DOLAR
 
2.163
EURO
 
2.848
ALTIN
 
89.673
BIST100
 
80.838


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 09.01.2012 14:56

Okullarda serbest kıyafet Ne zaman başlayacak?

Okullarda serbest kıyafet uygulaması kararı alındı. peki serbest kıyafet uygulaması ne zaman başlayacak ve detayları neler..


serbest kıyafet uygulaması

2013 2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren okullarda kılık kıyafet serbest hale geliyor.Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, belirli koşullarda öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik 27 Kasım 2012 Salı günü yayımlandı.. İşte Ayrıntılar:

Yönetmeliğe göre, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak.

kılık kıyafet serbest

okullarda kılık kıyafet uygulaması , okullarda kılık kıyafet serbest mi olacak ne zaman serbest olacak 2013 2014


Uygulama 2013 – 2014 öğretim yılında başlayacak.


“Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Belli sınırlamalar hariç okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetin serbest bırakıldığı ifade edilen yönetmelikte, öğrencilerin okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacağı belirtildi.


Bakanlığa bağlı özel kurumlarda ise öğrenci velilerinin yüzde 60′nın isteğine bağlı olarak okulyönetimi öğrencilere yönelik kıyafet belirleyebilecek.

HANGİ DERSLERİ KAPSIYOR?

Yönetmelikte imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatipprogramlarında okuyan kız öğrencilerin tüm derslerde, seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinin yer aldığı diğer ortaokul ve liselerde ise sadece Kuran-ı Kerim dersinde başlarını örtebilecekleri belirtildi.

Yine yönetmeliğe göre, öğrencilerin yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyecekleri, öğrenim gördükleri programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri; beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecekleri ifade edildi. Öğrencilerin tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacağı belirtildi.


Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek. Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye malî yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.


SINIRLAMALAR ŞUNLAR

[google]

<script type="text/javascript">
<!--
google_ad_client = "ca-pub-3181389108637330";
/* 350 */
google_ad_slot = "9186651162";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript" src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js"></script>

[/google]

Yönetmelikte kılık ve kıyafetle ilgili getirilen sınırlamalar ise şöyle; “Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamaz. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemeyez, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez.


Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyez. Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.”


Kurallara uymayan öğrenciler ve okul yönetimleri hakkında disiplin hükümlerinin uygulanacağı belirtilen yönetmelikte, 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik” ile 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde yer alan “ile 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına bağlı “Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri” ibaresinin yürürlükten kaldırıldığı dile getirildi.


Haberin Videosu ve Detaylar :


2012-2013 öğretim yılının sonuna kadar kaldırılan yönetmelik hükümleri uygulanmaya devam edecek. 2013-2014 öğretim yılında ise sadece isteyen öğrenciler daha önceki yıllarda okul yönetimince belirlenen önlük ve okul üniformalarını giyebilecek.


27 Kasım 2012Sizce Okullarda Kılık Kıyafetin Serbest Olması Doğru Bir Uygulama mı ? Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz …


  << Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Radamel Falcao Premier Lig’de!
  • İşte Beren Saat’in yeni mesleği
  • Servetini IŞİD’e bağışladı
  • Galatasaray’da Eboue çıldırttı!
  • Dünya gözünü onlara dikti
  • Bugünün Gazete Manşetleri 01 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Kara Para Aşk kadrosuna süpriz oyuncu
  • Damat adayı ikizleri karıştırınca olanlar oldu!
  • Ani bir kararla evlendi!
  • Ve menajeri açıkladı: Anlaşma sağlandı
  YORUMLAR
  Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


  Ziyaretçi - 531 gün 16 saat önce
  bütün yapılan yorumları okudum pi okula giren çıkan belli olmicak diyor başbakanımız ahlahtan zeki olduğu için onuda...devamı..
  0
  0%
  0
  Ziyaretçi - 531 gün 16 saat önce
  bence güüzel oldu okul kıyafetide güzeldi ama şimdi okul kıyafeti kirlendi ve sivil giyinmek zorunda kaldı giydi ve okula...devamı..
  0
  0%
  0
  Ziyaretçi - 544 gün 13 saat önce
  Kesinlikle karsiyim olmasin daha iyi olur
  1
  40%
  1
  Ziyaretçi - 552 gün önce
  bence kesinlilkle olmamalı okulda cocuklarımız güzellik şıklık yarışına giricez ve bu hoş olmayan durum olucak...devamı..
  0
  0%
  1
  Ziyaretçi - 563 gün 9 saat önce
  Bence çok doğru bi karar,bağzı vatandaşlarımız bu başörtüsünü komik bulsalarda sonuçta özgür bir ülkede
  1
  100%
  0
  Ziyaretçi - 531 gün 16 saat önce
  bence çok iyi bir karar bari baş örtülü öğretmenler öğrenciler başörtü örtebilecek ben çok iyi buluyorum ve...devamı..
  0
  0%
  0
  Ziyaretçi - 565 gün 21 saat önce
  ben ce dogru karar çünkü okul kıyafetleri çok pahalı okul kıyafetine verilen para ile zaten çok kıyafet alınır veya...devamı..
  1
  100%
  0
  Ziyaretçi - 568 gün 14 saat önce
  Başörtüsü yönünden harika oldu. :))
  1
  100%
  0
  Ziyaretçi - 569 gün 18 saat önce
  ya yazık ama böyle yapmanız hiç doğru bulmuyorum bu değişikliği okullarda fakiri var zengini var hadi özel okullarda...devamı..
  3
  100%
  0
  Ziyaretçi - 572 gün 18 saat önce
  baş nörtüsü benim komiğime gitti
  5
  40%
  5
  Ziyaretçi - 578 gün 12 saat önce
  dogru bulmuyorum biri fakirdir biri zengin o hergün degişik kıyafet giyer fakir olan giyemez degermi o çocugun üzülmesine...devamı..
  15
  80%
  6
  BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
  Yerel Haberler
  1 / 10


  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  VİZYONDAKİLER
  Sefer Tası Sefer Tası
  Dom Hemingway Dom Hemingway
  Lal Lal
  Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
  Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
  Mutlak Adalet Mutlak Adalet
  Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
  Aşk Treni Aşk Treni
  İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
  Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  SON YORUMLAR