DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Ekonomi Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 15.02.2014 11:41

4C’lilere kadro verilecek mi? Yeni gelişme var mı?


4C de son durum ne? 4c son durum 4c hakkında yeni gelişmeler var mı? 4c kadro 2014 4/C’lilere kadro verilecek mi? 2014 TBMM’ye sunulması beklenen çalı


4C’lilere kadro verilecek mi? Yeni gelişme var mı?

4C de son durum ne? 4c son durum 4c hakkında yeni gelişmeler var mı? 4c kadro 2014 4/C’lilere kadro verilecek mi? 2014 TBMM’ye sunulması beklenen çalışmada söz konusu statüdeki çalışanlara kadro müjdesinin de yer aldığı ifade ediliyor. İşte tüm detaylarıyla..

TBMM’ye sunulması beklenen çalışmada söz konusu statüdeki çalışanlara kadro müjdesinin de yer aldığı ifade ediliyor. Ayrıca pek çok vatandaşın sigorta prim borcuna da yeniden yapılandırma imkanı geliyor.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başta 4/C’lilerin durumu ve sigorta pirim borcu konusunda yapılandırma içeren çalışma paketinin içeriği belli olmaya başladı. Tasarı, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) yapılan çalışmaların ardından Bakanlar Kurulu’na da sunulmuştu. 4/C’lilere kadro müjdesi içeren tasarı da diğer öne çıkan bir başlık da prim borcunda yeniden yapılandırma imkanı getirilmesi. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yaklaşık 3,5 milyon kişinin SGK’ya 7,5 milyar TL dolayındaki borcundan sadece 350 milyon TL civarındaki bir tutar tahsil edilebilmişti. Torba yasa ile borcun faizi silinecek ve yapılandırmaya gidilecek. Böylece vatandaşlar sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Aynı şekilde Bağ-Kur’luların borcuna da af ve yapılandırma geliyor. Buna göre de 1 ile 2 yıl üzerinde borcu olanların borcunda yapılandırmaya gidilecek.

4C Maliye’nin değil bizim konumuz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4C’lilere kadro konusunun henüz netleşmediğini açıklarken, “Maliye Bakanı’nın gündeminde olan bir konu değil. Bizim toplu sözleşmeyle ilgili gündemimizde olan bir konu” şeklinde konuştu.


4C’li çalışan 23 bin kişinin bulunduğunu anlatan Çelik, kadro ile ilgili sorular üzerine şöyle konuştu: “Bu konu toplu sözleşme masasında konuşulan bir konu olduğu için Çalışma Bakanlığı’nın gündeminde var. Çalışanların hakları toplu sözleşme masasında belirleniyor. Toplu sözleşmede alınan kararlar uygulanıyor. 4B’liler ve 4C’liler toplu sözleşmede gündeme gelen konulardır. 4B’liler kadroya alındı, 4C’liler için de tavsiye kararı olarak danışma kurullarında görüşülmesi ve burada bir düzenleme yapılabilirse yapılması şeklinde karar alındı.

HENÜZ NETLEŞMEDİ

Danışma kurulu toplantı yapınca bu konu gündeme geliyor, tartışıyoruz. Maliye Bakanı’nın gündeminde olan bir konu değil doğru ama bizim toplu sözleşmeyle ilgili gündemimizde olan bir konu. Siz herhangi bir bakana personellerle ilgili bir şey sorsanız, ‘Gündeminizde mi?’ diye, ‘Yok’ diyecektir. 4C’nin tartıştığımız, taraflarla görüştüğümüz, ücret konusunda artışı sağladığımız ama statü konusunda henüz netleştiremediğimiz bir tablo olduğunu söylüyoruz.”


Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Hamit KARAKUŞ
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 243 gün 1 saat önce
4c lilere yapılan haksızlık apaçık ortada iken hala kodro verilmemesi çok büyük haksızlık kınıyoruz.
12
100%
1
Ziyaretçi - 247 gün 19 saat önce
Artık uzatmyın ya verin 4 c lilere kadrolarını
19
100%
1
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Ekonomi KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR