DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Yaşam Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 27.03.2014 01:27

Fatma Haseki Sultan Kimdir ?Şehzade Bayezid’in Karısı


Star TV’de yayınan ve beğeniyle izlenen Muhteşem Yüzyıl ölümlerin ardı sıra kesilmezken kadroya süpriz bir isim daha eklendi. İşte Sultan Süleyma


Fatma Haseki Sultan Kimdir ?Şehzade Bayezid’in Karısı

Star TV’de yayınan ve beğeniyle izlenen Muhteşem Yüzyıl ölümlerin ardı sıra kesilmezken kadroya süpriz bir isim daha eklendi. İşte Sultan Süleyman’ın son gözdesi...Son dönemin popüler oyuncularından Yasemin Allen da “Muhteşem Yüzyıl” kadrosuna katıldı. Diziye ‘Defne’ karakteriyle dahil olan oyuncu, Şehzade Bayezid’in gözdesi olacak. İşte tüm detaylarıyla habergazete.com’da

Son olarak oynadığı ve Kanal D’de yayınlanan ‘Merhamet’in final yapmasının ardından ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ekibine katılan güzel oyuncu Yasemin Allen, yeni rolüyle ilk çekimlerini yaptı.

Dizide Şehzade Beyazıd’ın haremine girecek olan Yasemin Allen, Venedik’te kardeşiyle esir düşen ‘Defne’ karakterini canlandıracak. Bayezid’in haremine giren Defne rolündeki  Yasemin Allen bir yanda kurtarmak istediği kardeşi, diğer yanda aşık olduğu şehzade arasında kalacak.


İlk yılları

Fatma Haseki Sultan ya da Fatma Sultan isimleriyle bilinir. 1530 yılları arasında doğduğu rivayetler arasındadır. Aslen nereli olduğu bilinmemektedir. I. Süleyman ve Hürrem Sultan’dan olma şehzadeleri Şehzade Bayezid’in ilk eşi olduğu düşünülmektedir.Şehzade Bayezid, Sancak Beyi iken validesi Hürrem Sultan tarafından gönderildiği bilinmektedir. Şehzade Bayezid 1561 yılında Kanuni’nin emriyle boğdurulduktan sonra nerede yaşadığı, nerede öldüğü, mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Ancak bir görüşe göre Şehzade Bayezid ve oğullarının bulunduğu Melik-i Acem Türbesi’nde yattığı düşünülmektedir.

Nikahı

Fatma Sultan ile Şehzade Bayezid’in nikahlarının ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak ilk eşi olduğu rivayetler arasındadır.
Haseki Sultanlık dönemi

Şehzade Bayezid’in en sevdiği eşidir. Şehzade Bayezid’e üç şehzade ve iki sultan vermiştir. Şehzade Bayezid’in Karaman ve Kütahya valiliklerinde eşinin yanında bulunmuştur. Hürrem Sultan her bir evladına nikah kıydırdığı için Fatma Sultan’da Şehzade Bayezid’in tek ve en sevdiği eşidir. Bu yüzden diğer cariyeler ile rekabete girmemiştir.

Evliliği

Fatma Sultan’ın Şehzade Bayezid ile tam olarak ne zaman evlendiği bilinmemektedir. Fakat Fatma Sultan Şehzade Bayezid’in ilk eşidir ya da öyle olduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan, Şehzade Bayezid’e üçü erkek ikisi kız olmak üzere toplam da beş çocuk vermiştir.
Popüler kültürdeki yeri
2011 yapımı Muhteşem Yüzyıl dizisinde Yasemin Allen tarafından canlandırılmaktadır.

Çocukları

Şehzade Orhan (d. 1543 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
Şehzade Osman (d. 1545 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
Şehzade Abdullah (d.1548 Kütahya - ö. Kazvin 23.7.1562 öldürülmüş.)
Mihrumah Sultan (d. 1547 Kütahya - ö. İstanbul, 1593) , 1562’de Damat Muzaffer Paşa ile evlendi. 1568 Bağdat, 1570 Kıbrıs ve 1592-1593 Luristan valisi oldu.
Ayşe Sultan (d. 1553 Kütahya - ö. Tokat 1572) Damat Hoca Ali Paşa Eretnaoğlu ile evlendi. Bir oğlan doğumu sırasında öldü.

Ölümü

Fatma Sultan’ın ne zaman öldüğü, nasıl öldüğü bilinmemektedir. Ancak eşi Şehzade Bayezid 1561 yılında babasının emriyle boğdurulduktan sonra kendisinin de bu olaydan sonra bir intihar girişiminde bulunduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan’ın eşi boğdurulduktan sonra bir kalede tutulmuş ve yanındaki üç yaşındaki oğlunun da öldürülmesi sebebiyle kendisini öldürdüğü düşünülmektedir. Kaynaklara göre 1585 yılları arasında öldüğü de görüşler içerisindedir.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Muharrem Ayyıldız
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Yaşam KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR