DOLAR
 
2.274
EURO
 
2.881
ALTIN
 
89.973
BIST100
 
74.338


Siyaset Haberleri

Yorumlar     Haber Tarihi : 26.01.2013 12:02

Yeni İç İşleri Bakanı Muammer Güler kimdir ? Tanıyalımn !


Yeni İçişleri Bakanı Muammer GÜler’in Özgeçmişi


Yeni İç İşleri Bakanı Muammer Güler kimdir ? Tanıyalımn !

1949 Yılında Mardin’de doğdu.İlk,Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamlayarak 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ n den mezun oldu.

Muammer Güler, 1949’da Mardin’de doğdu. Sırasıyla Ulus İlkokulu, Cebeci Ortaokulu ve Gazi Lisesi’ni bitirdi. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Tüm öğrencilik hayatı boyunca sınavlardaki üstün başarısı ve okuma azmi ile daima öne geçti.

Üniversitede ikinci sınıftan itibaren üstün başarısı fark edilmeye başlandı ve ikinci sınıftan itibaren İçişleri Bakanlığı bursu almaya başladı. Kaymakamlık sınavını müteakip Maiyet Memurluğu, Kaymakamlıklar ve nihayet İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü’nden başlayarak Genel Müdürlüğe varan 10 yıllık dolu dolu bir çalışma hayatı oldu, Bu süre boyunca mevzuatla ilgili ciddi tecrübe edindi, birçok seferler İçişleri Bakanlığını temsilen yurtdışında temaslarda bulundu. Kaymakamların lisan eğitimi almalarına imkan tanıyacak adımların atılmasında öncü oldu. Kararnamelerin hazırlanması ve şekillendirilmesinde önemi roller üstlendi.

İlk kamu görevine 14 Mart 1973 tarihinde Balıkesir Maiyet Memuru (Kaymakam Adayı) olarak başladı. Sırasıyla Çal İlçesi Kaymakam Vekilliği, Pehlivanköy, Horasan kaymakamlıklarında bulunduktan sonra İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü’ne atandı. İçişleri Bakanlığı’nda Şube Müdürü, Daire Başkanı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Personel Genel Müdürlüğü’nde bulundu.

Personel Genel Müdürü iken 29 Ocak 1992 tarihinde Niğde Valiliği’ne atandı. Daha sonra 27 Eylül 1993 tarihinde Kayseri Valiliği’ne ve 6 Temmuz 1994 tarihinde Gaziantep Valiliği görevine atandı. Bu görevini sürdürürken 28 Temmuz 2000 tarihinde Samsun Valiliği’ne atandı. 30 Ocak 2003 tarihinde İstanbul Valiliği’ne atanarak Mayıs 2010 tarihine kadar İstanbul Valiliği görevini yürüttü.

Muammer Güler, 31 Mayıs 2010 tarihinde, yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na kurucu müsteşar olarak atandı ve bu görevini milletvekilliği için istifa ettiği 10 Mart 2011 tarihine kadar sürdürdü.

Tüm kardeşleri arasında en çalışkanı olan Muammer Güler, ailenin ikinci çocuğu olmasına rağmen özellikle babasının 1985’teki vefatından sonra 6 erkek, 2 kız kardeşten oluşan tüm aileyi sahiplendi ve kollayıp korudu.

Mardin’den 5 yaşında ayrılıp 36 yaşında babasının cenazesini almaya gitti. Babası Mahmut Muhtar Güler, kaderin bir cilvesidir ki, emeklilik işlemleri için gitmeyi tercih ettiği memleketi Mardin’de bir kahveye girip oturduktan sonra dışarı çıkıp hava almak istediği sırada fenalaşarak geçirdiği kalp krizi sonucu yıllar sonra geldiği memleketinde hayata veda etti. Bundan sonra Muammer Güler, ailesinde baba rolünü üstlendi. Kardeşleri de ona o gözle bakmaya başladı.

İlk valiliği olan Niğde’den sonra giderek yükselen bir grafik çizdi. Kayseri Valiliği’nden sonra atandığı Gaziantep’te şehrin tüm kesimleriyle güçlü ilişkiler kurdu. Sanayiciye ve sanayinin gelişmesine büyük önem verdi, sivil toplum kuruluşlarıyla, resmi kurumlar, iş hayatı ve tüm çevrelerde büyük teveccüh ve sevgi kazandı. Daha sonra Samsun Valiliği yaptıktan sonra Cumhuriyet tarihindeki en uzun dönemlerden biri olan 7 sene 3 ay 10 günlük İstanbul Valiliği görevini başarıyla yürüttü.

Bu görev sırasında tanışıp dostluk kurduğu hayırsever işadamı merhum Sakıp Sabancı’dan Mardin’de bir kültür merkezi kurulması için söz aldı. Sabancı’nın vefatından sonra bu söz ailesi tarafından yerine getirilerek Mardin’e önemli bir merkez kazandırılmış oldu.

İstanbul Valiliğinden sonra atanmış olduğu Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı sırasında Ekim 2010’da Mütevelli Kurul üyesi olduğu MARSEV adına yaptığı girişimler sonucu Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası tarafından Mardin Artuklu Üniversitesine 3.000.000 (üç milyon dolar) tutarında bağış sağlanmıştır. Bu kaynaktan istifade ile Mardin’deki eski Hükümet binası restore edilerek Mimarlık Fakültesine dönüştürülmesinin yolu açılmıştır. Muammer Güler, 5 Ekim 2010’da yapılan bu toplantıda Mardinliler adına sendika başkanı Halit Narin’den Mardin’de bir de Anadolu Tekstil Meslek Lisesi açılması sözünü almıştır.

Kariyeri boyunca birçok takdir ve ödül alan Güler, görev yaptığı illerde Mardinli hemşehrilerine, dernek ve işadamlarına daima destek olmuş, köklü dostluklar kurmuş ve yanlarında yer almıştır.

Güler, Mardin’in Pamukçu ailesinden matematik öğretmeni Neval Hanım ile 1977 yılında evlendi. Güler’in eşi Neval Hanım da Güler’in ilk valilik görevine başladığı 1992 yılından itibaren vakıf ve derneklerde, hayır kurumlarında ve özellikle eğitim ve yardım kampanyalarında aktif rol almış, 2000 yılında emekli olduktan sonra tam zamanlı olarak eşinin görev yaptığı tüm illerde bu yöndeki faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmüştür.

Neval Güler, İstanbul görevinin başlamasıyla diğer illerde kazanmış olduğu birikim ve tecrübe ile hayır faaliyetlerini en üst düzeyde devam ettirme şansını bulmuş ve sayısız yardım kampanyası ve organizasyonda önemli rol üstlenmiş, onursal başkan ve aktif başkanlık görevini yürütmüştür. Halen birçok dernek ve vakıfta faaliyetleri ve görevleri devam etmektedir.
Güler çiftinin Barış ve Burcu adlarında bir oğlu ve bir kızı bulunmaktadır.

Kaynak: Kaynak belirtilmedi
Editör: Kadir Dabbağ
Sizde Yorum Yapın Fikrinizi Paylaşın...
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.


YORUMLAR
Ziyaretçi - 609 gün 21 saat önce
muamerbey ancak ıcısler bakanlıga layıktır herseyın ustunden gelen bır mıcevherdır alahım onu kurusun
5
80%
1
  • Volkan Demirel’den derbi yorumu! Sneijder’in şutlarını...
  • Ekmeğin içinden öyle bir şey çıktı ki...
  • Kerem Bursin; Tuvalet bile temizledim
  • Bu sefer de kulağını kesti!
  • Kadir Doğulu’dan sevgilisiyle yeni poz
  • Sneijder’den Hagi itirafı!
  • Şok yarışma!
  • 50 yaşındaki adam beni satın aldı!
  • Elimizde sevişme görüntülerin var!
  • Ölen ninesinden gelen SMS şoke etti!

  Siyaset KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN FOTO GALERİLER
  SON YORUMLAR