10 Temmuz 2020 Cuma 08:25
 

Türkiye Belediyeler Birliği'nden yanlış intiba açıklaması

Türkiye Belediyeler Birliği'nden yanlış intiba açıklaması
29 Mart 2019 Cuma 08:53

Türkiye Belediyeler Birliği basında çıkan bazı haberler üzerine bir açıklama yaparak bir intiba oluşturulmaya çalışılığını belirterek yazılı bir açıklamayla bunu yalanladı.

Yapılan duyuruda şöyle denldi;

Türkiye Belediyeler Birliği, 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 20’nci maddesine istinaden bütün belediyeleri temsil etmek üzere kurulan yerel yönetim birliğidir. Birliğimizin görevleri arasında belediyelerin menfaatlerini korumak, belediyelerle ilgili mevzuat hazırlıklarında görüş bildirmek, sorun alanlarını tespit ederek önerilerde bulunmak yer almaktadır.

Bu görev ve sorumluluklarımız çerçevesinde yürüttüğümüz “öneri” şeklindeki çalışmalar, bazı basın ve yayın organlarında “seçimleri takiben gerçekleşecek yeni bir çalışma” intibaı yaratılmak suretiyle bulunduğumuz seçim sürecini manipüle edecek şekilde haberleştirilmiştir.

Belediyelerimizin talepleri doğrultusunda Birliğimizce 2012 yılından bu yana hazırlanan mevzuat önerileri, TBMM ve ilgili mercilerle paylaşılmakta ve ayrıca farklı siyasi partilerin temsil edildiği Birlik Meclisimizce onaylanan Faaliyet Raporları aracılığı ile de kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Söz konusu öneriler belediyelerimizin mali yapılarının güçlendirilmesi ve hizmet kapasitesinin artırılmasına yönelik olup, kanunlaşması ancak TBMM’nin takdiri ile mümkün olabilecektir. Dolayısıyla yıllardan beri Birliğimizce dile getirilen önerilerin seçim sonrası kanunlaşacakmış gibi haber yapılması gerçekle bağdaşmamaktadır.

Bu haber 4470 defa okundu

DİĞER HABERLER