DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Magazin Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 29.05.2014 14:20

Rüstem Paşa Kimdir? (Rüstem Paşa Hayatını Nasıl Kaybediyor?)


Damat Rüstem paşa kimidir, Damat Rüstem paşa nasıl hayatını kaybediyor, Damat Rüstem paşa hayatını nasıl kaybediyor, Damat Rüstem paşa nasıl öld


Rüstem Paşa Kimdir? (Rüstem Paşa Hayatını Nasıl Kaybediyor?)

Damat Rüstem paşa kimidir, Damat Rüstem paşa nasıl hayatını kaybediyor, Damat Rüstem paşa hayatını nasıl kaybediyor, Damat Rüstem paşa nasıl öldürülüyor, Damat Rüstem paşa nasıl idam ediliyor? Rüstem Paşa kimdir, Rüstem Paşa nasıl öldürüldü, Rüstem Paşa nasıl öldü, Damat Rüstem Paşa’yı kim öldürdü, Rüstem Paşa gerçekte nasıl öldü, Rüstem Paşa’yı Atmaca mı öldürdü, Rüstem Paşa’nın hayatı, Mihriban Sultan Rüstem Paşa’nın ölmesini istedi mi? Rüstem Paşa ne zaman öldü?   İşte tüm detaylarıyla habergazete.com'da
Osmanlı Sadrazamı
Görev süresi
28 Kasım 1544 – 6 Ekim 1553
Yerine geldiği     Hadım Süleyman Paşa
Yerine gelen     Kara Ahmed Paşa
Görev süresi
29 Eylül 1555 – 10 Temmuz 1561
Yerine geldiği     Kara Ahmed Paşa
Yerine gelen     Semiz Ali Paşa
Kişi bilgileri
Doğum     1500
Saraybosna yakınlarında "Butomir" veya "Sarajovska Polje"
Ölüm     10 Temmuz 1561
İstanbul


Rüstem Paşa kimdir, Rüstem Paşa nasıl öldürüldü, Damat Rüstem Paşa nasıl öldü, Damat Rüstem Paşa’yı kim öldürdü, Rüstem Paşa gerçekte nasıl öldü, Rüstem Paşa’yı Atmaca mı öldürdü, Rüstem Paşa’nın hayatı, Mihriban Sultan Rüstem Paşa’nın ölmesini istedi mi? Rüstem Paşa ne zaman öldü?

Muhteşem  Yüzyıl’ın dün akşamki bölümünde Şehzade Beyazıd, Atmaca’yı Damat Rüstem Paşa’yı öldürmesi için görevlendirdi. Rüstem Paşa’nın eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihriman Sultan ile görüştü. Atmaca önce Rüstem Paşa’nın koruyan askerleri öldürdü daha sonra Rüstem Paşa’yı boğazladı. Bu sırada yara alan Atmaca da hayatını kaybetti. Mihriban Sultan, askerlerin cesetlerinin yok edilmesini ve Rüstem Paşa’nın rahatsızlığı sonrası öldüğünü söylenmesini istedi.

Peki gerçek hayatta da böyle mi oldu?

Resmi tarihe göre Rüstem Paşa 12 Temmuz 1561 tarihinde, 56 yaşında vücutta su toplanması nedeniyle öldü.


Rüstem Paşa’nın hayatı:

Hırvat asıllı Rüstem Paşa, 1505 yılında Saraybosna yakınlarında bir köyde doğdu. Savaşlardaki başarıları nedeniyle hızla yükseldi. Rüstem Paşa’nın hayatındaki dönüm noktası Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihriban Sultan’la evlenmesi oldu. Mihriban Sultan’ın birçok taliplisi vardı ancak padişah Rüstem Paşa’yı uygun gördü. Bunun üzerine rakipleri Rüstem Paşa’nın cüzzamlı olduğu yalanını ortaya attı. Bu haberi duyan padişah haberin aslını-astarını araştırmak üzere hekimbaşısı Mehmet Halîfe'yi Rüstem Paşa'ya gönderip kontrol ettirdi. Hekimbaşı, paşanın üzerinde bir bit buldu. O dönem bitlerin cüzzamlı bir insana yaklaşmadığına inanılıyordu. Böylece evliliğe onay çıktı. Rüstem Paşa için “Olucak bir kişinin bahtı kavi talii yar, kehlesi dahi mahallinde anın işe yarar” denir. Ballı adamın üzerinde bit çıksa işine yarar anlamındadır. Evlilik sonrası Rüstem Paşa, Damat sıfatını almıştır.

Rüstem Paşa hakkında ilginç bilgiler:

Rüstem Paşa, Osmanlı tarihinin en zengin sadrazamıydı. Osmanlı devletine ilk rüşveti sokan sadrazam olarak bilinir ve Şehzade Mustafa’nın idamında başrol oynamıştır.

Damat Rüstem Paşa, aksi bir insan olduğu bilinir. Hatta bir kez bile güldüğünü gören olmadığı söylenir.

Rüstem Paşa o kadar paragöz bir insandı ki sarayın bahçesindeki çiçekleri bile satmıştı.

İlim ve sanat adamlarına, şâir ve yazarlara karşı cimri davranmıştı. Hiçbiriyle iyi geçinememişti. Bu yüzden şairler Rüstem Paşa’yı kötülerlerdi. Taşlıcalı Yahya, idam edilen Şehzade Mustafa için ağıt yazmıştı. Rüstem Paşa, Taşlıcalı’nın yazdıkları yüzünden çok sinirlendi. Orduyu ve halkı, kendisi aleyhine ayaklanmaya teşvik ettiği suçlamasıyla Taşlıcalı’yı îdam etmek istedi. Ancak Kanuni şairi korudu.

Rüstem Paşa kimdir, Rüstem Paşa nasıl öldürüldü, Rüstem Paşa nasıl öldü, Damat Rüstem Paşa’yı kim öldürdü, Rüstem Paşa gerçekte nasıl öldü, Rüstem Paşa’yı Atmaca mı öldürdü, Rüstem Paşa’nın hayatı, Mihriban Sultan Rüstem Paşa’nın ölmesini istedi mi? Rüstem Paşa ne zaman öldü?

HÜRREM SULTAN KİMDİR? NASIL HAYATINI KAYBETMİŞTİR?

ŞEHZADE II.SELİM KİMDİR?

SITMA (KULUÇKA SÜRESİ) NEDİR?

HÜRREM SULTAN NASIL HAYATINI KAYBEDECEK FOTO

HÜRREM SULTAN NASIL HAYATINI KAYBEDECEK VİDEO


HÜRREM SULTAN TARİHTE NASIL HAYATINI KAYBETTİ (TARİHÇİLER GÖRE HÜRREM SULTANIN ÖLÜMÜ)

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN KİMDİR? KANUNİ SILTAN SÜLEYMAN'DAN SONRA KİM TAHTA GEÇMİŞTİR?


Damat Rüstem Paşa (1500 - 10 Temmuz 1561), I. Süleyman saltanatı döneminde 28 Kasım 1544-6 Ekim 1553 ve 29 Eylül 1555-10 Temmuz 1561 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Hayatı


Rüstem Paşa, yaklaşık 1500 yılında Hırvat asıllı Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak Saraybosna yakınlarında olan ya Butmir ya da Sarajevsko Polje adlı bir köyde doğmuştur. Ailesinin adının Opuković veya Cığaliç olduğu bildirilmektedir. Babası Mustafa Bey (Paşa) olup Sinan (Kaptân-ı Derya Sinan Paşa, ö. 1554) ve Nefise adlı iki kardeşi olduğu belirtilmektedir.

Genç yaşta İstanbul’a getirilip devşirilen Rüstem Paşa Enderun’da eğitim gördü. Enderundan rikâb ağalığı ile çıktı. 1526 Mohaç Muharebesi’ne silahdar olarak katıldı. Bu seferden döndükten sonra birinci imrahor görevine tayin edildi. Üstün yetenekleri dolayısıyla Sultan Süleyman’ın gözüne girdi. Önce Diyarbakır beylerbeyi oldu. Sonra Anadolu beylerbeyliğine nakledildi. 1539’da üçüncü vezir olarak görevlendirildi. Üçüncü vezir iken 26 Kasım 1539’da Şehzade Cihangir ve Şehzade Bayezid’in sünnet düğününde Kanûnî Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan ile evlendi. Bu nedenle ’damat’ sıfatıyla anılır.

Padişaha damat olması söz konusu olunca Rüstem Paşa’yı çekemeyen rakipleri onun cüzzamlı olduğu dedikodusunu yaymışlardı. Bunun üzerine hassa hekimlerinden Mehmet Halife, bu söylentinin gerçek olup olmadığını araştırmak için paşayı muayeneden geçirdi. Muayene sırasında gömleğinde bir bit bulundu. O günlerdeki tip bilgisine ve halk inanışına göre bir cüzamlının üzerinde bit barınamaz olduğu kabul edilmekteydi. Gömleğindeki bit, cüzzamlı olmadığına delil olarak kabul edilerek evlenmesine izin verildi.


“     Olucak bir kişinin bahtı kavi talii yar.
Kehlesi dahi mahallinde anın işe yarar.     „

Rüstem Paşa için söylenmiştir. Ballı adamın üzerinde bit çıksa işine yarar, anlamındadır ve üzerinde bit çıkması üzerine dile getirilmiştir. Bu yüzden, tarihçilerin kendisine vermiş oldukları bir diğer isim "Kehle-i İkbal" (İkbal Biti) Rüstem Paşa’dır.

1544’de Hadım Süleyman Paşa’nın azledilmesi üzerine yerine getirilmesi beklenen ikinci Vezir Deli Hüsrev Paşa’yı Hürrem Sultan’ın emriyle birbirine düşürdü ve ardından Kanuni Sultan Süleyman hem Hüsrev Paşa’yı hem de Hadım Süleyman Paşa’yı azledip sadrazamlığa Rüstem Paşa’yı getirdi.

Hürrem Sultan ve kızı Mihrimah Sultan bir olup Şehzade Mustafa’nın idamına ortam hazırladı. [kaynak belirtilmeli] Kanuni, Şehzade Mustafa’yı öldürttükten sonra yeniçerilerin ayaklanma çıkarabileceği korkusuyla Rüstem Paşa’yı azletti (1553) ve yerine Kara Ahmet Paşa’yı getirdi.

Ancak Hürrem Sultan ile Mihrimah Sultan, Rüstem Paşa’yı sadrazamlığa tekrar getirebilmek için çalıştılar. 29 Eylül 1555 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman basit bir bahaneyle Kara Ahmet Paşa’yı Divan-ı Humayun’un ortasında idam ettirdikten sonra Rüstem Paşa tekrar sadrazam oldu. 10 Temmuz 1561 İstanbul’da ölümüne dek sadrazamlık görevini sürdürdü. Cenazesi Şehzade Camii bahçesindeki türbesinde gömülüdür.
Değerlendirilmesi

Sicill-i Osmani’de şöyle değerlendirilmektedir.

    Zengin, tedbirli, akıllıydı.

Osmanlı kişileri hakkında önemli bir biyografi eserinde ise şu değerlendirilme yapılmıştır:

    Rüstem Paşa arkasında büyük miktarda mücevherat, altın ve gümüşten yapılmış değerli eşya bıraktı. 1.700 köle, 2.900 at, 1.160 deve, 8.000 dülbent, 780 bin sikke-i hasene, 5.000 hilat, 1.100 altın üsküf, 2.009 yük keçe, 2.000 zırh, 100 gümüş eyer, 500 mürassa altın eyer, 130 çift altın üzengi, 760 mürassa kılıç, 1.500, gümüşlü tolga, 1000 gümüşlü sesper, Anadolu ve Rumeli’de sahip olduğu 1.000 çiftlik zenginliklerinin önemli bir kısmını oluşturmaktaydı.

    Yerli ve yabancı kaynaklar..(onu)... abus çehreli ve aksi bir adam olarak tanıtmaktadır. Aynı zamanda onu hüsn-i tedbir sahibi, kabiliyetli, müktesit bir devlet adamı olarak bildirilmektedir.


Kısa dönemde devlet hazinenin doldurulmasına önem vermiş, bunun uzun dönemde nelere sebep olacağını düşünememiştir. Örneğin önce hass-ı hümayun ve sonra diğer hasları iltizam suretiyle işletmesi hazineye büyük gelir sağlamıştır; ama bu, toprakları işleten mültezimlerin toprakların verimliğini artırmak hatta aynı seviyede tutmak için yatırım yapmamalarına ve böylece zamanla tarım topraklarınin verimliğinin kaybolmasına neden olmuştur. İltizam satışlarında bir rüşvet şekli olan komisyon verilmesinin yaygınlaşması; hazineyi doldurmak için bahşiş, peşkeş vb. isimler takılan bir çeşit rüşvet alıp ve verilmesi usul haline getirmiştir. Bu türlü yolsuz kazanç kazanma ile kendi şahsi servetini de büyük miktarlara yükseltmiştir. Bu yolsuz kazancın yaygınlaşıp alışılır görenek haline girmesi, devlet kademesinde rüşvetin yaygınlaştırılması Osmanlı İmparatorluğu’nun içine bozulma tohumlarını atmıştır.


İstanbul’da Rüstem Paşa Camii
Eserleri


Biri Tekirdağ’da, diğeri İstanbul’da kendi adına yaptırdığı 2 adet camii vardır. Edirne’ de Mimar Sinan’a Rüstem Paşa Kervansarayı’nı yaptırmıştır. Ankara’da 1522-1523 tarihlerinde Çengel Han’ı inşa ettirmiştir. Ayrıca Kütahya’da Anadolu Beylerbeyliği yaptığı sırada bir medrese ve bir hamam yaptırmıştır. Kütahya’daki bu eserlerden hamam günümüze kadar gelmiş; taç kapısının bir bölümü hariç yıkılan medrese ise orijinaline uygun olarak yeniden yapılmıştır.

Rüstem Paşa’nın tarihçi olarak Osmanlı kültürüne katkıları da bulunmaktadır. Tevarih-i Ali Osaman veya Tarih-i Rüstem Paşa adı ile yazdığı tarih eseri Osmanlı devletinin kuruluşundan 1561’e kadar dönem tarihini ihtiva etmektedir. Bu eserde kendisinin büyük katkısı olan Kanuni devrini işlemiş ve Osmanlı devletinin gelişmesinin zirvesine tarihsel bir pencere açmıştır. Ancak bu eserin 1923’de ilk Almanca çevrisini (Die Osmanische Chronik des Rüstem Pascha adlı) yapan I. Ferrer ve bazı diğer tarihçiler bu eserin Rüstem Paşa tarafından şahsen yazıldığına şüphe ile bakmaktadırlar.[1]

Popüler kültürdeki yeri


2003 yapımı Hürrem Sultan dizisinde Serhat Nalbantoğlu tarafından canlandırılmıştır. 2011 yılından itibaren yayınlanan Muhteşem Yüzyıl adlı Türk TV dizisinde ise Rüstem Paşa’yı Ozan Güven canlandırmaktadır.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Hamit KARAKUŞ
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Magazin KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR