DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Eğitim Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 09.01.2012 14:56

Okullarda serbest kıyafet Ne zaman başlayacak?


Okullarda serbest kıyafet uygulaması kararı alındı. peki serbest kıyafet uygulaması ne zaman başlayacak ve detayları neler..


serbest kıyafet uygulaması

2013 2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren okullarda kılık kıyafet serbest hale geliyor.Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, belirli koşullarda öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik 27 Kasım 2012 Salı günü yayımlandı.. İşte Ayrıntılar:

Yönetmeliğe göre, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak.

kılık kıyafet serbest

okullarda kılık kıyafet uygulaması , okullarda kılık kıyafet serbest mi olacak ne zaman serbest olacak 2013 2014


Uygulama 2013 – 2014 öğretim yılında başlayacak.


“Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Belli sınırlamalar hariç okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetin serbest bırakıldığı ifade edilen yönetmelikte, öğrencilerin okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacağı belirtildi.


Bakanlığa bağlı özel kurumlarda ise öğrenci velilerinin yüzde 60′nın isteğine bağlı olarak okulyönetimi öğrencilere yönelik kıyafet belirleyebilecek.

HANGİ DERSLERİ KAPSIYOR?

Yönetmelikte imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatipprogramlarında okuyan kız öğrencilerin tüm derslerde, seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinin yer aldığı diğer ortaokul ve liselerde ise sadece Kuran-ı Kerim dersinde başlarını örtebilecekleri belirtildi.

Yine yönetmeliğe göre, öğrencilerin yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyecekleri, öğrenim gördükleri programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri; beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri ifade edildi. Öğrencilerin tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacağı belirtildi.


Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek. Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye malî yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.


SINIRLAMALAR ŞUNLAR

[google]

<script type="text/javascript">
<!--
google_ad_client = "ca-pub-3181389108637330";
/* 350 */
google_ad_slot = "9186651162";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript" src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js"></script>

[/google]

Yönetmelikte kılık ve kıyafetle ilgili getirilen sınırlamalar ise şöyle; “Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamaz. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemeyez, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez.


Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyez. Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.”


Kurallara uymayan öğrenciler ve okul yönetimleri hakkında disiplin hükümlerinin uygulanacağı belirtilen yönetmelikte, 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik” ile 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde yer alan “ile 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına bağlı “Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri” ibaresinin yürürlükten kaldırıldığı dile getirildi.


Haberin Videosu ve Detaylar :


2012-2013 öğretim yılının sonuna kadar kaldırılan yönetmelik hükümleri uygulanmaya devam edecek. 2013-2014 öğretim yılında ise sadece isteyen öğrenciler daha önceki yıllarda okul yönetimince belirlenen önlük ve okul üniformalarını giyebilecek.


27 Kasım 2012Sizce Okullarda Kılık Kıyafetin Serbest Olması Doğru Bir Uygulama mı ? Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz …

Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 581 gün 17 saat önce
bütün yapılan yorumları okudum pi okula giren çıkan belli olmicak diyor başbakanımız ahlahtan zeki olduğu için onuda...devamı..
0
0%
0
Ziyaretçi - 581 gün 17 saat önce
bence güüzel oldu okul kıyafetide güzeldi ama şimdi okul kıyafeti kirlendi ve sivil giyinmek zorunda kaldı giydi ve okula...devamı..
0
0%
0
Ziyaretçi - 594 gün 14 saat önce
Kesinlikle karsiyim olmasin daha iyi olur
1
40%
1
Ziyaretçi - 602 gün önce
bence kesinlilkle olmamalı okulda cocuklarımız güzellik şıklık yarışına giricez ve bu hoş olmayan durum olucak...devamı..
0
0%
1
Ziyaretçi - 613 gün 10 saat önce
Bence çok doğru bi karar,bağzı vatandaşlarımız bu başörtüsünü komik bulsalarda sonuçta özgür bir ülkede
1
100%
0
Ziyaretçi - 581 gün 17 saat önce
bence çok iyi bir karar bari baş örtülü öğretmenler öğrenciler başörtü örtebilecek ben çok iyi buluyorum ve...devamı..
0
0%
0
Ziyaretçi - 615 gün 22 saat önce
ben ce dogru karar çünkü okul kıyafetleri çok pahalı okul kıyafetine verilen para ile zaten çok kıyafet alınır veya...devamı..
1
100%
0
Ziyaretçi - 618 gün 15 saat önce
Başörtüsü yönünden harika oldu. :))
1
100%
0
Ziyaretçi - 619 gün 19 saat önce
ya yazık ama böyle yapmanız hiç doğru bulmuyorum bu değişikliği okullarda fakiri var zengini var hadi özel okullarda...devamı..
3
100%
0
Ziyaretçi - 622 gün 19 saat önce
baş nörtüsü benim komiğime gitti
5
40%
5
Ziyaretçi - 628 gün 13 saat önce
dogru bulmuyorum biri fakirdir biri zengin o hergün degişik kıyafet giyer fakir olan giyemez degermi o çocugun üzülmesine...devamı..
15
80%
6
  • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
  • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
  • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
  • Bu sefer de kulağını kesti!
  • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
  • Sneijder’den Hagi itirafı!
  • Şok yarışma!
  • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
  • Elimizde sevişme görüntülerin var!
  • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

  Eğitim KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR