DOLAR
 
2.216
EURO
 
2.867
ALTIN
 
87.944
BIST100
 
77.821


Güncel

Yorumlar     Haber Tarihi : 08.01.2013 13:22

İstanbul’da Bugün okullar tatil mi? 8 Ocak Okullara kaç gün tatil edildi?


İstanbul’da yarın okullar tatil mi? 8Ocak Salı günü İstanbul’da kar tatili var mı? İstanbul Valiliği Okulların tatil durumuyla ilgili açıklama yaptı mı? İşte İstanbul’da kar tatili olup olmamasıyla ilgili son dakika haberleri..


kar tatili istanbul

İstanbul’da yarın sabah saatlerinde kar yağışının şiddetini arttıracağı ifade ediliyor. İstanbullular yarın okulların tatil edilip edilmeyeceğini büyük bir merakla bekliyor..

İstanbul’da bugün okullar tatil mi?

İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle ana okulları, ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi

İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle anaokulları ile ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi. İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, kentte sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının kesintilerle devam ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

’’Meteorolojik tahminler doğrultusunda şehrimizde görülen zaman zaman etkili kar yağışının halen kesintilerle birlikte devam ettiği ve bu gece görülecek etkili don ve buzlanma sebebiyle 8 Ocak 2013 Salı günü anaokulları ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 1 gün süreyle ara verilmesi uygun görülmüştür.’’

Açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engellilerin de bir gün süreyle idari izinli sayılacağı aktarıldı.
İstanbul’da okullar tatil olacak mı?

İstanbul’da kar yağışının özellikle Pazartesi gecesi, Salı ve Çarşamba günü etkili olacağı belirtiliyor.
Veliler, bu nedenle okulların Salı günü tatil edilip edilmeyeceğini merak ediyor.

Haber merkezlerini ve okulları telefonla arayarak bilgi edinmeye çalışan veliler, kararın vakitlice bildirilmesini talep ediyor.

Milli eğitim müdürlüğü yetkilileri ise şu an için alınmış bir tatil kararı bulunmadığını, değişiklik durumunda gereken açıklamanın yapılacağını belirttiler.

Valilik kaynaklarından aldığımız bilgiye göre İstanbul için kar tatili şu anda söz konusu değil. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Afet Koordinasyon Merkezi AKOM’la koordineli bir şekilde şehrin kar yağış durumunu mercek altına alan Valilik duruma göre karar alacak.

Kar yağışı okulların tatil edilmesine sebep olacak şekilde şiddetlenirse İstanbul Valiliği geç saatlerde yada yarın sabah duyuru yapacak. İstanbul Valiliği’nden yapılan son açıklamada gece yarısı başlaması, yarın gece ve salı günü şiddetlenmesi beklenen kar yağışı ile ilgili vatandaşlar uyarıldı. Zorunlu olmadıkça vatandaşların özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları istenen açıklamada, çıkanların da mutlaka kar lastiği ve zincir bulundurmaları vurgulandı.

Bu video Adobe Flash Player’ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player’ın son sürümünü indirin.

EKİPLERİ BEKLENEN KAR YAĞIŞI İÇİN ALARMDA


METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri bugünden itibaren kötü hava şartlarıyla mücadele ve beklenen kar yağışıyla lgili olarak ana arterlerde kar kürüme ve tuzlama ekiplerini alarma geçirdi. Ekipler buzlanma ve ani hava değişimlerine karşı hazır bekletiliyor.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, metrobüs ve otobüs seferleri de artırılacak, metrobüse 320 ek sefer konulacak. Diğer otobüs hatlarında 880 ek sefer uygulanacak. Metroda seferler sıklaştırılacak, şehir Hatları vapurları yoğunluğa göre ek sefer yapacak.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KIŞ LASTİĞİ KONTROLLERİ YAPIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve AKOM Başkanı Muzaffer Hacımustafaoğlu başkanlığında, İETT, İSKİ, BEDAŞ, İGDAŞ, İDO yetkilikleri, İBB Şirket temsilcileri, ilgili müdürler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürü ve temsilcileri AKOM ‘da kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarına katılacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube ekipleri çeşitli bölgelerde kış lastiği uygulaması başlattı.

Sokakta yaşayan vatandaşlar Sarıyer Metin Oktay Spor tesisinde misafir ediliyorlar. Bugün sabah itibariyle 250 vatandaş tesislerde konaklıyor. Evsiz vatandaşların sağlık, giyim, gıda, barınma ihtiyaçları karşılanıyor.

Kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 43’ü 1’inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 3 bin 500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbirler alındı. 220 bin ton tuz depolandı. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 82 ayrı noktada ise 2000 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.

Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, Hastane giriş çıkışları, Üniversite ve Okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu. Kötü hava koşullarıyla mücadelede bu yıl uygulamaya konulan ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın sık sık dile getirdiği “Kış Lastiği” uygulaması ulaşımda çok önemli katkı sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi araçları geçtiğimiz yıllarda bu uygulamayı başlatmıştı.

AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 230 Personel ve 31 araç ile kış mücadele çalışması yapacak.

Atık Yönetimi Müdürlüğü; 13 Meydan, 310 Durak, 123 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 581 Personel ve 54 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.

Karla mücadele toplam 908 araç 2 bin 266 personel İstanbul halkına hizmet edecek.


Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5’e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.

Ekipler 255 müdahale güzergâhında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek.

Araçların, belirlenen güzergâhlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM’dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek

Kritik kavşaklarda 40 adet kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.

TOPLU ULAŞIM İÇİN EK SEFERLER

İstanbul’da gece yaşanması beklenen don tehlikesi nedeniyle, katener (Hafif metro enerji hattı) donmaması işletme saatlerine hazırlanması için hattın tamamında yeterli sayıda tramvay aracı ve makinist görevlendirildi, araçlar sürekli sefer halinde çalıştırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, metroda 4’lü vagonlar 8’li vagonlara çıkartılarak sefer aralıkları sıklaştırılacak. Ray hattında kar ve buzlanmaya karşı tuz ve solüsyon kullanılıyor. İstasyonların girişleri ve peronlar kar ve buz riskine açık alanlar olması nedeniyle personel görevlendirilerek temizletilecek.

Tramvay hattında yaşanması muhtemel kar birikmesi konusunda ilgili ekiplerle küreme çalışması yaptırılacak. Karayolu araçlarının da kullandığı bölgelerde, araçların yolda kalarak hattı kapatmaları ihtimaline karşı, tramvay hattının muhtelif noktalarında bulunan çekicilerle derhal yönlendirme yapılacak.

Tramvay araçlarının hat değiştirmesini sağlayan tüm makaslarda makas ısıtıcıları bulunuyor. Bu ısıtıcılar +3 ila +4 ºC’de devreye girerek, 24 saat esasına göre çalışıyor.

İDO kriz masası kurdu. Şehir dışı seferler iptal edildi, şehir içi seferler takviye edildi.

TOPBAŞ’TAN "KAR YAĞIŞI" AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da beklenen kar yağışı ve alınan önlemler hakkında basın toplantısı düzenledi. AKOM’da düzenlenen toplantıda konuşan Topbaş, "Meteorolojenin verdiği bilgi doğrultusuda İstanbul’un yine bir kar yağışı etkisi altında olacağı ifade edilmekte hatta yoğun bir kar yağışı ifadeleri özellikle bizim dikkatimizi çekiyor. Bu gece itabarıyle karla yağmur şeklinde bahsedilen yağışın Pazartesi, Salı ve hatta Çarşamba dahi İstanbul’da etkin olacağı söylenmekte. Bizde İBB olarak buna göre hazırlıklarımızı yaptık ve önlemlerimizi aldık.

Zaten ekipman olarak oldukça yeterli olduğumuz ifade etmek istuyorum. Bizim başarıya ulaşmamızda İstanbulluların vereceği destek önemli. Yani beraberce bu kar yağışını sıkıntısız geçirmenin ve kent yaşamını olumsuz etkilememin yolu berabarce hareket etmek ve özellikle kış şartlarında hele kar ve yağmurlarda trafiğe çıkışların daha dikkatli olunması ve trafik sürümünün zor olduğu bu şartlarda daha fazla dikkatli olunması gerekiyor" diye konuştu.

Kar lastiği kullanımının önemine dikkat çeken Topbaş "Özellikle kar yağışında zorunlu hale getirilen kar lastiğinin takılmasını arzu etmekteyiz. Mümkün mertebe yoğun kar yağışı oluştuğunda araçların trafiğe çıkmamasını ve toplu taşımanın kullanılmasını önermekteyiz. Metro, İETT ve metrobüsler daha yoğun seferler verecek. Deniz ulaşımında da hizmetleri artıracağız. Ekipman olarak 908 araç ve gereç ile 2 bin 266 personelle teyükkuz durumundayız. 40 tane vincimiz var.

Köylerde 142 adet kar kürücü araç ve sistemlerimiz var. Her kar yağdığında olduğu gibi sokakta kalanların himayeye alınması çalışmaları yapıldı. Şu anda 250 evsiz vatandaşımız Metin Oktay spor tesislerinde misafirimiz bulunmakta. Pazartesi itibarıyle erken saatlerde kar fırtınası şekliyle bahsedilen meteoroloji uyarılarına dikkat edersek sabahleyin çıkışlarımızı buna göre yapmamız gerekmektidir. Hassasiyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Belki meteorolojnin verdiği bilgi doğrultusunda gecikmede olsa sabahleyin çıktığımzda kar problemi yok.

Be
lki arkasından baskı yiyebiliriz. Yani önümüzdeki iki üç gün gerçekten ciddi yoğun bir kar yağışından meteoroloji bahsetmektdir. Bizde buna göre hazırlıklı olmak zorundayız ve özellikle vatandaşlarımızın da desteğiyle sıkıntsız geçireceğimizi ifade etmek istiyorum. Bilhassa hastaların, engellilerin ve hamilelerin de bu yoğun kar yağışı esnasında dışarıya mümkün mertebe çıkmamalarını önemle rica ediyorum. 24 saat esaslı her noktaya konuşlanan ekibimiz rahat bir kent yaşamını sürmelerine yardımcı olacak. İstanbulluların desteğiyle bu kar yağışını kentte sıkıntsız geride bırakmayı arzu etmektiyz" dedi.
Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Kadir Kurdoğlu
  • Bugünün Gazete Manşetleri 16 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Günün kahreden fotoğrafı!
  • Meryem Uzerli’nin partner sorunu!
  • Quaresma, Galatasaray ve Beşiktaş hakkında olay iddia!
  • İbrahim Tatlıses’i çıldırtan iddia!
  • Arapların gözü Beren Saat’te
  • Derdi anlaşıldı!
  • Tecavüzden yargılanacak
  • Bugünün Gazete Manşetleri 15 Eylül Gazete Önsayfaları
  • Kerem Bursin hayranlarını şoke etti!
  YORUMLAR
  Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


  Ziyaretçi - 616 gün 7 saat önce
  Böyle bişey olabilirmi ya sancaktepede oturuyorum şu an acayip bi fırtına var ve valimiz sıkıntı yok diyo
  0
  0%
  2
  Ziyaretçi - 616 gün 7 saat önce
  okullar tatil mi edildi?
  0
  0%
  2
  Ziyaretçi - 616 gün 8 saat önce
  oleyy okullar tatil(:
  1
  20%
  2
  Ziyaretçi - 616 gün 8 saat önce
  ben tatil olsada olmasa da gitmicamm hava soğuk kar var hastayım ıldu mu... bence çok da güzel oldu :D :D ::D :D :D :D :D...devamı..
  0
  0%
  2
  Ziyaretçi - 616 gün 9 saat önce
  yarı hem müzik sözlümüz hem türkçe yazılımız hemde performans ödevimiz var.neolur bir gün ara verilse ???
  0
  0%
  2
  Ziyaretçi - 616 gün 9 saat önce
  ya abicim matematık var geçmiyo saaat ler acıın 1 gün tatil edin
  0
  0%
  2
  Ziyaretçi - 616 gün 9 saat önce
  okullar tatil olsun yaaaaa
  0
  0%
  3
  Ziyaretçi - 616 gün 10 saat önce
  Sabahçıyım,altıda uyanıyorum..Sabah duyuracaklarmış göya,ben o saatte kalktıktan sonra ya da yola çıktıktan sonra ne...devamı..
  7
  100%
  0
  Ziyaretçi - 616 gün 10 saat önce
  yaa abi yarın tek tasdan kontrol var ayrıca yarın tatil olsun evle okul 2 dakka 2 saate anca varıoz okula bu ne yaaaa!!...devamı..
  5
  60%
  3
  Ziyaretçi - 616 gün 10 saat önce
  yav yarın şu okuları tatiöedin yaa nolur
  5
  100%
  0
  Ziyaretçi - 279 gün 15 saat önce
  vala doru düzgün söyleseniz olmuyor dimi
  0
  0%
  0
  BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR