DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Güncel Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 08.01.2013 13:22

İstanbul’da Bugün okullar tatil mi? 8 Ocak Okullara kaç gün tati


İstanbul’da yarın okullar tatil mi? 8Ocak Salı günü İstanbul’da kar tatili var mı? İstanbul Valiliği Okulların tatil durumuyla ilgili açıklama y


kar tatili istanbul

İstanbul’da yarın sabah saatlerinde kar yağışının şiddetini arttıracağı ifade ediliyor. İstanbullular yarın okulların tatil edilip edilmeyeceğini büyük bir merakla bekliyor..

İstanbul’da bugün okullar tatil mi?

İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle ana okulları, ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi

İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle anaokulları ile ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi. İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, kentte sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının kesintilerle devam ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

’’Meteorolojik tahminler doğrultusunda şehrimizde görülen zaman zaman etkili kar yağışının halen kesintilerle birlikte devam ettiği ve bu gece görülecek etkili don ve buzlanma sebebiyle 8 Ocak 2013 Salı günü anaokulları ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 1 gün süreyle ara verilmesi uygun görülmüştür.’’

Açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engellilerin de bir gün süreyle idari izinli sayılacağı aktarıldı.
İstanbul’da okullar tatil olacak mı?

İstanbul’da kar yağışının özellikle Pazartesi gecesi, Salı ve Çarşamba günü etkili olacağı belirtiliyor.
Veliler, bu nedenle okulların Salı günü tatil edilip edilmeyeceğini merak ediyor.

Haber merkezlerini ve okulları telefonla arayarak bilgi edinmeye çalışan veliler, kararın vakitlice bildirilmesini talep ediyor.

Milli eğitim müdürlüğü yetkilileri ise şu an için alınmış bir tatil kararı bulunmadığını, değişiklik durumunda gereken açıklamanın yapılacağını belirttiler.

Valilik kaynaklarından aldığımız bilgiye göre İstanbul için kar tatili şu anda söz konusu değil. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Afet Koordinasyon Merkezi AKOM’la koordineli bir şekilde şehrin kar yağış durumunu mercek altına alan Valilik duruma göre karar alacak.

Kar yağışı okulların tatil edilmesine sebep olacak şekilde şiddetlenirse İstanbul Valiliği geç saatlerde yada yarın sabah duyuru yapacak. İstanbul Valiliği’nden yapılan son açıklamada gece yarısı başlaması, yarın gece ve salı günü şiddetlenmesi beklenen kar yağışı ile ilgili vatandaşlar uyarıldı. Zorunlu olmadıkça vatandaşların özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları istenen açıklamada, çıkanların da mutlaka kar lastiği ve zincir bulundurmaları vurgulandı.

Bu video Adobe Flash Player’ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player’ın son sürümünü indirin.

EKİPLERİ BEKLENEN KAR YAĞIŞI İÇİN ALARMDA


METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri bugünden itibaren kötü hava şartlarıyla mücadele ve beklenen kar yağışıyla lgili olarak ana arterlerde kar kürüme ve tuzlama ekiplerini alarma geçirdi. Ekipler buzlanma ve ani hava değişimlerine karşı hazır bekletiliyor.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, metrobüs ve otobüs seferleri de artırılacak, metrobüse 320 ek sefer konulacak. Diğer otobüs hatlarında 880 ek sefer uygulanacak. Metroda seferler sıklaştırılacak, şehir Hatları vapurları yoğunluğa göre ek sefer yapacak.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KIŞ LASTİĞİ KONTROLLERİ YAPIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve AKOM Başkanı Muzaffer Hacımustafaoğlu başkanlığında, İETT, İSKİ, BEDAŞ, İGDAŞ, İDO yetkilikleri, İBB Şirket temsilcileri, ilgili müdürler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürü ve temsilcileri AKOM ‘da kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarına katılacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube ekipleri çeşitli bölgelerde kış lastiği uygulaması başlattı.

Sokakta yaşayan vatandaşlar Sarıyer Metin Oktay Spor tesisinde misafir ediliyorlar. Bugün sabah itibariyle 250 vatandaş tesislerde konaklıyor. Evsiz vatandaşların sağlık, giyim, gıda, barınma ihtiyaçları karşılanıyor.

Kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 43’ü 1’inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 3 bin 500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbirler alındı. 220 bin ton tuz depolandı. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 82 ayrı noktada ise 2000 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.

Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, Hastane giriş çıkışları, Üniversite ve Okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu. Kötü hava koşullarıyla mücadelede bu yıl uygulamaya konulan ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın sık sık dile getirdiği “Kış Lastiği” uygulaması ulaşımda çok önemli katkı sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi araçları geçtiğimiz yıllarda bu uygulamayı başlatmıştı.

AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 230 Personel ve 31 araç ile kış mücadele çalışması yapacak.

Atık Yönetimi Müdürlüğü; 13 Meydan, 310 Durak, 123 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 581 Personel ve 54 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.

Karla mücadele toplam 908 araç 2 bin 266 personel İstanbul halkına hizmet edecek.


Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5’e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.

Ekipler 255 müdahale güzergâhında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek.

Araçların, belirlenen güzergâhlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM’dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek

Kritik kavşaklarda 40 adet kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.

TOPLU ULAŞIM İÇİN EK SEFERLER

İstanbul’da gece yaşanması beklenen don tehlikesi nedeniyle, katener (Hafif metro enerji hattı) donmaması işletme saatlerine hazırlanması için hattın tamamında yeterli sayıda tramvay aracı ve makinist görevlendirildi, araçlar sürekli sefer halinde çalıştırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, metroda 4’lü vagonlar 8’li vagonlara çıkartılarak sefer aralıkları sıklaştırılacak. Ray hattında kar ve buzlanmaya karşı tuz ve solüsyon kullanılıyor. İstasyonların girişleri ve peronlar kar ve buz riskine açık alanlar olması nedeniyle personel görevlendirilerek temizletilecek.

Tramvay hattında yaşanması muhtemel kar birikmesi konusunda ilgili ekiplerle küreme çalışması yaptırılacak. Karayolu araçlarının da kullandığı bölgelerde, araçların yolda kalarak hattı kapatmaları ihtimaline karşı, tramvay hattının muhtelif noktalarında bulunan çekicilerle derhal yönlendirme yapılacak.

Tramvay araçlarının hat değiştirmesini sağlayan tüm makaslarda makas ısıtıcıları bulunuyor. Bu ısıtıcılar +3 ila +4 ºC’de devreye girerek, 24 saat esasına göre çalışıyor.

İDO kriz masası kurdu. Şehir dışı seferler iptal edildi, şehir içi seferler takviye edildi.

TOPBAŞ’TAN "KAR YAĞIŞI" AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da beklenen kar yağışı ve alınan önlemler hakkında basın toplantısı düzenledi. AKOM’da düzenlenen toplantıda konuşan Topbaş, "Meteorolojenin verdiği bilgi doğrultusuda İstanbul’un yine bir kar yağışı etkisi altında olacağı ifade edilmekte hatta yoğun bir kar yağışı ifadeleri özellikle bizim dikkatimizi çekiyor. Bu gece itabarıyle karla yağmur şeklinde bahsedilen yağışın Pazartesi, Salı ve hatta Çarşamba dahi İstanbul’da etkin olacağı söylenmekte. Bizde İBB olarak buna göre hazırlıklarımızı yaptık ve önlemlerimizi aldık.

Zaten ekipman olarak oldukça yeterli olduğumuz ifade etmek istuyorum. Bizim başarıya ulaşmamızda İstanbulluların vereceği destek önemli. Yani beraberce bu kar yağışını sıkıntısız geçirmenin ve kent yaşamını olumsuz etkilememin yolu berabarce hareket etmek ve özellikle kış şartlarında hele kar ve yağmurlarda trafiğe çıkışların daha dikkatli olunması ve trafik sürümünün zor olduğu bu şartlarda daha fazla dikkatli olunması gerekiyor" diye konuştu.

Kar lastiği kullanımının önemine dikkat çeken Topbaş "Özellikle kar yağışında zorunlu hale getirilen kar lastiğinin takılmasını arzu etmekteyiz. Mümkün mertebe yoğun kar yağışı oluştuğunda araçların trafiğe çıkmamasını ve toplu taşımanın kullanılmasını önermekteyiz. Metro, İETT ve metrobüsler daha yoğun seferler verecek. Deniz ulaşımında da hizmetleri artıracağız. Ekipman olarak 908 araç ve gereç ile 2 bin 266 personelle teyükkuz durumundayız. 40 tane vincimiz var.

Köylerde 142 adet kar kürücü araç ve sistemlerimiz var. Her kar yağdığında olduğu gibi sokakta kalanların himayeye alınması çalışmaları yapıldı. Şu anda 250 evsiz vatandaşımız Metin Oktay spor tesislerinde misafirimiz bulunmakta. Pazartesi itibarıyle erken saatlerde kar fırtınası şekliyle bahsedilen meteoroloji uyarılarına dikkat edersek sabahleyin çıkışlarımızı buna göre yapmamız gerekmektidir. Hassasiyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Belki meteorolojnin verdiği bilgi doğrultusunda gecikmede olsa sabahleyin çıktığımzda kar problemi yok.

Be
lki arkasından baskı yiyebiliriz. Yani önümüzdeki iki üç gün gerçekten ciddi yoğun bir kar yağışından meteoroloji bahsetmektdir. Bizde buna göre hazırlıklı olmak zorundayız ve özellikle vatandaşlarımızın da desteğiyle sıkıntsız geçireceğimizi ifade etmek istiyorum. Bilhassa hastaların, engellilerin ve hamilelerin de bu yoğun kar yağışı esnasında dışarıya mümkün mertebe çıkmamalarını önemle rica ediyorum. 24 saat esaslı her noktaya konuşlanan ekibimiz rahat bir kent yaşamını sürmelerine yardımcı olacak. İstanbulluların desteğiyle bu kar yağışını kentte sıkıntsız geride bırakmayı arzu etmektiyz" dedi.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Kadir Dabbağ
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 652 gün 9 saat önce
Böyle bişey olabilirmi ya sancaktepede oturuyorum şu an acayip bi fırtına var ve valimiz sıkıntı yok diyo
0
0%
2
Ziyaretçi - 652 gün 10 saat önce
okullar tatil mi edildi?
0
0%
2
Ziyaretçi - 652 gün 10 saat önce
oleyy okullar tatil(:
1
20%
2
Ziyaretçi - 652 gün 11 saat önce
ben tatil olsada olmasa da gitmicamm hava soğuk kar var hastayım ıldu mu... bence çok da güzel oldu :D :D ::D :D :D :D :D...devamı..
0
0%
2
Ziyaretçi - 652 gün 11 saat önce
yarı hem müzik sözlümüz hem türkçe yazılımız hemde performans ödevimiz var.neolur bir gün ara verilse ???
0
0%
2
Ziyaretçi - 652 gün 11 saat önce
ya abicim matematık var geçmiyo saaat ler acıın 1 gün tatil edin
0
0%
2
Ziyaretçi - 652 gün 11 saat önce
okullar tatil olsun yaaaaa
0
0%
3
Ziyaretçi - 653 gün 12 saat önce
Sabahçıyım,altıda uyanıyorum..Sabah duyuracaklarmış göya,ben o saatte kalktıktan sonra ya da yola çıktıktan sonra ne...devamı..
7
100%
0
Ziyaretçi - 653 gün 12 saat önce
yaa abi yarın tek tasdan kontrol var ayrıca yarın tatil olsun evle okul 2 dakka 2 saate anca varıoz okula bu ne yaaaa!!...devamı..
5
60%
3
Ziyaretçi - 653 gün 12 saat önce
yav yarın şu okuları tatiöedin yaa nolur
5
100%
0
Ziyaretçi - 315 gün 18 saat önce
vala doru düzgün söyleseniz olmuyor dimi
0
0%
0
  • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
  • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
  • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
  • Bu sefer de kulağını kesti!
  • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
  • Sneijder’den Hagi itirafı!
  • Şok yarışma!
  • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
  • Elimizde sevişme görüntülerin var!
  • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

  Güncel KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR