22 Haziran 2021 Salı 00:46
 

Ticaret savaşları Çinlilerin Turizm rotasını değiştirecek

Ticaret savaşları Çinlilerin Turizm rotasını değiştirecek
29 Mayıs 2019 Çarşamba 08:58

Amerika ile Çİn arasındaki Ticaret savaşları ve Huwai'ye getirilen sınırlandırmalar sonrası bu yıl Türkiye'ye gelecek Çinli turist sayısında büyük bir artış bekleniyor.

Petrol savaşları, su savaşları derken şimdilerde dünya gündeminin üst başlıklarına yerleşen kavramlardan biri de ticaret savaşları.

ABD 2,6 trilyon dolarlık ithalatıyla dünyanın en çok ithalatını yapan ülke. İkincilik ise 2,1 trilyon dolarla Çin'de. Ticaret savaşında ABD ile Çin arasında kılıçlar çekilmiş durumda.

IPHONE İLE DOLAŞMAK UTANÇ VERİCİ
Bu durum bu yaz turizm sektörüne de yansıyacak. Çin'de Huawei'ye uygulanan yaptırımlar sonrası IPhone ile dolaşmak utanç verici bir durum haline geldi. Aynı nedenden doları ABD'ye turist olarak gidenlerin de azalacağı bekleniyor.

ARTACAK
Bu durumun Türkiye'ye yaraması da bekleniyor. Turizm şirketleri Türkiye'ye gelecek Çinli sayısının en az 2 kat artacağını dile getiriyor. Zaten son 10 yılda Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısında bir artış yaşanıyordu.

Geçtiğimiz günlerde Çin'de bir kozmetik firması tarafından, başarıları dolayısıyla Türkiye tatili ile ödüllendirilen bin kadın Kapadokya'da yöresel kıyafetleriyle peribacalarını gezmişti.

Kaynak: EnsonHaber.Com
Bu haber 4971 defa okundu

DİĞER HABERLER