01 Mart 2021 Pazartesi 03:43
 

Brian Armstrong Kimdir?

Brian Armstrong Kimdir?
29 Ekim 2020 Perşembe 16:55

Coinbase’in CEO’su ve kurucu ortağı Brian Armstrong’u gelin yakından tanıyalım.

Brian Artmstrong, 25 Ocak 1983 yılında doğdu. Çocukluğunun ilk yıllarını Kaliforniya’nın San Jose bölgesinde geçirdi. Teknolojiye olan ilgisi ile dikkat çenek Armstrong’un bilgisayar bilimleriyle olan ciddi alakası lise yıllarında başladı.  İlk olarak Javave CSS öğrenmeye başlayan Brain’e, daha sonra ödeme karşılığında aldığı ilk birkaç iş teklifi lisedeyken geldi. San Jose’de bulunan küçük çaplı firmalar için internet siteleri ve gerçekleştirdiği farklı işler ile dikkatleri üzerine çekmeye başladı.  Armstrong tüm bu işlemleri kendisine bu alanda inanan ve destekleyen komşusunun garajında gerçekleştiriyordu.


Başarılı geçen lise yıllarının ardından Brian, 2001 yılında Rice Üniversitesi’nde eğitim görmeye hak kazandı. Burada gösterdiği üstün başarısının ardından Bilgisayar Bilimleri ve Ekonomi üzerine çift anadal gerçekleştirme başarısını elde etti.

2003 yılında henüz üniversite öğrencisiyken, yakın arkadaşı John Nelson ile birlikte UniversityTutor.com’u adlı web sitesini ortaya çıkardılar. Öğrencilerin ihtiyacına ve cebine göre özel ders görmelerini sağlayan site, işi olmayan öğreticiler için de iş fırsatı oluşturmuştu. Armstrong’un 2003 yılı Ağustos ayında başlayan UniversityTutor.com’un kuruculuğu ve CEO’luğu macerası 2012 Mayıs ayına kadar sürdü.

BKZ: Kimdir?

Hem eğitim hem de eğitimini birlikte yürütebilme başarısını gerçekleştiren Armstrong, mezuniyetinden sonra eğitim hayatını devam ettirmek istedi. Armstrong 2005 yılında yine Rice Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimine başladı.2006 yılında gelindiğinde ise Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans programından da mezun olmuştu. Artık profesyonel iş hayatına giriş yapabilecek bilgiye sahip olduğunu düşünüp bununla ilgili gerekli adımları atmaya başladı.

Airbnb Yılları

2011 yılında henüz UniversityTutor.com’dan ayrılmamışken,dünyanın her bir noktasında uygun fiyata oda, daire veya müstakil ev bulmanıza veya ilan vermenize yarayan bir nevi seyahat sitesi olan Airbnb’de çalışmaya başladı. Yazılım mühendisi olarak girdiği işte 1 yıl kadar kaldıktan sonra kripto para dünyasının cazibesine kapıldı.

Güncel Kripto Para Haberleri

Coinbase Yolculuğu

Airbnb gibi birçok popüler girişime yatırım yapmasıyla ünlenen Armstrong girişimlerini hızlandırdı ve adını ciddi anlamda duyurdu. 2011yılına gelindiğinde ise Brain ile Fred Ehrsam birlikte Coinbase’in temellerini attı. Kripto para alım satımını sağlaması planlanan platform 2012 yılında kripto para dünyasını bir anda canlandırdı. Şirketin tam olarak piyasaya girmesi 2012’nin Ekim ayında, banka havaleleri yoluyla Bitcoin alım satım hizmetleri vermesiyle başladı. San Francisco merkezli şirket şu anda yaklaşık iki bin insana istihdam sağlıyor. Ayrıca 2017 yılında 1 milyardan fazla piyasa değerine ulaşan şirketin, şu anda net değerinin çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

20 Haziran 2018 yılına gelindiğinde Armstrong, dünyanın dört bir yanındaki banka hesabı olmayan kişilerin finansal hizmetlere erişimini sağlamayı ve küresel olarak kripto para birimi dağıtarak insanları finansal olarak güçlendirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan givecrypto.org'u kurduğunu duyurdu GiveCrypto, yaklaşık bir yıl içinde 4 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı.

Daha sonra 2018'de Armstrong, Warren Buffet ve Bill Gates tarafından başlatılan ve zenginleri sermayelerinin bir kısmını hayırsever amaçlara katkıda bulunmaya teşvik eden bir kampanya olan The Giving Pledge'i imzaladı.

 

Armstrong, 2016 yılında 40 yaşın altındaki en etkili genç liderler listesine girmeyi başardı. Hali hazırda37 yaşında olan Brian Armstrong, Fortune’un 40 yaşından genç 40 başarılı isim listesindeki yerini halen koruyor ve listede 10. sırada yer alıyor. Yıllardır listenin ayrılmaz bir parçası olan Armstrong’u listedeki yerini kaybedecek gibi görünmüyor. Onu bu listeden çıkaracak tek olumsuz olayın onun 40 yaşını geçecek olması olarak görülüyor.

 

Kaynak: Muhabbit.com


Bu haber 24801 defa okundu

DİĞER HABERLER