DOLAR
 
2.225
EURO
 
2.865
ALTIN
 
87.594
BIST100
 
77.775


Ekonomi

Yorumlar     Haber Tarihi : 26.02.2014 14:25

Teşeron İşçilere kadro verilecek mi? Bakan Çelik’ten yeni açıklama


Memura 1 Derece Ve Emeklilikte Yaş Konusu İle 4/C Ve Taşeron İşçi Taleplerine İlişkin Açıklama Yapıldı. İşte 4c ve taşeron hakkında yapılan o a


Teşeron İşçilere kadro verilecek mi? Bakan Çelik’ten yeni açıklama

Memura 1 Derece Ve Emeklilikte Yaş Konusu İle 4/C Ve Taşeron İşçi Taleplerine İlişkin Açıklama Yapıldı. İşte 4c ve taşeron hakkında yapılan o açıklamalar. Tüm detaylarıyla...


Memurlara ilave derece verilmesi, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının giderilmesi, taşeron işçilerin kadro ve kıdem tazminatı konusunda düzenleme yapılması, geçici işçilerin kadroya geçirilmesi ve 4/C personelin taleplerine ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından açıklama yapıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun Cuma gecesi yapılan oturumunda, Milletvekillerinin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırmak üzere söz alan Bakan ÇELİK; memurlara derece verilmesi, emeklilikte yaş sorunu, taşeron ve geçici işçiler ile 4/C personelin sorunlarına ilişkin olarak da özetle şunları söyledi:

Taşeron işçiler

Karayolları işçileriyle ilgili bir yargı süreci yaşandı, hâlen de devam ediyor yargı süreci ve burada asıl işçi olarak iadesiyle ilgili yargı kararları var, tazminatların ödenmesiyle ilgili kararlar var. Bunlar diğer taşeron işçileri konusu gibi gündemimizde tartıştığımız, olgunlaştırdığımız konular diye ifade edebilirim. Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kuruluna gerek taşeron uygulamasıyla ilgili gerekse yargıda konu olan asıl işçi olduğuyla ilgili yargı kararlarını içeren konularla ilgili çalışmalarımız Başbakanlığa taslak olarak sevk edilmiş bulunmaktadır. Taşeron uygulaması, bizlerin de sizlerin de birçok defa Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine ve çeşitli vesilelerle gündeme taşıdığımız önemli bir sorun. Buradan, taşeron çalışanların yıllık izinleriyle yaşadıkları sorunlar, ücretlerinin ödenmemesi konusunda ücretlerin güvence altına alınması ve sözleşmenin kısa değil, yıllık değil asgari üç yıl zorunluluğu getirmek ve kıdem tazminatını yine güvence altına almak ve en önemlisi de, asıl iş ile alt işverenin kesin bir hatla ayrılması. Hangi işler asıl işlerdir, hangi işler yardımcı veya alt işverenin yapması gereken işlerdir? Bunları tanzim eden ve muvazaayı ortadan kaldıracak önemli bir düzenleme, taraflarla uzun müzakere neticesinde Başbakanlığa sevk edilmiş. İnşallah, kısa süre içerisinde Parlamentoya gönderebilirsek, ben gruplar arasında bir uzlaşma olacağı inancı içerisindeyim.

Bunun yanında, aynı şekilde, büyükşehirdeki taşeron işçilere de -bunlar kısmi süreli, belli süreli çalışan işçiler; dolayısıyla, o iş yeri aslında kapanmıyor, belediyeye devrediliyor- ihtiyaç devam ediyor ise onların büyükşehir belediyeleri bünyesinde çalışmalarında ihtiyaç olduğu için -çalıştıkları için- bir mahzur yok; onların işvereni de artık büyükşehir belediyesi olacaktır. Bunların çalışma sürelerini bilemiyorum, tabii ona bakmak gerekiyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili -çok kez gündeme geldi- orada, 2000 öncesi çalışanlarla ilgili, 2000 öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. 1999 yılında çıkarılan, gerçekten reform düzeyindeki bir yasa neticesinde, 1/1/2002’den sonra işe başlayanlar 60 yaşında emekli olacaklardır. 2000 öncesinde işe başlayanlarla ilgili ise durum farklılık arz etmektedir. Bundan dolayı, bu 4747 sayılı -yanılmıyorsam- Yasa’daki düzenleme kademeli bir emekliliği Türkiye’nin önüne koymuş. Bu konu Anayasa Mahkemesine gitmiş, Anayasa Mahkemesi bu kademeli emekliliği onaylamış. Dolayısıyla, 1999 yılındaki bu yasadan dolayı birçok vatandaşımız -ki yaklaşık rakamlar da 5 milyon civarında 2000 öncesinde işe başlayanlar- diyor ki: Bu değişiklikten dolayı bizim kademeli bir şekilde emeklilik, dolayısıyla belli bir süreyi doldurma zorunluluğu geldi diye ifade ediyorlar. Onlara isabet ettiği için bir haklılığı var ama netice itibarıyla, Parlamentodan bir yasa geçiyor, bu hepimizi bağlıyor, bütün milletimizi de bağlıyor. Burada yaşanan sorunlar önemli olan, biz de şu anda onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için bu önümüzdeki Bakanlar Kuruluna sevk ettiğimiz düzenlemede bir çalışmamızı huzurlarınıza getirmiş olacağız.

Geçici işçilerin kadroya alınması

Bildiğiniz gibi, daha önce altı ay çalışanlarla ilgili bir düzenleme yapılmış idi ve altı ay çalışanlar kadroya alınmışlar idi, 230 bin civarında işçimiz; onun altında kalanlarla ilgili, mevsimlik çalışanlar, dört ay, üç ay ve beş ay yirmi sekiz gün gibi çalışanlar bu haktan yararlanamamışlar idi. Şu anda da bunlar yine aynı süreler içerisinde çalışmalarını sürdürmektedirler.

Memurlara bir derece verilmesi

Memura bir derece verilmesi konusu da toplu sözleşmede, yine 4/C konusu da toplu sözleşmede gündemimizde olan ve danışma kurullarında şu anda görüştüğümüz konular. Tabii ki Çalışma Bakanlığı olarak, bizim toplu sözleşmede tarafların bir bölümünü temsil eden kesim olarak, Bakanlık olarak bizim bu konulara yaklaşımımızın yanında Hükûmetin ve ilgili bakanlıkların uyumu da önem arz ediyor; netice itibarıyla bir maliyet söz konusu. Dolayısıyla, bu konuda uzlaşı sağlama gayreti içerisindeyiz, şundan dolayı: 2005 yılına kadar birkaç defa memurlarımıza 1 derece verilmiş. 2005’ten sonrakiler diyorlar ki: "Neden bize verilmiyor?" Bu serzenişler, bu ifadeler ister istemez biraz da cevapsız kalıyor. Bundan dolayı toplu sözleşme gündeminde olan bir konu, ilgili tüm kamu görevlileri sendikaları sürekli bunu önümüze getiriyorlar, tartıştığımız bir konu. Umarım, bir konsensüs sağlanır diyorum.

4/C personel talepleri

Teşeron İşçilere kadro verilecek mi? Bakan Çelik’ten yeni açıklama

4/C statüsünde, bu toplu sözleşme ücretlerinde yüzde 40’a varan bir artış sağladık ama statüyle ilgili, 4/B’li olma talepleriyle ilgili henüz karar aşamasında değiliz. Onu da açıkça ifade edeyim. Bu da tartıştığımız konulardan bir tanesi.

4/C’lilere yüzde 40’lik bir ücret artışı sağlanmış bulunuyor. Bunu görmemezlikten gelmeyelim ama buradaki statü değişikliğiyle ilgili taleplere yani biz saygı duyuyoruz ama bu konuda da bir konsensüse ihtiyaç var, bir uzlaşmaya ihtiyaç var. O noktaya gelmediğimizi ifade ediyorum.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik taşeron işçi yasasının şu anda meclis’de görüşüldüğünü ve torba yasayla meclise geldiğini açıkladı. Taşeron işçi yasası torba yasada yer alacak mı ne tür haklar sunacak kadro verilecek mi hepsi Haberler.com’da...Taşeron işçileri kulaklarını dikmiş Faruk Çelik’ten gelecek son haberi bekliyorlar.Taşeron işçi taslağının Meclisde olduğunu söyleyen Faruk Çelik müjdeli haberi umutla bekleyen işçilere ne zaman verecek. Mecliste görüşülen taslağın son halini ne zaman açıklayacak işte en son taşeron işçi haberleri Habergazete.com’da...

Bu konu pazar günü bile tartışılıyorsa milyonlarca insan bunu bekliyorsa artık bişeyler yapılmalı taşeron işçiler merakla Mart ayında açıklanacak torba yasada taşeronlara haklar var mı kadro var mı en çok merak edilen konu Faruk Çelik’in son açıklaması :  Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen yüzlerce TÜRK-İş ve bağlı sendika üyeleri Gar önünde bir araya geldi. ’Yargı kararı uygulansın, adalet yerini bulsun’, ’İşçilere kadro istiyoruz’, ’Taşeron işçiliğe hayır, kadromuzu almaya geldik’, ’Alo Fatih çekme fırça yersin’ döviz ve pankartları taşıdı. Hükümet aleyhine sloganlar atıldı. Kortej oluşturan grup üyeleri buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüdü. Eyleme BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile CHP’li bazı milletvekilleri destek verdi.
Alanda toplananlar adına yapılan konuşmalarda, taşeron uygulamaları, 4/B, 4/C gibi istisnai istihdam türlerinin yaygınlaşması, asgari ücret, düşük ücret politikası, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesi ve özelleştirme gibi konular eleştirildi. Taşeronlaşmayla ilgili yargı kararlarının uygulanması, taşeron işçilerin kadroya alınması ile kıdem tazminatı ve kiralık işçiliğin gündemden çıkarılması istendi.

MİLYONLARCA ÇALIŞANA ZAM VE KADRO GELECEK Mİ?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron uygulamalar konusundaki çalışmalarının Başbakanlığa taslak olarak sunulduğunu belirtti. Taşeron uygulamasının, çeşitli vesilelerle gündeme taşınan önemli bir sorun olduğunu kaydeden Çelik, taslağın, taşeron çalışanlarının yıllık izinleri, kıdem tazminatı ve ücretlerinin güvence altına alınması, sözleşmenin kısa değil asgari 3 yıl yapılması, asıl işveren ile alt işverenin kesin olarak ayrılması gibi düzenlemeleri içerdiğini söyledi. Çelik, kısa süre içinde parlamentoya göndermek istedikleri söz konusu taslakla ilgili olarak gruplar arasında uzlaşma olacağı inancını taşıdığını ifade etti.
 
Emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değinen Çelik, "Burada, 2000 yılı öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. Kademeli bir emeklilik söz konusu. Anayasa Mahkemesi de bu kademeli emekliliği onaylamış. Biz de onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için Bakanlar Kurulu’na sevk ettiğimiz düzenlemede, çalışmalarımızı huzurunuza getirmiş olacağız" diye konuştu.
 
Faruk Çelik, memura derece verilmesi, 4-C konularının toplu sözleşmede gündemlerinde olduğunu bildirdi.
Çelik, "Memura derece konusunda uzlaşı sağlanma gayreti içindeyiz. 4-C statüsü ile ilgili olarak bu toplu sözleşmede yüzde 40 oranında ücret artışı sağladık. Ama 4-B olma talepleri ile ilgili henüz karar aşamasında değiliz. Tartıştığımız konulardan biri. Statü değişikliği ile ilgili taleplerine saygı duyuyoruz ama bu konuda bir uzlaşmaya ihtiyaç var. O noktaya gelmedik" dedi.

Taşeron işçilerin iş güvencesinin bulunmadığını, kıdem tazminatından yararlanamadığını ve sosyal haklara sahip olmadığını ifade eden Arslan, en son yapılan Üçlü Danışma Kurulu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin kendilerine çözüme dair öneriler sunduklarını, buna karşı kendilerinin de önerilerde bulunduğunu dile getirdi.

TAŞERON SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLECEK?


Bakanlığın bir süredir taşeron işçilerin sorunlarını çözecek bir düzenleme üzerinde çalıştığını ve bunun sonuçlarının kamuoyunda merakla beklendiğini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

"Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yaptığımız görüşmede, taşeron işçilerle ilgili yürüttükleri çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve çalışmanın en kısa sürede sosyal taraflarla paylaşılacağını söyledi. Sayın Bakan, çalışma neticesinde bazı yeni düzenlemelerin olabileceğinden bahsetti ama bu konuda ayrıntı vermedi. Bu konuda bizim taleplerimiz belli. Özellikle muvazaa kararlarının uygulanmasını, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 2. maddesine dokunulmamasını, yine aynı yasanın aynı maddesinin 8 ve 9. fıkralarının çıkartılmasını istiyoruz. Bunların dışında, ihale yasasında değişiklik yapılmasını, taşeron işçilerinin alt işveren işçi olarak mahkeme kararlarıyla sayılmayanların kadrolarının verilmesini, alt iş veren olarak kalacakların sendikal hakların sağlanıp, toplu sözleşme düzenine geçilmesini talep ediyoruz. Bu taleplerimizin her zaman arkasındayız. Dilerim bakanlık bu sorunun çözümü konusunda köklü bir değişikliğe gider ve kamuda çığırından çıkmış bu uygulamaya son verilir."

TAŞERON İŞÇİLERE SENDİKAYA ÜYE OLMA DAVETİ


Arslan, sendikalaşmanın taşeron işçilerin sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlayacağını belirterek, bu kapsamda Hizmet-İş’in kuruluşunun 35. yıl dönümünde "Sendika Seni Korur" ve "Hakkın Bize Emanet" temasıyla örgütlenme kampanyası başlattıklarını anımsattı.
Örgütsüz yapıların sorunlarını etkin bir şekilde dile getirmekte ve sorunlar çözümüne yönelik muhatap bulmakta zorlandığına dikkati çeken Arslan, "Tüm taşeron işçilerini sendikalara üye olmaya, özellikle de Hak-İş’e bağlı sendikalara üye olmaya davet ediyorum. Çünkü taşeron işçilik konusundaki mücadelenin en etkili yolu sendikalardan geçiyor" dedi.

Türk-İş’in 15 Şubat’ta Ankara’da yapılan taşeron işçiliği protesto mitingine kendilerinin de davet edildiğini belirten Arslan, mitingi taşeron sorunun çözümü açısında olumlu bulmakla birlikte, mitingin çağrısının olayın öznesi olan taşeron işçileri sendikal mücadeleye katacak nitelikte olmamasını eksiklik olarak gördüğünü söyledi.
 
Bugünlerde en önemli mevzulardan biri de taşeron işçi konusunun torba yasada yer alıp almayacağı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son taşeron işçi taslağının yolda olduğunu ve TBMM’ye geldiğini açıkladı. Taşeron işçi torba yasada olacak mı? İşte taşeron işçiler haberi
Taşeron işçilerin gözü yine Bakan Faruk Çelik’e kilitlenmiş durumda. Taşeron işçiler taslağının yolda olduğunu dile getirmiş olan Bakan Faruk Çelik, TBMM’ye gelen taşeron işçi taslağının ayrıntılarını yakında açıklayacak. İşte en güncel ve en son taşeron işçi haberleri sitemizde. Taşeron işçi torba yasada olacak mı?
Bugün taşeron işçiler cephesinde neler oluyor? Mart ayında yürürlüğe girecek olan torba yasada taşeron işçiler mevzusu da var mı? Dün yapılan görüşmeler sonrası Bakan Faruk Çelik’in son açıklaması

Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda Torba yasanın etkili olacağı gelen bilgiler arasında. Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak? Taşeron işçilerin izin haklarında iyileştirilme yapılması Torba yasa ile geldi. TBMM’de görüşülmeye başlanan Torba yasada hala taşeron işçilerin konusu ele alınmadı. 17 Aralık operasyonun ardından zor günler yaşayan hükümet torba yasada yeniden yargılama ve internet düzenlemesinin üstünde daha çok durdu.Bugün Üçlü Danışma Kurulu toplandı ve Çalışma Sosyal Güenlik Bakanı Faruk Çelik’in de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Taşeron işçiler sorununun ana madde olduğu toplantıda Bakan Farık Çelik’in son açıklaması . Sürekli yürürlüğe gireceği söylenen taşeron işçi taslağının yine yolda olduğu söylendi.


Üçlü Danışma Kurulu’nda taşeron işçilerin sorunları masaya geldi. Bakanlık tasarı hazırlayıp, sosyal taraflarla paylaşacak.
HÜKÜMET ile sendikalar arasındaki son Üçlü Danışma Kurulu Toplantısında, kıdem tazminatı fonu konusunda orta nokta bulunamadı. İşçi ve işveren tarafları el sıkışamayınca, 11 milyon çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatının fona devredilme fikri de askıya alındı. Ancak toplantının asıl gündemini, tageron işçilerinin sorunları oluşturdu.

GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADILAR

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Bakam Faruk Çelik’in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlık’ın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini söyledi. Alt işverenlikle ilgili sorunların çözülmesini istediklerini vurgulayan Arslan, "îş Yasasının,2. Maddesi’nin 8. ve 9. fıkraları ortadan kaldırılmalı. Sonuçlanan muvazaa davalarının gereği ilgili kurumlarca yapılmalı. 94 sayılı İLO Sözleşmesine uygulanmalı" dedi. Türk-lş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da, taşeron işçilerinin yıllık izinlerini kullanması, kıdem tazminatım hak etmesi ve güvenceli içalışma koşullarına kavuşmasının önemli olduğunu kaydetti. DİSK Başkam Kani Beko ise taşeron işçiliği sisteminin yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Edinilen bilgiye göre, üç konfederasyonun sözcülüğü DİSK Başkanı Kani Beko’ya verildi. Beko, üç konfederasyonun üzerinde uzlaştığı 8 maddelik taşeron metnini bakana sunarak, "Taşeron sorununu çözmek istiyorsanız, buyurun bunun üzerinden konuşalım" dedi.


Kıdem tazminatı, taşeronluğun yaygınlaştırılması, kiralık işçilik- özel istihdam büroları, esnek çalışma düzenlemelerinin kırmızı çizgileri olduğunu belirten Beko, "2.5 milyon taşeron işçisi var. Sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsanız elimizden geleni yaparız. Bunun yolu, bu işçilerin kamudaysa o kamu kuruluşunun, özeldeyse de asıl işletmenin kadrosuna alınmasından geçer. Sizin döneminizde taşeron işçi sayısı katlandı. Bu sayıyı artıracak, taşeronluğu daha da genişletecek tüm düzenlemelere karşıyız" diye konuştu.


Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Hamit KARAKUŞ
  • Bugünün Gazete Manşetleri 20 Eylül Gazete Önsayfaları
  • İnsanlık ölmüş dedirten olay
  • iPhone 6 ön siparişlerini iptal etti
  • Böyle isim mi olur demeyin!
  • Galatasaray Devler Ligi’ne özel tasarlanan formasını tanıttı
  • Dehşete düşüren iddia!
  • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
  • İbrahim Tatlıses’i çıldırtan iddia!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR