DOLAR
 
2.136
EURO
 
2.956
ALTIN
 
89.284
BIST100
 
72.399


Siyaset

Yorumlar     Haber Tarihi : 26.01.2013 12:02

Yeni İç İşleri Bakanı Muammer Güler kimdir ? Tanıyalımn !

Yeni İçişleri Bakanı Muammer GÜler’in Özgeçmişi


Yeni İç İşleri Bakanı Muammer Güler kimdir ? Tanıyalımn !

1949 Yılında Mardin’de doğdu.İlk,Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamlayarak 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ n den mezun oldu.

Muammer Güler, 1949’da Mardin’de doğdu. Sırasıyla Ulus İlkokulu, Cebeci Ortaokulu ve Gazi Lisesi’ni bitirdi. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Tüm öğrencilik hayatı boyunca sınavlardaki üstün başarısı ve okuma azmi ile daima öne geçti.

Üniversitede ikinci sınıftan itibaren üstün başarısı fark edilmeye başlandı ve ikinci sınıftan itibaren İçişleri Bakanlığı bursu almaya başladı. Kaymakamlık sınavını müteakip Maiyet Memurluğu, Kaymakamlıklar ve nihayet İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü’nden başlayarak Genel Müdürlüğe varan 10 yıllık dolu dolu bir çalışma hayatı oldu, Bu süre boyunca mevzuatla ilgili ciddi tecrübe edindi, birçok seferler İçişleri Bakanlığını temsilen yurtdışında temaslarda bulundu. Kaymakamların lisan eğitimi almalarına imkan tanıyacak adımların atılmasında öncü oldu. Kararnamelerin hazırlanması ve şekillendirilmesinde önemi roller üstlendi.

İlk kamu görevine 14 Mart 1973 tarihinde Balıkesir Maiyet Memuru (Kaymakam Adayı) olarak başladı. Sırasıyla Çal İlçesi Kaymakam Vekilliği, Pehlivanköy, Horasan kaymakamlıklarında bulunduktan sonra İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü’ne atandı. İçişleri Bakanlığı’nda Şube Müdürü, Daire Başkanı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Personel Genel Müdürlüğü’nde bulundu.

Personel Genel Müdürü iken 29 Ocak 1992 tarihinde Niğde Valiliği’ne atandı. Daha sonra 27 Eylül 1993 tarihinde Kayseri Valiliği’ne ve 6 Temmuz 1994 tarihinde Gaziantep Valiliği görevine atandı. Bu görevini sürdürürken 28 Temmuz 2000 tarihinde Samsun Valiliği’ne atandı. 30 Ocak 2003 tarihinde İstanbul Valiliği’ne atanarak Mayıs 2010 tarihine kadar İstanbul Valiliği görevini yürüttü.

Muammer Güler, 31 Mayıs 2010 tarihinde, yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na kurucu müsteşar olarak atandı ve bu görevini milletvekilliği için istifa ettiği 10 Mart 2011 tarihine kadar sürdürdü.

Tüm kardeşleri arasında en çalışkanı olan Muammer Güler, ailenin ikinci çocuğu olmasına rağmen özellikle babasının 1985’teki vefatından sonra 6 erkek, 2 kız kardeşten oluşan tüm aileyi sahiplendi ve kollayıp korudu.

Mardin’den 5 yaşında ayrılıp 36 yaşında babasının cenazesini almaya gitti. Babası Mahmut Muhtar Güler, kaderin bir cilvesidir ki, emeklilik işlemleri için gitmeyi tercih ettiği memleketi Mardin’de bir kahveye girip oturduktan sonra dışarı çıkıp hava almak istediği sırada fenalaşarak geçirdiği kalp krizi sonucu yıllar sonra geldiği memleketinde hayata veda etti. Bundan sonra Muammer Güler, ailesinde baba rolünü üstlendi. Kardeşleri de ona o gözle bakmaya başladı.

İlk valiliği olan Niğde’den sonra giderek yükselen bir grafik çizdi. Kayseri Valiliği’nden sonra atandığı Gaziantep’te şehrin tüm kesimleriyle güçlü ilişkiler kurdu. Sanayiciye ve sanayinin gelişmesine büyük önem verdi, sivil toplum kuruluşlarıyla, resmi kurumlar, iş hayatı ve tüm çevrelerde büyük teveccüh ve sevgi kazandı. Daha sonra Samsun Valiliği yaptıktan sonra Cumhuriyet tarihindeki en uzun dönemlerden biri olan 7 sene 3 ay 10 günlük İstanbul Valiliği görevini başarıyla yürüttü.

Bu görev sırasında tanışıp dostluk kurduğu hayırsever işadamı merhum Sakıp Sabancı’dan Mardin’de bir kültür merkezi kurulması için söz aldı. Sabancı’nın vefatından sonra bu söz ailesi tarafından yerine getirilerek Mardin’e önemli bir merkez kazandırılmış oldu.

İstanbul Valiliğinden sonra atanmış olduğu Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı sırasında Ekim 2010’da Mütevelli Kurul üyesi olduğu MARSEV adına yaptığı girişimler sonucu Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası tarafından Mardin Artuklu Üniversitesine 3.000.000 (üç milyon dolar) tutarında bağış sağlanmıştır. Bu kaynaktan istifade ile Mardin’deki eski Hükümet binası restore edilerek Mimarlık Fakültesine dönüştürülmesinin yolu açılmıştır. Muammer Güler, 5 Ekim 2010’da yapılan bu toplantıda Mardinliler adına sendika başkanı Halit Narin’den Mardin’de bir de Anadolu Tekstil Meslek Lisesi açılması sözünü almıştır.

Kariyeri boyunca birçok takdir ve ödül alan Güler, görev yaptığı illerde Mardinli hemşehrilerine, dernek ve işadamlarına daima destek olmuş, köklü dostluklar kurmuş ve yanlarında yer almıştır.

Güler, Mardin’in Pamukçu ailesinden matematik öğretmeni Neval Hanım ile 1977 yılında evlendi. Güler’in eşi Neval Hanım da Güler’in ilk valilik görevine başladığı 1992 yılından itibaren vakıf ve derneklerde, hayır kurumlarında ve özellikle eğitim ve yardım kampanyalarında aktif rol almış, 2000 yılında emekli olduktan sonra tam zamanlı olarak eşinin görev yaptığı tüm illerde bu yöndeki faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmüştür.

Neval Güler, İstanbul görevinin başlamasıyla diğer illerde kazanmış olduğu birikim ve tecrübe ile hayır faaliyetlerini en üst düzeyde devam ettirme şansını bulmuş ve sayısız yardım kampanyası ve organizasyonda önemli rol üstlenmiş, onursal başkan ve aktif başkanlık görevini yürütmüştür. Halen birçok dernek ve vakıfta faaliyetleri ve görevleri devam etmektedir.
Güler çiftinin Barış ve Burcu adlarında bir oğlu ve bir kızı bulunmaktadır.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Kadir Kurdoğlu

  << Önceki HaberSonraki Haber >>

  • Diyanet’ten geçici dövme açıklaması
  • Bacaklarını topla kampanyası
  • Muhteşem Yüyıl şehzadeleri çapkınlık turunda fena yakalandı
  • Sultan Vahdettin görüntüsü ilk kez yayınladı
  • Demet Akalın’ın eşinden frikik önlemi
  • Görenler şoke oldu!
  • Galatasarayın rakibi belli oldu
  • Bugünün Gazete Manşetleri 18 Nisan Gazete Önsayfaları
  • Facebook, Van’daki kullanıcılarını şaşırttı.
  • Oğlunun katilini son anda ipten kurtardı
  YORUMLAR
  Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


  Ziyaretçi - 423 gün 7 saat önce
  muamerbey ancak ıcısler bakanlıga layıktır herseyın ustunden gelen bır mıcevherdır alahım onu kurusun
  5
  80%
  1
  BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
  Yerel Haberler
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  • Hafta sonu hava nasıl olacak?

  • Gösteri Dünyasının Skandal Aşkları

  • Biri 12 yaşında anne, diğeri 13 yaşında baba oldu!

  • Halit Ergenç’in sakalları Bergüzar Korel’i çıldırttı

  • 2014 Ehliyet sınavında yeni düzenleme

  • Dünya bu olaya kitlendi

  • Dua eden köpekler tık rekoru kırıyor!

  • Daha önce böyle bir yer görmediniz

  • Meryem Uzerli’den kızı Lara ile yeni kareler

  • Sokakta ’tasmalı adam’ bilmecesi

  1 / 10


  VİZYONDAKİLER
  Mavi Ring Mavi Ring
  Soğuk Soğuk
  Ammar: Cin Tarikatı Ammar: Cin Tarikatı
  Hazine Avcıları Hazine Avcıları
  Non-Stop Non-Stop
  Düğün Dernek Düğün Dernek
  Meddah Meddah
  Binlerce Kez İyi Geceler Binlerce Kez İyi Geceler
  Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent
  Adalet İçin Adalet İçin
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  SON YORUMLAR