16 Ocak 2021 Cumartesi 03:22
 

Akıllı Stadyumlar geliyor koltuğa sipariş gelecek

Akıllı Stadyumlar geliyor koltuğa sipariş gelecek
08 Mayıs 2019 Çarşamba 17:16

Tatil ve eğlence sektörünün geleceğini inceleyen KPMG, stadyumların 'dijital dönüşümünü' araştırdı. Koltuğa sipariş teslim eden, taraftarın tercihlerine göre alternatif paketler öneren, maç sonu eve kadar da eşlik eden stadyumlar artık çok yakın...

KPMG'nin 'Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması', teknolojinin stadyumları nasıl dönüştürdüğünü inceliyor.

Dijital gelirlerle büyüyen akıllı stadyum ekonomisi 2017 itibariyle dünyada 3.87 milyar dolarlık hacme ulaştı. Bu rakamın 2023 yılına kadar, yıllık ortalama yüzde 21’lik artışla 12.42 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Akıllı stadyumları inceleyen KPMG, teknoloji sayesinde taraftara sunulan dijital hizmetleri değerlendirdi. KPMG Türkiye Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, "Günümüzde deneyim ekonomisinin hızla geliştiği bir gerçek. Tüketiciler fiziksel ürünlerden çok deneyim peşindeler. Eğlence sektöründe faaliyet gösteren firmalar bu talebe cevap vermek için hızlı bir adaptasyon sürecine girdiler. Birçok spor kompleksi de altyapı yatırımlarını bu talepler doğrultusunda gerçekleştiriyor" diye konuştu.

KPMG'ye göre 'akıllı stadyumlarla' hayatımıza giren 6 yenilik şöyle:

Taraftarlar stada 'bağlanacak'

 • Stadyumların 'akıllanmaları' için öncelikle dijital altyapılarının geliştirilmesi gerekiyor. Günümüzde taraftarlar, maçlar sırasında internet üzerinden sürekli etkileşim halinde. Stadyumların bu etkileşimin kesintiye uğramaması için internet altyapılarını geliştirmeleri bekleniyor.
 • Bir tıkla koltuğa sipariş
 • Geleceğin stadyumlarda ileri teknoloji sayesinde operasyon maliyetleri de düşecek. Taraftarlar, yiyecek, içecek ve ticari ürün alışverişlerini cep telefonlarıüzerinden koltuklarına sipariş edebilecek. Dileyen müşteriler ise alışveriş yapmak istedikleri standın doluluk oranı konusunda kendilerini uyaran uygulamalardan faydalanacak.
 • Taraftara özel hizmet
 • Akıllı stadyumlar, taraftarların paylaşıma açtıkları özel verileri üzerinden özel alışveriş paketleri sunabilecek. Taraftarların biletlerini ne zaman aldıkları, kimlerle maça gittikleri, maç sırasında neler sipariş ettikleriyle ilgili verileri analiz eden stadyumlar kişiye özel 'sadakat programlar' hazırlayacak, bu sayede taraftarlar daha 'kişisel' deneyimler yaşayabilecek.
 • Güvenlikte anlık veri paylaşımı
 • Akıllı stadyumlar, kamera ve sensörlerin topladığı veriler sayesinde taraftarların güvenliğini maksimuma çıkarma kapasitesine sahip olacak. Yeni teknolojiler, güvenlik güçleriyle anlık veri paylaşımı yapılmasını ve güvenlik sorunlarına hızlı çözümler üretilmesini sağlayacak.
 • Eve kadar destek
 • Akıllı stadyumlar, maçtan çıkan taraftarlara dönüş yolunda karşılaşabilecekleri sorunlara karşı (hava, trafik durumu vs) dijital platformlar üzerinden çözüm önerileri sunacak.
 • ‘Maçtan sonra da görüşelim’
 • Taraftar deneyiminin merkezinde canlı karşılaşmalar olsa da, akıllı stadyumların taraftarlarla daha 'yoğun iletişim' kurması mümkün. Maç günleri dışında dijital oyunlar ve ürün satış sayfaları gibi uygulamalar üzerinden müşterilerle temas devam ettirilecek.
Bu haber 47940 defa okundu

DİĞER HABERLER