12 Ağustos 2022 Cuma 12:05
 

İngilizce mülakatlara nasıl hazırlanmak gerekir?

İngilizce mülakatlara nasıl hazırlanmak gerekir?
25 Şubat 2019 Pazartesi 12:24

Uzun bir eğitim maratonun sonunda iş arayışlarına hızlı bir geçiş yapılır. Sektörler ve pozisyonlar farklı olsa da değişmeyen en önemli beklenti, adayın İngilizce bilmesi gerektiğidir. Bir de söz konusu iş görüşmeleri ise bu durum stres olmak için başlı başına bir neden olarak görülür. Özellikle de mülakatlar İngilizce gerçekleşecekse…

İngilizce mülakatlarahazırlanma rehberi…

Gerek İngilizce bilmenin önemi, gerekse iş ilanlarında bununvazgeçilmez bir kriter olarak görülmesi, İngilizce mülakatları kaçınılmazkılar. Bu noktada adayların iyi bir hazırlık yapmaları gerektiğini vurgulayanBerlitz Dil Okulları Müdürü Çağdaş Kardaş, İngilizce mülakatlara hazırlanmakiçin önemli bilgiler veriyor.

Önceliklegenel bir hazırlık yapın

Gireceğiniz mülakat İngilizce olsun veya olmasın, kurumhakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir. Bu kapsamda yapacağınız temelhazırlıklar, kendinizi en doğru şekilde ifade etmenizi sağlayacak ve bir yolharitası görevi görecektir. Yapacağınız küçük bir araştırma ile kurum hakkındagerekli bilgileri öğrenebilir, eğitiminiz ve iş deneyimlerinizle ilgilisöyleyeceklerinizi planlayabilirsiniz.

Kendiniziİngilizce anlatma pratikleri yapın

Mülakatların amacı işe alınacak adayları en iyi şekildetanıyabilmektir. Bu noktada sizden kendinizi tanıtmanız istenir. Üstelikİngilizce mülakatlarda sorulan soruların Türkçe mülakatlarda sorulanlardan çokfarkı yoktur. Dolayısıyla kendinizi en iyi şekilde anlatmalı ve takılmadanakıcı bir şekilde konuşmalısınız. Eğer günlük hayatta İngilizceyi çok konuşmuyorsanız,akıcı konuşmak konusunda zorlanabilirsiniz. Bu durumda mülakatta en sık sorulanİngilizce sorularla ilgili yapacağınız pratik hayli faydalı olacaktır. Bununiçin işiniz, kariyerinizi ve kendinizle ilgili gelebilecek soruları bulmalı,bunların cevaplarını önceden cevaplamalısınız. Gerekli sayıda pratikyaptığınızda istediğiniz akıcılığa ulaştığınızı göreceksiniz.

Sesinizikaydedin, eksiklerinizi tespit edin

Pratik yaparken eğer yanınızda sizi dinleyen biri yoksahatalarınızı fark etmeyebilir ve hatta yaptığınız pratik sebebiyle yaptığınızhatayı kalıcı hale getirebilirsiniz. Size bu konuda destek olacak biri yoksateknolojinin nimetlerinden faydalanabilir, telefonunuzun ses kayıt özelliğinikullanabilirsiniz. Tüm soru ve onlara vereceğiniz cevapları kaydetmeli, herkayıt sonunda baştan sona dinlemeli ve varsa hatalarınızı tespit etmelisiniz.Ayrıca konuşmayı dinledikçe sizi ve isteklerinizi en doğru şekilde anlatacakkelimeleri bulmak daha kolay olacaktır.

En sıksorulan sorular nelerdir?

Mülakatlarda en çok tercih edilen sorular siz, başvurduğunuzpozisyon ve şirketin beklentileriyle ilgilidir. Yaygın olarak sorular iseaşağıdaki gibi özetlenebilir;

Ø  Bana kendinizdenbahsedebilir misiniz? (Tell me about yourself.)

Ø   Sizi en iyi tanımlayan 5 kelime nedir? (Canyou give me five words that best describe you?)

Ø  Güçlüyanlarınız nelerdir? (What are your strengths?)

Ø  Zayıfyanlarınız nelerdir? (What are your weaknesses?)

Ø  İşinizdeneden ayrılmak istiyorsunuz? (Why do you want to leave your job?)

Ø  Bu şirketiçin ne yapabilirsiniz? (What can you do for this company?)

Ø  Şirketimizedair neler biliyorsunuz?( What do you know about our company?)

Ø  Ne zamançalışmaya başlayabilirsiniz? (When could you start?)

Ø  Maaşbeklentiniz nedir? (What are your salary expectations?)

Yukarıda verilen ipuçlarına uyarak bol bol pratik yapmalı,ses kaydı yaparak hangi noktada olduğunuzu görmeli ve kendinize güvenmelisiniz.Unutmayın mülakat öncesinde yapacağınız tüm bu hazırlıklar sizi hayallerinizeulaştırabilir.


Bu haber 54274 defa okundu

DİĞER HABERLER