DOLAR
 
2.225
EURO
 
2.865
ALTIN
 
87.594
BIST100
 
77.775


Türkiye

Yorumlar     Haber Tarihi : 29.04.2014 12:14

Kendi icadı altın arama cihazı


VAN HABERLERİ - VAN’ın Bahçesaray İlçesi Altıntas ve Yaylakonak köyleri arasında bulunan Karatepe bölgesinde altın madeninin bulunduğunu ileri


Sıtkı Teyami

HABER GAZETE 

Geçmişte Bizanslılar, Urartular ve Ermenilerin köylerinde maden işlettiğini belirten Altıntas ve Yaylakonak köylüleri büyük bir umutla madenlerin yeniden açılmasını bekliyor. 10 yıldan beridir köylerinin yakınında bulunan Karatepe bölgesinde altın arayan ve Türkiye'nin birçok altın madeni işletmesine numune götüren 55 yaşındaki Sıtkı Teyami, bu iddiasını doğrulatmak için dağ taş gezip, numune topluyor.

Haberin Devamı


ALTINI KENDİSİ AYRIŞTIRIYOR

Yıllardır hayalini kurduğu altın madenlerinin gün yüzüne çıkarılarak bölgenin değerlendirmesini isteyen Teyami, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan da bölgede araştırma yapmak için ruhsat çıkarttı. Dağlardan topladığı numuneleri köye taşıyarak kurduğu ilkel tezgahta parçalayıp yıkayan ve içindeki madeni ayıran Teyami, köylülerden de büyük destek alıyor. İşin önemini anlattığı köylüler de madenin ortaya çıkarılmasını heyecanla bekliyor.

KENDİ İCADI ALTIN ARAMA CİHAZI

Bakır çubukların ucuna taktığı bir mekanizmayla oluşturduğu cihazla altın madenini kayalar arasıda arayan Teyami, "Ben yılardır burada altın olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Defalarca altın madeni işleten şirketlere numune gönderdim. Kimisi var dedi. Kimisi bana cevap vermedi. Şimdi benim tek isteğim devletin bu işin üzerine ciddi bir şekilde eğilmesidir. Aldığım numunelerden birini MTA Genel Müdürlüğü'ne götürdüm. Bana binde 0.5 oranında altın olduğunu söylediler. Van MTA Bölge Müdürlüğü'nden de araştırılmasını istediler. Van MTA gelip kayalara bakıp altın değil demir olduğunu söyleyip gitti. Bu numunelerin alınıp eritilmesinden sonra benim ne kadar haklı olduğum ortaya çıkacak. Çünkü burada geçmişten kalan ve benim tespit ettiğim 55 meden eritme ocağı var" dedi.

Kaynak: doğan haber ajansı
Editör: Hamit KARAKUŞ
  • Ünlü şarkıcı borçları karşılığı 10 yıllık
  • Epilasyon kavgası karakolda bitti
  • Doğuş ateş püskürdü!
  • İspanyol gazeteciden flaş Arda yorumu
  • Bedelli Askerlik şartları belli oldu!
  • Ünlü oyuncu kumara tövbe etti
  • Alex Telles’in yerine o geliyor! Bitmeyen sevda...
  • Filmden etkilendi kendine 3. göğüs ekletti
  • Bugünün Gazete Manşetleri 20 Eylül Gazete Önsayfaları
  • İnsanlık ölmüş dedirten olay
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR