29 Kasım 2022 Salı 23:59
 

Elektronik sigaraya yasak mı geliyor

Elektronik sigaraya yasak mı geliyor
10 Ocak 2017 Salı 22:28

Son dönemlde yaygınlaşan ve oldukça tartışılan elektronik sigaralar için şok karar alındı.Sigarayı bırakmak isteyenlerin kullandığı elektronik sigara yasaklanıyor mu?

Son dönemlde yaygınlaşan ve oldukça tartışılan elektronik sigaralar için şok karar alındı.Sigarayı bırakmak isteyenlerin kullandığı elektronik sigara yasaklanıyor mu?

 

Tütünle mücadele konusunda oldukça mücadele veren Türkiye'de elektronik sigara kullanımı git gide yaygınlaşıyor.Elektronik sigaranın da en az sigara kadar zehirli olduğu ise bazı kesimler tarafından iddia ediliyor.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığı, Türkiye'nin sigara ile verdiği başarılı mücadelesi ile sigara kullanımının giderek azaldığına dikkat çekti. Dumansız hava sahası projelerinin kapsamı daha da genişletilerek bu mücadele güçlendirilmiştir.

 

Elektronik sigaraların çııkış noktası olarak, tütünle mücadelenin başarılı olması gösteriliyor. Elektronik sigaranın pipo, pro ve nargile gibi diğer tütün ürünlerinden bir farkı yoktur çünkü içeriğinde tütün bulunuyor. Sigara ile mücadele edilirken pazar payında yeni bir yer elde etmek amacıyla üretilen elektronik sigaraların daha sağlıklı olduğuna dair hiç bir bilimsel araştırma bulunmuyor.

 

ELEKTRONİK SİGARA İHBAR HATTI

 

 Elektronik sigaralar bir tütün ürünü olduğundan, tütün ürünlerine uygulanan bütün cezai işlemlerin uygulanıyor. Elektronik sigaraların satışına yasal bir izin bulunmuyor o yüzden, internet üzerinden satışı yapılan ya da kaçak yollarla getirilen elektronik sigaraların satışı yasak. ALO 184 SABİM numarası aranarak  Tütün İhbar Hattına bildirimde bulunulabilir.


Bu haber 3258 defa okundu

açık tütünden ne haber?

sedat yılmaz
12 Ocak 2017 Perşembe 00:51

son 2 yılda ortalık tabacco adıyla açılmış birsürü tütüncü ile doldu. tütün diye millete ne sattıkları belli değil. vergi kaybı varsa orda daha büyük neden bunun üstüne gidilmiyor? günde 2 paket sigara içerdim elektronik sigaraya başladım başlayalı ağzıma 1 tane bile sigar deymedi. doktorlar sigaradaki duman ve zifirin kanser yaptığını söylüyor. elektronik sigarada bu ikiside yok. bu kadar bariz olanı yalanlamak kime kalmış? oturduğun yerden mi karar verdin sigara kadar zararlı olduğuna?

0 Beğendim
13 Beğenmedim
 
Yanıtla

sorun tamamen duygusal

mustafa berkay
11 Ocak 2017 Çarşamba 03:12

devlet devlet değilki kene gibi vergiyi bastılar sigaralara e sigaradan alamadıkları için ondan tedirginler koca dünyada ab ülkelerinde dahi serbest ama ne hikmetse bizim proflar bakanlar çok zararlı olduğunda hem fikir ben 2 yıldır kullanıyorum ve balgam sigara öksürüğüm kalmadı tıkanıyodum tıkanma olayımda bitti devlet paraya sıkıştıkça ne yapacağını şaşırdı sigara kullanım oranı azaldı diyorlar yalan? kaçak sigaraya yöneldi millet bu hükümet halka zulümden başka birşey yapmıyor.

1 Beğendim
13 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER