DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Siyaset

Yorumlar     Haber Tarihi : 17.03.2014 20:54

AK PARTİ Başbakan Erdoğan Dev İZMİR Mitingi Konuşması izle


Başbakan Erdoğan İzmir Mitingi konuşması izle 16 mart 2014. Başbakan Erdoğan Partisinin İzmir Mitinginde Halka seslendi. AK Parti Başbakan Erdoğan İzmir konuşması ve ayrıntıları habergazete.com stemizde.


AK PARTİ Başbakan Erdoğan Dev İZMİR Mitingi Konuşması izle

HABERGAZETE.COM Başbakan Erdoğan İzmir Mitingi konuşması izle 16 mart 2014. Başbakan Erdoğan Partisinin İzmir Mitinginde Halka seslendi. AK Parti Başbakan Erdoğan İzmir konuşması ve ayrıntıları habergazete.com stemizde.ayrıntılar haberin devamından....

Haberin Devamı
İzmir-İstanbul arası 3.5 saate düşüyor

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kardeşlerim, şu İzmir’e gelen yollar, çevre yolları kiminle oldu? Ak Parti iktidarı ile oldu. Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanımız ile oldu. Sağlığa, eğitime bakın. Bütün bunlarda bizi göreceksiniz. İzmir’de şimdi dünyanın en ileri limanı yapılıyor. Bunların, hayali bile buna erişemez. Dün İstanbul-İzmir otoyolunun önemli bir adımını attık. Bu, İzmir-İstanbul arasının en önemli aksı, bunu hallettik. Bir taraftan da 5 ayrı noktada otoyol yapılıyor. Sekiz saatlik İzmir-İstanbul arası 3.5 saate düşüyor. Bunu ortaya koyan AK Parti mi, yoksa afedersin bir modern çöplük bile inşa edemeyen CHP mi?" dedi.

Erdoğan, AK Partinin İzmir Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinginde konuşma yaptı. "Bu millet, demokrasiden umudunu kesmedi, bu millet milli iradeden vazgeçmedi. İşte, bugün de millet demokrasiye sahip çıkıyor" diyen Erdoğan, İzmir’e gelişinde yaşadığı bir olayı anlattı. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir bayan balkonda, yanında herhalde kocasıydı, beyiydi. Oradan eliyle öyle çirkin bir hareket yapıyor ki, öyle çirkin bir hareket yapıyor ki... İşte CHP bu.

Ülkenin Başbakanı oradan geçiyor, sen elinle kolunla o hareketi yapıyorsun. Sen, bir bayansın, sen bir kadınsın. Sen, bu ülkenin Başbakanı buradan geçerken, o kol hareketini nasıl yaparsın? İşte, CHP zihniyeti budur. Bunu, bir erkek yapsa, akıl erer de -ki o dahi yapamaz- bir bayanın bunu yapmasını ben anlayamıyorum. İşte 30 Mart, bunun için çok önemli."

"Kardeşlerim, CHP çöp demektir, CHP kirlilik demektir, CHP yolsuzluk demektir"

İzmir halkının susuzluk sorunundan CHP’nin sorumlu olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"CHP belediyesi. Şimdi, bu adam hangi yüzle geliyor da sizden oy isteyecek" diye konuştu. İzmir’e suyu kendilerinin getirdiğini belirten Erdoğan, "Ama bunlarda yalan var, utanmadan, sıkılmadan ’içme suyunu biz getirdik’ derler. Oysa barajı biz yaptık.

Hala İzmir gibi bir şehirde vahşi depolama yapılıyor, çöp depolamada. Kaç dönem burası CHP tarafından yönetildiği halde hala modern depolama yapamadınız mı daha? Kardeşlerim, CHP çöp demektir, CHP kirlilik demektir, CHP yolsuzluk demektir, CHP susuzluk demektir. Bunlardan belediyecilik olmaz. Şu andaki belediyecilik anlayışına parlamentoda bu CHP karşı çıkar, bunu Anayasa Mahkemesine götürdü. Anayasa Mahkemesi de bu müracaatı reddetti. Neden biliyor musunuz? Bunlar belediyeciliği bilmez. Genel müdür, zaten bu işlerden hiç anlamaz."

Erdoğan, kendisinin belediyecilikten geldiğini anımsatarak, İstanbul’da da hava kirliliği, çöp, susuzluk gibi sorunlar olduğunu, ancak bunları çözümlediğini söyledi. İzmir’e şu anki yerel yönetim anlayışının yakışmadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Benim mesai arkadaşım olan Binali Bey’i eğer bugün buraya getirdiysek, bunun bir sebebi var. Diyoruz ki, İzmir’e böyle bir yerel yönetim anlayışı yakışmıyor işte.

Kardeşlerim, şu İzmir’e gelen yollar, çevre yolları kiminle oldu? Ak Parti iktidarı ile oldu. Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanımız ile oldu. Sağlığa, eğitime bakın. Bütün bunlarda bizi göreceksiniz. İzmir’de şimdi dünyanın en ileri limanı yapılıyor. Bunların, hayali bile buna erişemez. Dün İstanbul-İzmir otoyolunun önemli bir adımını attık. Bu, İzmir-İstanbul arasının en önemli aksı, bunu hallettik. Bir taraftan da 5 ayrı noktada otoyol yapılıyor. Sekiz saatlik İzmir-İstanbul arası 3.5 saate düşüyor. Bunu ortaya koyan AK Parti mi, yoksa afedersin bir modern çöplük bile inşa edemeyen CHP mi?"

"Gezicilerle çevrecilik olmaz"

Erdoğan, vatandaşlardan kendilerine destek vermesini isteyerek, "kapı kapı dolaşmaya varmıyız?" diye sordu.

İstiklal Mücadelesi’ndeki gibi Sivas’tan yola çıktıklarını aktaran Erdoğan, bugün ilçeler dışında 32. durak olarak İzmir’de olmanın mutluluğunu duyduğunu söyledi. Erdoğan, yarın Hatay ve Kahramanmaraş ’a gideceklerini bildirdi. "Vatandaşın, ’benim irademe dokunma, benim hükümetime dokunma, bu hükümeti iş başına ben getirdim, ben ne zaman istersem o zaman indiririm diyor" ifadesine yer veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kardeşlerim, gittiğimiz illerde hiç kimse taşkınlık yapmıyor. Onunla iftiar ediyorum. CHP’nin gençliğine bak. Elinde molotof, taş, sopa. Ortalığı terörize edenlerle beraber, öyle dolaşıyorlar. Bakıyorsun MHP gençliğine, aynı. Ama Ak Parti gençliğine bakıyorsun, elinde bilgisayar, tablet bilgisayar, kalem, kitap. işte, bizim gençliğimiz bu. Aydınlık yarınları ve Türkiye’sini biz böyle kuracağız. Öyle taşla sopayla, molotoflarla bu iş olmaz. Afedersiniz, edep dışı yazılar yazmakla bu olmaz. Gezicilerle çevrecilik olmaz."

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Millet ne diyor, biliyor musunuz? ’Biz, söyleyeceğimizi sandıkta söylüyoruz’ diyor. Yapılan çirkinlikleri, milletim görüyor. Sokaklardaki şımarıklığı, azgınlığı milletim görüyor. CHP’nin MHP’nin sokakları tahrik eden, gerilim siyasetini milletim çok yakından izliyor. Medyanın, kışkırtıcı manşetlerini, iş verenlerin sinsi planlarını milletim çok ama çok iyi görüyor.

Kardeşlerim, Pensilvanya’daki zatın, birilerinin maşası olarak Türkiye’yi karıştırmak için nasıl bir ihanet içinde olduğunu benim aziz milletim çok iyi görüyor. Ama millet, sabrediyor, millet sandığı bekliyor. Millet, sözünü sandıkta haykırmak için 30 Mart’ı bekliyor."

Erdoğan, bu milletin içinde okuma yazma bilmeyenler, yoksullar olabileceğini dile getirerek, "Bu milletin içinde Türkler olabilir, Kürtler olabilir, Arnavut, Boşnak, Laz, Gürcü, Arap, Abaza, Rum olabilir. Bu, milletin içinde Sünni ya da Alevi olabilir. Devlet nazarında, hükümet nazarında hiç kimsenin diğerinden farkı yoktur. 77 milyon içinde hiç kimsenin doğuştan gelen özellikleri nedeniyle asla ve asla üstün değildir" diye konuştu. "Ben Türk’ü seviyorum, Kürt’ü seviyorum. Ben, Arnavut’u, Laz’ı, Roman’ı, Gürcü’yü seviyorum" diyen Erdoğan, "Kardeşlerim, niye seviyorum? Beni yaratan Allah, onları da yarattığı için seviyorum" dedi.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım için, "Binali kardeşimi size emanet ediyorum. Bin 414 projeyi istiyorum ki beraber hayata geçirelim" diye konuştu.

Erdoğan, AK Partinin İzmir Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinginde konuşma yaptı.

CHP’nin halka, topluma şehirlere yabancı olduğunu söyleyen Erdoğan, "İstismarla korkutarak sindirerek oy toplamaya çalışıyorlar. Şu anda İzmirlilere bunu yapıyorlar. Artık işi şiddete götürdüler" diyerek CHP İstanbul adayı Mustafa Sarıgül’ün bir vatandaşı yumrukladığını hatırlattı.

Erdoğan, İzmir’de afiş asan AK Partili gençlere belediye meclis adayının şiddet uyguladığını anımsatarak "Bunların sinirleri iyice gerildi. Kurdukları tuzak kurdukları kumpas işe yaramadı. Onlar saldırdılar, millet demokrasiye, sandığa, hükü sahip çıktı. Onlar iftira attılar, onlar kaset yayınladılar, montaj yaptılar, millet başbakanını daha fazla kucakladı" diye konuştu.

STV kanalında yayınlanan bir dizideki peygamberin kamyonete bindirilme sahnesi ve Fethullah Gülen’in Savaş Ay ile 1995 yılında yaptığı röportajda söylediği "Hazreti Cebrail gökten inse, parti kursa ona bile oy vermem" sözlerine değinen Erdoğan, "Bunlar iyice çığırından çıktılar. Onun için 30 Mart çok önemli. Onun için, abiler 15 gün durmak yok, ablalar 15 gün durmak yok. Kapı kapı dolaşacağız. İnşallah, demokrasi neymiş bunu onlara 30 Mart’ta göstereceğiz" ifadesini kullandı.

"İzmir’in ışığını güçlendirmek istiyoruz"

Erdoğan, İzmir’e 11 yılda 24 milyar lira yatırım yaptıklarını kaydederek "Bu ne demektir, ortalama yılda 2 katrilyon (milyar) biz İzmir’e yatırım yaptık. Soruyorum: Ey CHP sen tek partili dönem dahil, ondan sonraki dönem dahil, acaba şu İzmir’e yatırım olarak ne yaptın? Yok yok, İşte 30 Mart’ta bunun hesabını verin. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar böyle bir yatırımı buraya yapabilir mi? Hangi yüzle geliyorlar da burada bunu söylüyorlar" diye konuştu.

Erdoğan, "İzmir’in ışığını daha da güçlendirmek istiyoruz. İzmir’e hak ettiği değeri vermek istiyoruz. İzmir’i 2023’e hazırlamak istiyoruz" dedi.

2011 yılında 35 dev proje açıkladıklarını hatırlatan Erdoğan, "Bizde söz namustur, biz 2004’te ne söz verdiysek 2009’da tekrarlayan, onu da tutmayıp şimdi yeniden gündeme getirenlerden değiliz. Biz bir defa sözü verir onu tutarız. 35 projemizden 18’inde çalışmalara başladık, ciddi ilerlemeler kaydettik" diye konuştu.

Erdoğan, belediye başkanlığı için Türkiye’nin birçok ilinin Binali Yıldırım’a talip olduğunu ancak İzmir’i isteyen Yıldırım’ın toplam bin 414 projeyle İzmirlilerin karşısına çıktığını belirterek "Artık inşallah hava kirliliği, olan, susuz, kanalizasyonların aktığı, çirkin yapılaşmanın olduğu bir İzmir görmeyeceğiz" temennisinde bulundu.

CHP’nin  80 kilometrelik Egeray projesini yapamadığını anlatan Erdoğan, Egeray’ın Ulaştırma Denizcilik  ve Haberleşme Bakanlığınca tamamlandığını ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile açtıklarını hatırlattı.

Erdoğan, Cumaovası-Torbalı arasını da bu projeye eklediklerini, ihalesi tamamlanan 26 kilometrelik Torbalı-Selçuk kesiminde yakında inşaata başlayacaklarını, 50 kilometre uzunluğundaki Aliağa-Bergama kesiminin projesinin tamamladıklarını ve 35 kilometrelik Menemen-Manisa kesiminin ise proje çalışmalarını sürdüğünü aktardı.

Böylece Aliağa’dan başlayıp Manisa’ya kadar uzanan 191 kilometre uzunluğunda bir kent içi banliyö sistemini hayata geçireceklerini bildiren Erdoğan, İzmir Ankara arasını 3,5 saate düşürecek, İzmir, Manisa Uşak, Afyonkarahisar, Ankara yüksek hızlı trenin yapımına Afyonkarahisar’dan başladıklarını kaydetti.

"Lafla modern Türkiye olmaz"

Erdoğan, 4 gün önce lojistik ve demiryolu taşımacılığı için önemli bir hat olan 27 kilometrelik Kemalpaşa-Turgutlu demiryolunu açtıklarını da anımsatarak, İzmir metrosunun mevcut 12 kilometrelik hattını 71 kilometreye çıkardıklarını dile getirdi.

"12 yılda İzmir’e 238 kilometre bölünmüş yol yaptılar. 4 bin 255 kilometre asfalt yol ve 26 köprü yaptık" diyen Erdoğan, İzmir-Aydın, İzmir- Çeşme otoyollarını İzmir çevre yolunu tamamladıklarını mesafeyi 3,5 saate indirecek İzmir-İstanbul otoyolunun bu işin tacı olacağını belirtti.  

Başbakan Erdoğan, "Lafla modern Türkiye olmaz, lafla modern İzmir olmaz, hizmetle olur" diyerek otoyol bittiğinde İzmir-Bursa arasının 2,5 saatte alınacağı, İzmir Körfezi ile Çeşme arasında deniz ulaşımını 3 saat kısaltacak deniz otoyolunun yanı sıra  İzmir’deki diğer tünel, yol çalışmalarını ve projelerle ilgili bilgi verdi.

Antik Efes Limanı projesine de dikkati çeken Erdoğan, sahilden 7 kilometrelik boru hattıyla taşınacak su sayesinde limanın hayat bulacağını belirterek "Dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Çandarlı Limanı İzmir’e bambaşka bir hava katacak. Bu liman, demiryolu ve otoyol bağlantılarıyla İzmir’in, Ege bölgesinin ve Türkiye’nin küresel pazarlara açılan önemli bir kapısı olacak. Çalışmalar tamamlandığında, limana 300 metre uzunluğunda  6 gemi yanaşabilecek" bilgisini verdi.

Erdoğan, sağlıkta da İzmir’e 2 bin 22 yataklı yeni sağlık tesisleri kazandırdıklarını, İzmir’in iki yakasına modern iki dev sağlık kampüsü çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

"Çok sömürdüler"

Erdoğan, hükümet olarak sağlık, ulaştırma, eğitim ve diğer alanlarda İzmir’de yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

Alandakilere AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım için, "Binali kardeşimi size emanet ediyorum.  Bin 414 projeyi istiyorum ki beraber hayata geçirelim" diye konuştu.  Seçime kalan günlerde alandakilerden çok çalışmalarını isteyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu Pensilvanya’nın dershanelerinde okuyanlar varsa veya çocukları oralarda okuyanlar varsa çocuklarımızı oralardan çıkaralım, okullarında okuyanlar varsa çıkaralım. Şimdi Milli Eğitim olarak bir adım atıyoruz kızlarımıza, çocuklarımıza hafta sonlarında ücretsiz olarak biz ders vereceğiz, Milli Eğitim Bakanlığı ders verecek. Anne, baba ne istiyorsa onlara biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu dersi vereceğiz. Çok sömürdüler. Bazen hani söyleniyor: ’sülük gibi emdiler’ deniyor ya fakat sülük zararlı kanı emer, bunlar faydalı kanı emdiler. Bunlar böyle. Şu anda biz seferberliğimizi yaptık, her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Bunların yayın organlarını da evlerinize sokmayın, bunların gazetelerini de evlerinize sokmayın. Bunlara gereken dersi hep beraber milletçe verelim. Neyin ne olduğunu anlasınlar."

"30 Mart akşamı sizden müjdeyi bekliyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, alandakilerle "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını söyledi.

Notlar

Gündoğdu Meydanı’daki miting, AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım ile ilçe belediye başkan adaylarının halka takdim edilmesiyle başladı.

Mitingde, Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile platforma çıkarak partisinin seçim müziği eşliğinde halkı "Rabia" işareti yaparak selamladı. Başbakan Erdoğan’ın, 1 saat 20 dakika süren konuşması, sık sık sloganlarla kesildi.

Erdoğan, konuşmasının ardından, eşi Emine Erdoğan ile vatandaşlara karanfil dağıttı.

Başbakan Erdoğan, daha sonra, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nüket Hotar ve Binali Yıldırım ile vatandaşları selamladıktan sonra, miting alanından ayrıldı.

Miting alanında, "Artık Geçmişimizle Avunmak Zorunda Kalmayacağız Gelecek İzmir’in", "Bizim Bamtelimiz Sensin Ustam", "Mesele İzmir’e Hizmet Gerisi Teferruat Gibi, AK Gençlik Sahada Yıldırım Gibi’, "İzmir Her Alanda Süper Lig’e Çıkacak", "Sana Hırsız Diyorlar, Doğru Sen Kalbimizin Çaldın", "Elimde Kuran Göğsümde İman, Ölümüne Erdoğan"  yazılı pankartlar dikkati çekti.

Gündoğdu Meydanı’nı çok sayıda kişi doldururken, birçok kişi de Erdoğan’ı, denizden teknelerden dinledi. Vapurlardan, miting esnasında su püskürterek gösteri yapıldı.

AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Yıldırım

AK Parti İzmir adayı Yıldırım, miting alanındakileri, vapurla geldiği Gündoğdu Meydanı’nda selamladıktan sonra, platforma çıkarak konuşmasını yaptı.

Yıldırım, İzmir’in tarihi bir gün yaşadığını, bugün Gündoğu Meydanı’nda sadece İzmir’in değil Türkiye’nin kalbinin attığını söyledi.

İzmir’in, 30 Mart’ta destan yazacağını ifade eden Yıldırım, "İzmir Çakobey’in şehri İzmir, Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri, bu şehir Zübeyde Hanım’ın şehri. Bu şehir, İstiklal Mücadelesi’nin tarihinin yazıldığı şehir. Dağlarından yağlar ovalarındanballar akan şehir. Bu şehrin güzel insanları, İzmir, artık hizmetsizliğe, İzmir artık yoksulluğa son vermeye hazırlanıyor. İzmir, AK belediyecilikle buluşmaya hazırlanıyor, hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

İzmir’in, demokrasinin başladığı ve hoşgörünün şehri olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"İzmir birlikte yaşama kültürünün geliştiği şehir. İzmir, bu şeh hizmet yakışır. Bu şehre, 35 İzmir, 35 proje yakışır. Bu şehre, hayat İzmir, 1414  proje yakışır. Bu şehrin artık çöp dağlarından kurtulma zamanı geldi. İzmir’in artık çamurdan çukurdan, gecekondudan, trafikten ulaşımdaki zorluklardan kurtulma zamanı geldi mi? Gündoğu Meydanı’nı dolduran 100 binler bir şey söylüyor, diyor ki artık İzmir ayağa kalk, İzmir artık Türkiye’nin, Akdeniz’in, dünyanın incisi olmayı, marka şehir olmayı çoktan hak etti. Artık bunun gereğini yapmaya hazırdır."

Yıldırım, İzmir’i yöneten yerel yöneticilerin üzerlerine düşen görevi yapamadığını, hep söz verdiklerini ifade ederek "Ama sözün namus olduğunu unuttular. Söz verdiler, yapamadılar. Biz insanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin anlayışıyla 12 yıl boyunca çalıştık, milletimizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için her türlü projeyi gerçekleştirdik. Bugün 30 Mart’ta, İzmir’de, yerel kalkınmayı başlatmak için karşınızdayız. İzmir büyükşehir belediyesi başkan adayı olarak ben 30 ilçedeki belediye başkanı adaylarımıza beraber İzmir’in aydınlık yarınları için 4 milyon hemşehrimizin refahı için kalkınması için hizmet etmeye hazırız" diye konuştu.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, modern bir İzmir istediklerini, tecrübelerini, planlarını ve projelerini İzmir’de Binali Yıldırım ile hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Erdoğan, AK Parti tarafından İzmir Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen mitingde, kendilerinin MHP gibi "siyasi Türkçülük", BDP gibi "siyasi Kürtçülük" yapmadıklarını ve CHP gibi sahillerin partisi olmadıklarını belirtti.

BDP, CHP ve MHP’nin sadece Türkiye’nin belli yerlerinde oy aldığına dikkati çeken Erdoğan, kendilerinin etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçilik yapmadıklarını, 77 milyonun partisi olduklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na "Niye Sivas’ın ötesine gitmiyorsun?" sorusu yönelttiğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ne diyor biliyor musun? ’Ta Pekin’e, Washington’a gittim’ diyor. Ben 780 bin kilometre içerisinde Sivas’ın ötesinden bahsediyorum. Niye Erzurum’a gidemiyorsun, niye Hakkari’ye, Van’a gidemiyorsun? Ben sana bunu söylüyorum. ’Pekin’ diyor, ’Washington’ diyor. Ya sen oralarda mı siyaset yapıyorsun? O da ısmarlama, ısmarlama. Kardeşlerim birileri bu ülkede kendini hep yabancı hissetti. Kılıçdaroğlu da bunlardan biri. Gidemez. Niye? Halkını kucaklamadı. Halkını kucaklayamadığı için halk da onu kucaklayamıyor. Hakkari’ye gitti bir tane Türk bayrağı yok. Sadece CHP bayraklarıyla miting yaptı ama ben Hakkari’ye gittim aynen buradaki gibi. Şu tabloyu görüyor musun (Meydanı göstererek) Türk bayraklarıyla AK Parti bayrakları bir arada. Biz yola çıkarken ’tek millet’ dedik. Arap’ı, Türk’ü, Kürt’ü, Arnavut’u, Boşnak’ı, Roman’ı, Çerkez’i ve Gürcü’sü ile tek millet dedik. Arkadan tek bayrak dedik. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır."

"Bayrak" şiirini meydandakilerle okudu

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun kendilerini bayrak sevgisi konusunda eleştirmesine tepki göstererek "Bize bayrak dersi verme. Sen önce Hakkari’nin hesabını ver. Sende yürek falan yok. Orada sen gittin pazarlık yaptın, oraya bir miktar insan topladılar. Orada mitingini yaptın. Zannettin ki ’ben buradan iyi bir oy alacağım’. Ne oldu biliyor musunuz? Hakkari’de milletvekili seçimlerinde dördüncü parti oldu. Biz ikinci parti olduk, MHP üçüncü parti oldu, O dördüncü parti oldu. Ya Kılıçdaroğlu, sen bu işi daha öğrenemedin" dedi.

Bayrak konusunda çok hassas olduklarını, çocuklarına bayrak sevgisini ilkokulda okudukları dönemde aşıladığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"İlkokuldaki yarışmalarda çocuklarım, ’Baba şiir okuma yarışması var ne okuyayım’ diye sorduğunda. Ben de kendilerine Arif Nihat Asya’nın ’Bayrak’ şiirini tavsiye ettim. İzmir’de okuyalım Kılıçdaroğlu öğrensin, çünkü bu ara ’Rabia’ işaretini de öğrendi biliyorsunuz. O içini başka türlü dolduruyor, ayrı mesele ama diğerlerini de yavaş yavaş öğrenecek. Bakacak ki kendisi içine yaptığı dolgular prim yapmıyor, buraya gelecek."

Meydandakilerle "Bayrak" şiirinin ilk dörtlüğünü okuyan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte biz böyle yetiştirdik yavrularımızı. Bize Kılıçdaroğlu gelip de bu dersi veremez. Senin daha öğrenecek çok şey var bu ülkede. Biz senin cemaziyelevvelini biliriz. Türk bayrağını Kızılay Meydanı’nda yakanlarla berabersin sen. Kızılay Meydanı’nda Türk bayrağını yakanlarla beraberdir senin milletvekillerin. Benim polisime küfredenler senin milletvekillerin. AK Partili milletvekilleri değil. Sen kime neyi anlatıyorsun? Ey CHP’ye gönül veren kardeşlerim, bunların ne olduğunu bilmemiz lazım"

"Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunu yapabilir mi?"

İzmir’in en güzel yerlerine çirkin gecekonduların, kanalizasyonların yakışmadığını, bunun sorumlusunun da CHP’li belediyeler olduğunu dile getiren Erdoğan, kendilerinin modern bir İzmir istediklerini, tecrübelerini, planlarını ve projelerini İzmir’de Binali Yıldırım ile hayata geçirmek istediklerini söyledi.

"Marmaray’ı yaptık. Marmaray’ı Allah’tan görmediler. 62 metre denizin derinliğinden gidiyor ya. Marmaray’ı görmediler. Marmaray’ı bitirdik. Geçenlerde İstanbul’da iki gün ağır bir sis oldu. Marmaray’da günde 300 bin kişi geçti" diyen Erdoğan, şunları belirtti:

"Burada Binali bey, size tünellerle ilgili projelerini açıkladı. Türkiye’de 122 tünel yaptık şu 11 senede. Cumhuriyet tarihinde yapılanlarla bizimkiler yan yana gelmiyor artık. Kardeşlerim şu Kılıçdaroğlu’nda utanma, sıkılma yok yolsuzluktan bahsediyor. Ben diyorum ki: Ya biz bu ülkeyi 230 milyar dolarla aldık. Yani 79 senede Türkiye’nin milli geliri 230 milyar dolardı, şimdi 820 milyar dolar. Buradan, buraya çıkıyorsun. Nasıl bunu söylüyorsun? 11 senede 590 milyar dolar bunun üzerine ilave etti. Kardeşlerim, 70 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldı ama 11 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunu yapabilir mi? Eğitimde, cumhuriyet tarihinde yapılan dersliğin yarıdan fazlasını biz 11 senede yaptık. 205 bin derslik. Ah kardeşlerim işte onun için bizde vatan aşkı var."
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Mitingi’nde konuştu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Artık İzmir’de kör ideoloji değil, eser siyaseti, plan ve proje siyaseti kazansın istiyoruz. İzmir’de dostluk, kardeşlik kazansın istiyoruz. İzmir, fetretten çıksın, İzmir artık çöpten, çukurdan, selden, bakımsızlıktan kurtulsun istiyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingde, üniversite sınavında katsayının, meslek liselerinden katsayının kalktığını, üniversitelerde rahat rahat okunabildiğini belirtti. Erdoğan, "Artık devlet dairelerinde de başörtülü olarak çalışabiliyor muyuz? Şuraya bak. Başı açık da var, başı örtülü de var. İşte normalleşme bu. Böldüler bizi ya. Bu CHP’nin, bu MHP’nin bu Pensilvanya’nın birbirinden farkı yok ki. Başı açık da benim kardeşim, benim vatandaşım, başı örtülü de benim kardeşim, benim vatandaşım. Biz, sizlere efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim farkımız bu" diye konuştu.

"Yaşam tarzlarına müdahale ediyorsunuz" şeklinde sözler bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

"Allah aşkına nerede yaşam tarzına müdahale ettik? Bunu bir söylesinler... Hangi uçakta, hangi otobüste, devlet dairesinde nerede? Var mı böyle bir şey. Yok. Bu bunların nakaratıdır. Belediye başkanı olduğumda aynı şeyleri İstanbul’da da söylediler. Hatta bir kızcağız trenden düştü Pendik’te. ’Bak’ dedi, ’işte gördün mü daha göreve başlar başlamaz başı açık kızı trenden attılar’. Bunlar böyle vicdansızdır. Ama devran artık değişti. Kimse bunu yutmuyor. Yeter ki bu bütün kardeşlerim el ele versinler, gönül gönüle versinler. Esma’nın ruhunu şad etsinler.

’Ayrıştırıyorsunuz’ diyorlar. Biz ayrıştırmıyoruz. Tam tersine biz 77 milyonu kardeş yaptık. Biz bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu Türkiye’yi kimse tutamaz, Bu Türkiye’nin önünde kimse duramaz."

"Demokrasi bizimle güç kazandı"

Geçmişte Türkiye’nin IMF’ye borcunun 23,5 milyar dolar olduğunu, bu borcun bitirildiğini anlatan Erdoğan, "Şimdi IMF bizden borç istiyor. 5 milyon dolar. Tamam dedik. Veren el, alan elden üstündür. Buraya geldik" ifadesini kullandı.

 İktidarda DSP, MHP ve ANAP olduğu dönemde Merkez Bankasının 27,5 milyar doları bulunduğuna, şimdi ise 128 milyar doları olduğunu kaydeden Erdoğan, "Diyorlar ki: ’Türkiye borçlu’. Yalan söyleme Kılıçdaroğlu. Biz Türkiye’yi devraldığımızda 100 liranın 73 lirası borçtu. Şimdi 100 liranın 35 lirası borç. Fark bu. Ne ararsan var bunda" dedi.

Devletin yüzde 63 faizle borçlandığını, şimdi ise faizin tek haneli rakama düştüğünü, enflasyonun yüzde 30’dan yüzde 8’e gerilediğini aktaran Erdoğan, bu aradaki farkların vatandaşın cebinde kaldığını vurguladı.  Erdoğan, çiftçilerin Ziraat Bankasından krediyi yüzde 59’la alırken, şimdi yüzde 5’le aldığını, esnafın ise yüzde 46  ile aldığı faizin yüzde 5’e düştüğünü ifade ederek, esnafın, çiftinin, köylünün yanında AK Parti’nin bulunduğunu dile getirdi.

Göreve geldiklerinde zorunlu tasarruf adı altında kesilen 13,5 katrilyon (milyar) liralık borcun ödendiğini, Konut Edindirme Yardımı altında kesilen 3,5 katrilyonun (milyar) da ödendiğini, bunun toplamının 17 katrilyon (milyar) lira olduğunu bildiren Erdoğan, "Bu CHP, bu MHP ve bu tarih olan partiler, bunların hepsi aynı. Ama gördüğünüz gibi AK Parti apayrı. Demokrasi bizimle güç kazandı. Onun için bu seçime şöyle girdik. ’Büyük medeniyet yolunda insan, demokrasi, şehir’ dedik. Üç başlık. Bunlar bizim için çok önemli. İzmir’de istiyoruz ki Binali Yıldırım kardeşimle insanımızı, demokrasiyi ve şehir anlayışını, İzmir’de değiştirelim. İnsan hizmet görsün. Demokrasi taçlansın. Şehir alt yapısıyla, üst yapısıyla farklı bir noktaya gelsin" şeklinde konuştu.

"Artık Türkiye enerjisini gerilimlere harcasın istemiyoruz"

12 yıldır ekonomiyi büyüttüklerini, sofradaki ekmeği çoğalttıklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun için çalışıyoruz. Hep birlikte huzurlu bir ortam yakalamak için çalıştık. Artık Türkiye enerjisini gerilimlere harcasın istemiyoruz. Gereksiz tartışmalarla heba etmesin istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Türkiye kutuplaşmaların ülkesi olmamalı, ayrışmaların, çatışmaların ülkesi olmamalı. İstiyoruz ki herkes bir adım atsın, imtiyazlarından vazgeçsin, kimse kimseyi ötelemesin, horlamasın, aşağılamasın istiyoruz. Ama karşımızdakilerden de bunu bekliyoruz. 77 milyon aynı bayrak altında, aynı ortak geleceğe yürüsün. Bunu sağlamak için çalışıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de, daha Kurtuluş Savaşı’nı yapmadan, daha cumhuriyeti ilan etmeden önce Meclis’i kurdu ve ’Meclis bütün iradelerin üzerindedir’ dedi. ’Meclis Türkiye’dir’ dedi, daha vefat etmeden, sağlığında çok partili hayata, demokrasiye geçmek için denemeler yaptı.

Evet tıpkı ilk Meclis gibi, tıpkı Gazi Mustafa Kemal gibi bugün de yarın da Meclis her iradenin üzerinde olacaktır. Türkiye hakkında her kararı Meclis verecektir. Geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da Meclis sadece ve sadece sandık yoluyla belirlenecektir. Sandık dışında Türkiye’ye istikamet çizmeye çalışan her yol gayrimeşrudur."

CHP’nin, MHP’nin bu ideolojilerini kolay kolay terk edecek partiler olmadığını belirten Erdoğan, "Gönül veren kardeşlerime sesleniyorum: Gelin el ele verelim, daha güzel bir İzmir inşa edelim" ifadesini kullandı.

İzmir’in artık bir değişim istediğine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ben şu an bu meydanda bu değişimi görüyorum. 30 Mart’ta zümrüdüanka gibi küllerinden doğacak bir İzmir’i görüyorum. İzmir’in yeniden Ege’nin, yeniden Akdeniz’in incisi olmasını ve bölgenin en önemli bir şehri olmasını arzuluyoruz. Ama CHP zihniyetiyle bunun olması mümkün değil. Artık İzmir’de kör ideoloji değil, eser siyaseti, plan ve proje siyaseti kazansın istiyoruz. İzmir’de dostluk, kardeşlik kazansın istiyoruz. İzmir, fetretten çıksın, İzmir artık çöpten, çukurdan, selden, bakımsızlıktan kurtulsun istiyoruz. İzmir, insanca yaşam şartlarını, insana hizmeti merkezine almış bir belediyecilikle buluşsun istiyoruz."

"Kendisi de adayı da şehre bu kadar yabancı"

1950’lerde Demokrat Partililerin, her şehirde miting yaparken, CHP’lilerin miting yapmaktan çekindiğini dile getiren Erdoğan, "Hatta bir CHP milletvekili aynen şunu söylemişti: ’Ben bütün yaşamımda hep devrimi ve şeflerimi düşündüm. Bana git halktan oy iste demek, beni satılığa çıkarmak değil midir?’ Bunu CHP’nin milletvekili diyor. Evet CHP, her zaman halka böyle baktı. Ne dediler? ’Bidon kafalılar’... Ne dediler? ’Göbeğini kaşıyan adam’. Kime? Halka. Ey CHP, sen o halkı oradan çıkar bir defa. CHP, MHP, o halkı çıkar. Senin halkla işin yok" dedi.  

Erdoğan, şunları belirtti:

"Önceki gün Sakarya’da konuşuyor. Ne diyor biliyor musunuz? Burada belediyeyi alırsak bu meydanın altına otopark yapacağız’ diyor. Ama çok enteresan. Ne var biliyor musunuz? O meydanın altını yıllar önce AK Partili belediye zaten otopark yapmış. Adamın haline bak ya. Yani oranın altında ne var ne yok bilmiyor, fakat adamın adayı da bilmiyor. Yani kendisi de adayı da şehre bu kadar yabancı.

Bundan önceki belediye seçiminde Kılıçdaroğlu İstanbul’dan büyükşehir belediye başkan adayı oldu. Nüfusunu gitti Kağıthane ilçesine taşıdı. Tabii soruyorlar kendisine ’Nerede oturuyorsunuz?’ diye. ’Kağıttepe’de oturuyorum’ diyor. Ardından sandığa da gidemedi biliyor musunuz? Allah Allah. Yani bir aday seçimde oyunu dahi kullanamıyor. Şimdi soruyorum Allah aşkına sen adaysın ve oyunu dahi kullanamıyorsun. Ya bunun eline üç tane koyun verin kaybeder gelir.

Lokomotifi böyle olursa arkasından gelen vagonlar ne olur? Lokomotif nereye giderse vagonlar da oraya gider. Kardeşlerim, ne olur gelin şu İzmir’i kurtaralım. Ardından ne diyor biliyor musunuz? O da çok enteresan. ’Mersin’i AK Parti’den alacağız’ diyor. Ya Mersin’de zaten CHP belediyesi var. Yani iyice şu anda dağıtmış vaziyette. Çünkü Pensilvanya ile aklını fena bozdu. Bundan dolayı da dağıttı. Herhalde Pensilvanya’dan gelen muskalar da tutmuyor."


Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Adnan Çelik
  • İnsanlık ölmüş dedirten olay
  • iPhone 6 ön siparişlerini iptal etti
  • Böyle isim mi olur demeyin!
  • Galatasaray Devler Ligi’ne özel tasarlanan formasını tanıttı
  • Dehşete düşüren iddia!
  • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Günün kahreden fotoğrafı!
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
  • İbrahim Tatlıses’i çıldırtan iddia!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR