindeki yaban mersini çiçeğinde yumurtalığın dip kısmında nektar olup, misk kokusu  ile böcekleri çiçeğin dip kısmına kadar çeker. Yaban mersini çiçeklerindeki polenler çok ağır olup, yapışkandırlar ve rüzgar ile hareket etmezler. Erkek organları da dişi organlardan uzun olup çiçeğin uç kısmından dışarı doğru çıkmıştır. Bu yüzden erkek organlardan ayrılan polenler dişi organ tepesine uğramadan çiçeği terk eder. Ayrıca dişi organ kendi kendine tozlanmayı engelleyecek şekilde çıkıntılıdır. Bu yüzden karşılıklı ve arılarla tozlanmaya gerek vardır.


DOĞAL YABAN MERSİNİ TÜRLERİ:

Türkiye florasındaki yabani yaban mersinleri; Vaccinium vitis-idea , Vaccinium uliginosum, Vaccinium myrtillus ve Vaccinium arctostaphylos türleri ile temsil edilmektedir.Bu türlerin sukkulent meyveleri yenilebilir ve bölgede ticari ya da ev ihtiyaçlarına yönelik olarak senenin belirli zamanlarında toplanmaktadır.Bu türler ; Kafkasya , batı ve güney Transkafkasya , Balkanlar ve Orta Asya ‘da tanımlanmışlardır.

Kültür yaban mersinine oranla meyveleri daha küçük ve dayanıksızdır. Raf ömürleri kısa oldugundan toplanıldıgından hemen tüketilmesi gerekmekte veya reçel marmelat yapılmalıdır. Reçel, marmelat yapımında meyveler kültür yaban mersinine göre daha çok renk vermektedir. Maliyetin düşük olması ve meyvenin suyunun daha iyi renk vermesinden dolayı reçel firmaları için aranılan bir üründür. Meyveleri toplanıldıktan sonra dondurucularda dondurularak yada şoklanarak uzun süre saklanabilir. Bu şoklanmış meyveler reçel, marmelat ve meyve suyu yapımında kullanılmaktadır.

Sağlık açısından da çok değerli bir üründür. Kültür formlu yaban mersinlerine oranla daha yüksek antioksidan içeriğe sahiptir. Firmamız doğal yaban mersini kurutulmuş ve dondurulmuş ürünlerini satmaktadır.

1 Adi yaban mersini (Vaccinium myrtillus)


Vaccinium myrtillus Doğu Karadeniz ve Uludağ’da doğal olarak yetişen üzümsü bitkidir. Çalı formunda bir bitki olup puslu bir yüzeyi olan mavi ve siyah üzümsü meyveleri vardır. Giresun ve Ordu’da çalı formundaki bitkide yetişmelerinden dolayı “çalı çileği” olarak adlandırılan bu bitki Batı dillerinde “mavi çilek” olarak (örneğin İngilizce’de blueberry) adlandırılmaktadır. Ülkemizde değişik adlarla tanınmaktadır. Örneğin Rize’de “likapa”, Rize’nin Pazar ilçesinde “kaskanaka”, Ardeşen’de “çera veya çela”, Trabzon’da “ligarba”, “lifos” veya “Trabzon üzümü”, Artvin’de “morsivit” veya “mahabak” ve diğer bölgelerde “ayı üzümü”, “çay üzümü” veya “çoban üzümü” gibi adlarla tanımlanmaktadır. Ülkemizde yapılan bazı bilimsel çalışmalarda “yaban mersini” olarak adlandırılmakla birlikte Akdeniz’de doğal olarak yetiştirilen “mersin” ile karıştırılabilmektedir.

2 Bataklık yaban mersini (Vaccinium uliginosum)

Kahverengi gövdeli ortalama 10-75 cm, bazen 1 m’ye kadar çıkabilen yaprak döken bir çalıdır. Yaprak kenarı tam olan ucu yuvarlak oval yapraklar 4-30 mm uzunluğunda ve 2-15 mm genişliğinde mavi-yeşil ağsı damarlıdır. 4-6 mm uzunluğunda vazo biçimindeki soluk pembe sarkık çiçekleri vardır. Yaz sonunda olgunlaşan yenebilen tatlı, küçük sulu ve etli meyvesi 5-8 mm çapında koyu mavi-siyahdır.

Geniş bir yayılış sahası vardır. Pireneler, Alpler ve Kafkasya; Asya’da Japonya ve Çin son olarak Kuzey Amerika’da Sierra Nevada ve Kayalık Dağlarında bulunur. Türkiye’de Karadeniz’in kuzey doğusunda rastlanır.

Bozkır, tundra, fundalık ve kozalaklı orman altlarında deniz seviyesinden 1700-3400 m yükseltideki ıslak asidik topraklarda yetişir.

3 -Kafkas yaban mersini (Vaccinium arctostaphylos)

Bu tür 1-6 m yükseklikte bir ağaççıktır. Kışın yapraklarını döker. Yapraklar 4-10 cm uzunluk ve 2-3 cm genişlikte, kenarları dişlidir. Meyve kırmızımtrak siyah renklidir. Doğu Karadeniz bölgesi ve kuzey Anadolu bölgesi dağlarının orman açıklarında yetişir. Yaprakları tanen, organik asitler ve glikozitler taşımaktadır. Taze yaprakların elle büküldükten sonra kurutulması ile elde edilen ürün eskiden “Trabzon çayı” veya “Sapanca çayı” ismiyle çay yerine kullanılır veya çayın içine ilave edilirdi. Halk arasında kullanılan diğer isimleri, Anadoluotu, Avcıüzümü,

2-KÜLTÜRÜ YAPILAN YABAN MERSİNİ TÜRLERİ

Ticari değere sahip ,bahçe tesis etmek suretiyle yetiştirilen türlerdir. Fidanları doku kültürü olarak üretilir . Meyveleri taze tüketime ve sanayiye uygundur .  Sitemizde resimlerine ve bilgilerine yer verilen yaban mersinileri bu türlere aitdir.

1- Yüksek Çalı Formlu  Yabanmersini (Vaccinium Corymbosum)


Günümüzde ticari olarak yetiştirilen ve melezlemeler sonucunda elde edilmiş  yüzlerce çeşidi olan yüksek çalı formlu yabanmersini içinde kuzey orjinli (Vaccinium corymbosum L.) ve güney orjinli (Vaccinium corymbosum L. ,Vaccinium darrowi Camp. ve                   Vaccinium australe L. melezleri) yaban mersini olmak üzere farklı iki grup yer almaktadır. Yüksek çalı formlu yaban mersini dik büyüme gösterir .

Kışın yaprağını döker ,2-4.5 m boylanabilir. Ancak kültüre alındığında 1-3 m arasında boylanmasına müsaade edilir.Yaprakları eliptik veya ovaldir.  Yaprak 7.5 cm uzunluğunda alt yüzeyler ince tüylü kenarları düz ve dip kısmına yakın ekstradan çiçek nektarını görülebilir. Yaprağın üst epidermisi mum tabaksıyla kaplıdır. Stomalar yaprak alt yüzeyinde bulunur.

Düzenli meyve verme ve gelişme için tavşan gözü yaban mersini çeşitlerinden daha yüksek soğuklamaya ihtiyac duyarlar.Kuzey orjinli yüksek çalı formlu yaban mersini çeşitleri , Tavşan gözü yabanmersinine göre kış şartlarına daha dayanıklıdır. İklime alışmaya bağlı olarak sürgünleri -20 ile -40 ºC zarar görür. Çiçek tomurcukları dinlenme dönemindeyken -30 ile -35 ºC dereceye kadar dayanabilir. Meyveleri 1.5-2 gram ağırlığında olup meyve rengi mavi siyah , meyve kabukları yumuşak , çekirdek sayıları ise daha azdır. Çiçeklemeden sonra 45-75 gün içerisinde meyveleri olgunlaşır.

2-Tavşan Gözü  Yaban Mersini ( Vaccinium Ashei Reade)


Vaccinium ashei Reade dik ve kuvvetli büyüme gösterir. 10m boylanabilinir ancak kültüre alındığında  1-3 m’ ye budanmalıdır. Yaprakları küçük, oval veya eliptik olabilir. Meyveleri 1,2 ile 1,5 gram ağırlığında, mavi-siyah renkte, sert kabuklu ve fazla çekirdeklidir.  Çiçek tomurcukları kış döneminde -24 C ile 30C’lere dayanabilir. Meyvelerin raf ömrü diğerlerine göre daha uzundur. El ile hasat için bitki boyunun 80 cm’de olması tercih edilir. Meyveleri taze ve sanayilik olarak üretilebiliir. Meyveler matlaşmaz. Çiçeklerdeki taç yapraklar döküldükten sonra 90 gün içinde meyveler olgunlaşır.  Tam olgunlukta toplansalarda bu durumu uzun süre muhafaza eder ve buruşmazlar. kaynak: yabanmersini.org
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Hamit KARAKUŞ
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Sağlık KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR