DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Güncel Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 18.02.2014 17:21

2014 Hac Kayıtları Ne Zaman Başlıyor? Kayıt Ücreti Alınacak mı


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 2014 yılı hac kayıtları başladı. Bu sene yeni kayıt üçreti alınacak m


2014 Hac Kayıtları Ne Zaman Başlıyor? Kayıt Ücreti Alınacak mı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 2014 yılı hac kayıtları başladı. Bu sene yeni kayıt üçreti alınacak mı? İşte tüm detaylarıyla..

BAŞVURU İÇİN TIKLA..


Suudi Arabistan makamlarınca Kabe ve çevresinde yapımı devam eden genişletme çalışmalarının henüz bitmediği, 2013 yılında uygulamaya konulan yüzde 20 kontenjan indiriminin 2014 yılında da devam edeceğinden dolayı 2014 yılında yeni müracaat alınmayacak.

2007-2013 yılları arasında hac müracaatında bulunan ve 2013 yılı hac kur’asına katılmasına rağmen hacca gidemeyen tüm hacı adaylarının kayıtları 2014 yılı için Başkanlık tarafından yenilenecek. 2007 yılından itibaren kesintisiz olarak kayıt yaptırıp kur’aya gireceklerden hac konaklama türü tercihi ve adres değişikliklerine fırsat tanımak için 17-21 Şubat 2014 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabilecekler.

2014 yılı hac kur’ası, 20 Mart 2014 Perşembe günü, Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda, bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık bir şekilde sadece 2007 yılında kayıtlı olup, 2013 yılına kadar kesintisiz kayıt yeniletenler arasından çekilecek. 2013 yılından haklarını gönüllü veya kur’a sonucu 2014 yılına devreden hacı adayları kuraya tabi tutulmayacak. Hac kesin kayıtları 24 Mart - 04 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılacak.


2014 yılında yeni hac müracaatları alınmayacak

2007 yılından kaydı olan Hacı Adaylarının kesin kayıtları 24 Mart - 4 Nisan tarihleri arasında İl Müftülüğü tarafından gerçekleştirilecek.

’2014 YILINDA YENİ MÜRACAAT ALINMAYACAK’


Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, “Suudi Arabistan makamlarınca Kabe ve çevresinde yapımı devam eden genişletme çalışmalarının henüz bitmediği, 2013 yılında uygulamaya konulan yüzde 20 kontenjan indiriminin 2014 yılında da devam edeceğinden 2014 yılında yeni müracaat alınmayacaktır. 2007-2013 yılları arasında hac müracaatında bulunan ve 2013 yılı hac kurasına katılmasına rağmen hacca gidemeyen tüm hacı adaylarının kayıtları 2014 yılı için Başkanlığımızca yenilenecektir. 2007 yılından itibaren kesintisiz olarak kayıt yaptırıp kuraya gireceklerden; hac konaklama türü tercihi ve adres değişikliklerine fırsat tanımak için 17-21 Şubat 2014 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabileceklerdir.


2007 yılında kayıt yaptırıp, müteakip yıllarda da yanına mahrem ve yakınını almak sureti ile birliktelik yaparak kayıt yeniletenlerden bağlantılarından ayrılmak isteyenler, 2014 yılı hac kurasına katılmak üzere 17-21 Şubat 2014 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek kayıt işlemlerini yaptıracaklardır. Müracaat etmeyenler ise bu haklarından vazgeçmiş sayılacak ve birliktelikleri muhafaza edilerek 2014 yılı hac kurasına alınmayacaklardır” dedi.

HAC KURALARI 20 MART’TA ÇEKİLECEK


Hac kuraları hakkında da bilgi veren Müftü Kocaoğul, açıklamasında,  “2014 yılı hac kurası 20 Mart 2014 Perşembe günü, Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda, bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık bir şekilde sadece 2007 yılında kayıtlı olup, 2013 yılına kadar kesintisiz kayıt yeniletenler arasından çekilecektir. 2013 yılından haklarını gönüllü veya kura sonucu 2014 yılına devreden hacı adayları kuraya tabi tutulmayacaklardır.

Kura hacı adaylarının müracaat ettikleri ilde, tercih ettikleri ‘Normal, Müstakil ve Otel’ hac konaklama türlerinde, güncelleşen listeler üzerinden sıraya konulması şeklinde çekilecek, kura çekiminde asıl ve yedek tasnifi yapılmayacaktır. İşlemler tamamlandıktan sonra kura sonuçları Başkanlığımızın http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaralarıyla sorgulanabilecektir” diye konuştu.


 2014 Hac Başvurusu Yapma birkaç işlemden oluşmaktadır.


İlk başvurunuz olacaksa 2014 Hac ön kayıt işlemi yaptırmanız gereklidir.

2014 Hac Ön kayıt ücreti 15 TL’ dır. 2014 Hac ücreti yatırmak için Diyanet’in belirlediği bankalara ödeme yapmanız gerekmektedir.

Hac ücreti yatırılan bankalar listesi şu şekildedir:


Ziraat Bankası, Halk Bankası,
Albaraka Türk, Kuveyt Türk,
Vakıflar Bankası,
Akbank,
Asya Katılım Bankası
Türkiye Finans Bankası


Ön kayıt ücreti yatırıldıktan sonra başvurunuzu bizzat müftülüklerden veya internetten yapabilirsiniz. 2014 Hac başvuru adresine gitmek için buraya tıklamanız yeterlidir. Ayrıca geçen yıl kuraya katılmış olanların başvuruları Diyanet tarafından otomatik olarak yenilenecektir. Ancak bilgi güncellemesi yapmak isteyenlerin bizzat müftülüğe başvurup 2014 Hac bilgi güncelleme işlemini yapması gereklidir.


Hacca gidemeyenlere öncelik tanınacağını tekrarlayan Görmez; “Bizi zora sokan önemli bir husus var. O da çünkü biz bu sene topluma şu vaadde bulunmuştuk, ‘Yedi sene üst üste müracaat edip sekinizinci seneye girenler doğrudan götürülecekler’ dedik. Bu vaadimiz yine geçerlidir. Gelecek sene biz herhangi bir kura çekmeyeceğiz. Ama buna rağmen yedi sene üst üste müracaat edenlerle birlikte bu sene gidemeyen 14 bin 800 vatandaşımızı da onlara katmak zorundayız. Eğer yedi sene üst üste müracaat edenler gelecek sene biz tamamını götüremezsek ki öyle görünüyor.


Cüzi bir miktarının en azından bir 5-10 bin kişinin gidemeyeceği anlaşılıyor. Onları da bir sonraki sene 2015′te götüreceğiz. Kısaca bu sene gelecek sene ve belki de 2014′te, 2015′te herhangi bir kura çekilmeyecek. Sadece bugüne kadar 7 sene müracaat edenlerle, üst üste müracaat edenlerle bu sene son anda Suudi Arabistan’ın iptalleri dolayısıyla gidemeyecek 14 bin 800 vatandaşımız kuraya tabi olmadan gönderilecektir.”


Hac kayıtları için gerekli evraklar:

Suud Konsolosluğu tarafından kabul edilmemekte, yeni çipli pasaport istenmektedir. Kullanılabilir vize için boş sayfaları olan Pasaport (En az 1 Yıl süreli) T.C kimlik nolu Kimlik fotokopisi (arkalı önlü) Eşi ile gidecekler için Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Evlilik Cüzdanı Kabul Edilmemektedir. ) Yalnız giden bayanlar (45 yaş ve üstü) evli ise eşinden gideceği kişi (1. derece yakını) için muvafakat name, götürecek kişi ise (1. derecek yakını) götürüp getireceğine dair taahhütname, Eğer tek gidecek ise sadece muvafakatname. Yalnız giden bayanlar (45 yaş altı) için evli ise eşinden gideceği kişi ( 1.derece yakını, baba, erkek kardeş, amcası…) için muvafakat name, götürenin de götürüp getireceğine dair taahhütname Yalnız giden bayanlar ( 45 yaş altı ) için bekar ise babalarından gideceği kişi (1.derece yakını, erkek kardeş, amca,vs..) için muvafakat name, götürenin de götürüp getireceğine dair taahhütname 3 Adet vesikalık fotoğraf (Arkası kar beyaz fonlu ve kafa kısmı alın-çene arası 3,5 cm olacak) 45 yaş üstü dul bayanlarda kimlik ve pasaportlarındaki “medeni hali” hanesinde Dul yazılı değil ise Nüfus kayıt örneği, birinci derece yakınları (mahremleri) ile gidecek olanların akrabalık belgesi ( Nüfus Kayıt – Örneği )
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Hamit KARAKUŞ
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 191 gün 2 saat önce
bende oralara nasıp etsın
0
0%
0
Ziyaretçi - 191 gün 2 saat önce
bende oralara nasıp etsın
0
0%
0
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!
 • Sevdiceğine KRAL gibi hadiye!
 • Kilo almak istiyorum diyen seyirciye Canan Karatay’dan şok cevap
 • Serenay Sarıkaya çok cesur! Serenay göğüs dekoltesi yaptı
 • Elleri kınalı Zahide Yılanların Öcü’nde yok artık!
 • Bu fotoğrafa tepki yağdı!
 • Dünün Reyting Sonuçları (16 Ekim 2014 Perşembe Reyting Sonuçları)
 • Bedelli Askerlik çıkacak mı, Bedelli Askerlik şarları neler olacak?

Güncel KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR