09 Aralık 2019 Pazartesi 22:50
 

İBB'de Şehir Tiyatroları'nda Amanvermez Avni Zamanı

İBB'de Şehir Tiyatroları'nda Amanvermez Avni Zamanı
22 Ocak 2019 Salı 15:40

İBB ŞEHİR TİYATROLARI’NIN YENİ OYUNU “AMANVERMEZ AVNİ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ebu’s Süreyya Sami’nin yazdığı,Erol Üyepazarcı’nın çevirdiği, Selçuk Yüksel’in oyunlaştırıp yönettiğiAmanvermez Avni adlı oyunu seyirciylebuluşturuyor. Oyun, 23 Ocak 2019 Çarşamba günü saat 20.30’da ÜsküdarMusahipzade Celal Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

 

Oyunun konusu:

 

1908yılındayız. Amanvermez lakabıyla anılan dönemin en hızlı hafiyesi Avni vearkadaşları bir yandan padişahtan gelen emirle yanmış adam olayını çözmeyeçalışırken diğer yandan gizli bir doğum yaptırıp vicdanının sesine yenik düşenbir ebeye yardım etmektedir. Kendine has yöntemleriyle olaylara yaklaşanKomiser Avni’nin Osmanlı’nın Sherlock Holmes’u diye anılması boşuna değildir.

 

Oyununyönetmeni Selçuk Yüksel, Amanvermez Avni’yi şöyle anlatıyor:

 

“2. Meşrutiyet’ten sonra Türk okur çeviripolisiye roman bombardımanına tutulmuş ve bu romanlar çok büyük ilgi görmüştü.İşte böyle bir ortamda Amanvermez Avni bir yandan suçlularla savaşırken, biryandan da aynı dönemde yayınlanan Sherlock Holmes, Arsen Lüpen, Mösyö Lecoqhikâyeleri ile de mücadele etmekteydi. Belki kimsenin gözünde onlar gibiolamadı ama el etek öpmeyen, sunulan dar imkânlarla kendini ve mesleğinigeliştiren, hep daha iyisini yapmak isteyen biri oldu. Bu topraklarda yetişmişvicdan, ahlâk, yetenek ve kendine güven sahibi Amanvermez Avni’yi artık siz detanıyacaksınız.”

 

Müziğini Orhan EnesKuzu’nun, dramaturgisini Dilek Tekintaş’ın, sahne tasarımını Kerem Çetinel’in, kostümtasarımını Beren Janset Kaplan’ın, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, efekttasarımını Kadir Arlı’nın, hareket düzenini Senem Oluz’un yaptığı, fotoğraflarınıAhmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda BurakDavutoğlu, Burhan Yeşilyurt, Can Alibeyoğlu, Cihan Kurtaran, Defne Gürmen, EmreŞen, Gülce Çakır, Murat Üzen, Neslihan Ayşe Öztürk, Ozan Gözel, Özgür Atkın,Pınar Aygün, Volkan Ayhan rol alıyor.

 

Oyun,23-26 Ocak, 30 Ocak-2 Şubat 2019 tarihleriarasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

 

İyiseyirler…


Bu haber 4289 defa okundu

DİĞER HABERLER