DOLAR
 
2.163
EURO
 
2.848
ALTIN
 
89.673
BIST100
 
80.838


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 13.03.2014 17:02

2014 YGS Giriş Yerleri yayınlandı(osym.gov.tr Netten sorgulama)

YGS sınav yerleri açıklandı. 2014 ÖSYS YGS sınav yeri online öğrenmek için habergazete.com sitemizden ulaşabilirsiniz. 2014 ÖSYS YGS Sınavı Giriş yerleri YGS’ye girecekler dikkat! Sınav yerleri açıklandı.


2014 YGS Giriş Yerleri yayınlandı(osym.gov.tr Netten sorgulama)

HABERGAZETE.COM YGS sınav yerleri açıklandı. 2014 ÖSYS YGS sınav yeri online öğrenmek için  habergazete.com sitemizden ulaşabilirsiniz. 2014 ÖSYS YGS Sınavı Giriş yerleri YGS'ye girecekler dikkat! Sınav yerleri açıklandı.ayrıntılar haberin devamında....

Haberin DevamıSınav yerlerni aşağıda yer alan ÖSYM'nin sitesindenöğrenebilirsiniz...

TIKLA ÖĞREN....YGS sınav giriş yerleri. YGS sınav giriş yerleri ne zaman belli olacak. 2014 YGS sınavı.2014 YGS sınavı hang tarihte yapılacak.YGS sınav giriş belgeleri ne zaman açıklanacak.YGS sınav giriş yerlerini açıklandığında verdiğimiz liklerden öğrenebilirsiniz Tüm ayrıntıları Habergazete.com sitesinden öğrenebilirsiniz. 


2014 YGS sınav başvuruları yapıldı ÖSYM Yükseköğretim Geçiş Sınavı olan YGS sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacağı tam olarak bilinmiyor fakat açıklandığı anda verdiğimiz linkler hemen aktif hale gelecektir. 
Türkiye de binlerce kişinin girdiği YGS sınavı ne zaman sınav giriş yerleri açıklanacığı tam olarak bilinmiyor tahminlere göre gelecek ay sınav giriş yerleri açıklanılması bekleniliyor.


2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuran adayların sınava giriş belgesini, TC kimlik numaraları ve aday şifreleriyle Mart ayının ikinci haftasından itibaren ÖSYM’nin internet sitesinden alabilecekleri bildirildi.YGS giriş yerlerinin ne zaman açıklanacağına ilişkin sorulara resmi açıklama geldi.2014 YGS ( Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ) 23 Mart 2014 Pazar günü yapılacak. YGS’ye girecek olan üniversite adayları haliyle sınava hangi okulda gireceklerini merak ediyorlar. 
  


 YGS Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı - Genel Bilgiler

 2010 yılından itibaren ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. YGS (Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı) olarak adlandırılan birinci aşamada başarılı olan öğrenciler, LYS (Lisans Yerleştirme Sınavları) olarak isimlendirilen ikinci aşama sınavlara girmeye hak kazanacaktır. Yerleştirmeler LYS sonuçlarına göre gerçekleştirilecektir.   

YGS ortak müfredata göre hazırlanmış sorulardan oluşacaktır. YGS içerik olarak ÖSS’de uygulanan ilk dört test ile benzer nitelikte olacaktır. Sınavda tek bir soru kitapçığı ve tek bir cevap kağıdı kullanılacaktır.


YGS - Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı

 YGS Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı - Genel Bilgiler

 
2010 yılından itibaren ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. YGS (Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı) olarak adlandırılan birinci aşamada başarılı olan öğrenciler, larak isimlendirilen ikinci aşama sınavlara girmeye hak kazanacaktır. Yerleştirmeler LYS sonuçlarına göre gerçekleştirilecektir.   


YGS ortak müfredata göre hazırlanmış sorulardan oluşacaktır. YGS içerik olarak ÖSS’de uygulanan ilk dört test ile benzer nitelikte olacaktır. Sınavda tek bir soru kitapçığı ve tek bir cevap kağıdı kullanılacaktır.YGS Puanları Değer Aralıkları: Her puan türündeki puanlar, en küçüğü 100 en büyüğü 500 olan puanlar olarak hesaplanacaktır.

Birinci Aşama (YGS) Taban Puanları ve Sağlayacağı Haklar:
  
1) Taban puan-1: Önlisans programları ile açıköğretim programlarını tercih etme hakkı.

2) Taban Puan-2: İkinci aşama sınavlara katılma hakkı.

3) Taban Puan-3: Birinci aşama puanlarıyla da öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakkı (2009-ÖSYS’de SAY-1, SÖZ-1 veya EA-1 puanlarıyla girilen programlar)

Taban puanlar YÖK tarafından belirlenerek daha sonra açıklanacaktır.


 YGS Sınav Tarihi

 
Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı (YGS), 2010 yılından itibaren her yılın Nisan ayının ilk yarısında gerçekleştirilecektir. Sınavın kesin tarihi her eğitim ve öğretim yılının başında ÖSYM tarafından basın yoluyla duyurulacaktır. ÖSYM tarafından açıklanan sınav tarihleri sitemizde de yayınlanmaktadır. YGS testleri ve YGS soru sayıları


ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı)’nın ilk aşaması olarak uygulanacak YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) Türkçe, Matematik, Sosyal bilimler ve Fen bilimlerinden hazırlanmış toplam 160 sorudan oluşmaktadır.


 YGS Sınav Süresi

 
Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı (YGS) 160 dakika sürecektir. YGS Puan Türleri

 
Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı (YGS)’nda 6 farklı puan türü bulunmaktadır. YGS-1 ve YGS-2 puan türleri 2010 yılından önce uygulanan ÖSS sınavındaki Sayısal-1 yerine; YGS-3 ve YGS-4, Sözel-1 yerine; YGS-3 ve YGS-4 ise Eşit Ağırlık-1 yerine geçmektedir. YGS puan türleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. 


23 Mart 2014’te gerçekleştirilecek 2 milyondan fazla adayın gireceği YGS sınav yerleri ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından TC kimlik numarasıyla öğrenilebilecek. YGS sınav yerimi nasıl öğrenebilirim? YGS sınav yerleri ve sınava giriş belgeleri Mart ayının ilk haftası ÖSYM aday işlemleri sayfasında açıklanacak. 
 

 
2014-ÖSYS: Başvuran Aday Sayısı, Adayların Başvuru Bilgilerinde Değişik Yapabilmeleri ve Yüksek Seçim Kurulu Kararı  

2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri 15 Ocak 2014 tarihinde tamamlanmıştır.

2014-ÖSYS’ye toplam 2.086.087 aday başvuru yapmıştır.


2014-YGS’ye girmek istediğini bildiren aday sayısı 2.007.659’dır.

Sadece Sınavsız Geçiş hakkı için 2014-ÖSYS’ye başvuran aday sayısı ise 78.428’dir.

2014-ÖSYS’ye, henüz bir ortaöğretim kurumundan mezun olmayan 850.840 aday; bir ortaöğretim kurumundan mezun olan 1.235.247 aday başvuru yapmıştır.

2014-YGS 23 Mart 2014 tarihinde yapılacaktır. Başvurusunu tamamlamış adaylar, 31 Ocak 2014 saat 23.59’a kadar T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile İnternet adresinden, eğitim bilgileri hariç diğer başvuru bilgilerinde güncelleme yapabileceklerdir.  Eğitim bilgilerinde yapılması istenen değişiklik ise ekteki “2014-ÖSYS EĞİTİM BİLGİLERİ DEĞİŞİKLİĞİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ”ile doğrudan ÖSYM’ye yapılmalıdır.    

2014-YGS’nin uygulanacağı 23 Mart 2014 Pazar günü 08.00–13.00 saatleri arasında Mahalli İdareler Seçimi nedeniyle öğrencilerin rahatsız olmaması için seçim mitingi ve sesli duyuru yapılmamasına yönelik olarak alınacak önlemler konusunda Yüksek Seçim Kurulu’na Merkezimiz tarafından bir yazı gönderilerek bilgilendirme talep edilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu tarafından, 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçiminin başlangıç tarihinin 1 Ocak 2014, seçim propagandasının başlangıç tarihinin ise 20 Mart 2014 olduğu ve propagandaya yönelik düzenleme yapma yetkisinin ilçe seçim kurullarına ait olduğu belirtilerek, 23 Mart 2014 tarihinde yapılacak YGS’nin önemi de göz önünde bulundurularak konunun il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca değerlendirilmesi gerektiğine karar verilmiştir.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda, adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” gereğince sınavların güvenliğine ilişkin alınan tüm güvenlik önlemleri bu sınavda da aynen uygulanacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek, adaylar, sınav yeri bilgilerinin gösterildiği Sınava Giriş Belgesini sınav binalarına atama işlemleri tamamlandıktan sonra ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile edinebileceklerdir.

YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmaları kesintisiz devam etmektedir. Başvurularını başvuru süresi içinde yaparak YGS sürecinin planlanan takvime uygun,  sorunsuz olarak devamını sağlayan tüm adaylarımıza ve görevlilerimize teşekkür eder, sınav ve yerleştirme sürecinde adaylara başarılar dileriz. 


YGS GİRİŞ SINAVINDA HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

23 Mart’ta yapılacak olan YGS’de adayların adreslerine sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınavın yapılacağı tarihten 10 gün önce üzerinde sınav yeri ve kimlik bilgileri ile fotoğraflarının olduğu 2014 YGS sınava giriş belgelerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak edinecekler ve yazıcıdan çıktısını alacaklar. Çıktıların renkli veya siyah beyaz olması fark etmiyor ancak okunaklı ve fotoğrafın belirgin olması önemli.


ÖSYM, ayrıca, sınava giriş belgesinin ön yüzünde ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavının geçersiz


Sayılacağı uyarısını da yaptı. Bu nedenle adayların bu uyarılara dikkat etmesi gerekiyor. Adaylar sınava giriş belgesi dışında YGS’ye gelirken üzerinde TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportlarını da yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Unutulmaması gereken öenmli hususlardan biri her yıl yüzlerce aday tarihi geçmiş pasaport ya da TC kimlik numarası yazılı olmayan nüfus cüzdanı nedeniyle sınava giremiyor. O nedenle geçerli pasaport ya da nüfus cüzdanınızı mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor.


23 Mart’ta tek oturumda gerçekleştirilecek YGS’de ortaöğretimde zorunlu din kültürü dersini alan ve başvuru kılavuzunda bu seçeneği (Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım) işaretleyen adaylar;

(Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olan tüm adaylar (İmam Hatip

Okulları öğrencileri/mezunları dâhil), bu seçeneği işaretleyeceklerdir. ) Bu seçeneği işaretleyen adaylar, sınavda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplayacak, ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplamayacak. ÖSYM, bu durumdaki adayların, ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplasalar bile bu cevapların değerlendirmeye alınmayacağı uyarısında bulundu.


Eğer, “Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım” seçeneğini işaretleyen adaylar, (Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan tüm adaylar (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), bu seçeneği işaretleyecekler.) sınavda ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplayacak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplamayacak. Bu durumdaki adaylar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplasalar bile bu cevapları değerlendirmeye alınmayacak.


Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Adnan Çelik

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Damat adayı ikizleri karıştırınca olanlar oldu!
  • Ani bir kararla evlendi!
  • Ve menajeri açıkladı: Anlaşma sağlandı
  • Medcezir dizisi ödüle doymuyor
  • IŞİD’den kadınlara çağrı!
  • Nuri Şahin’den arkadaşlarına flaş Galatasaray uyarısı
  • Sütlü Nuriye artık bir lokum
  • Galatasaray bir yabancısından kurtuldu!
  • Serdar Ortaç o tepkilere cevap verdi
  • Avrupa Ligi’ndeki rakiplerimiz belli oldu!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


Ziyaretçi - 169 gün 4 saat önce
slm ben yanlışlıkla Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım seçeneğini işaretledim ve şimdi...devamı..
0
0%
0
Ziyaretçi - 176 gün 17 saat önce
"Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı (YGS)’nda 6 farklı puan türü bulunmaktadır. YGS-1 ve YGS-2 puan türleri 2010...devamı..
2
40%
3
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10


EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR