DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Siyaset

Yorumlar     Haber Tarihi : 25.04.2014 15:50

Demirtaş’tan FLAŞ karar!


SİYASET HABERLERİ - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yeniden, her hangi bir kurumun her hangi bir partinin eş başkanı olmak gibi bir düşüncem yok. Her hangi bir adaylık da düşünmüyorum" diye konuştu.


selahattin demirtaş

HABER GAZETE 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın bugün yaptığı konuşmayı değerlendirirken, "Bana kalırsa Anayasa Mahkemesi sayın başkanı, bir hukukçu ve bir yüksek yargının başkanı olarak söylemesi gerekenleri söylemiştir. Asıl sıkıntılı söylemler Başbakan'ın Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerine karşı kullandığı söylemlerdir" dedi. BDP'li vekillerin HDP'ye geçeceğini ve kendisinin HDP'de eş başkan olmayacağını belirten Demirtaş, "Yeniden, her hangi bir kurumun her hangi bir partinin eş başkanı olmak gibi bir düşüncem yok. Her hangi bir adaylık da düşünmüyorum" diye konuştu.

Haberin Devamı


Diyarbakır'da bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Demirtaş, AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın bugün yaptığı konuşmasıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Bana kalırsa Anayasa Mahkemesi sayın başkanı, bir hukukçu ve bir yüksek yargının başkanı olarak söylemesi gerekenleri söylemiştir. Asıl sıkıntılı söylemler Başbakan'ın AYM Başkanı ve üyelerine karşı kullandığı söylemlerdir. Bir başbakan AYM'nin aldığı bir kararı hakaretvari, küçültecek şekilde zan altında bırakamaz. Hesabına geldiği bütün mahkeme kararlarını alkışlarken, hesabına gelmeyen, siyasi çıkarlarına denk düşmeyen mahkeme kararlarını yerden yere vurabiliyor. Hatta gayri milli olmak ve başka yapılarla bağlantılı olmakla suçlayabiliyor. Bu doğru bir tutum değil. AYM Başkanı'nın ortaya koyduğu tutum evrensel hukuk kriterlerinin tekrarıdır. Dolayısıyla açıklamaların önemli olduğunu düşünüyorum. Evrensel hukuk çerçevesinde hakimler kararlarıyla mesajlarıyla tabii ki kendilerini savunmalı savunabilmeli." 

"BUNDAN SONRA HİÇ BİR PARTİDE BAŞKANLIK DÜŞÜNMÜYORUM"

Demirtaş, BDP'li vekillerin HDP'ye katılması, HDP'de Eşgenel Başkan olup olmayacağı sorusu üzerine de şöyle konuştu:

"HDP kongresinde HDP Eşbaşkan adayı olmam gibi bir düşüncem yok. BDP Eşbaşkanı olarak şimdilik BDP'yi kongreye götürecek hazırlıkları yürüteceğiz. Daha sonra ben de HDP'ye bir geçiş yapacağım. HDP milletvekili olarak görevimi sürdürmeyi düşünüyorum. Yeniden her hangi bir kurumun, her hangi bir partinin eşbaşkanı olmak gibi bir düşüncem yok. Her hangi bir adaylık da düşünmüyorum."

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu HDP ve BDP olarak resmi kurumlarında henüz yoğun tartışmadıklarını, ağırlıklı görüş olarak kendi adaylarını çıkarmak istediklerini söyledi. Demirtaş şöyle konuştu:

"Partiler arası ortak aday çıkarmak yerine tabandan gelen, tabandaki demokrasi hareketlerinin çıkaracağı ortak adayı siyasi partilerin birlikte desteklemesi daha doğru olur. Bu kişi aynı zamanda bir kadın olursa, bu daha büyük bir avantaj olabilir, daha güçlü bir mesaj olabilir. Bu niteliklere sahip bir aday ortaya çıkarsa, bizim illa partili bir aday çıkarmamıza gerek yok. Böylesine bir profili temsil eden bir ismin ortaya çıkması halinde tabii ki bizler onu destekleme konusunda asla ön yargılı davranmayız." 

BAŞBAKAN'IN ERMENİ ÇIKIŞI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni çıkışını da değerlendiren Demirtaş, "Yani kendi içinde anlamlı ve Ermeni soykırımı meselesine giriş yapma açısından değerli bir açıklama olarak ifade edilebilir. Ama hiç şüphesiz ki AKP'nin başka siyasi hesaplar ile bunu yaptığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Siyasi çıkar için kullanılmaması lazım" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: doğan haber ajansı
Editör: Feyyaz Tunçdemir
  • Günün kahreden fotoğrafı!
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
  • İbrahim Tatlıses’i çıldırtan iddia!
  • Arapların gözü Beren Saat’te
  • Derdi anlaşıldı!
  • Tecavüzden yargılanacak
  • Bugünün Gazete Manşetleri 15 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Kerem Bursin hayranlarını şoke etti!
  • Sosyal medya bu cevabı konuşuyor!
YORUMLAR
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR