DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Güncel Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 28.03.2014 10:14

30 Mart Yerel Seçimlerinde Oy Verme İşlemleri Saat Kaçta Başlayac


30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde oy verme işlemleri saat kaçta başlayacak?Oy verme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?Yerel seçimlerde


30 Mart Yerel Seçimlerinde Oy Verme İşlemleri Saat Kaçta Başlayac


HABERGAZETE.COM-Yerel seçimlere denk gelen yaz saati uygulaması Pazartesigününe ertelendi.Oy verme işlemleri kış saati baz alınarak uygulanacaktır.Oyverme işlemleri Doğu ve Batı’da ayrı olarak başlayacaktır…

 

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileriseçmek için pazar günü sandığa gidecek. TC kimlik numarası olmayanlar nüfuskayıt örneği ile oy kullanabilecek.


30 Martta 48 milyon 6 bin 650 seçmen, 177 bin 50 sandıkta oykullanacak.


TÜM DETAYLAR VE DAHA FAZLASI HABERİN DEVAMINDA...

 


SAAT UYARISI: Yerel seçimlerin olduğu gün saat karmaşası yaşanma olasığı çok yüksek. Yaz dönemi nedeniyle saatler bir saat ileri alınacak. Bunu sakın unutmayın!

 

HANGİ İLLER KAÇTA OY KULLANACAK: Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00, bu illerin dışında kalan illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

 

NE İÇİN OY VERECEĞİZ: Büyükşehirlerde oturan seçmenler, il genel meclisi üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, mahalle muhtarlığı için oy kullanacak.

 

İl, ilçe ve beldelerde oturanlar il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve muhtarlıklar için, köylerde ikamet eden vatandaşlar ise sadece il genel meclisi ve muhtar seçimi için sandığa gidecek.

 OY PUSULASI: İl genel meclisi, belediye başkanı ve belediye meclisi seçimlerinde ayrı ayrı birleşik oy pusulaları kullanılacak. Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçimlerinde kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üstüne ”Siyasi Partiler” ve bağımsız adaylar varsa ”Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar” ibaresi yazılacak. Belediye başkanı seçimlerine ait birleşik oy pusulalarında bu çizginin altına o partinin aday adı ve soyadları konulacak.

 

İl genel meclisi ve belediye meclisi seçimlerine ilişkin birleşik oy pusulalarında siyasi parti adaylarının ad ve soyadlarına yer verilmeyecek. Bu oy pusulalarında varsa yalnız bağımsız adayların ad ve soyadları yazılacak.

 

Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçiminde bağımsız adaylar varsa siyasi parti sütunlarından sonra ayrılan ”Bağımsız Adaylar” sütununa ad ve soyadları yer alacak.

 

OY VERME İŞLEMİ: Seçmen oyunu, belediye, il genel meclisi, köy ve mahalle seçimleri için ayrı ayrı belirlenmiş sandıklarda kullanacak.

 

SAATİNDE OY VEREMEZSENİZ: Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy verebilecek. Oy verme günü, YSK’ca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmen varsa sandık kurulu başkanı bunları saydıktan ve kimliklerini toplayıp tespit ettikten sonra sırayla oylarını

kullanmalarına izin verecek. Bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

 

CEZAEVİNDE OY VERME: Ceza infaz kurumları ve tutukevinde oy verme saat 08.00′de başlayacak ve YSK’nın o yer için belirlediği bitiş saatinde sona erecek. Buralarda diğer hükümler aynen uygulanacak.

 

KİMLER ÖNCELİKLİ: Gebeler, hastalar ve özürlüler sıra ile bekletilmeden oylarını verecek. Güvenlik görevlileri ve yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilecek. Yaşlılar ile özürlülere yardım edenlerin de öncelikle oy kullanmalarına izin verilebilecek.

 

SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI OLMAYANLAR: Seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenler, T.C Kimlik Numarası taşıyan kimlik belgeleri ile oylarını kullanabilecek.


HANGİ PUSULA HANGİ ZARFA KONACAK:

 

Turuncu: Oy pusulalarından turuncu renkli olanlar il genel meclisi,

 

Mavi renkli olanlar belediye başkanlığı,

 

Sarı renkli olanlar belediye meclisi,

 

Beyaz renkli olanlar ise büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde kullanılacak.

Bu oylar oy pusulası ile aynı renkteki zarflara konacak… Belediye seçimlerinde mavi, il genel meclisi üyelikleri seçiminde turuncu, mahalle ve köy seçimlerinde mor renkli oy zarfları kullanılacak.

 

MUHTAR İÇİN NASIL OY VERİLECEK: Muhtar adayının adının yazılı olduğu oy pusulaları, YSK’ca hazırlanan çift mühürlü mor renkli zarfa konularak oy sandığına atılacak.

 

PARTİLERİN OY PUSULASINDAKİ YERLERİ: Yerel seçimlerde, 19 siyasi parti yarışacak.

 Partilerin oy pusulasındaki yerleri şöyle:

 

1. sıra: Anavatan Partisi

2. sıra: Milliyetçi Hareket Partisi

3. sıra: Liberal Demokrat Parti

4. sıra: Demokratik Sol Parti

5. sıra: Demokratik Toplum Partisi

6. sıra: İşçi Partisi

7. sıra: Cumhuriyet Halk Partisi

8. sıra: Hak ve Özgürlükler Partisi

9. sıra: Büyük Birlik Partisi

10. sıra: Barış ve Demokrasi Partisi

11. sıra: Millet Partisi

12. sıra: Özgürlük ve Dayanışma Partisi

13. sıra: Türkiye Komünist Partisi

14. sıra: Demokrat Parti

15. sıra: Saadet Partisi

16. sıra: Adalet ve Kalkınma Partisi

17. sıra: Bağımsız Türkiye Partisi

18. sıra: Emek Partisi

19. sıra: Halkın Yükselişi Partisi

 

PARMAK BOYAMA YOK, T.C KİMLİK NUMARASI ŞART:

 

Seçmenlerin parmaklarının boyanması uygulamasından vazgeçilerek, T.C Kimlik Numarası bulunan bir belgeyle oy kullanma zorunluluğu getirildi. Bu nedenle vatandaşlar, üzerinde T.C

Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı veya T.C Kimlik Numarası bulunan resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi, sarı basın kartı, askeri kimlikler ve hologramlı öğrenci kimlikleri gibi belgelerle de oy kullanabilecek.

 

Üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan bir belgeye sahip olmayan vatandaşlar ise nüfus dairelerinden aldıkları ”nüfus kayıt örneği”ni geçerli kimlikleriyle birlikte ibraz etmeleri halinde oy verebilecek.


SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI: Seçimlerin sağlıklı ve düzenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla YSK’ca belirlenen yasaklara göre, yarın sabah saat 06.00′dan gece saat 24.00′e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak.

 

EĞLENCE YERLERİ KAPALI: Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.

 

SİLAH YOK: Yarın sabah saat 06.00′dan gece saat 24.00′e kadar, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, her türlü kesici, delici ve bereleyici aletler, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler taşıyamayacak.


HABER YASAK: Seçim günü saat 18.00′e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında ancak radyolarda YSK tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek, saat 21.00′den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, isterse yayın yasaklarını saat 21.00′den önce de kaldırabilecek.


Radyo ve televizyon kuruluşları oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi program veya reklam yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasi bir partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacak.


Herhangi bir yayının banttan internet ortamında web yayını olarak halka izlettirilmesi durumunda ise mevcut yayının internet ortamında Türkiye’nin, hatta dünyanın her tarafından izlenmesi mümkün olabileceğinden, yayının verici aracılığıyla propaganda yasaklarına aykırı hareket edilerek halka izlettirilmesi halinde, yayını denetleme ve gerektiğinde yasaklama yetkisi ilçe seçim kurullarına ait olacak.

Kaynak: belirtilmedi
Editör: Ayhan Güner
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Güncel KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR