DOLAR
 
2.163
EURO
 
2.848
ALTIN
 
89.673
BIST100
 
80.838


Yaşam

Yorumlar     Haber Tarihi : 27.03.2014 01:27

Fatma Haseki Sultan Kimdir ?Şehzade Bayezid’in Karısı


Star TV’de yayınan ve beğeniyle izlenen Muhteşem Yüzyıl ölümlerin ardı sıra kesilmezken kadroya süpriz bir isim daha eklendi. İşte Sultan Süleyman’ın son gözdesi...Son dönemin popüler oyuncularından Yasemin Allen da Muhteşem Yüzyıl kadrosuna katıldı.


Fatma Haseki Sultan Kimdir ?Şehzade Bayezid’in Karısı

Star TV’de yayınan ve beğeniyle izlenen Muhteşem Yüzyıl ölümlerin ardı sıra kesilmezken kadroya süpriz bir isim daha eklendi. İşte Sultan Süleyman’ın son gözdesi...Son dönemin popüler oyuncularından Yasemin Allen da “Muhteşem Yüzyıl” kadrosuna katıldı. Diziye ‘Defne’ karakteriyle dahil olan oyuncu, Şehzade Bayezid’in gözdesi olacak. İşte tüm detaylarıyla habergazete.com’da

Son olarak oynadığı ve Kanal D’de yayınlanan ‘Merhamet’in final yapmasının ardından ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ekibine katılan güzel oyuncu Yasemin Allen, yeni rolüyle ilk çekimlerini yaptı.

Dizide Şehzade Beyazıd’ın haremine girecek olan Yasemin Allen, Venedik’te kardeşiyle esir düşen ‘Defne’ karakterini canlandıracak. Bayezid’in haremine giren Defne rolündeki  Yasemin Allen bir yanda kurtarmak istediği kardeşi, diğer yanda aşık olduğu şehzade arasında kalacak.


Haberin Devamı


İlk yılları

Fatma Haseki Sultan ya da Fatma Sultan isimleriyle bilinir. 1530 yılları arasında doğduğu rivayetler arasındadır. Aslen nereli olduğu bilinmemektedir. I. Süleyman ve Hürrem Sultan’dan olma şehzadeleri Şehzade Bayezid’in ilk eşi olduğu düşünülmektedir.Şehzade Bayezid, Sancak Beyi iken validesi Hürrem Sultan tarafından gönderildiği bilinmektedir. Şehzade Bayezid 1561 yılında Kanuni’nin emriyle boğdurulduktan sonra nerede yaşadığı, nerede öldüğü, mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Ancak bir görüşe göre Şehzade Bayezid ve oğullarının bulunduğu Melik-i Acem Türbesi’nde yattığı düşünülmektedir.

Nikahı

Fatma Sultan ile Şehzade Bayezid’in nikahlarının ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak ilk eşi olduğu rivayetler arasındadır.
Haseki Sultanlık dönemi

Şehzade Bayezid’in en sevdiği eşidir. Şehzade Bayezid’e üç şehzade ve iki sultan vermiştir. Şehzade Bayezid’in Karaman ve Kütahya valiliklerinde eşinin yanında bulunmuştur. Hürrem Sultan her bir evladına nikah kıydırdığı için Fatma Sultan’da Şehzade Bayezid’in tek ve en sevdiği eşidir. Bu yüzden diğer cariyeler ile rekabete girmemiştir.

Evliliği

Fatma Sultan’ın Şehzade Bayezid ile tam olarak ne zaman evlendiği bilinmemektedir. Fakat Fatma Sultan Şehzade Bayezid’in ilk eşidir ya da öyle olduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan, Şehzade Bayezid’e üçü erkek ikisi kız olmak üzere toplam da beş çocuk vermiştir.
Popüler kültürdeki yeri
2011 yapımı Muhteşem Yüzyıl dizisinde Yasemin Allen tarafından canlandırılmaktadır.

Çocukları

Şehzade Orhan (d. 1543 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
Şehzade Osman (d. 1545 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
Şehzade Abdullah (d.1548 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
Mihrumah Sultan (d. 1547 Kütahya - ö. İstanbul, 1593) , 1562’de Damat Muzaffer Paşa ile evlendi. 1568 Bağdat, 1570 Kıbrıs ve 1592-1593 Luristan valisi oldu.
Ayşe Sultan (d. 1553 Kütahya - ö. Tokat 1572) Damat Hoca Ali Paşa Eretnaoğlu ile evlendi. Bir oğlan doğumu sırasında öldü.

Ölümü

Fatma Sultan’ın ne zaman öldüğü, nasıl öldüğü bilinmemektedir. Ancak eşi Şehzade Bayezid 1561 yılında babasının emriyle boğdurulduktan sonra kendisinin de bu olaydan sonra bir intihar girişiminde bulunduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan’ın eşi boğdurulduktan sonra bir kalede tutulmuş ve yanındaki üç yaşındaki oğlunun da öldürülmesi sebebiyle kendisini öldürdüğü düşünülmektedir. Kaynaklara göre 1585 yılları arasında öldüğü de görüşler içerisindedir.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Muharrem Ayyıldız

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Bugünün Gazete Manşetleri 02 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Düğünden sonra ilk kez konuştu
  • İstanbul’da ilginç olay!
  • Cansu Deren’nin aylık kazancı dudak uçuklattı
  • 20 yıl sonra Tarkan’la poz verdi!
  • Banyoyu temizlerken...
  • Radamel Falcao Premier Lig’de!
  • İşte Beren Saat’in yeni mesleği
  • Servetini IŞİD’e bağışladı
  • Galatasaray’da Eboue çıldırttı!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10


EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR