DOLAR
 
2.163
EURO
 
2.848
ALTIN
 
89.673
BIST100
 
80.838


Eğitim

Yorumlar     Haber Tarihi : 30.04.2014 16:21

LYS Başvuruları Nasıl Yapılır? Bölüm Bölüm LYS Başvuruları Son Gün

2014 LYS Başvuruları başladı. 2014 LYS başvuruları nasıl yapılır,,, 2014 LYS başvuru klavuzu, 2014 LYS başvuruları ne zaman bitecek,,, 2014 LYS başvuru hangi bankalara para yatırılır? LYS Başvuruları başlıyor. 2014 LYS başvuruları için gerekli olan belgeler. LYS sınavına kim girilebilir...LYS başvuruları için YGS puanı gerekli mi? LYS için hangi bankaya para yatırılır?Tüm ayrıntılar habergazete.com sitesinde öğrenebilirsiniz.


LYS Başvuruları Nasıl Yapılır? Bölüm Bölüm LYS Başvuruları Son Gün

YGS’den 180 ve üzeri alan öğrenciler LYS sınavına girilebilecek. YGS sadece 2 yıllık bölüm ve meslek lisesi öğrencileri üniversiteye girebilecek. 4 yıllık üniversiteler için LYS’ye girmek gerekir. LYS başvuruları 21-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 

Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 14.06.2014
Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik)
2014-LYS1 15.06.2014
Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 

2014-LYS5 15.06.2014
Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 
2014-LYS2 21.06.2014
Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 
2014-LYS3 22.06.2014Lys Sınav Ücreti Hangi Bankalara Yatırılıyor?
Ösym’nin yapmış olduğu tüm sınavların ücretlerini aşağıdaki bankalara yatırabilirsiniz.

1. T.C. Ziraat Bankası

2. Vakıflar Bankası

3. Halk Bankası

4. Akbank

5. Garanti Bankası

 Haberin DevamıNedir Bu LYS?

     LYS Haziran ayında iki hafta sonunda yapılacaktır. Yani Haziran’ın üçüncü ve dördüncü cumartesi-Pazar’ı yapılacak bir sınav. “Bu nasıl bir sınavdır ki iki hafta sonunda yapılıyor yine bitmiyor?” diyebilirsin. Ben de sana derim ki: “LYS 1 değil 5 sınavdan oluşuyor da ondan.”  Bu 5 sınavın her biri farklı günde uygulanacağı için de sınav tarihleri geniş zamana yayılıyor.
 


Şimdi sana LYS’nin çok güzel bir özelliğini söyleyeceğim:
LYS’nin her sınavında 80-90 soru olacak. Bu sınavlardaki her bir soru için sana 1,5 dakika süre verilecek. “Yok canım! Görülmüş mü böyle şey?” diye düşünmeni anlıyorum. Ama valla bak, yemin ederim böyle. İnanmıyorsan kılavuza bak ya. ÖSYM sonunda öğrenciyi biraz anladı canım. O da sadece LYS’de anladı ama ona da şükredelim değil mi?
 


5 AYRI SINAV
Şimdi şu 5 LYS sınavını ve bu sınavdaki soru sayılarını bir tabloda görelim:
 
 
TEST ADI
SORU
DERS SORU
SÜRE
LYS-1
Matematik-Geometri
80
50 Matematik / 22 Geometri, 8 Analitik
75/45= 120
LYS-2
Fen Bilimleri
90
30 Fizik / 30 Kimya / 30 Biyoloji
45/45/45=135
LYS-3
Edebiyat-Coğrafya
80
56 Edebiyat / 24 Coğrafya-1
85/35=120
LYS-4
Sosyal Bilimler
90
44 Tarih/16 Coğ.-2/10 Psk, 10 Sos, 10 Man.
65/25/45=135
LYS-5
Yabancı Dil
80
20 Kelime/12 Çeviri/48 Anlama
120
 
 
     Şimdi “Bu 5 sınav 4 güne nasıl sığıyor?” diye aklına soru takıldı, biliyorum. Yabancı Dil sınavı ile Matematik-Geometri sınavı aynı günde yapılıyor da ondan. İlk dört sınav sabah 10.00 da başlarken, LYS-5 yani yabancı dil sınavı 14.30’da başlıyor.
 
     Aklına takılan önemli bir soru daha var. “Hocam neden sınav sürelerini böyle toplu olarak da yazmadınız da toplama şeklinde (75+45 gibi) yazdınız?” Neden biliyor musun arkadaşım. Aynı sınav içinde sana farklı kitapçıklar verilecek de ondan.” “Neee?” mi diyorsun. Dur öyleyse biraz daha açıklayayım. Diyelim LYS-1, yani Matematik-Geometri sınavına girdin. Sana ilk önce 50 soruluk matematik kitapçığı verilecek. Bu sorular için 75 dakika (50x1,5) verilecek. 75 dakika sonra bu kitapçık toplanacak ve 30 soruluk (22+8) Geometri kitapçığı dağıtılacak ve 45 dakika süre verilecek. Kitapçıklar değişecek ama optik formlar aynı kalacak. Yani matematik ve geometri testinin cevaplarını aynı optik forma kodlayacaksın.
 
     Yukarıdaki bizim tablomuzda Slash işaretinden ( / ) sonraki her ders için ayrı soru kitapçığı verilecek. Dikkat edersen Sosyal Bilimler sınavında 1 adet tarih, bir adet coğrafya, bir adet de Felsefe Grubu kitapçığı verilecek.    
 


     Çok önemli bir sorunun daha zihnini kurcaladığına eminim. O da “Ben bu 5 LYS ye girmek zorunda mıyım?” sorusu. Hayır, bu 5 sınava girmek zorunda değilsin. Ancak mühendislik, doktorluk, avukatlık, öğretmenlik gibi bölümleri düşünüyorsan bu sınavlardan en az iki tanesine girmek zorundasın. Hangi ikisine mi? 
 


MF (sayısal) Öğrencisi         : LYS-1 + LYS-2
TM (eşit ağırlık) Öğrencisi    : LYS-1 + LYS-3
TS (sözel) Öğrencisi            : LYS-3 + LYS-4
 


     Derece yapmak, bölümün (MF, TM, TS) dışındaki alanlarda tercih yapmak istiyorsan diğer sınavlara da girebilirsin. Ancak sana önerim ilk olarak kendi alanındaki derslerinde uzmanlaşman ve onların sınavlarında başarılı olmandır. 
 


LYS Ne işe Yarar?
     LYS birçok 4 yıllık bölümün kapılarını sana aralar. Şu meşhur mühendislikler, doktorluklar, avukatlıklar, öğretmenliklerin çoğu ve siyasal bilimler hep LYS sınavı ile öğrenci alır. Yani genel/Anadolu/fen/öğretmen lisesi mezunuysan ve 4 yıllık bir bölüme yerleşmek istiyorsan bunu LYS ile yapacaksın. Hee, sadece YGS ile girebileceğin bölümler yok mu, var tabi.
 
     Ayrıca 4 yıllık harp okullarına, ya da polis akademilerine girmek için yine LYS’ye girip belli bir puan barajını aşman gerekiyor.
 
LYS’de Puanlar Nasıldır?
     Aynı YGS’de olduğu gibi LYS’de de maksimum puan 500, minimum puan ise 100’dür. Ancak şunu bilmelisin ki LYS’e girebilmek için YGS’den en az 180 puan almalısın. Bu demek oluyor ki,  4 yıllık üniversite hayali kuran öğrencilerin bir kısmı YGS’de eleniyor.  
 
LYS’de Puan Türleri
 
     LYS’de 4 MF, 3 TM, 2 TS ve 3 DİL olmak üzere toplam 12 çeşit puan türü var. Neden bu kadar çok puan türü olduğunu sana YGS bölümünde anlatmıştım. Burada da aynı mantık geçerli. Bazı üniversite bölümleri MF-1 ile öğrenci almak isterken bazıları MF-2 ile almak isteyecek. Çünkü MF-1 matematiğe ağrılık verirken MF-2 fen derslerine ağırlık verecek. LYS puan türlerinin oluşmasında etkili olan testlerin getiri oranları aşağıdaki tabloda sana verilmiştir. Tabloyu dikaktlice incelemeni isterim.
 

 
    Tablolarda gördüğün gibi her puan türünde derslerin katsayısı değişiyor. Bu tabloda çok ama çok önemi olan bir nokta var. Senin de gördüğün gibi YGS sınavının tüm LYS puanlarına etkisi % 40. Yani senin LYS puanının nedeyse yarısını Nisan ayında girdiğin YGS sınavı oluşturacak. Bu sebeple YGS’yi oldukça önemsemelisin.
 
     Diğer dikkatli olman gereken bir nokta da çalışma stratejini önceden belirlemen. Diyelim ki Tıp istiyorsun. Tıp MF-3 puan türü ile öğrenci alıyor. MF-3’te ise katkısı en fazla olan ders biyoloji (% 15), sonra kimya (% 14), sonra da fizik ve matematik (% 13). Bu da demek oluyor ki Tıp düşünüyorsan Fen ağırlıklı çalışacaksın.
 
MESLEK LİSELİLER NASIL ve NERELERE YERLEŞEBİLİR?
 
Meslek liseli öğrenciler için temel olarak 4 yerleşme seçeneği var:
1) Hiç sınava girmeden, sınavsız geçiş ile ortaöğretim puanlarının yüksekliğine göre kendi alanlarındaki 2 yıllık ön lisans bölümlerine yerleşebilirler.
2) Sadece YGS sınavına girerek alanlarındaki dışındaki 2 yıllık önlisans bölümlerine yerleşebilirler.
3) Sadece YGS sınavına girerek alanlarındaki 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşebilirler. Bu bölümler genel olarak teknoloji, turizm ile sanat ve tasarım fakültelerinde yer almaktadır. Bu bölümleri tercih ettiklerinde meslek liseli öğrencilere ek puan verilir. Meslek lisesi mezunlarının okuldan gelen puanları ayrıca  0,06 ile çarpılır. Ek puan dolayısıyla en fazla 30’dur.
4) LYS sınavına da girerek alanları dışındaki bölümlere (hukuk, tıp, öğretmenlik, işletme vb.) yerleşebilirler. Bu bölümlere yerleşirken okuldan gelen ek puanları kesilir. Ortaöğretim puanları diğer adaylar gibi sadece 0,12 ile çarpılır.

2014-LYS5 15.06.2014

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Feyyaz Tunçdemir

<< Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Yeni bakanlar kim oldu?YEni kabine...
  • Avrupa Ligi’ndeki rakiplerimiz belli oldu!
  • Bu pozlar hayatını kararttı!
  • Shakira Twitter’dan bombayı patlattı
  • Sarp Levendoğlu; Öpmeye doyamadı!
  • Türkiye’de ortaya çıktı
  • M.City’den Süper Lig’e geliyor
  • Merak edilen düğünden ilk fotoğraflar
  • Arkadaşından borç alan kovuluyor
  • Türkiye üzerinden ’seks cihadı’na gidiyorlar
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerel Haberler
1 / 10


EN SON EKLENEN VİDEOLAR
VİZYONDAKİLER
Sefer Tası Sefer Tası
Dom Hemingway Dom Hemingway
Lal Lal
Aşk Bilmecesi Aşk Bilmecesi
Sıfır Teorisi Sıfır Teorisi
Mutlak Adalet Mutlak Adalet
Sensiz Olmaz Sensiz Olmaz
Aşk Treni Aşk Treni
İnanılmaz Örümcek-Adam 2 İnanılmaz Örümcek-Adam 2
Şanslı Sayılar Şanslı Sayılar
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON YORUMLAR