DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Türkiye Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 11.04.2014 14:50

Ayşegül Jale Saraç: hep bir yanım eksikti


DİYARBAKIR HABERLERİ - DÜN türbanlı fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyan ve Türkiye’nin ilk türbanlı rektörü olan Diyarbakır Dicle Ünive


Ayşegül Jale Saraç

HABER GAZETE Dicle Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç, türban takmaya başladıktan sonra dün türbanlı fotoğrafları sosyal medyada yayınlandı. Türkiye’nin ilk türbanlı rektörü olan Prof.Dr. Saraç, türban takmasının ardından bir çok kesimden olumlu tebrik mesajları aldığını belirterek, Türkiye’nin olgunlaştığını ve normalleştiğini söyledi. Saraç, şöyle dedi:


"Yani ben hep bundan kaçındım aslında, bu çoktan beri düşündüğüm bir şey ama belki benden önce biri olurda ben bu kadar dikkat çekici olmayayım diye düşünmüştüm. Ama artık dinimin bir emri olduğu için bundan daha fazla kaçmak olmadığını düşündüm. Aslında bu çok büyütülecek bir olay değil, Türkiye için de çok doğal bir olay. O nedenle aslında haber yapılmasına bile gerek yok. Şimdiye kadar birçok telefon aldım herkes tebrik ederek hayırlı olsun diyor. 

Bu olumlu tebrik mesajları beni çok mutlu etti. Türkiye artık bu olgunluğa erişti. Çok şükür başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımıza katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bizler açısından minnet duyulması gerektiğini düşünüyorum. Teşekkür ediyorum tüm emeği geçenlere, bu ortamın oluşmasında. Kanun değişip yasaklar kalktıktan sonra o andan itibaren aklımdaydı benim ama medya ilgisi olmaması açısından başkası olurda ben arada sessiz sedasız olurum diye düşündüm. Artık baktım ki çok gecikmemeli bu iş, yani insan içinde o eksikliği ezikliği hep hissediyor belki. Dinin gereğini yapamamanın, bunu daha fazla ötelememenin gerektiğini düşündüm. Bana gelen güzel tepkiler artık Türkiye’nin olgunlaştığa eriştiğini bir göstergesi bence. Bu ülkemiz adına gerecekten güzel bir gelişme, benimki için demiyorum benden önce yaşanan gelişmelerden dolayı diyorum. Şuan artık herkes herhangi bir engelle karşılaşmadan istediği gibi inancını yaşayabilir hale geldi."

Saraç, Türkiye’nin ilk türbanlı rektörü olmasından sonra hayatında hiç bir değişikliğin olmayacağını ve artık huzurun olacağını söyledi. Saraç, şöyle dedi:"Ben inançlı biriyim, hep aklımda olan bir şeydi neticede resmiyette böyle bir uygulama maalesef bildiğiniz gibi mümkün değildi. Uygulayamazdık, yasak kalktığı andan itibaren yasak kalktığı günden beridir istiyordum, düşünüyordum. Fakat işin açıkçası ilk olup ta böyle bir medya ordusuyla karşı karşıya gelmek istemiyordum.

Türkiye’nin gündeminde ben olmayı tercih etmiyordum. Şahsi hayatımda gündemde olmak istemiyordum ve bunu çok seven birisi değilim. İcraatlarımızla, üniversite faaliyetlerimizle, yaptıklarımızla gündemde olmayı tabiki Türkiye açısından, ilimiz, bölgemiz açısından üniversitemiz çok güzel şeyler üretiyor. Bunlarla icraatlarımzıla gündemde olmayı seviyoruz. Şahsi hayat ve inançlarımızla gündemde olmayı çokta arzu etmiyoruz. O nedenle bugüne kadar beni biraz engelledi. Baktım bununda sonu yok. Artık bu eksiklik olarak hepimizin inancımızın gereğinin yerinene getirmeme konusunda o eksikliği içimizde hep hissederiz biliyorsunuz. Bir tarafımız hep eksiktir. Çok şükür ben buradan sayın Cumhurbaşkanı, Başbakanımız ve Türkiye’de bu normalleşme sürecini bugünlere, bu güzel yasakları kaldırarak gelmesine vesile olan herkese teşekkür ediyorum."

Türban takmadan önce kimseye danışıp, danışmadığı sorulan Saraç, " Bu konuyu hiç kimseyle görüşmüş değilim. Sayın milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız normal formatta şuan bulundular. Belki onlarda beni cesaretlendirdi. Özellikle belediye başkanlarının da olması. Şuana kadar içinde olan, cesaret edemeyenler için belki örnek olabilir. Siyaset ve bürokrasiden arayan olmadı, rektörlerimiz arayarak tebrik ettiler. Şuana kadar çok şükür olumsuz bir tepki yok. İçimde böyle bir hal vardı zaten bu halimi daha çok seviyorum" dedi.

Rektör, Saraç, türban takmasından sonra kariyeri konusunda herhangi bir değişiklik olabilme ihtimali olup olmadığı sorusu üzerine, "Şuana kadar işin açıkçası kariyerimin en üst noktasına gelmiş durumdayım. O nedenle bir yerden artık bir beklentimiz yok. Türkiye bu da aşıldı hiçbir seviyede bunlar inşallah kariyere engel olmayacaktır diye umuyorum. Beni az çok biliyorsunuz hayatımda hiçbir şey fark etmeyecek ben daha huzurlu olacağım. Bunun eksikliğini hissediyordum o eksikliğimi de tamamlamış olacağım. Yılların özlemiydi bu herkes bilir o nedenle hep olumlu tebrikler geliyor" dedi.
Kaynak: doğan haber ajansı
Editör: Burak Karaman
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
 • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
 • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
 • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
 • Bu sefer de kulağını kesti!
 • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
 • Sneijder’den Hagi itirafı!
 • Şok yarışma!
 • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
 • Elimizde sevişme görüntülerin var!
 • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

Türkiye KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

EN SON EKLENEN VİDEOLAR
EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
SON YORUMLAR