DOLAR
 
2.165
EURO
 
2.879
ALTIN
 
90.090
BIST100
 
79.276


Siyaset

Yorumlar     Haber Tarihi : 11.03.2014 13:07

AK PARTİ Başbakan Erdoğan MUŞ Ak Parti mitingi Konuşması (vidyo)10 mart

Başbakan Erdoğan Muş Mitingi konuşması video izle. Başbakan Erdoğan 10 mart 2014 pazartesi günü AK Parti Muş mitinginde konuştu. Başbakan Erdoğan Muş mitingi konuşması video ve ayrıntıları habergazete.com sitemizde.


AK PARTİ Başbakan Erdoğan MUŞ Ak Parti mitingi Konuşması (vidyo)10 mart

HABERGAZETE.COM Başbakan Erdoğan Muş Mitingi konuşması video izle. Başbakan Erdoğan 10 mart 2014 pazartesi günü AK Parti Muş mitinginde konuştu. Başbakan Erdoğan Muş mitingi konuşması video ve ayrıntıları habergazete.com sitemizde.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muş Mitingi’nde "Kardeşlerim ne yaparlarsa yapsınlar, bize siz yetersiniz, siz. Sizin hayır dualarınız yeter. Ve biz bu hayır dualarla inşallah 30 Mart’a yürüyoruz." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kürt olduğu için Said-i Nursi’nin yanına gitmeyenler şimdi de çözüm sürecini sabote etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Allah aşkına şu hale bakar mısınız, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede ezanı yasakladı, Kur’an öğretmeyi ve öğrenmeyi yasakladı, camileri yıktı ahıra çevirdi, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede Ahmet Hani’nin kitaplarını yasakladı, Faki Teyran’ı hatta Arapça levhaları, hatta Hazreti Ali cenglerini yasakladı, şimdi bu cemaat, bu örgüt onunla beraber işbirliği halinde bize saldırıyor" dedi. 


Erdoğan, AK Parti tarafından Muş Belediye Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, seçime 20 gün kaldığını dile getirerek vatandaşlara "20 gün kapı kapı, gece-gündüz demeden dolaşmaya var mıyız" diye sordu. 


Seçimin, AK Parti mi, diğerleri mi" seçimi olduğunu belirten Erdoğan,  "AK Parti’yi sandıkları patlatırcasına çıkarmamız lazım. Kardeşlerim işte Muş’ta inşallah bu yeni dönem farklı olacak, kardeşliğimizi güçlendireceğiz. Gerçekten çok reformlar yaptık, bu reform sürecini hızla devam ettireceğiz. Ama bundan rahatsız olanlar var, Türkiye’nin terör meselesini çözmesinden rahatsız olanlar var, gençlerin ölmüyor olmasından, annelerin ağlamıyor olmasından rahatsız olanlar var. Kardeşlerim sizin artık kepenkleriniz kapanmıyor ya bundan rahatsız olanlar var, artık silahlar konuşmuyor ya bundan rahatsız olanlar var. Muş’un çehresi değişiyor, Muş gelişiyor, kalkınıyor, büyüyor ya bundan rahatsız olanlar var."


Havaalanından şehir merkezine gelirken yolların halini gördüğünü anlatan Erdoğan, "Ya Rab sana hamdolsun diyorum, bize bunları yaptırmayı nasip ettin" dedi. 


Vatandaşların "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine Başbakan Erdoğan, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Siz var ya, şu rahmete rağmen, rahmetle buluştunuz. Siyasette de 30 Mart bir rahmet olacak inşallah. AK Parti ile hem Muş’ta hem Türkiye’de inşallah bambaşka bir gün yaşayacağız. Ama ben size şunu söylüyorum diyorum ki ’sadece Muş merkez yetmez ilçeleriyle beraber" dedi. 


Erdoğan, "Kardeşlerim bakınız, çok provokasyonlar yaptılar. Oslo’da yaptılar, ardından MİT Müsteşarımı tutuklamak istediler. Paris’te suikastler yapmak istediler, Gezi olayları dediler, ekonomik durumu bozmak dediler,  çözüm sürecini durdurmak dediler, ama başarılı olamadılar" dedi. 


Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında bir vatandaşın öğretmen atamalarıyla ilgili talebini dile getirmesi üzerine de, "Martta öğretmen ataması yapmayacağız. Biz 10 bin öğretmeni biliyorsunuz geçen ay atadık. Şimdi 40 bin öğretmeni ağustosta atayacağız. 40 bin öğretmen ağustosta, onun için biz her yerde bir kart böyle çıkarılıp da gösterildiği zaman onu yapan başbakanlardan değilim. Dürüst olacağız, doğru olacağız bizim bir planımız var. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bizim aldığımız öğretmeni kimse almadı bugüne kadar. Bizim ayırdığımız bütçeyi kimse ayırmadı ve biz ayırmaya da devam ediyoruz. Okullarımızın sayısını artırmaya devam ediyoruz" diye konuştu. 


Göreve geldikleri dönemde Türkiye’nin milli gelirinin 230 milyar dolar olduğunu ve bunun 820 milyar dolara ulaştığını dile getiren Erdoğan, "Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunları yapabilir mi" diye sordu. 10 yıllık dönemde 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını dile getiren Erdoğan, eğitimde de ücretsiz kitap uygulaması başlattıklarını, üniversite öğrencilerinin de burslarında artış gerçekleştirdiklerini ve yemek yardımıyla birlikte toplam 500 liraya ulaştırdıklarını söyledi.


Yurt dışında master ve doktoranın da önünü açtıklarını anlatan Erdoğan, sağlıkta yapılan yatırımların da aynı kararlılıkla devam edeceğini söyledi. 


"Bunlara 30 Mart’ta gereken cevabı verelim"

Erdoğan, bir vatandaşın talebini iletmek üzere kendisine seslenmesi üzerine, "Ama nasıl duyayım seni burada şimdi. Bak hava yağıyor, sizi bekletmeyeyim fazla, ben konuşmamı önce bir halledeyim şöyle. Ve ben şemsiyesiyle beraber şu adeta bulut tabakasını oluşturan Muşlu kardeşlerime ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu. 


Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ben bugün burada Pensilvanya’dan bahsetmeyeceğim, siz zaten Pensilvanya’nın ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Pensilvanya buraya geldi mi, kapılara geliyor mu, ablalar filan geliyor mu? Ama bizim ablalarımız burada, bizim abilerimiz de burada, gençlerimiz de burada. Onlara en güzel cevabı 30 Mart’ta vereceksiniz ben buna inanıyorum. Kardeşlerim bunlarda yalan var, bunlarda takiye var, bunlarda fitne var, bunlarda fesat var. Ama Müslüman’da bunların hiçbiri olamaz. Ama bunlara bakıyorsun Pensilvanya, benim başı örtülü kızlarıma  üniversiteye giremeyince diyor ki ’Başını açabilirsin, aç gir’. Bunları hep dinlediniz değil mi, bunları biliyorsunuz değil mi? İşte bunlara 30 Mart’ta gereken cevabı verelim. Şimdi SMS’ler atıyorlar, ’AK Parti’nin dışında kime oy verirseniz verin, CHP’ye MHP’ye BDP’ye herkese verin yeter ki AK Parti’ye vermeyin.’ Ya iki sene öncesine kadar AK Parti’ye oy vermek doğruydu da, AK Parti aynı AK Parti, şimdi ne oldu da ’AK Parti değil de oralara’ diyorsun. O zaman sende bir hal var. 10 sene önce farklı bugün farklı, burada bir numara var. Rant, rant, rant, mama kaybolunca her şey bozuldu. Kardeşlerim ne yaparlarsa yapsınlar, bize siz yetersiniz, siz. Sizin hayır dualarınız yeter. Ve biz bu hayır dualarla inşallah 30 Mart’a yürüyoruz."

Ağrı mitinginde de benzer bir coşku olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Orada da bir başka coşku vardı. Maşallah Ağrı Dağı gibi onlar da azametliydi, haşmetliydiler" dedi. 

-"Said-i Nursi, ’Mekke’de olsam ülkeme dönmek isterim’ diyordu"

"İki insan arasındaki mahrem görüşme dinlenir mi? Hele hele başbakanın cumhurbaşkanıyla veya başbakanın bakanlarıyla yaptığı görüşmeler dinlenir mi" diye soran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ama bunlar dinlediler. Bu şekilde davrananlar dini bir cemaat olabilir mi? Değerli kardeşlerim Said-i Nursi, ’Mekke’de olsam ülkeme dönmek isterim’ diyordu. Birinci dünya savaşında bu bölgede savaştı, vatanını savundu, esir düştü, Sibirya’ya götürdüler. Ama güya Said-i Nursi, değerli kardeşlerim Said-i Nursi’nin peşinde olduğunu söyleyen Pensilvanya’daki bu zat Said-i Nursi gibi hareket etmedi. Said-i Nursi Sibirya’dan hemen fırsatı bulup Türkiye’ye döndü ama bu zat Türkiye’den 99’da biliyorsunuz başka bir ülkeye kaçtı, gitti. Ve çok enteresan Kürt olduğu için Said-i Nursi’nin yanına gitmeyenler şimdi de çözüm sürecini sabote etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Allah aşkına şu hale bakar mısınız, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede ezanı yasakladı, Kur’an öğretmeyi ve öğrenmeyi yasakladı, camileri yıktı, ahıra çevirdi, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede Ahmet Hani’nin kitaplarını yasakladı, Faki Teyran’ı hatta Arapça levhaları, hatta Hazreti Ali cenglerini yasakladı, şimdi bu cemaat, bu örgüt onunla beraber işbirliği halinde bize saldırıyor."

"Bunlarda çok değişik anlayışlar oluşmaya başladı" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bakınız, Peygamber Efendimizi Miraç’tan indirip kamyonete bindiriyor ve öyle yürütüyorlar. Böyle şey olur mu ya. Onu da bırakın daha enteresanı var, birisi rüyasında Peygamberimizi görüyormuş. Tweet atıyor, Peygamber Efendimiz de ona diyormuş ki, ’Tweeti iki katına çıkartın’. Ya Peygamber Efendimizin işi gücü yok da senin tweetinle mi uğraşacak. Şunlara bak ya bunlar sapık, sapık. Bunlar istikameti kaybetmişler. Bunlar montajcı, bunlar kasetçi, bunlar tweetçi, ne istersen var bunlarda. Ve değerli kardeşlerim bu Cumhuriyet Halk Partisi Said-i Nursi’nin kitaplarını yasakladı. Said-i Nursi’nin dirisine tahammül edemediği gibi ölüsüne bile zulmetti ve Urfa’dan kaldırdı onun o cesedini Isparta’ya götürdü. İşte şimdi bu CHP ile Pensilvanya’daki zat ittifak yapıyor." 

"Bunlarda helal-haram sınırı, meşru-gayrı meşru sınırı yok"

Muş’ta tarım ve hayvancılıkta her türlü desteği verdiklerini, eğitimde ve sağlıkta da kararlılıkla adımlar atılmaya devam edileceğini belirten Erdoğan, "Muş’ta altyapı sorunun da inşallah süratle biz çözeceğiz, bunu biz çözeriz. Bunu BDP çözemez, sakın ha bir yanlışlık yapıp da BDP’ye filan burada oy vermeyesiniz. Aman ha, aman ha. Dikkatli olalım. Yani bu yanlışlıklara düşmeyin, bunların çünkü belediyecilik, böyle bir derdi yok. Bunlarda eser üretmek diye bir şey yok. İşte Diyarbakır onlarda ne yaptılar, Diyarbakır’da belediyecilik adına bir şey var mı? Yok. Siirt’e git, öyle bir şey göremezsin, Batman’a git öyle. Bizim yaptıklarımızın dışında hiçbir şey yok ama ideoloji siyaseti yapıyorlar, siyasi Kürtçülük yapıyorlar normal Kürtçülük değil. Biz, dedim ya, ’Kürt kardeşim beni yaradan Allah onu da yarattığı için benim kardeşimdir’. Kardeşlerim, şimdi bir şeyler çıkarmışlar ’arabanın sağ tekeri patlarsa sol tekerle yola devam edilirmiş’ öyle diyorlar. O şekilde ancak şarampole gidersin şarampole, şimdi bunlar şarampole gidiyor. Kardeşlerim siz o minibüsü devirirsiniz. Bunlarda ilke yok, bunlarda sınır yok, bunlarda helal-haram sınırı, meşru-gayrı meşru sınırı yok."


Haberin Devamı







AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muşlulara doğalgazla ilgili bir müjde vermek istediğini belirterek gelecek yıl Muşluların doğalgaz kullanmaya başlayacaklarını söyledi.

Erdoğan, AK Partinin Muş Belediye Meydanı’nda düzenlediği mitingde halka hitap etti. 30 Mart seçimlerinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Bunlara gereken dersi sandıkta vereceğiz" ifadesini kullandı.

Muş’tan 30 Mart’ta farklı bir müjde beklediğini ifade eden Erdoğan,  "Muşluların güzel bir sözü var: ’Toydur, düğündür o da bir gündür.’ Bunlar 17 Aralık’ta iftiraların tutacağını zannettiler, bir gün düğün yaptılar, şimdi kara kara düşünüyorlar" diye konuştu.

Muşluların bir stadyum beklentisi olduğunu dile getiren Erdoğan, bununla ilgili çalışmalara belediyeyle ortaklaşa başlayacaklarını ve bitireceklerini bildirdi. 

Erdoğan, Muşlulara doğalgazla ilgili de bir müjde vermek istediğini belirterek dağıtım işinin ihalesinin yapıldığını, kazanan şirketin hazırlıklarını sürdürdüğünü, gelecek yıl Muşluların doğalgaz kullanmaya başlayacaklarını söyledi. 

Karasu Nehri’nin ıslahıyla ilgili çalışmaların süratle devam ettiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"119 kilometre uzunluğunda olan Karasu Nehri, yeni projemizde 63,5 kilometreye düşüyor. Nehrin 19 kilometresinin şu anda ıslahını tamamladık ve 43 kilometresinin de ihalesini yaptık. Bu yıl içinde onun da inşasına başlıyoruz ve 173 trilyon (milyon) maliyeti olan Karasu Nehri’nin ıslahının tamamlanmasıyla inşallah büyük sıkıntılara yol açan taşkınların önüne geçmiş olacağız."

Erdoğan, 10 senede Muş’a 5 milyar liralık yatırım yaptıklarını, orman ve su işlerinde 1 milyar, ulaştırmada 724 milyon, eğitimde 354 milyon, aile ve sosyal politikalarda  500 milyon, sağlıkta 186 milyon, toplu konutta 154 milyon, enerjide de 141 milyon lira  yatırım yaptıklarını söyledi. Bunların özet olduğunu ifade eden Erdoğan, "Yaptığımız yatırımların Muş’un değişen çehresiyle siz zaten görüyor ve yaşıyorsunuz" dedi. 

2 bin konut daha yapacağız

Erdoğan, Muş’ta eğitim alanında yapılanlarla ilgili şunları aktardı:

"Bin 698 yeni derslik inşa ettik. Okullarımıza 7 bin adet bilgisayar gönderdik. 383 okula internet bağlantısı sağladık. 160 bilişim teknolojisi sınıfı kurduk. Şimdi FATİH projesi başladı. 297 sınıfa etkileşimli tahtayı yerleştirdik. Şimdi süratle 163 bin adet tablet bilgisayarı şu ana kadar dağıttık ve bu ay içinde 675 bin adet daha tablet bilgisayarı öğrencilerimize dağıtacağız. 18 ay içinde Türkiye genelinde 350 bin etkileşimli tahtayı sınıflara monte edeceğiz. Muş’ta her yıl ortalama 52 bine yakın öğrencimize anneleri vasıtasıyla eğitim yardımı yapıyoruz."

Sağlıkta da önemli adımlar attıklarını dile getiren Erdoğan, yeni hastaneler inşa ettiklerini, ilin sağlık personeli ve tıbbi cihaz gibi ihtiyaçlarını giderdiklerini belirterek kar paletli ambulans, helikopter ve uçak ambulans, deniz ambulansı yatırımlarıyla hastalara her şartta ulaşabilmenin alt yapısını kurduklarını kaydetti. 

Muş’ta 112 acil istasyon sayısını 1’den 9’a, 112 acil ambulans sayısını da 3’ten 24’e çıkardıklarını ifade eden Erdoğan, 7 kar paletli ambulansın bulunduğunu, hastanelerde koğuş sisteminden konforlu oda sistemine geçildiğini, bir veya üç yataklı odaların olduğunu anlattı. 300 yataklı Muş Devlet Hastanesinin yapımının devam ettiğini dile getiren Erdoğan, toplu konutta da TOKİ kanalıyla Muş’a 488 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini, 173 konutun daha ihalesinin gelecek aylarda gerçekleştirileceğini, kentte 2 bin konutun daha yapılacağını bildirdi. 

"Feyad kardeşimin her an yanındayım"

Göreve geldiklerinde Muş’ta16 kilometre bölünmüş yolun bulunduğunu, buna 84 kilometre daha ilave ettiklerini vurgulayan Erdoğan, Muş’un toplam bölünmüş yol mesafesini 100 kilometreye çıkardıklarını ifade etti. 

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl Muş-Tatvan demiryolunun her türlü malzemesini Türkiye’de üreterek adeta sıfırdan yapmışcasına yeniliyoruz. Baraj altında kalan Bingöl-Muş eski demiryolu yerine 114 kilometre uzunluğunda yeni bir demiryolu yapıyoruz. Bugüne kadar Muş demiryolu için 157 trilyon (milyon) harcadık. Şu anda yapımı devam eden demiryolu projelerinin tutarı 700 trilyon (milyon). Muş’ta bulunan havalimanı son 12 yılda yaptığımız yatırımlarla daha fazla yolcuya hizmet veriyor. 2003’te geldiğimizde 16 bin yolcu trafiği vardı, şimdi 207 bine çıktı."

72 bin dönüm tarım arazisini sulamaya açtıklarını, hizmete alınan Alparslan 1 Barajı’nda dört ünitede enerji üretmeye başladıklarını dile getiren Erdoğan, burada Muş ve ilçelerinin elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede enerji üretildiğini aktardı. Murat Nehri üzerine inşa edilen Alparslan 2 Barajı’nın yapımının da devam ettiğini anımsatan Erdoğan, 2017 yılında barajı tamamlamayı hedeflediklerini,  Alparslan 2 ile Muş Ovası’ndaki suya hasret toprakların susuz kalmayacağını dile getirdi.

KÖYDES projelerinin devam ettiğini ve SODES kapsamında her türlü hizmeti verdiklerini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi bir başka noktaya geliyorum. O da şu: Rabia’yı biliyorsunuz değil mi? Nedir bu Rabia? Bir, tek millet, Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abhazıyla hepsi tek millet. İki, tek bayrak. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin simgesi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Tek vatan, 780 bin kilometrede tek vatan. Unutmayın batıda ne varsa doğuda da güneydoğuda da o olacak. Kuzeyde ne varsa güneyde de o olacak. Şu anda Şırnak’ta 10 yıl önce söylense ’havalimanı olacak’ inanır mıydınız? Ağrı’da, Iğdır’da inanır mıydınız? Ama yaptık. Göreve geldik 26 tane havaalanı vardı, şimdi 52 tane var. 20 günde çalışmaya var mıyız? Kapı kapı. Uzun ince bir yoldayız. O kadar." 

"Eser siyaseti" dediklerini ve yola böyle çıktıklarını dile getiren Erdoğan, "Bu hizmette size genç, dinamik ve Muş’a hizmet aşkıyla dolu bir kardeşimi inşallah aday yapıyoruz. Bir nöbet değişimi yapalım dedik ve Asya gibi yüreği olan Feyad kardeşimi sizlere aday olarak takdim ediyorum. Sizlerden bir burada bir söz alacağım. Feyad kardeşimin yanında mısınız? Unutmayın ben de yanındayım her an. İnşallah Muşumuzu çok daha güçlü hale getireceğiz ve büyük medeniyet yolunda insan, demokrasi ve şehir diyerek yola devam edeceğiz. Ben Feyad’ı size emanet ediyorum ve sandıklarda AK Parti’yi patlatacağız" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasının sonunda, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede’ye de iki dönem Muş’a verdiği hizmetleri sebebiyle teşekkür etti ve "Feyad kardeşimle inşallah seçime kadar seçimden sonra el ele dayanışma içinde bu çalışmaları sürdürecekler" dedi.  

Mitingden notlar

Miting alanındaki "Dik dur eğilme, dualarımız seninle", "Biz lafa değil icraatlara bakıyoruz", "Doğusuyla batısıyla kuzeyiyle güneyiyle biz tek milletiniz. 1071 Malazgirt’teyiz, 1918’de Çanakkale’deyiz. Bin yıldır kız alıp, kız verdik, et ve tırnak gibiyiz. Bu halk daima seninle bırak onlar bere day, bere day konuşsunlar. Muş halkı", "Tu bi xer hati mere direj. Hoş geldin uzun adam" pankartları dikkati çekti.

Vatandaşların yoğun yağan yağmura rağmen, öğle saatlerinden beri alanda beklediği görüldü. AK Parti il yönetimi de mitinge katılanlara yağmurluk dağıttı. 

Mitinge Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Cevdet  Yılmaz ve  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop da katıldı.


Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Adnan Çelik

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Fenerbahçe’de büyük şok!
  • İşte ’Mahidevran’ın yeni imajı
  • Alişan’ın vücudundan çıkanlar şoke etti!
  • Serenay Sarıkaya: O fotoğrafı silersen...
  • Ünlü model erkek çıktı!
  • İlk çaldığında açmayın
  • Meryem Uzerli’nin sırrı ortaya çıktı
  • Yüz nakli beklerken hayatı değişti
  • Kasko pahalı gelince bakın ne yaptı...
  • Fatih Terim yeniden Florya’da!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10










EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR