DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Ekonomi Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 06.01.2013 14:28

Emekli Zamlı Maaşları Ne Zaman Ödenecek?


Emekli vatandaşlarımızın dört gözle beklediği İntibak düzenlemesi ile emeklilerin hesaplarına ne kadar para yatacağı nihayet belli oldu. Peki Emekli


Emekli Zamlı Maaşları Ne Zaman Ödenecek?

Emekli vatandaşlarımızın dört gözle beklediği İntibak düzelemesi ile emeklilerin hesaplarına ne kadar para yatacağı belli oldu.

Yaklaşık 2 milyon emeklinin heyecanla beklediği intibak zammı için geri sayım başlarken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten önemli açıklamalar geldi. En yüksek zam tutarı 350 liraya çıktı.İşte emekli intibak zamları hakkında merakla duymak istedikleriniz..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yılbaşında emekli maaşlarına yansıtılacak intibak düzenlemesi ile emeklilerin hesabına 50 TL"den 350 TL"ye kadar para yatırılacağını bildirdi.

Çelik,438 bin emeklinin maaşında 50 lira, 324 bin emeklinin maaşında 50-100 lira, 715 bin emeklinin maaşında 100-200 lira, 284 bin emeklinin maaşında da 200-350 lira iyileştirme yapıldığını bildirdi.

2012 -2013 yılından itibaren intibak yasasını bekleyen ve ne kadar maaş alacağını bilmeyen emekliler için oluşturulmuş bu tabloda, gösterge kademe ve yaklaşık intibak farkları tek tek hesaba alınmıştır.

Bu hesaplamalar mevcut kanun değişikliğinden sonra birebir birbirini tutacaktır. Aşağıdaki tablolara bakarak derece ve kademelerinizi bulup yaklaşık olarak ne kadar intibak zammı alacağınızı tespit edebilirsiniz.

İntibak kapsamında, 3 bin 600 gün prim ödeyen ve en yüksek göstergeden emekli olan emekliye 118 TL zam verilecek. 5 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekliye ise 149.5 TL zam yapılacak.

6 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emeklinin maaşına 174 TL, en üst göstergeden emekli olan 7 bin 400 gün çalışan emeklinin maaşına 212 TL zam yapılacak. 9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekli ise 247 TL fark alacak. Bu gösterge ve prim gününün üzerinden emekli olanlara ise 339 TL"ye kadar zam verilecek.

2000"den önce emekli olan 207 bin SSK emeklisine 20 TL ve altında, 293 bin emekliye ise 20 ile 50 TL arasında bir intibak farkı yansıyacak. 340 bin emekliye 50 ile 100 TL arasında, 475 bin emekliye 100 ile 150 TL arasında, 291 bin emekliye 150 ile 250 TL arasında, 258 bin emekliye 200 ile 250 bin TL arasında, 45 bin emekliye ise 250 TL"nin üzerinde intibak farkı verilecek.

2.1 milyon emeklinin dosyası güncellendi. 2000’den önce emekli olan 1.9 milyon emekli, Ocak ayından itibaren intibak kapsamında 10 ila 339 lira zam alacak.

KİM NE KADAR ZAM ALACAK?

-3 bin 600 gün prim ödeyen ve en yüksek göstergeden emekli olan bir emekliye 118 lira zam verilecek.

-5 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekliye ise 149 lira zam yapılacak.

-6 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emeklinin aylığına 174 lira,

-7 bin 400 gün çalışıp en üst göstergeden emekli olanın aylığına 212 lira zam yapılacak.

-9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekli 247 lira,

-9 bin günden fazla ve en üst göstergeden emekli olanlara ise 339 liraya kadar zam alacak.

İntibak yönteminde, sigortalıların mevcut gün sayıları ve doğum tarihlerine göre aylık bağlama oranları yeniden hesaplandı ve bu hesaplama işlemlerinde özel hükümlere göre aylık bağlanıp bağlanmadığı veya ikinci talep tarihlerinin olup olmadığı bilgileri de dikkate alındı. Tespit edilen eksik bilgiler de dosyalar üzerinden bilgisayar ortamına aktarıldı.

Güncelleme işlemleri, tarihi en eski dosyalardan başlanarak yapıldı. Öncelikle, 1982 yılından önce emekli olan 461 bin 386 kişinin dosyası incelendi.

Dosyaların çok eski olması nedeniyle yapılan işlemden dolayı herhangi bir sağlık riskiyle karşılaşılmaması için dosyaları bilgisayar ortamına aktaran personele maske, eldiven veya istek halinde önlük verildi. Güncellemeyi yapan personel, mesai saatleriyle sınırlı kalmadan çalıştı.

Güncelleme işlemini yapan personelin aynı zamanda rutin işlerini de yapması nedeniyle hangi personelin ayda ne kadar dosyayı inceleyeceği de belirlendi.

Toplantıda, 2013 yılında üzerinde çalışılacak konuları da aktaran Çelik, gelecek yıl geçerli olacak asgari ücretin perşembe günü açıklanacağını bildirdi.

Çelik, ayrıca Kamu Görevlileri Danışma Kurulu Toplantıları’na devam edeceklerini Mart 2013’te ikinci toplantıyı gerçekleştireceklerini belirtti.

İşçilerle kamu görevlilerinin, 2013’de yine toplu iş sözleşmesi masasına oturacağını anımsatan Çelik, bu dönem “taşeron işçilikle” ilgili çalışmayı tamamlamayı, kamu personeli rejimine ilişkin çalışmaları ele almayı planladıklarını kaydetti.

Bakan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sürdürdükleri yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin, memur kadrosuna geçilmesine ilişkin çalışmaların da yine bu yasama yılında tamamlanacağını söyledi.

Yeni yılda TBMM’de görüşülecek ilk yasanın büyük ihtimalle bakanlıklarının yasası olacağını ifade eden Bakan Çelik, “Şu anda TBMM’nin gündemine taşıdığımız Sosyal Güvenlik Kurumu ile vatandaşlarımız arasında yaşanan bazı sorunları gidermeye dönük önemli düzenlemeyi yeni yılda TBMM’de yasalaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yasada esnafın sosyal güvenlik destek primi konusunun da yer aldığını bildiren Çelik, zamanında yatırılamayan primleri bu yasayla yapılandıracaklarını kaydetti.

Çelik, yaklaşık bin iş ve meslek danışmanının istihdamını düzenleyen yasanın da bu yıl yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 659 gün 5 saat önce
maşıekadar olması
5
60%
3
  • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
  • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
  • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
  • Bu sefer de kulağını kesti!
  • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
  • Sneijder’den Hagi itirafı!
  • Şok yarışma!
  • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
  • Elimizde sevişme görüntülerin var!
  • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

  Ekonomi KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR