DOLAR
 
2.132
EURO
 
2.854
ALTIN
 
88.158
BIST100
 
84.218
Cumhurbaşkanlığı Seçimi


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 15.03.2014 18:40

2014 Seçimlerde oy kullanmama cezası var mı?

30 Mart 2014’te gerçekleşecek olan yerle seçimlere az bir süre kala seçimde oy kullanma resmi olarak ceza uygulanacak mı? Ceza olarak ne kadar ceza verilecek? İşte tüm detaylarıyla...


2014 Seçimlerde oy kullanmama cezası var mı?


30 Mart 2014’te gerçekleşecek olan yerle seçimlere az bir süre kala seçimde oy kullanma resmi olarak ceza uygulanacak mı? Ceza olarak ne kadar ceza verilecek? İşte tüm detaylarıyla...







2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nun “Seçimde oy kullanmayanlar” başlıklı 63.maddesinde; “(Değişik : 28/3/1986 - 3270/35 md.) Seçmen kütüğünde kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliği bulunduğu halde, Milletvekilliği genel ve ara seçimlerinde meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından onbin lira para cezasıyla cezalandırılırlar. Bu karar kesindir.” hükmü yer almaktadır.


Yine 2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları Ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nda da Ek madde 1’de; “Seçmen kütüğüne kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde, mahalli idareler genel ve ara seçimlerine meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar ilçe seçim kurulu başkanı tarafından 200 000 (ikiyüzbin) lira para cezası ile cezalandırılır. Bu karar kesindir.” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda buklunan kanun hükümleri halen yürürlükte bulunmaktadır. Bu nedenle; Oy verme kütüğü ile sandık listesinde kayıtlı olan ve oy kullanma yeterliliği bulunan her vatandaşın, oy kullanması bir zorunluluk arz etmektedir.

2014 Yerel Seçimlerin de Oy Kullanmama Cezası Ne Kadar Olacak ?

Haberin Devamı




En son, 9 Ocak 2010 tarihli Maliye Bakanlığı’nın “Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği’ dikkate alınarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre referandum günü sandığa gitmeyenlere, 22 TL oy kullanmama cezası uygulama kararı verilmiştir.


30 Mart 2014 Yerel Seçimleri için, oy kullanmama cezası ile ilgili henüz yasal bir düzenleme yapılmadığından yine ceza uygulanması söz konusudur. Ancak bugün itibarı ile Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir açıklama yapılmadığından bu açıklama beklenmektedir.

Zorunlu sebeplerden dolayı (hastalık, ölüm veya mecburen yurt dışına çıkma) oy kullanamayanlar, seçim bitimini takip eden üç ay içerisinde mazeretlerini bağlı oldukları İlçe Seçim Kurullarına bildirdikleri takdirde ceza almayacaklardır.
Kaynak: memurlarnet.biz
Editör: Hamit KARAKUŞ

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Tecavüz etmeye kalktılar, bayılınca...
  • Efsane futbolcu Gazze’de hayatını kaybetti!
  • İşte Murat Göğebakan’ın son fotoğrafı
  • O Ses Türkiye Seçmleri (O Ses Türkiye Başvuru)
  • Tatlıses; Kefenimi giydim gidiyorum
  • Dünyanın ’1’ numarası Gazze için Müslüman oluyor!
  • Güzel Köylü dizisinde şok değişiklik
  • Müge Anlı’ya büyük şok
  • Galatasaray’da şok ayrılık!
  • Huysuz Virjin’den kötü haber
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10










EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR