DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Siyaset

Yorumlar     Haber Tarihi : 19.03.2014 09:13

SON SEÇİM ANKETİ 2014 Son Seçim Anketleri büyükşehirlerde son durum ne?


SON SEÇİM ANKETİ 2014 Son Seçim Anketi Dev seçime sayılı gün kala Hangi parti zirvede? 30 Mart yerel seçimler öncesi yapılan Son seçim anketleri Türkiye geneli son durum. Ak Parti CHP MHP BDP Oy yüzdelikler. SON SEÇİM ANKETİ Tüm araştırma şirketleri Konda ANDYAR konsensus Genar ORC ANAR OptimarGezici MAKA8G Tüm Araştırma şirketleri sonuçları habergazete.com sitemizde


SON SEÇİM ANKETİ 2014 Son Seçim Anketleri büyükşehirlerde son durum ne?

HABERGAZETE.COM   SON SEÇİM ANKETİ 2014 Son Seçim Anketi Dev seçime sayılı gün kala Hangi parti zirvede? 30 Mart yerel seçimler öncesi yapılan Son seçim anketleri Türkiye geneli son durum. Ak Parti  CHP MHP  BDP Oy yüzdelikler. SON SEÇİM ANKETİ Tüm araştırma şirketleri Konda ANDYAR konsensus Genar ORC ANAR OptimarGezici MAKA8G  Tüm Araştırma şirketleri sonuçları habergazete.com sitemizde

2014 SON SEÇİM ANKETlerinde İstanbul Ankara İzmir ve 30 Büyükşehirde hangi parti birinci. Araştırma Şirketleri SON SEÇİM ANKET leri ile ilgili tüm ayrıntıları analizleri halk yoklamaları habergazete.com sitemizde. 


SON SEÇİM ANKET lerine ilişkin Araştırma şirketlerine ait fotogaleri ve görsel oy oranları dilimleri de online sitemizde mevcuttur. 2014 30 Mart Mahalli ve idari Yerel seçimler öncesi Araştırma şirketlerine ait SON SEÇİM ANKETLER fotogalerisine ulaşmak için resimdeki linklere tıklayınız.


son anketler ile ilgili haberler haberin devamında

Haberin Devamı


İşte 3 büyük il için son seçim anketleri GEZİCİ


Şubat Ayında Gezici Araştırma şirketi 3 büyük şehir için anket açıklamıştı.


Bu anketlerde 3 büyük ilde AKP'nin seçmenini ikna çabaları yerini bulurken AKP'nin oyları düşse de 2009'daki seçimlerdeki o oranını korumuştu


AKP Özellikle Ankara ve İstanbul'da Şubat Ayında yapılan anketlerin sonuçlarıyla rahatlamıştı.
ORC'nin Türkiye Geneli Son Seçim Anketi


Yapılan son araştırmanın sonucuna göre; AK Parti yüzde 45.7, CHP ise yüzde 28.3'lük kesim tarafından desteklendi. MHP'ye destek ise yüzde 16.Yerel seçimler öncesi nefesler tutulurken anket şirketleri de yaptıkları araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Seçim dönemlerinde vatandaşın nabzını tutan ve isabetli tahminleriyle dikkatleri üzerine çeken ORC Araştırma Şirketi, 30 Mart seçimlerine 30 gün kala yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.
AK PARTİ YÜZDE 45'LERDE

AK Parti'nin yüzde 45.7'lik kesimin desteğini aldığı araştırmada, CHP yüzde 28.3 ile ikinci sırada yer aldı. Seçimlerde oy oranını artıracağına kesin gözüyle bakılan MHP ise yüzde 16 ile üçüncü sırada yer aldı. Araştırmada BDP'ye destek verenlerin oranı da yüzde 6 olarak belirlendi.
İSTANBUL'DA FARK 9 PUAN

Araştırmada dikkat çeken bir diğer noktada İstanbul rakamları. Kadir Topbaş ile Mustafa Sarıgül arasında geçen yarışta son dönemece girilirken aradaki fark 9 puan olarak belirlendi.


A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, son anketin sonuçlarını açıkladı. AK Parti oylarının 2009'a göre 5-7 puan arttığını söyleyen Gür, 'Paralel saldırılar oyları düşürmedi' dedi. Gür, AK Parti mevcut belediyelerinin üzerine yeni belediyeler ekleyeceğini de söyledi.AK PARTİ OYLARINI ARTIRDI 

Bugün sandığa gidilse, AK Parti 2009'daki yerel seçimler ile 2011'deki genel seçimin ortalaması kadar oy alacak. AK Parti, 2009'daki yerel seçimde yüzde 38.4 oy almıştı. Ona göre oylarını önemli oranda artırıyor. 2011'deki genel seçimde ise yüzde 49.9 aldı. Bugün itibarıyla 43-45 aralığında görünüyor. 


BELEDİYE SAYISI ARTAR 

AK Parti'nin 2009'da kazandığı 45 belediye vardı. Kaybedeceği bazı yerler olabilir ama kazandığı belediyelerin çok daha fazla olacağını düşünüyorum. 


SON GÜNLERDE TOPARLADI 

AK Parti, 17 Aralık operasyonu ve sonraki süreçte peş peşe yayınlanan ses kayıtlarının etkisinden kurtulup toparlanma içine girdi. Özellikle son 10 gündür bunun etkisi görülüyor. Meydanlardaki kalabalık da bunun işareti. Genel seçime göre birkaç puan oy kaybı oldu ama bunu cemaat oylarına bağlamak mümkün değil. Operasyonlar sonrasında AK Parti tabanı daha da kenetlendi. 

 
31 MART'TA İSTİFA OLMAZ

Gür,  "Bu seçim sonrası bazı yeni arayışlar başlayabilir. Ancak ne iktidarda ne muhalefette radikal oy değişiklikleri olmayacağı için '31 Mart'ta istifa eden lider çıkar' demek hayalcilik olur" diye konuştu. 


MUHALEFET OYLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Yaptığımız araştırmaları analiz ettiğimizde muhalefetteki partilerle ilgili de şu tablo çıkıyor: 

- CHP 2011'deki oyu mertebesinde bir sonuç alacak. Yüzde 26-27 civarında bir orana ulaşabilir. 


- MHP'nin yüzde 14-16 bandında olduğu görünüyor. Anadolu'da MHP rüzgarı olduğu doğru ama büyükşehirlerde kamuoyunca pek tanınmayan adayları var. Bu da, o rüzgarı kesen başlıca etken. 


- BDP'yi ölçmek zor. Çünkü Doğu ve Güneydoğu'da "BDP", batıda ise "HDP" çatısı altında seçime giriyor. Ancak, göreceli olarak oyları yükselecek. Yüzde 8-11 aralığında oy çıkabilir.     


METROPOLLERDE SÜRPRİZ OLMAZ

Ben İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'la ilgili herhangi bir sürpriz değişiklik beklemiyorum. Partilerin bu illerdeki oy oranlarıyla ilgili tabloyu, seçimlere birkaç gün kala yayınlayacağım. Ankara'da ise kentin 20 yıllık son derece başarılı bir belediye başkanı var. Karşısında da sakin, TV programlarında puan toplayan ana muhalefet partisinin adayı bulunuyor. Buradaki yarışla ilgili sonucu, hafta sonu gerçekleştireceğimiz son araştırmayla ortaya koyacağız. 


BÜYÜKŞEHİRLERDE AK PARTİ GÜÇLÜ

Türkiye seçmeninin yüzde 75'i, 30 büyükşehirde yaşıyor. İlçelerin oyları da büyükşehirlerde değerlendirilecek ve adaylar oy oranlarında çok etkili olacak. AK Parti, Balıkesir, Ordu gibi yerlerde bu kez daha da güçlü. Antalya, Manisa gibi yerlerde iddialı. Bazı yerlerde ise adaylar, kendi partilerinden fazla oy alıyor. Kocaeli, Eskişehir gibi büyükşehirler buna örnek. Buralarda adaya, icraata bakılarak da oy veriliyor. Ayrıca; şehrin siyasi coğrafyası, nereden göç aldığı, etnik ve mezhepsel yapısı bazı yerlerde değişiklikleri beraberinde getirecektir. MAK  Danışmanlık şirketinden 30 büyükşehirde yapılan son seçim anketinde sürpriz sonuç...MAK Danışmanlık Şirketi tarafından 1-7 Mart tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir ile diğer büyükşehirler ve illerde kamuoyu araştırması yapıldı.
ANKARA
3 milyon 224 bin seçmen sayısı bulunan Ankara'da 3 bin 500 kişi üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek yüzde 47 oy alırken, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş yüzde 35, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mevlüt Karakaya ise yüzde 14 oy aldı.

ADANA
 
MAK Danışmanlık şirketinin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre 1 milyon 456 bin seçmeni bulunan Adana'da bin 500 denet üzerinde yapılan araştırmada MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü yüzde 29 ile birinci sırada gelirken, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun yüzde 28 oy aldı. CHP'li Yıldıray Arıkan ise yüzde 25 oy ald
İZMİR
 
2 milyon 787 bin seçmeni bulunan İzmir'de AK Parti ilk defa öne geçti. 2 bin 800 kişi üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım yüzde 44 oy alarak, yüzde 43 oy alan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aziz Kocaoğlu'nun önüne geçti. MHP ise İzmir'de yüzde 6'da kaldı.
İSTANBUL
 
9 milyon 997 bin seçmeni bulunan İstanbul'da 10 bin kişi üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Belediye Başkan Adayı Kadir Topbaş yüzde 45, CHP Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül yüzde 37 oy alırken, MHP'nin adayı yüzde 5, HDP'nin adayı ise yüzde 6 oy aldı.ANTALYA
 
1 milyon 513 bin seçmeni bulunan Antalya'da bin 500 denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin yüzde 39'u AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel'e oy verirken, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın yüzde 37, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Çelik ise deneklerden yüzde 15 oy aldı.

MALATYA
 
524 bin seçmeni bulanan Malatya'da 600 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti'nin adayı yüzde 50, CHP'nin adayı yüzde 15, MHP'nin adayı ise yüzde 7 oy alırken, Saadet Partisi'nin adayı ise yüzde 25 oy aldı.
MANİSA
 
995 bin seçmeni bulunan Manisa'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin yüzde 36'sı AK Parti'ye oy verirken, yüzde 34'ü MHP'ye oy verdi. Manisa'da deneklerin yüzde 18'i CHP'den yana oy kullandı.
MUĞLA
 
Muğla'da CHP deneklerden en çok oy alan parti oldu. 641 bin kişinin oy kullanacağı Muğla'da 700 denek üzerinde yapılan araştırmada CHP yüzde 37, AK Parti yüzde 28 oy alırken, deneklerin yüzde 27'si MHP'ye oy verdi.
ŞANLIURFA
 
934 bin seçmeni bulunan Şanlıurfa'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti'ye yüzde 58 oranında oy veren denekler, BDP'ye ise yüzde 30 oranında oy verdi. Oyların geri kalanını ise kararsızlar ile MHP, CHP ve Saadet Partisi paylaştı.
ŞANLIURFA
 
934 bin seçmeni bulunan Şanlıurfa'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti'ye yüzde 58 oranında oy veren denekler, BDP'ye ise yüzde 30 oranında oy verdi. Oyların geri kalanını ise kararsızlar ile MHP, CHP ve Saadet Partisi paylaştı.
TRABZON
 
552 bin seçmeni bulunan Trabzon'da 600 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti deneklerden yüzde 47 oranında oy alırken, CHP yüzde 40, MHP ise yüzde 6 oy aldı. Van'da ise AK Parti ve BDP yarıştı.VAN
 
577 bin seçmeni bulunan Van'da 600 denek üzerinde araştırma yapıldı. Deneklerin yüzde 47'si AK Parti'ye, yüzde 44'ü ise BDP'ye oy verdi.
AYDIN
 
752 bin seçmeni bulunan Aydın'da 800 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında deneklerin yüzde 32'sinin oyunu alan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu birinci sırayı alırken, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Uzunırmak yüzde 31 ile ikinci sırada, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş ise yüzde 27 ile AYDIN
 
752 bin seçmeni bulunan Aydın'da 800 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında deneklerin yüzde 32'sinin oyunu alan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu birinci sırayı alırken, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Uzunırmak yüzde 31 ile ikinci sırada, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş ise yüzde 27 ile 
BURSA
 
1 milyon 982 bin seçmeni bulunan Bursa'da 2 bin denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Recep Altepe deneklerden yüzde 50 oy alırken, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin yüzde 27, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Koçdemir yüzde 14 oy aldı.DENİZLİ
 
698 bin seçmeni bulunan Denizli'de 700 denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin oyları ile AK Parti yüzde 42, CHP yüzde 32, MHP yüzde 21 oy aldı.DİYARBAKIR
 
923 bin seçmeni bulunan Diyarbakır'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada BDP yüzde 50 oy alırken, AK Parti'nin adayı yüzde 43 oy aldı. Diyarbakırlı denekler CHP ve MHP'ye oy vermedi.ERZURUM
 
482 bin seçmeni bulunan Erzurum'da 500 denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti yüzde 54, MHP yüzde 34 oy alırken CHP'ye yüzde 2 oy çıktı.
ESKİŞEHİR
 
Eskişehir'de ise denekler CHP'ye oy verdi. 602 bin seçmeni bulunan Eskişehir'de 600 denek üzerinde yapılan araştırmada yüzde 45 oy CHP'ye çıkarken, AK Parti ise yüzde 43 oy aldı. MHP'ye ise Eskişehir'de yüzde 5 oy çıktı.GAZİANTEP
 
1 milyon 91 bin seçmeni bulunan Gaziantep'te bin 100 denek üzerinde yapılan araştırmada AK Partili Fatma Şahin'e yüzde 54 oy çıkarken, CHP'ye yüzde 28, MHP'ye ise denekler yüzde 7 oy verdi.
HATAY
 
Hataylı denekler AK Parti'den yana oy kullandı. 968 bin seçmeni bulunan Hatay'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin yüzde 45 oy alırken, CHP'ye yüzde 36 oranında oy veren denekler, MHP'ye yüzde 7 oy verdi.KAHRAMANMARAŞ
 
684 bin seçmeni bulunan ve 700 denek üzerinde araştırma yapılan Kahramanmaraş'ta AK Parti deneklerden yüzde 60 oy aldı. MHP'nin yüzde 26 oy aldığı Kahramanmaraş'ta CHP ise deneklerden yüzde 5 oy aldı.
KAYSERİ
 
Kayseri'de de AK Parti birinci sırada geldi. 977 bin seçmeni bulunan ve bin denek üzerinde araştırma yapılan Kayseri'de deneklerden yüzde 63 oy alan AK Parti'den sonra MHP yüzde 20 oy alırken, CHP ise deneklerden yüzde 11 oranında oy aldı.KONYA
 
AK Parti'nin liderliği Konya'da da devam etti. Bin 401 seçmeni bulanan Konya'da bin 400 denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin yüzde 65 oyunu alan AK Parti'den sonra MHP yüzde 15 oy aldı, deneklerin yüzde 4'ü CHP'ye oy verdiORDU
 
Ordu'daki yarış ise AK Parti ile CHP arasında devam ediyor. 535 bin seçmeni bulunan Ordu'da 600 denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti deneklerin yüzde 46 oyunu alırken, CHP ise yüzde 44 oy aldı. Oyların geri kalanını ise kararsızlar ile MHP, BBP ve Saadet Partisi paylaştı.MERSİN
 
Mersin'de CHP, MHP ve AK Parti birer puan ile birbirlerini takip etti. 1 milyon 185 bin seçmeni bulunan Mersin'de bin 200 denek üzerinde yapılan araştırmada CHP yüzde 29 ile birinci gelirken, MHP yüzde 28 ile ikinci, AK Parti ise deneklerin yüzde 27 oyunu alarak üçüncü sırada yer aldı.SAKARYA
 
Sakarya'da AK Parti açık ara önde gitti. 651 bin seçmeni bulunan ve 700 denek üzerinde araştırma yapılan Sakarya'da AK Parti deneklerin yüzde 48 oyunu aldı. MHP'ye yüzde 28 oranında oy veren denekler CHP'ye ise yüzde 9 oy verdi.SAMSUN
 
Samsun'da birinci sırada yine AK Parti var. 906 bin seçmeni bulunan Samsun'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti'nin adayı Yusuf Ziya Yılmaz yüzde 45 oranında deneklerden oy aldı. CHP'nin yüzde 24 oy aldığı araştırmada MHP ise yüzde 23 oy aldı.


SAMSUN
 
Samsun'da birinci sırada yine AK Parti var. 906 bin seçmeni bulunan Samsun'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti'nin adayı Yusuf Ziya Yılmaz yüzde 45 oranında deneklerden oy aldı. CHP'nin yüzde 24 oy aldığı araştırmada MHP ise yüzde 23 oy aldı.MARDİN
 
Mardin'de yapılan kamuoyu araştırmasında BDP birinci parti oldu. 428 bin seçmeni bulunan Mardin'de 500 denek üzerinde yapılan araştırmada yüzde 46 oy alan BDP'nin ardından AK Parti yüzde 44 oy alarak ikinci sırada geldi. Deneklerin yüzde 3'ü CHP ve Saadet Partisi'ni tercih etti.


ANAR ARAŞTIRMA ŞUBAT SONU SON SEÇİM ANKETİNİ..

2009'daki yerel seçimlerde yüzde 38.8 oy alan AKP, ANAR'ın son anketine göre Türkiye genelinde oy oranını yüzde 46.9'a çıkardı

Yeni Şafak gazetesi, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydının 25 Şubat'ta internette yayımlanmasından sonra ANAR'ın 28 ilde 5177 kişiyle yaptığı seçim anketini yayımladı. ANAR'ın yayımladığı son anketin sonucuna göre, 2009'daki yerel seçimlerde yüzde 38.8 oy alan AKP, Türkiye genelinde oy oranını yüzde 46.9'a çıkarmış görünüyor. İkinci parti CHP'nin oyu yüzde 30.1, MHP'nin 14.3, BDP'nin 5.8. Diğer partilerin  toplam oy oranı da 2.9 oranında seyrediyor.
 
Ankatte, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından Kadir Topbaş'ın oy oranı yüzde 50 bandında çıkarken CHP'nin adayı Mustafa Sarıgül'ünki yüzde 35 çıktı. Ankara'da Melih Gökçek, CHP'den aday olan rakibi Mansur Yavaş'ın 7-8 puan önünde.
 
ANAR'ın anketine göre, AKP'nin en kritik gördüğü şehirlerden Hatay'da ise, eski bakan Sadullah Ergin'in oy oranı 4-5 puan artarken Şanlıurfa'da AKP'nin oy oranı yüzde 59-60 bandında. 


(GENAR - ANAR- KONDA- ANDY AR- KONSENSUS - ORC- MAK) ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİ VERİLERİ(ORC) ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014

ORC  Tüm Anket sonuçları için aşağıdaki Resime tıklayınızORC araştırma şirketinin 30 Mart Yerel Seçimleri için 25 Ocak - 2 Şubat tarihleri arası yaptığı araştırmaya göre AK Parti %45 ile birinci sırada yer alırken onu sırasıyla %29,3 ile CHP, %15.1 ile MHP, %6.2 ile HDP - BDP, %2 ile Saadet Partisi, %2.4 ile diğer partiler takip etti.GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014
Gener’ın Tüm Anket sonuçları için aşağıdaki resime tıklayın

GENAR’ın yaptığı son anket sonuçlarına göre, 30 Mart yerel seçimleri öncesi AK Parti yüzde 48’lik oy oranını koruyor.
Sonuçlara partilerin oy dağılımı söyle:
AK Parti yüzde 48.8CHP yüzde 28MHP yüzde 13BDP yüzde 6.5SP yüzde 1.5

Kamuoyu araştırma şirketi GENAR’ın yaptığı ankete göre AK Parti yüzde 49, CHP’nin oyları ise yüzde 26,5 seviyesinde.

Genel Müdür İhsan Aktaş, konuk olduğu programda partilerin oy oranlarına ilişkin "Son anket çalışmamızda Ak Parti’nin genel seçim oyları yüzde 49 civarında görünüyor. CHP’nin oyları ise yüzde 26,5 seviyesinde. MHP’nin oylarında bir deşiklilik olmadı aynı geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi yüzde 13,5 seviyesinde görünüyor, BDP’nin oy oranı ise yüzde 6,9." açıklamasında bulundu.
 YEREL SEÇİM TAHMİNLERİ 30 Mart yerel seçimleri için de bir araştırma yaptıklarını belirten Aktaş "30 Mart Yerel seçimlerde ise Ak Parti’nin oyları yüzde 49, CHP’nin yüzde 28, MHP’nin yüzde 13 ve BDP’nin 6,5 seviyesinde görünüyor." şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA KADİR TOPBAŞ ÖNDE
İstanbullu seçmenin en çok merak ettiği soru 30 Mart yerel seçimlerini hangi adayın kazanacağı.
Bugüne kadar İstanbul’da 7 ayrı araştırma yapan GENAR’ın anket sonuçlarına göre, Mustafa Sarıgül’ün adaylığı sonrası CHP’nin oylarında 5 puanlık bir artış var. Ancak bu artış seçim yarışı için yetersiz görünüyor. Yine aynı araştırma sonuçlarına göre, Mustafa Sarıgül’ün oy oranı yüzde 38 iken, Kadir Topbaş’ın oy oranı yüzde 50 bandında.

ANKARALI YENİDEN GÖKÇEK DİYOR
GENAR’ın araştırma sonuçlarına göre Ankara’da AK Parti yüzde 53 oy oranına sahip. AK Parti’yi yüzde 28 ile CHP takip ederken, MHP’nin yüzde 15 oy oranı var.

ESKİ BAKAN BİNALİ YILDIRIM İZMİRDE CHP Yİ ZORLUYOR
İzmir’de yapılan anketler ise AK Parti’nin İzmir adayı Binali Yıldırım’ın seçimlerde CHP’yi zorlayacağı yönünde sonuçlar veriyor. Son anketlere göre AK Parti CHP’yle oy farkını yüzde 7’ye kadar indirmiş durumda. GENAR’ın sahibi İhsan Aktaş’a göre Binali Yıldırım seçimi başabaş götürür.

İSTANBUL İLÇELERİNDE SON DURUM?
ŞİŞLİ: Şişli’de seçimi Mustafa Sarıgül’ün adayı belirleyecek. Ancak AK Parti’nin adayı Mukadder Başeğmez’in çalışmaları ilçede iyi gidiyor.

MALTEPE: AK Parti’nin adayı Edibe Sözen seçimi başabaş götürecek gibi görünüyor. Sözen’in en büyük avantajı ise Sivaslı olması. Maltepe’de yaşayan Sivas kökenli vatandaşların AK Parti’den yana tercihte bulunması olası. Kadın aday olması da şansını yükseltiyor.
KARTAL: İyi bir çalışmayla AK Parti Kartal’ı geri alabilir.
KADIKÖY: Kadıköy’de seçime ihtiyaç yok. CHP aday göstermesede Kadıköy’ü kazanır.
BAKIRKÖY: İbre CHP’den yana.
AVCILAR: AK Parti’nin Avcılar’da genel seçim oyu CHP’nin çok önünde. Dolayısıyla AK Parti’nin Avcılar’da bu seçim şansı yüksek.

BÜYÜKÇEKMECE: Eğer önceki seçimden önce Kadir Topbaş Büyükçekmece sahilde boydan boya bir yürüyüş yapmış olsaydı muhtemelen AK Parti seçimleri kazanmış olacaktı. Seçimlerin kaderini kampanyanın kalitesi belirleyecek.

SARIYER: Bu seçim de AK Parti ile CHP arasında bir mücadele izleyeceğiz. Birbiren yakın oylar alınacağını düşünüyorum. MHP kökenli genç bir aday ile yarışa hazırlanan AK Parti’nin Sarıyer’de şansı hiç de az değil.

ATAŞEHİR: Genel seçimlerde AK Parti CHP’nin 10 puan önünde. Yerel seçim oylarında da CHP 10 puan önde. Değişken bir seçmen kitlesi var. Seçimin tam seçime benzediği bir ilçe olacak.

AK PARTİ BU İKİ İLÇEYE DİKKAT ETMELİ
İstanbul’da kaderi çok ilginç olan bir ilçe var. Beykoz iki defa bir adayı üst üste seçmedi. Beykoz’da seçim sıkı bir yarış içinde geçer. Burada CHP adayının profili de önemli.
Beylikdüzü de her zaman CHP ve AK Parti’nin başabaş olduğu bir yer. Her iki partinin seçmeni de bilinçli. Dolayısıyla Beylikdüzü de AK Parti için kritik ilçelerden biridir.

ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014
Andy-Ar Şirketi tarafından 30 ilde yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak 3 bin 733 kişiye yönelik araştırma düzenlendi. 


Andy-Ar seçim anketi Fotogalerinin devamı için Aşağıdaki resime tıklayınız"30 Mart yerel seçimlerinde oy tercihinizi hangi partiden yana kullanacaksınız?" sorusuna, araştırmaya katılanlanların yüzde 43.5’i AK Parti, yüzde 29.3’ü CHP, yüzde 13.6’sı MHP, yüzde 6.5’i ise BDP cevabını verdi.
Ankette yer alan "Bu pazar günü milletvekili genel seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna ise araştırmaya katılanların yüzde 48.7’si AK Parti, yüzde 26.6’sı CHP, yüzde 13.1’i MHP, yüzde 6.8’i ise BDP cevabını verdi.

Araştırmada, 17 Aralık operasyonuyla ilgili sorulara da yer verildi. "17 Aralık operasyonunun gerçek hedefi başbakandır görüşüne katılıyor musunuz?" sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 45.6’sı evet katılıyorum, yüzde 28.6’sı hayır katılmıyorum cevabını verdi.

Yine ankette yer alan "17 Aralık operasyonundan beri süregelen AK Parti Hükümeti ve Gülen Cemaati arasında yaşanan hükümeti mi yoksa cemaati mi haklı buluyorsunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 41.3’ü hükümet, yüzde 4.7’si cemaat, yüzde 31.6’sı ise ikisini de haklı bulmuyorum cevabını verdi.

ANDY-AR, 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinin sonucu, en yakın oranda tahmin eden 3. Araştırma Şirketi olmuştur.Şirketimiz 2004 yerel seçimlerinin sonucuna yakın tahminlerde bulunarak Türkiye kamuoyuna adını duyurmuştur.

ANDY-AR 2009 Yerel Seçimlerinden önce Türkiye geneli, büyükşehirler, il ve ilçeler bazında kamuoyuna açıkladığı araştırma sonucu tahminlerine ulusal medya sık sık yer vermiştir. ANDY-AR 2009’daki tahminleriyle sandık sonuçlarını en yakın bilen ikinci araştırma şirketi olmuştur.
KONSENSUS ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON YEREL SEÇİM ANKETİ 2014

Anketin devamı için aşağıdaki resime tıklayın
Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi 19 Aralık 2013- 23 Ocak 2014 tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip seçmenle görüştü.
18 yaş üstü temsil yeteneği olan 761’i kadın, 743’ü erkek, bin 504 kişiyle telefon anketi yöntemiyle yapılan görüşmelerin ardından Türkiye kamuoyunun nabzına ilişkin önemli veriler ortaya çıktı.

BU PAZAR SEÇİM OLSA KİME OY VERİRSİNİZ?
Habertürk gazetesinde yayınlanan ankete göre, 30 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Konsensus, milyonların merak ettiği soruyu araştırmaya katılanlara sordu:
"Bu pazar bir yerel seçim olsa yaşadığınız yerdeki belediye başkanlığı için hangi partinin adayına oy verirsiniz?"
Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 41.7’si ’AK Parti’ cevabını verdi. Bu sonuçla AK Parti, 2009’daki yerel seçim sonuçlarına göre oyunu yüzde 2.9 artırarak birinci sıradaki yerini korudu. Oy oranını 6.4 puan artıran CHP’yse yüzde 29.5 ile ikinci sırada yer aldı. Binde 7’lik bir düşüş yaşayan MHP’nin oyuysa yüzde 15.4’te kaldı.

SİYASİ PERFORMANS SIRALAMASINDA EN ÖNDE ERDOĞAN VAR
Siyasi performans sıralamasında aylardır olduğu gibi yine ilk sırada AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bulunuyor. Erdoğan’ın siyasi performansından ’Memnunum’ diyenlerin oranı yüzde 44.2 çıktı. ’Memnun olmayanların’ oranıysa yüzde 47.5. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi performansından memnun olanların oranı yüzde 32.4’te kalırken, ’memnun olmayanların" yüzdesi 56.1 oldu.

EN BEĞENİLEN LİDER ERDOĞAN, İKİNCİ SIRADA SARIGÜL VAR
Konsensus, ankete katılanlara ’Size okuyacağım siyasi parti, hareket liderlerini beğenip beğenmediğinizi belirtir misiniz?’ diye de sordu. En beğenilen lider araştırmasında birinci sırada yüzde 44.4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.

İkinciliği yüzde 40.4 ile CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül elde ederken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 38.5 ile üçüncülük koltuğuna oturdu. Beğenilen liderler sıralamasında AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ise yüzde 31.7’yle dördüncü oldu.

ANAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKARA VE İSTANBUL TAHMİNİ
2009 seçimlerinde en yakın oy oranını anketler aracılığıyla belirleyen ANAR’dan bu kez 30 Mart seçimleri için tahmin geldi.
ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 17 Aralık’taki soruşturmanın AK Parti’nin seçmeniyle olan duygusal bağını artırdığını iddia etti. 

CHP’nin Ankara’da yanlış bir aday belirlediğini bu nedenle seçimi kaybedeğini söyleyen Uslu, İstanbul’da da durumun değişmeyeceğini; ancak İzmir’de hala CHP’nin önde olduğunu ileri sürdü.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 24 TV’de gazeteci Elif Çakır’ın sorularını cevapladı. AK Parti’nin yerel seçimlerde yüzde 40’ı geçmesi halinde başarılı sayılacağını ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tek turda biteceğini anlatan Uslu, son olayların AK Parti’nin seçmeniyle olan duygusal bağını güçlendirdiğini savundu. İşte Uslu’nun seçimlerle ilgili tahminleri;
 ANKARA VE İSTANBUL’DA NE OLACAK? Her şey aynı, değişen bir şey yok. Bence CHP hayatının hatasını yaptı. Ankara’da merkez sağdan herhangi birini aday gösterse MHP’den oy alırdı. Genel seçim oyu yüzde 30, yerel seçimlerde de yakın oy aldı. CHP’nin Ankara’da kazanabilmesi için başka partiden oy alması lazım. AK Parti, MHP, CHP var. 
MHP’nin 15, CHP’nin 30, AK Parti’nin 48 oy oranı var. AK Parti’den CHP’ye oy geçişkenliği yok. AK Parti ile MHP arasında oy geçişkenliği var. Tüm Türkiye’de bu böyle, AK Parti ile MHP, MHP ile CHP arasında oy geçirgenliği var. İç Anadolu’da bu yok. Şu an CHP’ye gitmiş biri var, Ankara’yı alabilirdi ama bu adayla alamaz. MHP üst yönetimi Mansur Yavaş’ın partisine ihanet ettiğini düşünüyor, MHP yöneticileri hainlikle suçlanırken, nasıl gidilir de ülkü ocaklarından birileri Yavaş’a oy verir. O parti içi disiplin çok güçlüdür orada. MHP’li taban ona oy vermez, illa oy verenler çıkacaktır. Ama aradaki makas yüksek, AK Parti yüzde 50, CHP yüzde 30. AK Parti’den giden oy da olabilir, CHP seçmeninde Alevilerden oy vermeyecekler var, CHP üst yönetimi diyelim ki bu tabanı ikna etti. Mansur Yavaş MHP içinde iyi bir figürken CHP içinde bunu kaybetti. Karayalçın yüzde 30 olan oy oranın yüzde 34’e çıkardı, ancak o kadar olur. Ankara’da bu ittifak bitti, merkez sağdan herhangi biri olsa bu ittifak kurulabilirdi.
 İZMİR’DE DURUM NE OLUR? İzmir’de son genel seçimlerde yüzde 7 fark vardı. Binali Yıldırım ile bu kapatılır diye düşünüldü, makas biraz daha daralmıştı ama İmbat operasyonuyla bu algıyı ölçemedik. Ama iş biraz daha zorlaştı. İlçeler de açıklandı. İstanbul ve Ankara’da AK Parti kesin, İzmir’de CHP favori.
 "İLK TURDA SEÇİM BİTER"
Eğer yüzde 40’ı geçerse cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda biter, AK Parti’nin gösterdiği aday kazanır, Hüseyin Çelik demişti, Erdoğan adayımız, seçilir. Bu sefer Kürtler de sandığa gidecektir, bence yüzde 50’nin de üzerinde bir rakamla seçilir. Ben genel seçimde sıkıntı yaşayacağını sanmam. Her şeyi kazanmış bir parti zaten. Bence seçimlerin erkene alınması mantıklı olur. Toplumun başbakan adayı olarak oy verdiği insan başbakanlığı bırakıp başka bir göreve geçecek, Turgut Özal döneminde de bu oldu, yeni başbakan geliyorsa, erken seçim olmalı. En erken yapılacak tarih Kasım ayıdır, Haziran’a kadar 5-6 ay, var, bu öne çekmek sayılmaz zaten. Çok da bir şeyi olmadı. O yüzden hızlandırılmış seçim diyelim.
 "ANKETLERDE YANILDINIZ MI?" Biz mesela 2009 yerel seçimlerinde yüzde 40 dedik, Muhsin Yazıcıoğlu şehit oldu, yüzde 1.5 artış oldu BBP oylarında, 38.5 olarak gerçekleşti. Bu 2-3 puanlık hata paylarıyla olur zaten. Diğer seçimleri bildik 0 hata ile. Abdülkadir Bey zaten yazmıştı, 49-25-13 demiştik, yanılmadık. Zaten arkadaşımız espri yaptı, artık ANAR’a sorarız diye. İl il oy tahminleriyle ilgili bir çalışma yapacağız
KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SEÇİM ANKETİ

Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi cebindeki son anket sonucunu açıkladı.Erdoğan’a basın toplantısında Zaman gazetesinde bugün yayınlanan ve AK Parti ile Erdoğan’ın oylarının düştüğünü gösteren anket haberi soruldu.
Erdoğan sorunun üzerine cebinde taşıdığı son anket sonucunu açıkladı. KONDA Araştırma Şirketi’ne ait olduğunu söylediği anket sonucuna göre AK PARTİ’nin oy oranı yüzde 47,7, CHP yüzde 28,5, MHP yüzde 14,4, BDP’nin ise yüzde 5,9.

Erdoğan’ın basın toplantısında ilginç de bir diyalog yaşandı. Erdoğan’a Zaman gazetesinde yayınlanan anketle ilgili soruyu Habertürk gazetesi muhabiri sordu. Erdoğan ise muhabire dün Habertürk’te yayınlanan haberdeki anket sonucunu sordu. Erdoğan’ın çıkışı salonda gülüşmelere neden oldu.
Başbakan Erdoğan:
KONDA benim şirketim değil, KONDA’nın Ocak ayı anketini söylüyorum. AK Parti 47,7, CHP 28,5, MHP 14,4, BDP 5,9...

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır Başbakan Erdoğan’ın "KONDA’’nın Anketi" dediği kamuoyu araştırması için 2011’den beri anket açıklamadık dedi ama gerçeğin belgesi ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan Almanya’ya giderken yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin AK Parti’nin oylarının anketlerde %36 civarında olduğunu söylemesi üzerine Erdoğan cebinden başka bir anket çıkartıp okudu. Başbakan’ın okuduğu ankete göre Ak Parti’nin oyları %47 civarında idi.

KONDA GENEL MÜDÜRÜ BİZE AİT DEĞİL DEDİ AMA...KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır CNN Türk’te yaptığı açıklamada "KONDA’nın 2011’den beri açıkladığı herhangi bir anket yoktur. 26 aydır ortalıkta dolaşan anket rakamlarının hiçbirisi KONDA açıklaması değildir" dedi.Ağırdır’ın bu açıklamasını bazı internet siteleri de "KONDA Başbakan’ı yalanladı" diye haber yaptı.BAŞBAKAN ERDOĞAN SEÇİM ANKETİ AÇIKLAMASI
MAK DANIŞMANLIK SEÇİM ANKETİ 2014
MAK Danışmanlık tarafından 30 Mart yerel seçimlerine yönelik yapılan anket çalışması büyükşehirlere ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

İstanbul’da Kadir Topbaş’la seçime giren AK Parti’nin oy oranı yüzde 44 olurken, bunu yüzde 37 ile Mustafa Sarıgül’le seçim yarışına giren CHP izliyor. Sırrı Süreyya Önder’le yarışa girecek olan HDP’nin oy oranı yüzde 7. MHP’nin de İstanbul’daki oy oranı yüzde 5.

Ankete göre Ankara’da ise AK Parti yüzde 43’le önde. Eski MHP’li Mansur Yavaş’la Ankara’da seçim yarışına giren CHP’nin oy oranı yüzde 34 olurken MHP’nin de oy oranı yüzde 15’i buluyor.

İzmir’de CHP yüzde 45, AK Parti yüzde 43 oy oranına sahip. MHP’nin ise İzmir’de yüzde 7 oyu bulunuyor.
Eskişehir’de mevcut belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’le seçim yarışına giren CHP’nin oyu yüzde 45 olurken AK Parti’nin ise yüzde 43 oyu bulunuyor. Adana’da AK Parti yüzde 29, CHP yüzde 27, MHP yüzde 28 oy oranına sahip. BDP’nin oyu ise yüzde 6’yı buluyor. 2009 yerel seçimlerinde iktidarın seçim kaybettiği Antalya’da ise AK Parti’nin oy oranı yüzde 39. Bunu yüzde 37 ile CHP izlerken MHP’nin de yüzde 15 oyu bulunuyor. Diyarbakır’da ise yarış BDP ile AK Parti arasında geçiyor. BDP’nin oy oranını yüzde 50 oluştururken AK Parti’nin ise yüzde 43 oyu bulunuyor.

GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİKurumsal 
1997 yılından beri beraberiz. Yıllardır sizlerin bilgi gereksinimleriniz için araştırmalar yapıyoruz; araştırmalara dayalı olarak danışmanlık hizmeti veriyoruz. Eğitim ihtiyaçlarınızı tespit edip sizlere eğitim girdisi sağlıyoruz. Ürettiğimiz bilgi ve sahip olduğumuz fikirler ile, aldığınız her stratejik karar öncesinde ve gerçekleştirdiğiniz her yenilikçi-yaratıcı çıkışınızda yanınızda olduk; olmaya da devam edeceğiz. 

Kadim filozoflar bilginin güç olduğunu söylemişlerdi. GENAR, ise ’yalnızca geçerli ve güvenilir bilimsel bilgi güçtür’ diyor. Geçerli ve güvenilir bilimsel bilgi ile alelade bilginin ayrıştırılabilmesi yetkinlik ve uzmanlık gerektirir. İşte, GENAR bu yetkin ve uzman kuruluştur. Fakat, bunu derken, sizlere evrensel hakikatin bilgisini veriyoruz iddiasında da değiliz. Sınırlarımızın farkındayız. 

Sosyal araştırmalar, siyasal araştırmalar ve pazar araştırmaları alanlarında hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleriyle bilgi üretimini sürdüren GENAR, her zaman en iyilerle çalışıp en mükemmeli sunmayı ilke edinmiştir. Çünkü, lider kurum olma sorumluluğu GENAR’a her zaman daha mükemmelini yapma görevi vermektedir. 

Misyonumuz 
Misyonumuz araştırma, danışmanlık ve eğitim alanlarında müşterilerinin geçerli ve güvenilir bilimsel bilgi ihtiyaçlarını karşılamaktır. 
Vizyonumuz 
Vizyonumuz tüm sosyal paydaşlar nezdinde en bilinen, en güvenilir ve itibarlı kurum olmaktır. 
Temel Değerlerimiz 
Evrensel etik değerleri iş ilişkilerinin özüne yerleştirmek, Her birini ortak/sırdaş olarak gördüğümüz müşterilerimizin stratejik bilgi ihtiyaçlarını karşılamak, Müşterilerimizle karşılıklı kazanma ilkesine bağlı iş stratejisi geliştirmek, Katma değer taşıyan ve uygulanabilir bilgi üretmek ve paylaşmak, Üretkenlik, değişim, takım çalışması ilkelerini hayata geçirmek,Yeniliklere açık olmak, Evrensel yöntemleri en kısa zamanda yerel şartlara uygun olarak uygulama imkanlarını araştırmak ve uygulamaya geçirmek, Sürekli araştırmak, Müşteriyle uzun vadeli ve istikrarlı ilişkiler kurmaktır.


KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
KONDA Araştırma ve Danışmanlık, 1986 yılında Tarhan Erdem tarafından kurulmuş bir kamuoyu araştırmaları ve danışmanlık şirketidir.
25 yıldır amacı toplum ile ilgili bilimsel, sağlıklı ve en önemlisi güvenilir bilgi üretmek olan KONDA başarısını sayısız seçim sürecinde kanıtlamış bir kurumdur.
Doğru, tarafsız ve isabetli seçim tahminleriyle çeyrek asırdır adından söz ettirmiş olan KONDA sadece politik değil sosyolojik araştırmalar konusunda da cesaret edilemeyen işlere imza atmıştır.
KONDA, sadece başarıları sayesinde sektörün lideri olmaktan öte geliştirdiği özel araştırma modelleriyle de öncü ve yenilikçi bir kurum olma özelliğini taşımaktadır.
KONDA ekibi gerçekleştirilen tüm kamuoyu araştırmalarına, son imtihanın toplum önünde gerçekleştiğini bilerek, buna uygun bir hassasiyet ve özen ile yaklaşır. Diğer yandan, aynı ekip her projeyi yeni bir inovasyon sebebi olarak ele alacak kadar da yaratıcıdır.
KONDA’da her iş çeyrek asrın tecrübesiyle ancak ilk kez yapmanın heyecanıyla sahiplenilir.
KONDA, bilimsel yollarla güvenilir bilgi üretir; bu bilgiyi de en sade, anlaşılır ve tarafsız şekilde sunar…
Yine anımsatmak isteriz ki her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir.


ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
ANDY-AR Strateji Geliştirme ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, 1999 yılında Uzman Araştırmacı Faruk ACAR tarafından kurulmuştur.Merkezi İstanbul’da olan Andy-Ar, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Türkiye genelinde 35 ilde temsilciliğe sahiptir. Türkiye’de çalışmalarının kapsamını 40 il üzerine çıkaran ilk ve tek araştırma şirketidir.
Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi, kuruluşundan bugüne, gerek Siyasi partiler, gerek belediyeler ağırlıkta olmak üzere, bir çok kuruma araştırma hizmeti sunmaya devam etmektedir. Profesyonel ekibi ile bir çok araştırmaya öncülük etmiştir. Sosyal, Siyasal ve belediyelerin çalışma performansı konusunda Kalitatif, Kantitatif araştırma yöntemleri ile müşteri memnuniyetine sadık kalmak adına en doğru bilgiyi saptamaya çalışmaktadır.

YEREL SEÇİMLER 2004Şirketimiz 2004 yerel seçimlerinin sonucuna yakın tahminlerde bulunarak Türkiye kamuoyuna adını duyurmuştur
.GENEL SEÇİMLER 2007ANDY-AR, 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinin sonucu, en yakın oranda tahmin eden 3. Araştırma Şirketi olmuştur.
YEREL SEÇİMLER 2009ANDY-AR 2009 Yerel Seçimlerinden önce Türkiye geneli, büyükşehirler, il ve ilçeler bazında kamuoyuna açıkladığı araştırma sonucu tahminlerine ulusal medya sık sık yer vermiştir. ANDY-AR 2009’daki tahminleriyle sandık sonuçlarını en yakın bilen ikinci araştırma şirketi olmuştur.

REFERANDUM 2010ANDY-AR son olarak 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa Referandum oylamasını, 8 Eylül tarihinde yayınladığı araştırmasında “Evet” yüzde 57,4, “Hayır” yüzde 42,6 oranında açıklayarak, Referandumu yüzde 99 oranında bilerek, Türkiye’de en doğru tahmini yapan kamuoyu araştırma şirketi olmuştur. 

12 HAZİRAN 2011ANDY-AR 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel seçimlerinde Seçim sonuçlarına En yakın tahminde bulunan araştırma şirketi olarak yine başarısını devam ettirmektedir.

Türkiye’de en doğru tahmini yapan kamuoyu araştırma şirketi olmuştur. ANDY-AR’ın bu başarısı, Milliyet, Zaman, Star, Yeni Şafak, Habertürk ve Sabah gazetelerinde, Haber 7, Milliyet.com.tr, İnternethaber, Samanyoluhaber, Ensonhaber haber portallarının yanı sıra Doğan Haber Ajansı ile Cihan Haber Ajansı’nda haberleştirilmiştir.


KONSENSUS
Türkiye’nin araştırma sektöründe tecrübe, dinamizm ve enerji birlikteliğinin eksikliğini gören genç ve dinamik fakat tecrübeli bir araştırma ekibi güçlerini birleştirip yepyeni aynı zamanda çok tanıdık bir araştırma şirketinin pazardaki yerini alması için el ele verdiler ve Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin temellerini 2001 yılının Haziran ayında attılar ve kısa sürede Türkiye’nin en güvenilir Araştırma Kurumunun çalışanları oldular. 

 Neden Konsensus?Bilindiği gibi kökeni latinceye dayanan "Konsensüs’ün’’ sözlüklerde oy birliği ve ortak karar olarak tanımlanır. Demokrasilerin vazgeçilmez aktörlerinden olan kamuoyu ve pazarlama araştırma projeleri kaynak kişilerin "oybirliği", "ortak karara vardığı" sonuçlar üzerinden yorumlanır. Araştırmanın gücüne inanmış bir araştırmacı topluluğunun, kurum kimliği olarak "Konsensus’u" seçmesindeki en önemli çıkış noktalarından biri budur.

Konsensus?un Misyonu Nedir?Konsensus, çağdaş akımların ve Pazar dinamiklerinin zaman içerisindeki değişiminin;öngörülmesi,incelenmesi,izlenmesi,yorumlanması
 için araştırmayı kullanmayı çağdaşlığın en önemli boyutu oluşturan ?değişmeyen tek şey değişim? felsefesinden yola çıkarak kendisine misyon edinmiştir. Bu misyon doğrultusunda ?Konsensus?un ana hedefi kısa, orta ve uzun vadede kamuoyu ve pazarlama araştırma müşterilerinin ?oybirliği? ile güvenilir bilgi edinme kaynağı olarak ilk tercihi haline gelmektir.

Konsensus?un Kurum Yapısı Nasıldır?Konsensus bünyesinde çalışmalarını sürdüren ekip araştırma sektörünün en önde gelen ve güvenilir araştırmacılarından oluşmaktadır. Araştırmalarında, bilimin ve araştırmacılığın bütün etik kurallarına uymaya özen gösteren dinamik, enerjik, genç fakat deneyimli araştırmacılardan oluşan bu araştırma ekibi Türkiye?de ve uluslararası alanda gerçekleştirilen önemli projelerde yer almış ve bu projeleri başarıyla sonuçlandırmıştır.
KONSENSUS BASIN AÇIKLAMASI
Kamuoyu AçıklamasıBugün bir kısım yazılı ve görsel basında hakkımda ve sahibi olduğum Konsensus Araştırma şirketi hakkındaki iddialar açıkça tarafımı yıpratmaya yönelik gerçek dışı iddialardır. 
Bahsi geçen ve yapıldığı iddia edilen konuşmalar bu içerikleri ile yapılmış olsa bile benim dışımda, haberim olmadan yapılmış olup hiçbir şekilde tarafıma izafe edilemez. Bahse konu araştırmada MHP’nin oyları 3 puan yükseliş ile %15,3’e ulaşıp tavan yapmış ve bu yükselişi katıldığımız bütün TV programlarında gündeme getirmişiz, BDP’nin oyları ise 1,4 puan düşüş ile %5’e gerilemiştir. Görüleceği üzere yayınlanan sonuçlar, bizim bilgimiz dışımızda yapıldığı iddia edilen konuşmanın tam tersi ve bizim raporumuzun içerisinde bulunan gerçek sonuçlardır.
Gazete Habertürk için yapmış olduğumuz kamuoyu araştırmalarında ve Mart 2013’te yapılan bahse konu araştırmada işin müşterisi olan Habertürk Gazetesinden araştırma sonuçlarını değiştirmem konusunda hiçbir talep gelmemiş olup, böyle bir talep gelseydi dahi tarafımdan çok sert bir şekilde reddedileceği açıktır. Kaldı ki Habertürk Gazetesinde yayınlanan araştırma sonuçlarımız üzerinde hiçbir değişiklik ve oynama yapılmamıştır.  Araştırma sonuçları yayınlanırken iç sayfalarda ismimin adı altında yayınlanan yorum haricinde araştırmalara ait diğer yorum, manşet ve başlıklar gazeteye aittir. Bütün bunları, Konsensus’un, 2009 yerel seçimlerinde, 2011 referandumunda ve 2012 Genel Seçimlerinde yaptığı, seçim öncesi yayınlanmış isabetli seçim tahminleri doğrulamaktadır. 
Kaldı ki, bizim içinde olmadığımız, iki kişi tarafından yapılan bir konuşmanın, şirketime ve bana mal edilmesi gariptir. Konsensus Araştırma Türkiye’nin saygın, güvenilir araştırma kurumlarından biridir. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili pek çok üst düzey yönetici ve siyasetçiden her gün onlarca telefon almamızın, yolda bizi gören yüzlerce yurttaşlarımızın bizden seçim tahminleri ile ilgili bilgi talepleri bu saygınlığın ve güvenilirliğin bir tezahürüdür.
25 yıllık meslek hayatımızda dün olduğu gibi bugün de kamu vicdanına ayna tutmayı amaçlayan araştırmalar yapmaya ve fırsat buldukça bu araştırmaları kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. 
Hakkımdaki ve sahibi olduğum Konsensus Araştırma Şirketi hakkında taraflı ve maksadını aşan haberlerle ilgili gerekli hukuki yollara başvuracağımı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.

Murat SarıGenel MüdürKonsensus Araştırma ve Danışmanlık


ORC ARAŞTIRMA ŞİRKETİ
“ORC Araştırma deneyimli kadrosuyla her türlü sosyal, politik ve ekonomik konuda, kalitatif ve kantitatif araştırmalarla müşterilerine en doğru ve sağlıklı bilgi veren çok yönlü bir araştırma şirketidir.Her kesimden her görüşten abonesi bulunan ORC, araştırmalarının finansmanını abonelerden gelen ücretlerle karşılamaktadır.”
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Adnan Çelik
  • Bugünün Gazete Manşetleri 17 Eylül Gazete Önsayfaları
  • İnsanlık ölmüş dedirten olay
  • iPhone 6 ön siparişlerini iptal etti
  • Böyle isim mi olur demeyin!
  • Galatasaray Devler Ligi’ne özel tasarlanan formasını tanıttı
  • Dehşete düşüren iddia!
  • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Günün kahreden fotoğrafı!
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


Ziyaretçi - 173 gün 13 saat önce
araştırma şirketinin kurucusunu da yazında buyuk harflerle meselenin iç yüzü anlaşılsın 30 marttan sonra bakalım bu...devamı..
0
0%
0
Ziyaretçi - 173 gün 13 saat önce
sununa kadar uzun adama
1
100%
0
Ziyaretçi - 181 gün 14 saat önce
keşke bu anket doğru olsa diyebilsem ama malesef değil izmirde akp alır demek k.kore amerikayı savaşta yener demek gibi...devamı..
37
40%
32
Ziyaretçi - 181 gün 19 saat önce
46 yaşında bir kişi olarak siyaseti çok yakından takip eden birisiyim. ama sizin kadar yanlı haber yapıpta aziz türk...devamı..
42
40%
37
Ziyaretçi - 182 gün 15 saat önce
bu sonuçları okuduktan sonra, artık kimse gülmek için cem yılmaz a bilet almaz.
37
40%
32
Ziyaretçi - 183 gün 20 saat önce
anketler yanlı da yanlı, yalakaca yapılmış hatta hiç anket yapılmadan verilmiştir.
56
40%
41
Ziyaretçi - 185 gün 12 saat önce
bende akp ye oy vermiştim ama insanları böldü ,fabrikaları sattı,ailesini zengin yaptı ,yaptığı tek şey yol başka...devamı..
126
40%
90
Ziyaretçi - 174 gün 10 saat önce
evet yol yaptı hastane yaptı eczanelerde ılac beklemeye son verdı okul yaptı kendı helıkopterını kendı tank ını...devamı..
17
40%
23
Ziyaretçi - 185 gün 19 saat önce
yaşasın başbakan ....... oyum erdoğana...
113
40%
142
Ziyaretçi - 183 gün 21 saat önce
yaşasın başbakan diyen vatandaş neye dayanarak bu yorumu yaptın
59
40%
45
Ziyaretçi - 187 gün 18 saat önce
kim uyduruyor bunları ankaralı Mansur Yavaş diyor
118
40%
108
Ziyaretçi - 176 gün 20 saat önce
Babayı diyor
14
60%
7
Ziyaretçi - 187 gün 20 saat önce
sonuna kadar ERDOĞAN sonuna kadar AKP ulan
152
40%
179
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR